O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Tylko 15 procent Polaków wie co oznacza ESG

Jak pokazują badania, aż 85 proc. społeczeństwa w Polsce nie spotkało się wcześniej ze skrótem ESG czyli Environment, Social and Corporate Governance. Oznacza to, że świadomość obywateli dotycząca zrównoważonego rozwoju nie jest wiedzą powszechną.

Jak pokazują badania, aż 85 proc. społeczeństwa w Polsce nie spotkało się wcześniej ze skrótem ESG. Fot. PAP/	Marcin Bielecki (zdjęcie ilustracyjne)
Jak pokazują badania, aż 85 proc. społeczeństwa w Polsce nie spotkało się wcześniej ze skrótem ESG. Fot. PAP/ Marcin Bielecki (zdjęcie ilustracyjne)

Więcej

Fot. Pixabay

Inflacja w listopadzie. GUS podał najnowsze dane

Od 1 stycznia 2024 r. spółki notowane na giełdzie, zatrudniające powyżej 500 pracowników, będą miały obowiązek raportować działania dotyczące ESG, na które składa się podejście firmy do ochrony środowiska, odpowiedzialność społeczna i ład korporacyjny. Z przeprowadzonych badań wynika, że tylko 15 proc. społeczeństwa zna skrót ESG – poinformowano w komunikacie. 

Badanie przeprowadzono metodą CAWI w populacji Polaków w wieku +18 lat przez ogólnopolski panel badawczy Ariadna. 

 Pomimo niskiej świadomości dotyczącej samego pojęcia ESG prawie 40 proc. ankietowanych uważa, że ochrona i przeciwdziałanie degradacji środowiska naturalnego powinny być priorytetem dla firm działających w Polsce. Kwestie społecznej odpowiedzialności biznesu i praw człowieka, w tym te dotyczące różnorodności i równego traktowania wskazało 26 proc. – Chcemy zwiększyć świadomość Polaków dotyczącą pojęcia ESG i wszystkiego, co się z nim wiąże, nie tylko samego raportowania. Wielu przedsiębiorców wciąż nie wie, czy i w jakim stopniu obejmą ich planowane zmiany dotyczące wdrażania ESG. Ważne, by już dziś polskie firmy oswoiły się z takimi
zagadnieniami jak: gospodarka w obiegu zamkniętym, ślad węglowy czy różnorodność i inkluzja – zaznacza Urszula Jóźwiak, prezes Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego.

25 stycznia 2023 r. w Warszawie odbędzie się II Kongres ESG – „Liderzy zrównoważonego rozwoju na rzecz ekosystemu ESG”. Eksperci, przedsiębiorcy, naukowcy i decydenci spotkają się, by promować wiedzę dotyczącą ESG, równoważonego rozwoju, nowych przepisów i dobrych praktyk.
Organizatorami Kongresu są Instytut ESG oraz Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym: Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Ministra Aktywów Państwowych, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Rzecznika Praw Obywatelskich, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Piotra Mazurka – Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej, Związku Województw Rzeczpospolitej Polskiej oraz patronat honorowy JM Rektora Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

gn/

Zobacz także

  • ESG a nieruchomości komercyjne, czyli jak pogodzić wymagania środowiskowe z opłacalnością biznesu

  • W badaniu wykazano ponadto, że tylko nieliczne firmy podjęły jakiekolwiek kroki w kierunku przygotowania systemu raportowania ESG. Fot. PAP (zdjęcie ilustracyjne)

    Badanie: większość firm nie wie czy i kiedy zostaną objęte obowiązkiem ESG

Serwisy ogólnodostępne PAP