Władze Ukrainy: w obwodzie chersońskim znaleziono ciała ponad 430 zabitych cywilów [RELACJA NA ŻYWO]

2022-11-24 06:53 aktualizacja: 2022-11-25, 08:37
Znalezione ciała cywilów w obwodzie Chersońskim. Fot. Instagram/National Guard of Ukraine
Znalezione ciała cywilów w obwodzie Chersońskim. Fot. Instagram/National Guard of Ukraine
"Według danych biura prokuratora generalnego potwierdzono istnienie dziewięciu katowni na wyzwolonym terytorium obwodu chersońskiego. Znaleziono również ciała 432 zabitych cywilów" - powiedział prokurator, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. Zaznaczył, że na wyzwolonym terytorium wciąż jest wiele zaminowanych terenów i budynków. Trwają też ostrzały moździerzowe ze strony rosyjskiej armii. Chersoń i zachodnia część obwodu chersońskiego, położona na prawym (zachodnim) brzegu Dniepru, zostały wyzwolone 11 listopada.

22:20 Ponad 15 000 osób zaginęło podczas wojny na Ukrainie - poinformowała w czwartek Międzynarodowa Komisja ds. Osób Zaginionych (ICMP). Organizacja podkreśla jednak, że jest to bardzo ostrożny szacunek, bowiem rzeczywistej liczby osób zaginionych obecnie nie da się jasno określić.

22:02 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w czwartek, że jego kraj stopniowo wychodzi z blackoutu i przywraca dostawy energii elektrycznej, wody, ogrzewania i łączności przerwane w wyniku zmasowanego ostrzału rosyjskiego dzień wcześniej.

Wyjaśnił, że wciąż w 15 obwodach Ukrainy są problemy z wodą. Najtrudniejsza sytuacja pod tym względem panuje w obwodach: kijowskim, kirowohradzkim, dniepropietrowskim, lwowskim, połtawskim i charkowskim. Problemy z elektrycznością są największe w tych samych sześciu regionach, a także w Kijowie i obwodach: żytomierskim, winnickim, zakarpackim, iwanofrankowskim, tarnopolskim, mikołajewskim, odeskim, chersońskim i chmielnickim - mówił Zełenski.

21:16 "75 proc. mieszkańców obwodu dniepropietrowskiego, jednego z najbardziej uprzemysłowionych regionów Ukrainy wciąż nie ma prądu, w obwodzie odeskim, również na południu kraju, bez elektryczności pozostaje 64 proc. odbiorców" - poinformowali operatorzy.

20:47 "Wojska rosyjskie ostrzelały Chersoń, zginęło czterech mieszkańców" - poinformował w czwartek wieczorem szef administracji obwodu chersońskiego Jarosław Januszewycz. Jak przekazał, pociski spadły m.in. na plac zabaw dla dzieci.

20:01 "W armii Rosji propagowany jest dokument, w którym mowa jest o potrzebie udziału 5 mln żołnierzy w jej siłach zbrojnych w celu wygrania "wojny z NATO na Ukrainie" - poinformował w czwartek gen. Ołeksij Hromow, przedstawiciel ukraińskiego sztabu generalnego.

19:47 Parlament Europejski zatwierdził decyzję o nieakceptowaniu paszportów i innych dokumentów podróży wydanych przez Rosję w okupowanych przez nią regionach Ukrainy i Gruzji.

19:32 W czwartek posłowie do PE zatwierdzili 18 mld euro pożyczki dla Ukrainy w czasie trwania wojny wywołanej przez Rosję. Rozporządzenie zostało przyjęte 507 głosami, przeciwko było 38 europarlamentarzystów, a 26 wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z wnioskiem Komisji 18 mld euro pokryje część szacowanego na 4 mld euro miesięcznego zapotrzebowania na finansowanie na Ukrainie podstawowych usług publicznych, stabilności makroekonomicznej i odbudowy zniszczonej przez Rosję infrastruktury krytycznej. Pożyczka pozyskiwana przez UE z rynków finansowych będzie wypłacana w kwartalnych ratach, z zachowaniem ciągłości i przewidywalności.

