Rosjanie pod Bachmutem na wschodzie Ukrainy tracą siły na zdobycie mało strategicznych celów [RELACJA NA ŻYWO]

2022-12-01 09:11 aktualizacja: 2022-12-04, 15:47
Bachmut, Ukraina, Fot. PAP/Vladyslav Karpovych
Bachmut, Ukraina, Fot. PAP/Vladyslav Karpovych
W rejonie Bachmutu w obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy, wojska rosyjskie czynią pewne postępy, ale powtarzają błędy z poprzednich kampanii, gdy koncentrowały się na zdobyciu dużym kosztem celów mało ważnych strategicznie – ocenia Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

23:17 Rząd Włoch przyjął w czwartek dekret, umożliwiający wysyłanie broni i sprzętu wojskowego na Ukrainę przez cały przyszły rok. Dekret , wymagający zatwierdzenia przez parlament, przedłuża działanie rozporządzenia poprzedniego gabinetu Mario Draghiego, które wygasa z końcem roku.

22:10 Zapewnimy pełną niepodległość naszemu państwu, w szczególności niezależność duchową; nigdy i nikomu nie pozwolimy zbudować imperium wewnątrz ukraińskiej duszy - napisał w czwartek na Telegramie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podsumowując posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO).

21:17 Ukraina płaci wielką cenę za wojnę i teraz to jasne, że zasługuje na wejście do Unii Europejskiej. Wierzę, że stanie się jej członkiem - oświadczył w czwartek w Warszawie wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell.

20:30 Jestem gotowy spotkać się z Władimirem Putinem, jeśli zdecyduje, że chce zakończyć wojnę na Ukrainie - powiedział w czwartek prezydent USA Joe Biden po spotkaniu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Dodał jednak, że Putin dotąd nie wykazuje takich oznak, oraz zapewnił, że nie podejmie decyzji bez konsultacji z sojusznikami.

20:07 Hiszpańska minister obrony Margarita Robles podczas czwartkowej wizyty w Odessie oświadczyła, że przesyłki z ładunkami wybuchowymi, wysłane przez nieznanych sprawców do różnych instytucji w Hiszpanii, nie przestraszą władz tego kraju i nie skłonią ich do wstrzymania pomocy wojskowej dla Ukrainy.

19:09 W listopadzie rosyjska armia zastosowała przeciwko Ukrainie 239 pocisków manewrujących i 80 dronów bojowych typu Shahed-136 - poinformował w czwartek Ołeksij Hromow, przedstawiciel sztabu generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

18:09 Szef MSZ Ukrainy: dwie nasze ambasady otrzymały groźby

Dwie ambasady Ukrainy, oprócz tej w Madrycie, w środę i czwartek otrzymały "bardzo konkretne groźby" - poinformował szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba, cytowany przez agencję Ukrinform.

"To jednoznacznie nowa forma terroru. Wspólnie z hiszpańskimi władzami bardzo aktywnie pracujemy nad tym, by ustalić, kto za tym stoi. Niewątpliwie domyślamy się, kto za tym stoi, ale trzeba prześledzić całą sieć agentów i osób, zaangażowanych w tę kampanię" - powiedział minister.

17:08 Pracownik ambasady Rosji w Wilnie został uznany za osobę niepożądaną w związku z działalnością niezgodną ze statusem dyplomaty - poinformowało w czwartek ministerstwo spraw zagranicznych Litwy.

17:02 "Prowadzimy rozmowy z partnerami o przekazaniu nam pocisków S-300" - poinformował w czwartek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

"S-300 bardzo dobrze działają. Chodzi o to, że nie były produkowane w Ukrainie, to znaczy nie mamy produkcji rakiet S-300, dlatego wykorzystujemy zapasy" - podkreślił Reznikow na briefingu w Odessie. "Ze wszystkimi ministrami obrony tych krajów, które również na uzbrojeniu mają S-300, prowadzimy rozmowy o możliwości uzupełnienia tych zapasów rakiet z ich magazynów i arsenałów" - dodał.

16:48 "Posiedzenie Rady Ministerialnej rozpoczęło się dyskusją pod hasłem "OBWE na rozdrożu"; pozwolę się nie zgodzić z tym hasłem - OBWE jest na autostradzie do piekła, ponieważ Rosja ma za nic jej reguły" - napisał w czwartek na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

16:38 Bunkry, z których może korzystać Władimir Putin, istnieją na terenie Rosji od Moskwy do Uralu, w prace przy nich zaangażowani byli robotnicy, którzy wznosili pałac pod Gelendżykiem nazywany "pałacem Putina" - podał w czwartek rosyjski portal Sobiesiednik.

