Szkolenie ukraińskich lekarzy w Polsce. Ćwiczenia obserwowała Agata Kornhauser-Duda

2022-12-15 18:37 aktualizacja: 2022-12-15, 22:37
Program szkoleń dla lekarzy z Ukrainy zainicjowały w październiku tego roku małżonki prezydentów Polski i Ukrainy. Fot. PAP/Łukasz Gągulski (zdjęcie ilustracyjne)
Program szkoleń dla lekarzy z Ukrainy zainicjowały w październiku tego roku małżonki prezydentów Polski i Ukrainy. Fot. PAP/Łukasz Gągulski (zdjęcie ilustracyjne)
Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda obserwowała ćwiczenia ukraińskich medyków związane z ewakuacją rannych ze strefy działań wojennych; program szkoleń dla lekarzy z Ukrainy zainicjowały w październiku tego roku małżonki prezydentów Polski i Ukrainy - przekazała Kancelaria Prezydenta.

Jak poinformowano, w wizycie pierwszej damy uczestniczył również szef BBN Jacek Siewiera.

KPRP podkreśliła, że kurs - realizowany przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe - należy do programu szkoleń dla ukraińskich medyków zainicjowanego przez małżonkę prezydenta Polski oraz pierwszą damę Ukrainy Ołenę Zełenską. "Agata Kornhauser–Duda rozmawiała z ukraińskimi medykami o realizacji szkolenia i działalności Centrów Ratownictwa Medycznego w Ukrainie, które są nierozerwalnie związane z niesieniem pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia życia" - czytamy w komunikacie, przekazanym po środowej wizycie.

"Obecnie w trudnych warunkach wojennych państwa służba jest o wiele bardziej wymagająca i niebezpieczna" – powiedziała pierwsza dama, cytowana w komunikacie.

Kornhauser-Duda wyraziła nadzieję, że doświadczenia z ostatnich dziesięciu miesięcy oraz programy jak ten "pomogą usprawnić funkcjonowanie państwa ukraińskiego i pozwolą przygotować programy powrotu do normalności po wojnie oraz posłużą wypracowaniu nowych, lepszych form współpracy i radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi w przyszłości".

KPRP przekazała, że podczas wizyty pierwszej damy Ukrainy w Warszawie w październiku tego roku Agata Kornhauser–Duda i Ołena Zełenska podjęły temat potrzeby poszerzania kompetencji ukraińskiego personelu medycznego, czego efektem jest trwający kurs.

Jak przekazano, kolejne szkolenia będą obejmowały swoim zakresem leczenie oparzeń, a pierwsza grupa rozpocznie kurs już na początku przyszłego roku. "Realizację programu wspierają Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego oraz Ministerstwa Zdrowia w Polsce i Ukrainie" - podkreślono w komunikacie.(PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka
gn/