Aby zapobiegać zagrożeniu dla zdrowia i życia ludzi oraz powstawania szkód spowodowanych przez lawiny, słowaccy ratownicy w newralgicznych miejscach dotychczas prewencyjnie wyzwalali lawiny śnieżne przy pomocy podłożonych ładunków wybuchowych.
Materiały wybuchowe był każdorazowo dostarczane w zagrożone miejsca przez przeszkolonych ratowników HZS i detonowane.
„Dostęp do tych lokacji jest niezwykle trudny, wymagający i niebezpieczny. System O'Bellx działa także na zasadzie eksplozji, ale detonacja powstaje poprzez zmieszanie wybuchowych gazów i ich zapłon. Detonacji dokonuje się zdalnie z bezpiecznej odległości drogą radiową. Całe urządzenie posiada zmagazynowane gazy, dlatego nie ma konieczność transportowania ich za każdym razem” – wyjaśnili w komunikacie ratownicy HZS.
System O'Bellx jest transportowany na miejsce zagrożone za pomocą śmigłowca jeszcze przed sezonem zimowym i pozostaje tam w gotowości przez całą zimę. Takie urządzenie może wyzwolić prewencyjnie nawet kilkadziesiąt lawin bez konieczności ładowania. System składa się z ważącej 630 kilogramów i mierzącej 2,5 m kapsuły zawierającej m.in. butle z gazami. Jest ona instalowana na zamontowanym na stałe stalowym statywie. W razie potrzeby O’Bellex jest uruchamiany, a sprężone gazy tworząc wybuchową mieszkankę eksplodują na podłoże i wyzwalając lawinę śnieżną.
Systemy został zakupiony dzięki funduszom unijnym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Jakość dla Środowiska. (PAP)
autor: Szymon Bafia
mar/