United Cup - wygrana Magdy Linette. Polska pewna awansu do fazy pucharowej

2023-01-03 12:58 aktualizacja: 2023-01-03, 14:08
United Cup - wygrana Magdy Linette, fot. ADAM VAUGHAN PAP/EPA
Magda Linette wygrała z Jil Teichmann 5:7, 6:4, 6:1 w czwartym meczu rywalizacji Polski ze Szwajcarią w tenisowym turnieju drużyn mieszanych United Cup w Australii. Biało-czerwoni prowadzą 3:1 i przed pojedynkiem mikstów są już pewni zwycięstwa, a tym samym awansu do fazy pucharowej.

W światowym rankingu Linette zajmuje 48. miejsce, a Teichmann 35. W cyklu WTA zawodniczki mierzyły się wcześniej tylko raz - w 2021 roku w Chicago górą była Szwajcarka.

Tym razem lepiej spisała się Polka. Linette choć przegrała pierwszego seta, to później z minuty na minutę prezentowała się coraz lepiej.

W drugiej partii 30-letnia poznanianka szybko przejęła inicjatywę i po kilkunastu minutach prowadziła 5:2. Teichmann co prawda odrobiła przełamanie i doszła na 4:5, ale chwilę później Linette wygrała gema przy serwisie rywalki wyrównując stan meczu.

Trzeci set był już popisem Linette. Cały mecz trwał dwie godziny i 44 minuty, ale ostatnia partia z tego tylko 37 minut. Polka dominowała od jej samego początku. Bardzo dobrze serwowała, a dokładając dwa przełamania wygrała gładko 6:1.

Stawką meczu Polska - Szwajcaria był awans do fazy pucharowej. Wcześniej Szwajcaria pokonała Kazachstan 5:0, a biało-czerwoni wygrali z Kazachami 4:1.

W poniedziałek Iga Świątek wygrała z Belindą Bencic 6:3, 7:6 (7-3), a Daniel Michalski przegrał z Markiem-Andreą Hueslerem 3:6, 2:6. Wtorek zaczął się od zwycięstwa Huberta Hurkacza nad Stanem Wawrinką 7:6 (7-5), 6:4.

"Nie rozmawialiśmy wiele o tym, co jest naszym celem w tym turnieju. Wiedzieliśmy jednak, że mamy mocny zespół na czele z Igą, która jest liderką światowego rankingu" - powiedziała Linette w krótkim wywiadzie na korcie.

Pojedynek mikstów

Na wtorek zaplanowano jeszcze pojedynek mikstów - Świątek/Hurkacz kontra Bencic/Wawrinka.

Turniej rozgrywany jest w trzech miastach: Perth, Brisbane i Sydney. W pierwszej edycji United Cup bierze udział 18 reprezentacji. Podzielono je na sześć grup, po dwie w każdym w mieście.

Polska jest w grupie B w Brisbane, gdzie rywalizowała jeszcze grupa E (Brazylia, Włochy i Norwegia). Pierwsze miejsce zajęli Włosi, którzy we wtorek wygrali z Norwegią 5:0, i to oni będą kolejnymi rywalami biało-czerwonych.

4 stycznia zwycięzcy grup w każdym mieście zagrają ze sobą o awans do półfinału. W półfinale wystąpi też jeden z trzech pokonanych zwycięzców grup, który miał najlepszy bilans.

Półfinały zaplanowano na 6 i 7 stycznia, a finał na 8 stycznia. Spotkania na tym etapie rozegrane zostaną w Sydney. (PAP)