Po rozkopanym obecnie placu Trzech Krzyży snują się robotnicy, zręcznie omijając kopce bazaltowej kostki wykopanej w trakcie prac. Plac, pomimo smutnego dzisiaj widoku, jest miejscem magicznym, kryjącym wiele tajemnic.
O jego historii i ciekawostkach opowiada varsavianista Janusz Sujecki.
"Początki placu Trzech Krzyży to wytyczenie tzw. Drogi Kalwaryjskiej. Jej początkiem były trzy krzyże, z których pozostały dwa" - przypomina Sujecki.
"Wokół drogi znajdowało się 28 stacji Męki Pańskiej. Kończyła się na tzw. Wzgórzu Kalwaryjskim, na terenie obecnego Ogrodu Botanicznego. Założenie zostało zrealizowane w czasach panowania Augusta II i nie przetrwało wieku XVII, kiedy to zostało zlikwidowane" - dodaje.
Później zamiast jednego z trzech krzyży pojawiła się figura św. Jana Nepomucena z roku 1756.
"W końcu XVII wieku plac przeszedł regulację i została zabudowany kamienicami. W roku 1825 pojawił się kościół św. Aleksandra, który został przebudowany w końcu wieku XIX" - dodaje.
Kościół został zburzony podczas II wojny światowej i odbudowany w formie pierwotnej.
Wyjaśnił też skąd pochodzi nazwa placu.
"Nazwa palcu pochodzi właśnie od trzech, złotych krzyży, które rozpoczynały Drogę Kalwaryjską" - mówi varsavianista.
Przebudowa pl. Trzech Krzyży rozpoczęła się w ostatni weekend sierpnia od frezowania nawierzchni jezdni na rondzie de Gaulle’a i wlocie ul. Nowy Świat. Obecnie prace prowadzone są po wschodniej stronie placu, która została zamknięta. Wygrodzony został także teren wokół kościoła św. Aleksandra oraz parking po północnej stronie (trójkątny skwer). Ruch w obu kierunkach odbywa się zachodnią częścią placu.
Po zakończeniu remontu zmieni się kształt części wysepek, lokalizacja przystanków oraz wytyczony zostanie odcinek drogi rowerowej, który uzupełni mierzącą dziś 15 km trasę łącząca Mokotów i Wilanów z centrum miasta. Plac Trzech Krzyży jest zabytkowy, dlatego na wszystkie prace musiał wyrazić zgodę Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Koniec remontu zaplanowano na początek przyszłego roku.(PAP)
Autorka: Marta Stańczyk
kw/