Pożyczka dla Ukrainy jest warunkowa. Wymaga reform, które wzmocnią instytucje kraju i przygotują go zarówno do odbudowy, jak i do członkostwa w UE. Warunki, które są weryfikowane przez Komisję przed każdą ratą, obejmują środki na rzecz zwalczania korupcji, reformy sądownictwa, poszanowania praworządności, dobrego zarządzania i modernizacji instytucji.

19:02 "Bez energii elektrycznej pozostaje nadal około 60 proc. odbiorców w Kijowie i 70 proc. w obwodzie kijowskim" - poinformował w czwartek koncern DTEK, główny dostawca prądu w stolicy Ukrainy. Władze Kijowa powiadomiły o wznowieniu dostaw wody.

18:28 "Pierwszy blok energetyczny Chmielnickiej Eletrowni Jądrowej o mocy 1000 MW został ponownie podłączony do systemu energetycznego Ukrainy" - poinformował w czwartek szef administracji obwodu chmielnickiego Serhij Hamalij. Zapewnił, że rozpoczyna się podłączanie do sieci odbiorców energii elektrycznej. 

18:10 Prokuratura generalna Ukrainy poinformowała w czwartek, że u osób z władz firmy Motor Sicz, producenta silników lotniczych, zarekwirowano cenne starożytne ozdoby należące do zamieszkujących w starożytności te tereny Scytów i kolekcjonerskie samochody osobowe. Szefowie firmy są podejrzani o kolaborację z Rosją.

17:31 To nie jest czas na opuszczenie Ukrainy - powiedział prezydent USA Joe Biden. Ocenił też, że nowy Kongres będzie wspierał dalszą pomoc dla Ukrainy, zaś sprawa nałożenia limitu ceny na rosyjską ropę jest wciąż "w grze".

"To nie jest czas, by opuszczać Ukrainę. Absolutnie nie" - powiedział Biden dziennikarzom po spotkaniu ze strażakami w Nantucket w Massachusetts, gdzie spędza Święto Dziękczynienia. Biden odniósł się w ten sposób do pytania, czy Izba Reprezentantów z republikańską większością będzie kontynuować pomoc dla Ukrainy.

17:11 Huta ArcelorMittal w Krzywym Rogu, największy zakład metalurgiczny Ukrainy, poinformowała w czwartek, że wstrzymała wytapianie stali i produkcję wyrobów walcowanych ze względu na ograniczenia w dostawach prądu.

"Z powodu zmasowanego ostrzału krajowych obiektów infrastruktury krytycznej AccelorMittal Krzywy Róg, największe przedsiębiorstwo górniczo-hutnicze Ukrainy, drastycznie ograniczyło zużycie energii elektrycznej i wstrzymało większość procesów produkcyjnych" - głosi komunikat opublikowany przez agencję Ukrinform. Zakłady wyjaśniły, że prądu nie wystarcza nawet na podtrzymanie 20 procent mocy produkcyjnych.

Zakłady zaznaczyły, że 106 górników przedsiębiorstwa, którzy utknęli pod ziemią po rosyjskich ostrzałach wyprowadzono już na powierzchnię. Wcześniej władze obwodu dniepropetrowskiego poinformowały, że służby ratownicze wydobyły 3000 pracowników kopalni w tym regionie, którzy utknęli pod ziemią w związku z brakiem prądu.

16:55 Niemiecka minister obrony Christine Lambrecht oświadczyła w czwartek, że oferowane Polsce zestawy obrony przeciwlotniczej Patriot przeznaczone są do użytku na terytorium NATO. Sprzeciwiła się tym samym polskiej propozycji wysłania tego systemu na Ukrainę.

"Te Patrioty są częścią zintegrowanej obrony powietrznej NATO, co oznacza, że mają zostać rozmieszczone na terytorium NATO" – powiedziała Lambrecht.

"Jakiekolwiek użycie ich poza terytorium NATO wymagałoby wcześniejszych rozmów z NATO i sojusznikami" – dodała.

16:46 Propozycja rozmieszczenia niemieckich systemów Patriot na terenie Ukrainy zapewni bezpieczeństwo wschodniej części Polski i wzmocni obronę Ukrainy; Niemcy mają teraz szansę się wykazać - uważa poseł PiS Radosław Fogiel.

