Rosja uchwala dożywocie za dywersję. Czy tego boją się teraz najbardziej?

2022-12-21 12:41 aktualizacja: 2022-12-21, 15:55
Zniszczony rosyjski czołg Fot. AA/ABACA/PAP
Zniszczony rosyjski czołg Fot. AA/ABACA/PAP
Niższa izba parlamentu Rosji, Duma Państwowa, uchwaliła w środę ustawę, przewidujący karę nawet dożywotniego więzienia za "skłanienie i wciąganie do dywersji", a także za jej finansowanie i utworzenie grupy dywersyjnej.

Zgodnie z komunikatem na stronie internetowej Dumy "za skłanianie, werbowanie bądź innego rodzaju wciąganie do dywersji, a także jej finansowanie grozić będzie kara pozbawienia wolności łącznie z dożywotnim więzieniem". Taka sama maksymalna kara będzie grozić za utworzenie grupy dywersyjnej i za szkolenie się w kierunku prowadzenia dywersji.

Za udział w grupie dywersyjnej grozić będzie kara do 10 lat pozbawienia wolności. "Wspieranie" działalności dywersyjnej będzie karane wyrokami od 10 do 20 lat więzienia.

Projekt został wniesiony pod obrady parlamentu 8 grudnia, a 14 grudnia przyjęty w pierwszym czytaniu. Nad zmianami w przepisach pracowali wszyscy deputowani rządzącej partii Jedna Rosja, łącznie z przewodniczącym Dumy Wiaczesławem Wołodinem, który oświadczył, że przyjęcie ustawy jest "niezbędne do obrony kraju" i że "kary dla dywersantów będą maksymalnie surowe".

Do tej pory kara dożywotniego więzienia za działalność dywersyjną możliwa była tylko w przypadku, gdy akt dywersji spowodował ofiary śmiertelne.

Zaostrzenie kar za dywersję zbiega się z prowadzoną przez Rosję od lutego wojną przeciwko Ukrainie. Duma przyjęła w ostatnich miesiącach m.in. przepisy o karach więzienia za dobrowolne poddanie się i odmowę udziału w działaniach wojennych. Na fali mobilizacji rezerwistów na front doszło w Rosji do podpalania budynków wojskowych komend uzupełnień. Sprawcy karani byli najczęściej na podstawie przepisów o wandalizmie czy niszczeniu mienia. (PAP)

mar/