15:45 Skradzione z Ukrainy zboże jest rozprowadzane przez statki należące do Piotra Chodykina, lub przez niego zarządzane, który jest właścicielem m.in. RIF Trading, największego rosyjskiego eksportera zboża i dużego gracza na światowym rynku - wynika z opublikowanego śledztwa przeprowadzonego przez amerykański dziennik "Wall Street Journal".

"WSJ" w przeszłości informował o zorganizowanej kradzieży zboża na okupowanych przez Rosjan terytoriach Ukrainy, opisując skomplikowany system, dzięki któremu przemytnicy przewozili duże ilości nielegalnie pozyskanego towaru ze wschodniej Ukrainy na Półwysep Krymski, zaanektowany przez Rosję w 2014 roku.

"Kolejnym krokiem w procesie przemytu jest przekazanie skradzionego ukraińskiego zboża z Krymu do globalnych nabywców. Flota małych statków przemyca zboże, zazwyczaj z krymskiego portu w Sewastopolu, na większe statki towarowe oczekujące na morzu, na które ładunek jest przenoszony przy pomocy statków wyposażonych w dźwigi" - opisał "WSJ". Sewastopol - to port wojenny, baza Floty Czarnomorskiej Rosji.

15:42 "Tak jak prezydent Rosji Władimir Putin poniósł porażkę próbując pokonać Ukrainę, tak samo poniósł porażkę próbując podzielić lub zniszczyć OBWE" - powiedziała w czwartek w Łodzi amerykańska podsekretarz stanu ds. politycznych Victoria Nuland.

15:40 Grudniowa Rada Europejska potwierdzi dalsze zaangażowanie Unii w udzielanie Ukrainie wsparcia politycznego, wojskowego, humanitarnego i finansowanego - mówił podczas sejmowej komisji minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk.

Podczas czwartkowego posiedzenia Komisji ds. Unii Europejskiej minister Szynkowski vel Sęk przedstawił informację Rady Ministrów o posiedzeniu Rady Europejskiej, które odbędzie się w dniach 15-16 grudnia 2022 r.

Minister poinformował, że - zgodnie z agendą - Rada Europejska zajmie się w połowie grudnia m.in. rosyjską agresją na Ukrainę, a także kwestiami dotyczącymi energii, sytuacji ekonomiczne, bezpieczeństwem i obronnością.

15:19 Na wojnie przeciwko Ukrainie zginęło, zostało rannych albo trafiło do niewoli ok. 200 tys. rosyjskich żołnierzy - poinformował Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy, cytowany w czwartek przez portal RBK-Ukraina.

15:18 "W ramach kolejnej wymiany jeńców ze stroną rosyjską do domu wraca 50 Ukraińców" - poinformował w czwartek Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy. To czwarta wymiana jeńców w ciągu dwóch tygodni.

14:46 Zatrzymano 51-letniego mieszkańca Kijowa, który jest podejrzany o zgłoszenie 28 listopada fałszywej informacji o ładunku wybuchowym w siedzibie prezydenta Ukrainy - poinformowało w czwartek biuro szefa państwa.

14:38 Z okupowanych terenów Ukrainy wywieziono około 5 tys. więźniów, aby następnie wcielić ich do rosyjskiej armii i wysłać na wojnę przeciwko ich własnej ojczyźnie - powiadomiła w czwartek przewodnicząca niezależnej organizacji pozarządowej Ruś Siedząca Olga Romanowa w rozmowie z rosyjską opozycyjną telewizją Nastojaszczeje Wriemia.

14:32 Sytuacja wojsk rosyjskich na Ukrainie wygląda tak źle, że Władimirowi Putinowi nie wystarcza już werbowanie dodatkowych żołnierzy ze wszystkich zakątków Rosji, uczestnicząca w walkach rosyjska najemnicza grupa Wagnera posuwa się obecnie do rekrutowania przestępców z Republiki Środkowoafrykańskiej – informuje w czwartek dziennik „Bild”.

13:26 W całej Ukrainie rozległy się syreny alarmowe.

alarm

12:36 Zwalczanie handlu ludźmi w obliczu wojny na Ukrainie to nie tylko obowiązek OBWE, ale także moralna odpowiedzialność nas wszystkich - podkreśliła podczas jednego z paneli towarzyszącemu szczytowi OBWE w Łodzi sekretarz generalna międzynarodowej organizacji Helga Maria Schmid.

