W poniedziałek prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że zgodzi się na wyborczą debatę z przewodniczącym PO Donaldem Tuskiem, jeżeli odbędzie się ona na uczciwych warunkach; jeśli nie będzie ze strony przewodniczącego PO "obrzucania wyzwiskami czy pogróżkami" - powiedział.
"No ale jeżeli to będzie dyskusja na ten temat, ile lat będę siedział za to, że służyłem dobrze Polsce, to takiej dyskusji nie będę prowadził" – mówił prezes PiS w Radiu Wrocław.
Szef Platformy w odpowiedzi zamieścił wpis na Twitterze wskazując, że jest gotowy do debaty w dowolnym czasie i miejscu. "Będę czuły i delikatny, chociaż amnestii obiecać nie mogę" – napisał Tusk.
Bochenek komentując sprawę ewentualnej debaty w środę w Programie Trzecim Polskiego Radia powiedział: "Ależ ważniak z tego Tuska się zrobił". Przypomniał jednocześnie, że przed ponad tygodniem skierował pytania do szefa PO dotyczące energetyki.
"Niech najpierw ustosunkuje się do tych pytań, a dopiero potem będziemy rozmawiali o debacie, bo kwestia kampanii wyborczej to jest melodia przyszłości. Natomiast Polacy chcą wreszcie słyszeć konkrety; z ust Donalda Tuska nie ma żadnych konkretów, tylko takie ujadanie i ironizowanie" - ocenił rzecznik PiS.
Pod koniec listopada Bochenek skierował listę pytań dotyczących energetyki do lidera PO. Była to reakcja na wcześniejszą konwencję programową PO poświęconą klimatowi, ochronie środowiska i energetyce.
W dokumencie skierowanym do szefa PO Bochenek pytał, gdzie jest zapowiadana na 2020 rok elektrownia atomowa i dlaczego przez 8 lat rządów PO - poza powołaniem spółki PGE EJ1 - nic się w tej sprawie nie wydarzyło. Bochenek chciał wiedzieć także, dlaczego Tusk zaprzestał budowy gazociągu Baltic Pipe oraz dlaczego w czasach rządów PO-PSL zainstalowano jedynie nieco powyżej 5,5 gigawata mocy w odnawialnych źródłach energii. Rzecznik PiS pytał w liście także o to, dlaczego rząd Tuska chciał podpisania umowy z rosyjskim Gazpromem aż do 2037 roku, a także dlaczego w przypadku pojawiania się problemów ze smogiem podnoszono normy zanieczyszczeń w taki sposób, aby nic były one przekraczane. (PAP)
autor: Rafał Białkowski
kw/