Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch mówił dziennikarzom przed wylotem do Rzymu, że Benedykt XVI – jako jeden z najbliższych współpracowników Jana Pawła II i jego następca - to postać ważna dla wielu Polaków.
"Był wielkim teologiem XX i XXI wieku, który dla całego pokolenia Polaków, całego pokolenia katolików kojarzy się z mądrością Kościoła i głębią teologiczną, która towarzyszyła przez jego całe życie" – dodał.
Kumoch podkreślił, że prezydent Andrzej Duda ma olbrzymi szacunek wobec dorobku teologicznego i intelektualnego Benedykta XVI. "Jest to postać, która odegrała wielką rolę w życiu Kościoła i katolików na całym świecie, w tym w Polsce" – ocenił.
Uroczystości pogrzebowe emerytowanego papieża zaczną się w czwartek o godz. 9.30
W pogrzebie Benedykta XVI– oprócz prezydenta – wezmą udział także premier Mateusz Morawiecki oraz grupa posłów i senatorów.
Benedykt XVI zmarł w sobotę 31 grudnia 2022 r. w klasztorze Mater Ecclesiae na terenie Ogrodów Watykańskich, gdzie mieszkał po ustąpienia z urzędu. Uroczystości pogrzebowe emerytowanego papieża zaczną się w czwartek o godz. 9.30 pod przewodnictwem papieża Franciszka. Po mszy Benedykt XVI spocznie w podziemiach Bazyliki św. Piotra.
Według zapowiedzi Watykanu w ceremonii będą uczestniczyły dwie oficjalne delegacje: z Włoch i Niemiec, ojczyzny papieża Ratzingera, z prezydentami Sergio Mattarellą i Frankiem-Walterem Steinmeierem.
Przybędą też przywódcy i koronowane głowy z innych krajów; wśród nich prezydenci: Węgier - Katalin Novak, Portugalii - Marcelo Rebelo de Sousa, król Belgów Filip oraz królowa Zofia z Hiszpanii.
Z Rzymu Aleksandra Rebelińska (PAP)
dsk/