O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Będą nowe lokale wyborcze na głosowania. PiS podaje, gdzie zostaną utworzone

Wybory są świętem demokracji, dlatego dostępność do lokalu wyborczego powinna być powszechna; proponujemy, aby lokale wyborcze mogły być tworzone w miejscowościach liczących od 200 mieszkańców - mówił poseł PiS Marek Ast.

Lokal wyborczy Fot. PAP/darek Delmanowicz
Lokal wyborczy Fot. PAP/darek Delmanowicz

Politycy PiS podczas czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie zaprezentowali założenia projektu zmian w Kodeksie wyborczym, którym wkrótce zająć ma się parlament.

"Istotą państwa demokratycznego, państwa prawa, jest przede wszystkim jasny, transparentny i przejrzysty proces wyborczy. Łatwy dostęp do lokalu wyborczego, brak wykluczenia - jeśli chodzi o możliwość głosowania" - mówił rzecznik PiS Rafał Bochenek.

Zauważył, że na przestrzeni lat frekwencja w wyborach nie zawsze była zadowalająca. Jak mówił, bardzo często wielu Polaków nie brało udziału w wyborach, a jedną z przyczyn tego był brak łatwego dostępu do lokalu wyborczego. "Ta ustawa wychodzi temu naprzeciw, aby ułatwić polskim obywatelom dostęp do lokali wyborczych, aby nie było takich sytuacji, że niektórzy muszą do tych lokali wyborczych przemierzyć kilka miejscowości, aby zagłosować" - powiedział Bochenek.

Więcej

Oferty pracy, Fot. PAP/Tytus Żmijewski

Nowe dane w sprawie bezrobocia w Polsce

Przedstawiciel wnioskodawców, poseł PiS Marek Ast wskazał, że proponowane zmiany idą w dwóch zasadniczych kierunkach. Z jednej strony - jak mówił - chodzi o to, aby wybory były dla wszystkich. "Wybory są świętem demokracji. Wobec powyższego, dostępność do lokalu wyborczego, komisji wyborczej powinna być powszechna" - przekonywał Ast.

"Zmieniamy jedną zasadniczą kwestię. Do tej pory obwodowa komisja wyborcza mogła być tworzona w miejscowościach od 500 do 4 tys. mieszkańców. Zmieniamy to i proponujemy, aby (w miejscowościach) od 200 mieszkańców do 4 tys. mogły być już tworzone lokalne wyborcze. To powinno doprowadzić do sytuacji zwiększenia ogólnej liczby lokali wyborczych o ok. 6 tys." - przekazał Ast. "W tej chwili mamy 27 tys. obwodowych komisji wyborczych" - zaznaczył.

Drugi kierunek zmian - dodał - to transparentność wyborów. (PAP)

autor: Rafał Białkowski, Grzegorz Bruszewski

mar/
 

Zobacz także

  • Magdalena Biejat. Fot. PAP/Marcin Gadomski

    Biejat z propozycją dla Hołowni. Zaprosiła go na swoje spotkanie

  • Karol Nawrocki. Fot. PAP/Leszek Szymański

    Nawrocki: narodowa wspólnota wymaga wartości, tożsamości i naszych fundamentów

  • Sławomir Mentzen. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Sondaż: zdaniem 11 proc. wyborców koalicji rządzącej Mentzen byłby dobrym prezydentem

  • Posłowie na sali obrad Sejmu. Fot. PAP/Marcin Obara

    Dla kogo większość w Sejmie? Najnowszy sondaż

Serwisy ogólnodostępne PAP