Tylko 15 procent Polaków wie co oznacza ESG

2022-12-15 15:57 aktualizacja: 2022-12-16, 19:52
Jak pokazują badania, aż 85 proc. społeczeństwa w Polsce nie spotkało się wcześniej ze skrótem ESG. Fot. PAP/	Marcin Bielecki (zdjęcie ilustracyjne)
Jak pokazują badania, aż 85 proc. społeczeństwa w Polsce nie spotkało się wcześniej ze skrótem ESG. Fot. PAP/ Marcin Bielecki (zdjęcie ilustracyjne)
Jak pokazują badania, aż 85 proc. społeczeństwa w Polsce nie spotkało się wcześniej ze skrótem ESG czyli Environment, Social and Corporate Governance. Oznacza to, że świadomość obywateli dotycząca zrównoważonego rozwoju nie jest wiedzą powszechną.

Od 1 stycznia 2024 r. spółki notowane na giełdzie, zatrudniające powyżej 500 pracowników, będą miały obowiązek raportować działania dotyczące ESG, na które składa się podejście firmy do ochrony środowiska, odpowiedzialność społeczna i ład korporacyjny. Z przeprowadzonych badań wynika, że tylko 15 proc. społeczeństwa zna skrót ESG – poinformowano w komunikacie. 

Badanie przeprowadzono metodą CAWI w populacji Polaków w wieku +18 lat przez ogólnopolski panel badawczy Ariadna. 

 Pomimo niskiej świadomości dotyczącej samego pojęcia ESG prawie 40 proc. ankietowanych uważa, że ochrona i przeciwdziałanie degradacji środowiska naturalnego powinny być priorytetem dla firm działających w Polsce. Kwestie społecznej odpowiedzialności biznesu i praw człowieka, w tym te dotyczące różnorodności i równego traktowania wskazało 26 proc. – Chcemy zwiększyć świadomość Polaków dotyczącą pojęcia ESG i wszystkiego, co się z nim wiąże, nie tylko samego raportowania. Wielu przedsiębiorców wciąż nie wie, czy i w jakim stopniu obejmą ich planowane zmiany dotyczące wdrażania ESG. Ważne, by już dziś polskie firmy oswoiły się z takimi
zagadnieniami jak: gospodarka w obiegu zamkniętym, ślad węglowy czy różnorodność i inkluzja – zaznacza Urszula Jóźwiak, prezes Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego.

25 stycznia 2023 r. w Warszawie odbędzie się II Kongres ESG – „Liderzy zrównoważonego rozwoju na rzecz ekosystemu ESG”. Eksperci, przedsiębiorcy, naukowcy i decydenci spotkają się, by promować wiedzę dotyczącą ESG, równoważonego rozwoju, nowych przepisów i dobrych praktyk.
Organizatorami Kongresu są Instytut ESG oraz Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym: Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Ministra Aktywów Państwowych, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Rzecznika Praw Obywatelskich, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Piotra Mazurka – Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej, Związku Województw Rzeczpospolitej Polskiej oraz patronat honorowy JM Rektora Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

gn/

TEMATY: