Wzrasta liczba zachorowań na grypę. Najwięcej przypadków wśród dzieci

2022-11-25 09:26 aktualizacja: 2022-11-25, 12:36
Fot. Pixabay
Fot. Pixabay
"Zbliżamy się do 120 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowania na grypę tygodniowo, ponad 55 proc. przypadków dotyczy dzieci do 14 roku życia" – przekazał w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski, zachęcając do szczepień.

Z najnowszych meldunków epidemiologicznych wynika, że od 1 do 22 listopada zanotowano w Polsce ponad 330 tys. przypadków grypy i jej podejrzeń. Wystawiono łącznie ponad 1300 skierowań do szpitala.

Zestawienia Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego mówią, że od 1 do 7 listopada zanotowano 102 tys. 85 przypadków grypy i jej podejrzeń; od 8 do 15 listopada – 111 tys. 428, a od 16 do 22 listopada – 118 tys. 683. W kolejnych tygodniach wystawiono z tego powodu odpowiednio 403, 422 i 510 skierowań do szpitala.

Minister Zdrowia: szczepionek na grypę mamy pod dostatkiem 

"Zbliżamy się do 120 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowania na grypę tygodniowo. Ponad 55 proc. przypadków dotyczy dzieci do 14 roku życia. Między 16 a 22 listopada do szpitali z powodu grypy trafiło 510 osób. SZCZEPMY SIĘ PRZECIW GRYPIE. Szczepionek mamy pod dostatkiem" – przekazał na Twitterze szef MZ.

W Polsce sezon epidemiczny grypy trwa od października do maja. Szczepienia przeciw grypie są zalecane i wykonywane przez cały sezon jesienno-zimowy. Optymalny czas szczepienia powinien mieć miejsce przed rozpoczęciem okresu zwiększonej zachorowalności, który w Polsce występuje od stycznia do marca. 

Grypa zwykle atakuje nagle i często wywołuje wysoką gorączkę. Objawia się bólami mięśni, stawów i głowy. W przeciwieństwie do przeziębień w czasie grypy rzadko występuje katar, bardziej charakterystyczny dla niej jest suchy, męczący kaszel. Grypa może mieć również przebieg bezobjawowy lub z niewielkimi objawami. Występuje przez cały rok, w różnym nasileniu w poszczególnych okresach.

Specjaliści przekonują, że dobrym sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy są szczepienia. Niezwykle istotne, jak podkreślają eksperci, jest przestrzeganie zasad higieny, m.in. częste mycie rąk oraz kichanie i kasłanie w zgięcie łokciowe. Dzięki temu dłonie nie zostaną skażone wirusem i chory nie przeniesie go na inne osoby. W miejscach publicznych i w środkach transportu należy unikać niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia. Lekarze radzą, aby zadbać o kondycję fizyczną i właściwą dietę, co ma znaczący wpływ na odporność. (PAP)

Autorka: Katarzyna Lechowicz-Dyl

mmi/