Muzeum POLIN rozpoczyna nabór wolontariuszy do akcji Żonkile

2023-01-10 09:17 aktualizacja: 2023-01-10, 10:23
AKCJA ŻONKILE, Fot. PAP/Mateusz Marek
AKCJA ŻONKILE, Fot. PAP/Mateusz Marek
Do 13 lutego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przyjmuje zgłoszenia wolontariuszy do akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. W tym roku akcja przypada w 80-tą rocznicę wybuchu powstania w getcie i jest częścią całorocznego programu obchodów tego wydarzenia organizowanych przez Muzeum POLIN.

Upamiętniając 80-tą rocznicę wybuchu powstania w getcie przypadającą 19 kwietnia 2023 r. i podtrzymując żywą pamięć o uczestnikach i uczestniczkach powstania – już po raz jedenasty – Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile – poinformowała PAP Marta Dziewulska, rzecznik Muzeum POLIN.

Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. Co roku, 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.

„Zapraszamy wolontariuszy indywidualnych i uczniów warszawskich szkół do udziału w wolontariacie podczas akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. 19 kwietnia 2023 r. Waszym zadaniem będzie informowanie przechodniów o wydarzeniach sprzed 80 lat i wręczanie im papierowych żonkili – symbolu pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. W roku 2023 pragniemy rozdać 450 tysięcy papierowych kwiatów. To symboliczna liczba Żydówek i Żydów, którzy byli zamknięci w getcie warszawskim tuż przed Wielką Akcją likwidacyjną w lipcu 1942 r." – mówi Zofia Bojańczyk z Muzeum POLIN, kierowniczka tegorocznej akcji Żonkile.

Wydarzenie poprzedzone będzie warsztatami komunikacyjnymi oraz wykładami i spacerami edukacyjnymi dotyczącymi historii polskich Żydów oraz wojennej historii Warszawy. Wolontariusze i wolontariuszki będą mieli okazję do wysłuchania świadectw historii oraz wzięcia udziału w akcji społecznej, która na dobre wpisała się w tradycję warszawskich wydarzeń, zrzeszając w ubiegłych latach jednorazowo między 2500 a 3000 wolontariuszy (szkolnych i indywidualnych) na ulicach Warszawy. Muzeum zapewnia porozumienie wolontariackie i zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo w wolontariacie. Aby zgłosić się do akcji, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie polin.pl i wskazać w nim dogodną datę spotkania informacyjnego (na zoom), podczas którego pracownicy muzeum opowiedzą o szczegółach wolontariatu. Zgłoszenia można przesyłać do 13 lutego.

W tym roku żonkile będą wręczane po raz pierwszy – i wyjątkowo – także poza Warszawą. W 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim akcja odbędzie się też w Łodzi, Krakowie, Wrocławiu, Białymstoku i Lublinie. W każdym z tych miast Muzeum POLIN nawiązało współpracę z instytucjami, przy wsparciu których rekrutuje i przygotuje wolontariuszy do rozdawania żonkili 19 kwietnia: z Ośrodkiem „Brama Grodzka Teatr NN” w Lublinie, z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, Fundacją Urban Memory we Wrocławiu, JCC w Krakowie oraz Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku.

Z inicjatywy Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim Muzeum POLIN wyprodukuje 150 tysięcy dodatkowych (poza 450 tysiącami, które będą rozdawane w Warszawie) papierowych kwiatów. Trafią one do gmin i organizacji żydowskich na całym świecie.

Inicjatywę wsparł Ronald S. Lauder, przewodniczący Światowego Kongresu Żydów i członek Rady Muzeum POLIN. Światowy Kongres Żydów będzie jednocześnie partnerem tych działań. Razem z żonkilami do wspomnianych organizacji na świecie trafi również list zapraszający do włączenia się w obchody 80. rocznicy wybuchu powstania oraz broszura, dzięki której zagraniczni odbiorcy poznają lepiej akcję społeczno-edukacyjną Żonkile, którą Muzeum POLIN organizuje już po raz jedenasty.

W 2023 r. akcja Żonkile odbywa się w ramach całorocznego programu Muzeum POLIN „Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim”. Jego głównym elementem będzie otwarcie w kwietniu wystawy czasowej „Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim”, której kuratorkami są prof. Barbara Engelking, kierująca Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN i Zuzanna Schnepf-Kołacz z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Współorganizatorem wystawy jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Więcej o rocznicy powstania w getcie warszawskim, akcji Żonkile i powstaniu w getcie na stronie: polin.pl.

Program rocznych obchodów „Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim” zostanie opublikowany na stronach internetowych Muzeum POLIN 18 stycznia 2023 r. (PAP)

autorka: Anna Bernat

kw/