12:09 Nauczyciele z okupowanego przez Rosję Krymu są zmuszani do tego, by rzekomo "dobrowolnie" przekazywali część swoich miesięcznych wynagrodzeń na potrzeby sił zbrojnych i tym samym wspierali agresję Kremla na Ukrainę - poinformował w czwartek rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

11:43 Mieszkańcy Doniecka udostępniają nagranie, na którym widać zniszczenie po ostrzale infrastruktury cywilnej.

11:23 Unia Europejska przekaże dodatkowo ponad 1 milion euro na przeprowadzenie operacji rozminowania Ukrainy zaatakowanej przez Rosję - oświadczył szef unijnej dyplomacji Josep Borrell przed 29. posiedzeniem Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w Łodzi.

"Przybyłem na spotkanie OBWE, aby uczestniczyć w potępieniu rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie. Stanowi ona pogwałcenie zarówno prawa międzynarodowego, jak i reguł OBWE. Rosja przyniosła do Europy wojnę" - skomentował Borrell.

Szef unijnej dyplomacji zapowiedział, że potrzebne jest zbudowanie nowego porządku bezpieczeństwa w Europie, bo dotychczasowy został całkowicie zniszczony przez Rosję. Stwierdził ponadto, że konieczne jest pociągnięcie do odpowiedzialności tych, którzy wywołali wojnę i przekazał, że Unia Europejska już ściśle współpracuje z ukraińską prokuraturą w celu zebrania dowodów popełnionych na Ukrainie zbrodni.

11:11 Winnych zbrodni wojennych i ludobójstwa należy pociągnąć do pełnej odpowiedzialności karnej. Tylko w ten sposób możemy przywrócić pokój w Europie i zapobiec aktom agresji w przyszłości - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent wziął w Łodzi udział w sesji otwierającej dwudniowego posiedzenie Rady Ministerialnej OBWE, podsumowującej tegoroczne polskie przewodnictwo w organizacji.

"Musimy wyciągnąć lekcje z wydarzeń z 24 lutego br. (...) Musimy uwzględniać wszelkie scenariusze, również te, które według naszej europejskiej racjonalności wydają się wręcz nieprawdopodobne. Dziś naprawdę nie można powiedzieć, co jest nieprawdopodobne, po tym, co działo się i dzieje na Ukrainie" - mówił prezydent.

10:53 Niemieckie zestawy Patriot najlepiej sprawdziłyby się na zachodniej Ukrainie; chroniłyby polską granic, jak i terytorium Ukrainy - mówił szef MON Mariusz Błaszczak, odpowiadając posłowi KO Czesławowi Mroczkowi, według którego minister podjął "bulwersującą decyzję" o odmowie przyjęcia wsparcia.

Poseł Mroczek spytał w czwartek w Sejmie o sprawę oferty rozmieszczenia w Polsce niemieckich systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot. Jak przypomniał, 15 listopada w Przewodowie (Lubelskie) spadła rakieta, zabijając dwóch polskich obywateli, co "pokazuje w sposób dobitny, jak wielkie zagrożenie grozi nam wszystkim, naszemu państwu".

Zaznaczył, że z ofertą sojuszniczej pomocy zgłosiły się Niemcy. "Niestety pan minister Błaszczak podjął wyjątkowo nieodpowiedzialną decyzję, bulwersującą, o odmowie przyjęcia wsparcia sojuszniczego, narażając tym samym na szwank życie i zdrowie naszych obywateli" - powiedział Mroczek. Poseł KO dodał, że szef MON "kilka dni temu deklarował, (...) wskazywał na miejsce rozmieszczenia tych baterii niemieckich, a gdy usłyszał zdanie prezesa (PiS Jarosława) Kaczyńskiego, o tym, że niemieckie baterie nam są niepotrzebne, zmienił zdanie o 180 stopni".

10:46 Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck podkreślił konieczność dostarczania broni na Ukrainę, ale zaznaczył przy tym, że "jednak nie można lekko przyklasnąć" takiej decyzji, gdy uświadomimy sobie, że również od tej broni zginie "wielu spośród 300 tys. rosyjskich rekrutów" - przekazał portal RND.

"A jednak nie można temu lekko przyklasnąć, gdy uświadomimy sobie, że spośród 300 tys. rosyjskich rekrutów duża część zostanie rannych lub zginie, również w wyniku wysłanej przez nas broni. A na decyzji widnieje mój podpis" – brzmi cała wypowiedź Habecka, cytowana przez RND.

