Zamiana miejsc w połowie kadencji, pierwsza taka w historii irlandzkiej polityki, jest efektem porozumienia koalicyjnego z czerwca 2020 r. między dwoma historycznie dominującymi i rywalizującymi ze sobą partiami - Fine Gael, której liderem jest Varadkar i Fianna Fail, kierowanej przez Martina.
Dodatkowo Martin przejął kierowanie resortem spraw zagranicznych, zastępując Simona Coveneya, który przeszedł do ministerstwa przedsiębiorczości.
43-letni obecnie Varadkar był premierem od czerwca 2017 r. do czerwca 2020 r. Gdy za pierwszym razem obejmował urząd, był najmłodszym irlandzkim premierem w historii, a także pierwszym wywodzącym się z mniejszości etnicznych i pierwszym o orientacji homoseksualnej.
Porozumienie koalicyjne kończyło najdłuższy w historii Irlandii, trwający aż 140 dni, proces formowania rządu po wyborach. W wyborach, które odbyły się w lutym 2020 r., wygrała z minimalną przewagą głosów lewicowa partia Sinn Fein, ale nie była ona w stanie utworzyć rządu, i nie było też innej, realnej politycznie możliwości zbudowania większości niż poprzez koalicję Fine Gael i Fianna Fail, którą uzupełnili jeszcze Zieloni.
Ale największym beneficjentem tego koalicyjnego porozumienia okazuje się opozycyjna Sinn Fein, która w sondażach wyraźnie wysforowała się na pierwsze miejsce i perspektywa stworzenia przez nią rządu po następnych wyborach jest zupełnie realna.
Bartłomiej Niedziński (PAP)
gn/