800 tys. euro Sikorskiego pod lupą. Rzecznik PiS: powinien wyjaśnić, za jakie konsultacje pieniądze pojawiły się na jego koncie

2022-12-21 13:08 aktualizacja: 2022-12-21, 16:33
Radosław Sikorski Fot. PAP/Mateusz Marek
Radosław Sikorski Fot. PAP/Mateusz Marek
Europoseł PO Radosław Sikorski powinien wyjaśnić za jakie konsultacje pojawiło się na jego koncie 800 tys. euro, ten temat zostanie poruszony podczas styczniowego, specjalnego posiedzenia sejmowej komisji ds. UE - powiedział w środę rzecznik PiS Rafał Bochenek. A zasiadający w klubie PiS Jacek Ozdoba z Solidarnej Polski zapowiedział, że zwróci się do CBA o zbadanie wszystkich oświadczeń majątkowych Sikorskiego.

W artykule opublikowanym przez brukselski portal Politico przypomniano, że eurodeputowany PO Radosław Sikorski zarabiał 40 tys. euro miesięcznie "za nieokreślone +konsultacje+". Tekst opisuje szereg kontrowersyjnych praktyk europosłów, które w końcu - według autorów - musiały skończyć się skandalem, tj. aresztowaniem wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego Evy Kaili.

Solidarna Polska poinformowała w środę, że składa wniosek do CBA o sprawdzenie oświadczeń i źródeł dochodu europosła Sikorskiego.

Rzecznik PiS na środowej konferencji prasowej w Sejmie powiedział, że "wszyscy doskonale wiemy, że od pewnego czasu wokół europosła Radosława Sikorskiego pojawiło się sporo niejasności".

Bochenek przypomniał, że szef sejmowej komisji ds. UE Kacper Płażyński (PiS) zapowiedział zwołanie na styczeń specjalnego posiedzenie komisji w związku z nieprawidłowościami do jakich doszło ostatnio w Parlamencie Europejskim. Rzecznik PiS dodał, że podczas tego posiedzenie, posłowie będą dyskutować również na temat Sikorskiego.

"Będziemy na pewno na ten temat dyskutowali w kontekście chociażby tego, co dzieje się w Parlamencie Europejskim, bo to zaczyna się układać w jakiś jeden wielki obraz tej sytuacji i tych niejasnych przepływów finansowych, z którymi mamy do czynienia w Parlamencie Europejskim" - powiedział Bochenek.

Zaznaczył przy tym, że Radosław Sikorski wskazał w oświadczeniu majątkowym "przychody z tytułu jakiś dziwnych konsultacji". "Natomiast nigdy w żaden sposób nie odniósł się z jakich źródeł, za jakie konsultacje, 800 tys. euro pojawiło się na jego koncie" - mówił Bochenek.

Zastrzeżenia Transparency International

Dodał, że również takie organizacje jak Transparency International zgłaszają "pewne zastrzeżenia i wątpliwości" w związku z praktykami w PE. "W związku z tym uważamy, że Radosław Sikorski powinien się do tej sprawy odnieść, powinien wyjaśnić obywatelom, skąd te pieniądze znalazły się na jego koncie, tak, aby nie budziło to żadnej wątpliwości" - powiedział Bochenek.

Parlament Europejski odwołał 13 grudnia Greczynkę Evę Kaili (Socjaliści i Demokraci) ze stanowiska wiceprzewodniczącej tej instytucji. Zarzuca się jej lobbing na rzecz Kataru, za który miała otrzymać pieniądze. Oprócz Kaili w sprawę korupcji w PE zamieszana jest jej rodzina i inni politycy. Jak ujawnił portal Politico w sprawę wmieszani mogą być m.in. była szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini, były premier Francji Bernard Cazeneuve oraz były unijny komisarz Dimitris Awramopulos.

Jacek Ozdoba: CBA powinno zweryfikować oświadczenia majątkowe europosła Sikorskiego

Zwrócę się do CBA o zbadanie wszystkich oświadczeń majątkowych europosła PO Radosława Sikorskiego od 2019 roku, w związku z doniesieniami portalu Politico - zapowiedział zasiadający w klubie PiS poseł Jacek Ozdoba (Solidarna Polska).

W artykule opublikowanym przez brukselski portal Politico przypomniano, że eurodeputowany PO Radosław Sikorski zarabiał 40 tys. euro miesięcznie "za nieokreślone +konsultacje+". Tekst opisuje szereg kontrowersyjnych praktyk europosłów, które w końcu - według autorów - musiały skończyć się skandalem, tj. aresztowaniem wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego Evy Kaili.

Do tej informacji nawiązał na środowej konferencji prasowej rzecznik Solidarnej Polski oraz wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.

"Dla transparentności życia publicznego czymś zasadnym jest, aby Sikorski natychmiast wytłumaczył, za co pobiera te dodatkowe pieniądze i kto stoi za tymi środkami finansowymi, o których pisze Politico" - powiedział Ozdoba. Dodał, że "najważniejsze jest, żeby zweryfikowały to polskie służby, czyli CBA".

Dlatego - jak powiedział - składa zawiadomienie do CBA o zweryfikowanie wszystkich oświadczeń majątkowych europosła Sikorskiego, odkąd sprawuje swój mandat, "w celu zbadania źródeł dochodu i prawdziwości oświadczeń majątkowych".

"Mam nadzieję, że CBA pozytywnie rozpatrzy ten wniosek i zweryfikuje wszystkie dochody i oświadczenia majątkowe Radosława Sikorskiego od 2019 roku" - powiedział Ozdoba.

"Wzywam też Radosława Sikorskiego do wyjaśnień, za co pobiera pieniądze, z kim się konsultuje. To nie jest osoba prywatna, to nie jest osoba, która może mieć tajemnice w takich sprawach jak dodatkowe źródło dochodu" - mówił polityk SP. Tym bardziej - jak dodał - w tle jest skandal z wiceprzewodniczącą PE, oskarżoną o korupcję.

Parlament Europejski odwołał 13 grudnia Greczynkę Evę Kaili (Socjaliści i Demokraci) ze stanowiska wiceprzewodniczącej tej instytucji. Zarzuca się jej lobbing na rzecz Kataru, za który miała otrzymać pieniądze. Oprócz Kaili w sprawę korupcji w PE zamieszana jest jej rodzina i inni politycy. Jak ujawnił portal Politico w sprawę wmieszani mogą być m.in.: była szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini, były premier Francji Bernard Cazeneuve oraz były unijny komisarz Dimitris Awramopulos. (PAP)

autorzy: Karol Kostrzewa, Piotr Śmiłowicz

mar/