10:21 Ukraina obchodzi w czwartek 31. rocznicę referendum, w którym mieszkańcy kraju stanowiącego wówczas część ZSRR opowiedzieli się za niepodległością. To pierwsza rocznica w warunkach inwazji rosyjskiej, zagrażającej istnieniu rodzącego się wówczas państwa.

Referendum z 1991 roku było zatwierdzeniem Aktu Niepodległości przyjętego kilka miesięcy wcześniej, 24 sierpnia 1991 roku, przez Radę Najwyższą (parlament) w Kijowie. W grudniowym plebiscycie mieszkańcy Ukrainy odpowiedzieli na pytanie: "Czy popiera Pan/Pani akt ogłoszenia niepodległości Ukrainy?". Za niezawisłością opowiedziało się 90,32 proc. głosujących, przeciwnego zdania było 7,5 proc. W referendum wzięło udział ponad 31,8 mln osób, czyli 84,18 proc. ludności kraju.

Równocześnie z referendum odbyły się wybory prezydenckie, w wyniku których pierwszym szefem państwa został Łeonid Krawczuk. Pierwszym krajem, który uznał niezależność Ukrainy, była Polska; stało się to 2 grudnia 1991 roku.

09:55 Głównym celem ukraińskich wojsk jest ofensywa z kierunku zaporoskiego w stronę wybrzeża Morza Azowskiego, która pozwoliłaby zamknąć siły rosyjskie w kotle we wschodniej części obwodu chersońskiego, na lewym brzegu Dniepru - oznajmił na antenie telewizji Kanał 24 ukraiński ekspert wojskowy pułkownik Roman Switan.

O prawdopodobieństwie takiego scenariusza świadczy fakt, że oddziały rosyjskie zaczęły "po cichu" wycofywać się z miasteczka Połohy w obwodzie zaporoskim, na południu Ukrainy. Okupanci zapewniają, że jest to "planowa ewakuacja", lecz nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością. Najeźdźcy wywożą z miejscowości m.in. wyposażenie placówek medycznych, uciekają stamtąd też lokalni kolaboranci. Wojskowi i przedstawiciele samozwańczych władz agresora przemieszczają się do okupowanego Mariupola - powiadomił Switan.

09:29 Rosyjska strategia niszczenia krytycznej infrastruktury Ukrainy przynosi mniejszy efekt niż zakładano, bo Rosja zużyła już znaczną część pocisków manewrujących, a po miesiącach wojny ataki nie osłabiają morale Ukraińców - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

09:23 Ilja Nowikow, obrońca organizacji "Memoriał" został wpisany na listę ściganych listem gończym przez rosyjskie MSW. 

09:08 Na froncie wojny Rosji przeciwko Ukrainie zginął żołnierz polskiego pochodzenia, 33-letni Wiaczesław Kaurkin – poinformował Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie. Był obywatelem Ukrainy, który mieszkał w Polsce i na wieść o wojnie powrócił do swego kraju, by walczyć z najeźdźcą.

„Z bólem w sercu i głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o kolejnej ofierze niszczycielskiej wojny, rozpoczętej przez stronę rosyjską na Ukrainie. Z taką śmiercią trudno się pogodzić, ani jej wytłumaczyć się nie da” – napisał Zarząd Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie.

07:22 "Rosyjskie wysiłki wokół Bachmutu wskazują, że wojska rosyjskie zasadniczo nie wyciągnęły wniosków z poprzednich kampanii, prowadzonych z wysokimi stratami i koncentrujących się na celach o ograniczonym znaczeniu operacyjnym bądź strategicznym" - ocenia amerykański think tank ISW.

Przypomina, że wojska rosyjskie wzmacniały swe oddziały w małych miejscowościach wokół Bachmutu od końca maja. Przez sześć późniejszych miesięcy ich postępy w tym rejonie wyniosły zaledwie kilka kilometrów. "Nawet jeśli oddziały rosyjskie posuwają się naprzód w kierunku i wewnątrz Bachmutu, i nawet jeśli wymuszą kontrolowane ukraińskie wycofanie się z miasta, tak jak było w Lisiczańsku, to sam Bachmut daje im małe korzyści operacyjne" - uważają analitycy.