16:26 W sprawie wojny na Ukrainie "działania dyplomatyczne nie przyniosły dotąd wielkich rezultatów" - stwierdził sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin w czwartek. W wywiadzie dla stacji telewizyjnej włoskiego Episkopatu - TV2000 podkreślił: "Wszystko zależy od stron" konfliktu i przypomniał, że od początku Watykan wyrażał gotowość zaangażowania się na rzecz jego zakończenia.

"Papież powtarzał stale swą wolę doprowadzenia do tego, by zakończyć wojnę, ale także oddania się do dyspozycji, aby zaoferować warunki i otoczenie, by to nastąpiło. Do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi" - powiedział kardynał Parolin w dniu, gdy minęło dziewięć miesięcy od rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę.

16:13 Grupa żołnierzy ukraińskich, funkcjonariuszy straży granicznej i gwardii narodowej - łącznie 50 osób - wraca do kraju w ramach kolejnej wymiany jeńców ze stroną rosyjską - powiadomił Andrij Jermak, szef biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

"Dziś z niewoli rosyjskiej zdołało powrócić 50 ukraińskich obrońców: 20 funkcjonariuszy Gwardii Narodowej, 12 chłopców z marynarki wojennej, 10 żołnierzy sił zbrojnych Ukrainy, sześciu pograniczników i dwóch z obrony terytorialnej" - napisał Jermak w komunikacie na serwisie Telegram. Uściślił, że wśród uwolnionych jest dwóch oficerów.

Jermak podkreślił, że 19 osób spośród uwolnionych to obrońcy Mariupola, z których dwunastu ewakuowano z broniących się do końca zakładów Azowstal. Siedmiu uwolnionych służyło na Wyspie Węży, piętnastu - w elektrowni atomowej w Czarnobylu.

15:21 Szkolenie za granicą przeszło dotąd 7600 ukraińskich żołnierzy, trwa przygotowanie dalszych 2900 wojskowych - poinformował gen. Ołeksij Hromow, przedstawiciel sztabu generalnego ukraińskich sił zbrojnych.

Gen. Hromow wyjaśnił, że 7600 żołnierzy przeszło "podstawowe przygotowanie" i z tego zakresu szkoli się jeszcze 2900 żołnierzy. Według jego słów na poligonach krajów partnerskich Ukrainy prowadzone są działania z zakresu przygotowania zbiorowego.

Polska, Wielka Brytania, Kanada i Stany Zjednoczone już szkolą ukraiński personel wojskowy. Niemcy i Hiszpania zapowiedziały w zeszłym tygodniu, że planują wyszkolić tysiące ukraińskich żołnierzy w ramach unijnego programu, który ma wesprzeć Kijów w obronie przed inwazją rosyjską.

15:19 Mer Lwowa Andrij Sadowy zaapelował do burmistrzów włoskich miast, by każde z nich przysłało po generatorze prądu. Podczas debaty online ze stowarzyszeniem włoskich gmin w czwartek podkreślił, że do szpitali w jego mieście przywożonych jest wielu rannych i dlatego potrzebny jest również sprzęt medyczny.

Sadowy połączył się z burmistrzami włoskich miast i miasteczek, obradującymi w Bergamo. Powiedział im: "Gdyby każde włoskie miasto mogło kupić generator, to byłaby wielka pomoc dla nas".

"Naszemu miastu - dodał mer Lwowa - udało się wytrzymać, daje radę, bo każdy mieszkaniec przyjął innych obywateli ukraińskich, przyjmujemy ich jak braci".

15:12 Były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson został honorowym obywatelem Kijowa - poinformował mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. Nazwał Johnsona "wielkim przyjacielem Ukrainy", który zabiegał o pomoc dla niej od początku inwazji rosyjskiej.

