W poniedziałkowym - trwającym ok. trzech godzin - spotkaniu w siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego uczestniczyli prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, szefowie MON, MSWiA, BBN, Sztabu Generalnego oraz szefowie służb specjalnych - Agencji Wywiadu, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, a także Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Spotkanie zorganizowane na wniosek prezydenta poświęcone było omówieniu aktualnej sytuacji bezpieczeństwa Polski oraz polityki sojuszniczej związanej z wojną na Ukrainie.
Szef BBN poinformował, że spotkanie "dotyczyło polityki bezpieczeństwa, sytuacji bezpieczeństwa Polski w kontekście wojny na terytorium Ukrainy".
"W trakcie spotkania omówione zostały wszystkie przedsięwzięcia, które będą realizowane w najbliższym czasie w sposób planowy w zakresie polityki sojuszniczej, jak ćwiczenia, lub spodziewana polityka RP wobec zbliżającego się w bieżącym roku szczytu NATO, ale również wszystkie te działania, które związane są z przygotowaniem do tego szczytu" - powiedział w oświadczeniu dla dziennikarzy Siewiera.
Jak dodał omawiane były także kwestie pomocy dla Ukrainy i wsparcia dla tego kraju, którego "Polska do tej pory udzielała, jako jeden z liderów wśród państw zachodnich, i wsparcia, które będziemy udzielać w dalszym ciągu".
Siewiera podkreślił, że dla prezydenta "najważniejszym aspektem pozostaje kwestia bezpieczeństwa Rzeczypospolitej, (...) i zdolności posiadanych przez Siły Zbrojne RP".
O tym, że na poniedziałkowe popołudnie prezydent zaprosił premiera oraz ministrów na spotkanie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego Siewiera informował w poniedziałek rano. "Prezydent będzie chciał omówić aktualną sytuację bezpieczeństwa oraz politykę sojuszniczą związaną z wojną na Ukrainie" - napisał wtedy szef BBN na Twitterze.
Po godz. 17 prezydencka kancelaria poinformowała o rozpoczęciu tego spotkania. "Omawiana jest sytuacja bezpieczeństwa i polityka sojusznicza związana z wojną na Ukrainie" - napisano na Twitterze kancelarii.
Narady w BBN z udziałem prezydenta, premiera oraz kluczowych ministrów w związku z rosyjską agresją na Ukrainę odbywają od jej początku w lutym 2022 roku. Poza sytuacją na Ukrainie narady poświęcone były również m.in. bezpieczeństwu energetycznemu czy odbudowie Ukrainy po wojnie.
(PAP)
autorzy: Marcin Jabłoński, Jakub Borowski
gn/