Ich zdaniem "koszty związane z sześcioma miesiącami brutalnych i uciążliwych walk na wyczerpanie wokół Bachmutu daleko przewyższają wszelkie korzyści operacyjne, jakie Rosjanie mogą odnieść z jego zajęcia. Zarazem, natarcie rosyjskie wokół Bachmutu pochłania znaczą część rosyjskiej siły bojowej, co potencjalnie ułatwia dalsze kontrnatarcia ukraińskie w innych miejscach".

07:11 Najpierw rozminowywanie budynków, a dopiero potem naprawa zrujnowanej przez wycofujących się Rosjan infrastruktury i pomoc mieszkańcom – takie kroki podejmują władze w wyzwalanych spod okupacji miejscowościach południowej Ukrainy.

„Jako pierwsi wkraczają saperzy. Rosjanie zostawiają po sobie bardzo dużo groźnych niespodzianek, przede wszystkim zaminowane obiekty infrastruktury” – mówi PAP Iwan Kuchta, szef administracji wojskowo-cywilnej w mieście Snihuriwka w obwodzie mikołajowskim, do którego wojska ukraińskie weszły 10 listopada.

W pierwszych dniach po wyzwoleniu wjazd do Snihuriwki był zamknięty dla osób cywilnych z zewnątrz, a dziennikarze mogli tam przebywać jedynie po uzgodnieniu z armią i w towarzystwie uzbrojonych oficerów prasowych.

„Prowadzone są działania zabezpieczające, rozminowywanie i póki się to nie zakończy, wjazd do miasta będzie zakazany” – wyjaśnia Kuchta.

06:56 UE będzie wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne, a to, co Polska robi dla Ukraińców, to przejaw solidarności europejskiej w najlepszym wydaniu – mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

W wywiadzie dla "DGP" Borrell podkreślił, że reakcja UE na działania Rosji była przejawem jedności i determinacji – zarówno jeśli chodzi o wsparcie dla Ukrainy, jak i nałożenie sankcji na Rosję. Jak mówił, podejście Unii odwaga narodu ukraińskiego przyniosły rezultaty - brutalna agresja Putina prowadzi do kolejnych porażek.

06:50 Mimo, że Rosja złamała niemal wszystkie zasady OBWE, polska prezydencja była w stanie prowadzić działania organizacji; musimy kontynuować tę działalność, nawet gdy staje się ona coraz trudniejsza - podkreślił w rozmowie z PAP szef czeskiej dyplomacji Jan Lipavsky.

Lipavsky w czwartek będzie uczestniczył w posiedzeniu Rady Ministerialnej OBWE podsumowującej polskie przewodnictwo w organizacji. Wśród tematów posiedzenia będą wojna w Ukrainie i jej wpływ na bezpieczeństwo europejskie.

"Rosja poprzez swoją barbarzyńską inwazję na Ukrainę o imperialistycznym charakterze złamała praktycznie każdą zasadę OBWE. Myślę z wdzięcznością tutaj o polskiej prezydencji OBWE, która była w tych okolicznościach w stanie prowadzić pracę organizacji i szukać odmiennych, różnych dróg, by kontynuować jej ważne aktywności. Mimo postawy Rosji musimy kontynuować tę działalność, używając całej swojej kreatywności, nawet gdy wydaje się to coraz trudniejsze" - powiedział PAP Lipavsky.

06:46 Od początku wybuchu wojny w Ukrainie w Szpitalu Wojewódzkim im. Św. Ojca Pio w Przemyślu na Podkarpaciu udzielono pomocy medycznej ponad 1680 uchodźcom, w śród nich było 465 dzieci. Na świat przyszło ponad 30 noworodków – poinformował PAP rzecznik prasowy placówki Paweł Bugira.

Do przemyskiego szpitala, w początkowej fazie konfliktu, trafiali nie tylko obywatele Ukrainy, ale też osoby innych narodowości. Jak dodał rzecznik, wielu pacjentów były to osoby z krajów afrykańskich.

"Na początku większość schorzeń związana była z trudami ciężkiej podróży, zimnem, stresem, w wielu przypadkach dochodziło do zaostrzenia istniejących wcześniej chorób przewlekłych” – podkreślił.

04:08 Uznanie Hołodomoru przez niemiecki Bundestag za ludobójstwo narodu ukraińskiego to efekt wieloletniej pracy Ukraińców - powiedział ambasador Ukrainy w Niemczech Ołeksij Makiejew, komentując głosowanie niemieckiego parlamentu nad ustawą w tej sprawie.