"Kijowska rada miejska zaakceptowała decyzję o przyznaniu wielkiemu przyjacielowi Ukrainy, Borisowi Johnsonowi tytułu honorowego obywatela Kijowa" - napisał Kliczko w komunikacie na serwisie Telegram. "Boris niejednokrotnie odwiedzał stolicę Ukrainy, zarówno w czasach pokoju, jak i w najbardziej dramatycznym czasie naszej walki przeciwko rosyjskiemu agresorowi. Johnson robił wszystko, co możliwe - i wierzę, że będzie to robił dalej - by Wielka Brytania i światowi przywódcy udzielali Ukrainie niezbędnej pomocy" - podkreślił mer Kijowa. Zapewnił, że Kijów czeka na ponowną wizytę Johnsona, tym razem z okazji wręczenia mu wyróżnienia.

14:37 Jeśli OBWE nie będzie w stanie zawiesić państwa agresora, będziemy musieli rozważyć zawieszenie naszego członkostwa. Podjęto decyzję, by dostosować regulamin do takiej sytuacji, trzeba wdrożyć te zmiany - powiedział Mykyta Poturajew reprezentant Ukrainy podczas sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE.

W czwartek rano w Warszawie rozpoczęła się sesja Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE; w jej ramach 200 delegatów z 52 krajów będzie w Sejmie dyskutowało o wojnie w Ukrainie. W sesji nie biorą udziału przedstawiciele Rosji, którym Polska odmówiła wydania wiz.

"Latem tego roku Zgromadzenie podjęło decyzję, żeby zmienić zasady i regulamin organizacji tak, by członkostwo państwa agresora - nie mówię tu - Federacji Rosyjskiej czy Białorusi, ale jakiegokolwiek państwa agresora - mogło zostać zawieszone. Komisja regulaminowa zaprojektowała te zmiany, jedyne, co musimy zrobić teraz, w Warszawie, to zastosować te mechanizmy. Mam nadzieję, że będziemy mieć wolę do tego, by wprowadzić te niewielkie zmiany" - powiedział Poturajew podczas dyskusji.

Zwrócił się do zgromadzonych, by zmienić regulamin i procedury, aby OBWE jako organizacja do spraw bezpieczeństwa i współpracy mogła pokazać, że "jest w stanie chronić bezpieczeństwa i walczyć o współpracę". "Ponieważ jeśli nie jesteśmy w stanie nawet zawiesić członkostwa państwa agresora - dla nas, dla delegacji ukraińskiej będzie konieczne, byśmy rozważyli zawieszenie naszego członkostwa" - oświadczył Poturajew.

Przypomniał, że po rosyjskich atakach na ukraińską infrastrukturę energetyczną Ukraińcy pozostają w "ciemnych domach" bez wody, ogrzewania, czy dostępu do mediów. "Jesteśmy członkami delegacji Ukrainy i nie mamy żadnego kontaktu z rodzinami w Kijowie i Charkowie od wczorajszych nowych ataków terrorystycznych przeciwko naszemu krajowi" - powiedział.

14:32 Wyrzutnie Patriot na Ukrainie mogłyby strącać pociski, zanim znajdą się w polskiej przestrzeni powietrznej. Wojsko polskie i NATO nie może strącać pocisków nad innym państwem - powiedział PAP Pełnomocnik MON ds. obrony przeciwlotniczej płk Michał Marciniak.

13:34 Dziś kobieta ukraińska to przede wszystkim matka, wolontariuszka, artystka, korespondentka wojenna, żołnierka, a także symbol suwerenności państwa ukraińskiego - powiedziała w czwartek marszałek Sejmu Elżbieta Witek, otwierając w Sejmie wystawę pt. "Ukrainka".

13:17 Ok. 10-15 tys. białoruskich wojskowych jest gotowych do udziału w wojnie Rosji przeciwko Ukrainie - poinformował w czwartek gen. Ołeksij Hromow, przedstawiciel sztabu generalnego ukraińskiej armii.

13:07 Po raz pierwszy w 40-letniej historii ukraińskiej energetyki jądrowej wyłączone zostały wszystkie bloki energetyczne elektrowni atomowych w kraju - poinformował koncern atomowy Enerhoatom.

12:38 Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował w czwartek film, na którym zwraca się do narodu białoruskiego z ostrzeżeniem o planowanych rosyjskich prowokacjach i apeluje o nieuleganie im.

