O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Nowy lek na chorobę Alzheimera. FDA zatwierdziła preparat po obiecujących wynikach testów klinicznych

Amerykański Urząd ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdził w piątek nowy lek o nazwie lecanemab dla pacjentów na wczesnym etapie choroby Alzheimera. Testy wykazały, że środek spowalnia procesy degradacji pamięci o 27% w porównaniu ze środkiem placebo.

Fot. Pixabay (zdjęcie ilustracyjne)
Fot. Pixabay (zdjęcie ilustracyjne)

Lek wyprodukowały firmy Eisai i Biogen Inc. Jego działanie polega na usuwaniu z mózgu lepkich grudek toksycznego białka beta-amyloidowego. FDA zaakceptowała dopuszczenie leku do sprzedaży w efekcie przyspieszonego procesu weryfikacji po obiecujących wynikach testów klinicznych.

Lecanemab jest przeznaczony dla pacjentów z łagodnymi objawami choroby i na wczesnym etapie Alzheimera. Według ekspertów tego typu pacjenci stanowią niewielką część około 6 milionów Amerykanów dotkniętych tym dewastującym pamięć schorzeniem.

Więcej

Jak wcześnie wykryć alzheimera? naukowcy opracowali nową metodę Fot. PAP/Roman Zawistowski

Jak wcześnie wykryć alzheimera? Naukowcy opracowali metodę

Przedstawiciele firmy Eisai zapowiedzieli rychłą publikację szczegółowych wyników testu klinicznego z udziałem 1800 pacjentów, który wykazał skuteczność lecanemab.

Pewne obawy wśród specjalistów budził fakt, iż środek rozrzedzający krew może powodować krwotoki. Jeden z pacjentów testujących lecanemab zmarł wskutek krwotoku. Jak poinformowali jednak eksperci z Feinberg School of Medicine w Chicago, autopsja zmarłego 65-letniego mężczyzny wykazała, że do krwotoku i zgonu doprowadziły inne czynniki. (PAP)

mmi/

Zobacz także

  • Starsi ludzie w domu pomocy (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Adam Warżawa

    Naukowcy twierdzą, że odkryli lekarstwo na chorobę Alzheimera i czerniaka

  • Choroby Parkinsona czy Alzheimera w dużej mierze powodowane są tym, że mózg ma trudności z usuwaniem toksycznych substancji Fot. PAP/EPA/JAGADEESH NV

    Znany lek mógłby pomagać chorym na alzheimera i parkinsona? Nowe odkrycie badaczy

  • Gena Rowlands. Fot. PAP/ EPA/LUC SKEUDENER

    Zmarła aktorka Gena Rowlands. Zdobywczyni Oscara cierpiała na chorobę Alzheimera

  • Gena Rowlands. Fot. PAP/EPA/LUC SKEUDENER

    Zagrała kobietę z demencją w poruszającym filmie. Teraz sama zmaga się z nieuleczalną chorobą

Serwisy ogólnodostępne PAP