"To bardzo ważny dzień. Bardzo się cieszę z tej decyzji. To znak wielkiej pracy, jaką Ukraińcy wykonują od wielu lat. Społeczność ukraińska w Niemczech, ukraińscy dyplomaci, historycy, rząd Ukrainy, prezydent Ukrainy – wszyscy włączyli się w ten proces" – mówił Makiejew.

03:07 Administracja prezydenta USA Joe Bidena rozważa możliwość znacznego rozszerzenia szkolenia ukraińskiego wojska w amerykańskiej bazie w Niemczech. Chodzi o przeszkolenie do 2500 osób miesięcznie - podała w środę CNN.

Według CNN rząd USA zamierza zwiększyć nie tylko liczbę ukraińskich żołnierzy, których będzie szkolić, ale chce także zmienić samo podejście do szkolenia.

Zgodnie z nowym programem szkolenie objęłoby znacznie większe grupy ukraińskiego wojska w zakresie bardziej złożonych taktycznych metod walki, w tym koordynacji manewrów piechoty i artylerii.

01:45 Trzeciego dnia wizyty w Wielkiej Brytanii Pierwsza Dama Ukrainy Ołena Zełenska w środę spotkała się z królem Wielkiej Brytanii Karolem III, a także uczestniczyła w przyjęciu, wydanym przez królową-małżonkę Camillę - poinformowała agencja Ukrinform.

"Razem z Jego Królewską Mością Królem Karolem III spotkaliśmy się ze społecznością ukraińską w katedrze greckokatolickiej, która w sierpniu wraz ze Związkiem Ukraińców w Wielkiej Brytanii utworzyła wyjątkowy hub: The Ukrainian Welcome Center, który pomaga uchodźcom z Ukrainy m.in. w zakwaterowaniu, zaaklimatyzowaniu się czy nawiązaniu więzi z tutejszą społecznością" - powiedziała żona ukraińskiego prezydenta Wołydymyra Zełenskiego.

Podkreśliła, że odkąd Rosja przeszła na taktykę terroru energetycznego, wszyscy rozumieją, że ta zima będzie najcięższa, odkąd Ukraina odzyskała niepodległość. "Jestem więc wdzięczna za to, że przynajmniej część Ukraińców, zwłaszcza osoby starsze i dzieci, jest w stanie przeczekać zimę bez narażania się na brak prądu" - zaznaczyła.

00:07 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w środę skrytykował po raz kolejny kontrowersyjną propozycję planu pokojowego, złożoną przez amerykańskiego miliardera Elona Muska, aby zakończyć rosyjską ofensywę i zaprasił go do przyjazdu na Ukrainę.

"Jeśli chcesz zrozumieć, co zrobiła tutaj Rosja, przyjedź na Ukrainę i sam zobacz wszystko – powiedział Zełenski na konferencji, zorganizowanej przez "The New York Times" - A potem powiesz mi, jak zakończyć tę wojnę, kto ją rozpoczął i kiedy ona może się skończyć".

22:22 Analizujemy zamiary okupantów i przygotowujemy reakcję, jeszcze silniejszą niż dotąd - powiedział w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

W opublikowanym wieczorem nagraniu prezydent poinformował, że przeprowadził naradę z dowództwem. Rozmawiano m.in. sytuacji w obwodzie donieckim, ługańskim, charkowskim, zaporoskim i chersońskim, a także na Krymie, na terytorium przyfrontowym i granicy państwowej - przekazał szef państwa.

"Analizujemy zamiary okupantów i przygotowujemy przeciwdziałanie, jeszcze silniejsze niż obecnie" - podkreślił.

Kolejnym tematem była sytuacja w energetyce. Zełenski poinformował, że w środę wieczorem ok. 6 mln odbiorców w większości obwodów kraju i w Kijowie nie ma dostępu do prądu. "Bardzo trudna sytuacja" panuje w stolicy, w obwodzie kijowskim, winnickim, lwowskim, odeskim, chmielnickim i czerkaskim - dodał.

21:39 Rosyjskie wojsko zaatakowało w środę obwód sumski na północy Ukrainy, wykorzystując w tym celu ok. 110 pocisków i min. Podczas jednego z ostrzałów zginął 15-latek, który nie zdążył dobiec do schronu - poinformował szef władz tego regionu Dmytro Żywycki.

W hromadzie (gminie) biłopilskiej ostrzelano m.in. szpital. Zniszczone zostały okoliczne budynki, samochody, sieci energetyczne i gazowe. W hromadzie esmanskiej ostrzelano przedszkole i kilka domów.

Łącznie ostrzelano cztery hromady. Obwód sumski znajduje się przy granicy z Rosją.