12:31 Po środowych rosyjskich atakach rakietowych na Kijów brakuje tam elektryczności i bieżącej wody, a ludzie na nieoświetlonych ulicach, w zimnie, ustawiają się w kolejkach do studni po wodę – opisuje w czwartek niemiecki dziennik „Bild”. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i jego rząd powinni pilnie zająć się sprawą pomocy dla Ukrainy, a systemy Patriot wysłać nie do Polski, a bezpośrednio na Ukrainę - podkreśla.

11:20 W wyzwolonej spod rosyjskiej okupacji części obwodu chersońskiego znaleziono ciała ponad 430 cywilów zabitych przez siły okupacyjne oraz dziewięć miejsc, w których torturowano ludzi - poinformował prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin.

"Według danych biura prokuratora generalnego potwierdzono istnienie dziewięciu katowni na wyzwolonym terytorium obwodu chersońskiego. Znaleziono również ciała 432 zabitych cywilów" - powiedział prokurator, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. Zaznaczył, że na wyzwolonym terytorium wciąż jest wiele zaminowanych terenów i budynków. Trwają też ostrzały moździerzowe ze strony rosyjskiej armii.

11:12 Mimo braku prądu, wody i ogrzewania z powodu rosyjskich ostrzałów lekarze kijowskiego Instytutu Serca w środę przeprowadzali pilne operacje. Podczas operacji na sercu dziecka w sali zabrakło światła, lekarze kontynuowali pracę przy zapalonych latarkach.

"Dziś staliśmy się świadkami kolejnego +ruskiego miru+ w praktyce: to rakietowy ostrzał, który zabrał ludzkie życia i pozbawił prądu i wody miast i całych obwodów. A co na to my? Kontynuujemy pracę mimo wszystko" - napisał w środę na Facebooku Instytut Serca.

Dyrektor placówki Borys Todurow poinformował, że w Instytucie Serca przebywało podczas ostrzału 190 pacjentów i 300 pracowników. Zaznaczył, że mimo braku prądu, wody, ogrzewania przeprowadzane były pilne operacje. Nie stracono żadnego pacjenta. "Cieszcie się, Rosjanie. Dziecko leży na stole, a podczas operacji wyłączyło się światło. Brawo. Bardzo dobrzy ludzie" - powiedział lekarz na nagraniu.

10:49 Rosyjska inwazja na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego, trwa już dziewięć miesięcy. W 1994 r.  w Memorandum Budapeszteńskim gwarancje bezpieczeństwa Ukrainie złożyły Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Rosja. W zamian za to Ukraina pozbyła się broni nuklearnej. Miała trzeci co do wielkości arsenał tej broni na świecie.

10:38 Urzędnicy administracji prezydenta Joe Bidena ocenili, że przed ewentualną konfrontacją nuklearną z NATO Putin może - jeżeli jego wojska nadal będą ponosić porażki na Ukrainie - najpierw użyć tam broni chemicznej - napisał w czwartek portal Politico.

09:28 Rosyjskie zmasowane ostrzały w środę wywołały na Ukrainie blackout; od godz. 4 sieć energetyczna znów działa jako całość - poinformował w czwartek ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko.

07:23 Rosja nie porzuciła celu przejęcia kontroli nad Ukrainą, jednak maskuje swoje zamiary, by zmylić Zachód - pisze amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszej analizie.

07:11 Pierwszym miejscem, które chcę odwiedzić w wyzwolonym spod rosyjskiej okupacji Chersoniu, jest teatr – powiedział PAP były minister kultury Ukrainy, a dziś żołnierz sił zbrojnych tego kraju, Jewhen Nyszczuk, który z bronią w ręku wkroczył do wyzwolonego miasta.

06:42 Podczas zmasowanego ataku na budynki mieszkalne i infrastrukturę energetyczną w Kijowie, obwodzie kijowskim, winnickim, lwowskim, kirowohradzkim, zaporoskim, charkowskim i donieckim wystrzelono 67 pocisków manewrujących i ok. 10 dronów bojowych. Ukraińska obrona strąciła 51 pocisków i pięć dronów.