Rosyjski atak na Charków po wizycie niemieckiej minister [RELACJA NA ŻYWO]

2023-01-11 06:58 aktualizacja: 2023-01-12, 07:24
Fot. PAP/EPA/STRINGER
Fot. PAP/EPA/STRINGER
Kilka godzin po niespodziewanej wizycie niemieckiej minister spraw zagranicznych Annaleny Baerbock w Charkowie na wschodzie kraju szef administracji regionu Ołeh Syniehubow poinformował, że wojska rosyjskie zaatakowały miasto. "Zostańcie w schronach. Najeźdźcy znowu bombardują!" - napisał we wtorek wieczorem na Telegramie Syniehubow. Według lokalnych władz rosyjskie wojska uderzyły w magazyn materiałów pirotechnicznych. Wstępne doniesienia nie zawierały informacji o ofiarach. Na miejscu pracują służby.

03:04 Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Raphael Grossi zamierza ponownie odwiedzić Ukrainę i Rosję, aby przeprowadzić negocjacje w sprawie ustanowienia strefy bezpieczeństwa wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - podała w środę telewizja RAI.

Grossi na Ukrainie ma zamiar spotkać się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, premierem Denysem Szmyhalem i ministrem spraw zagranicznych Dmytro Kułebą.

21:52 Rosyjska najemnicza Grupa Wagnera poinformowała w środę wieczorem, że odnalazła ciało jednego z brytyjskich wolontariuszy, którzy zaginęli pod Sołedarem w obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy - podaje Reuters.

Komunikat Grupy Wagnera nie przekazuje tożsamości nieżyjącego Brytyjczyka, ale informuje, że przy jego ciele znaleziono dokumenty obu zaginionych brytyjskich wolontariuszy.

O zaginięciu wolontariuszy poinformowała w poniedziałek ukraińska policja. Kontakt z Brytyjczykami, którzy pracowali dla organizacji pomocowych, stracono, gdy wyjechali z Kramatorska do Sołedaru.

"7 stycznia około godz. 17.15 do komisariatu policji w rejonie Bachmutu nadeszło powiadomienie o zniknięciu dwóch wolontariuszy - obywateli Wielkiej Brytanii w wieku 28 i 48 lat. Wcześniej, 6 stycznia o godz. 8 rano Andrew Bagshaw i Christopher Perry wyjechali z Kramatorska do Sołedaru i kontakt z nimi się urwał" - przekazała w poniedziałek policja, która zaapelowała też o zgłaszanie informacji na temat zaginionych Brytyjczyków.

21:48 Wyznaczenie szefa sztabu generalnego rosyjskich sił zbrojnych Walerija Gierasimowa na dowódcę "specjalnej operacji wojskowej" na Ukrainie, jest wskaźnikiem powagi sytuacji i potwierdzeniem tego, że założone cele nie są osiągane - oceniło w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

Informując w nowej aktualizacji wywiadowczej o tym, że w środę rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu wyznaczył Gierasimowa na dowódcę operacji na Ukrainie, a jednym z jego trzech zastępców będzie dotychczas pełniący tę rolę gen. Siergiej Surowikin, ministerstwo oceniło, że to znacząca zmiana w podejściu prezydenta Rosji Władimira Putina do zarządzania wojną.

"Wyznaczenie szefa sztabu generalnego na dowódcę teatru wojennego jest wskaźnikiem rosnącej powagi sytuacji, z którą mierzy się Rosja, a także wyraźnym potwierdzeniem, że prowadzona kampania nie osiąga strategicznych celów Rosji. Posunięcie to zostanie prawdopodobnie przyjęte z ogromnym niezadowoleniem przez znaczną część rosyjskiego środowiska ultranacjonalistów i blogerów wojskowych, którzy coraz częściej obwiniają Gierasimowa za słabe prowadzenie wojny. Z kolei Surowikin jest powszechnie chwalony przez tę społeczność za swoje bardziej realistyczne podejście. Jako zastępca dowódcy, jego autorytet i wpływy prawie na pewno bardzo ograniczone" - napisano. (PAP)

21:13 W Portugalii powstał zespół treningowy, który zorganizuje szkolenia dla ukraińskich lekarzy i pielęgniarek służące przygotowaniu ich do pracy w warunkach wojennych.

Goście z Ukrainy będą szkoleni w co najmniej dwóch ośrodkach medycznych w Coimbrze na zachodzie Portugalii - poinformował resort zdrowia.

Z członkami zespołu spotkał się już m.in. portugalski minister zdrowia Manuel Pizarro - przekazał w środę dziennik "Diario de Coimbra". W skład grupy wejdą portugalscy medycy oraz lekarze i pielęgniarki z Ukrainy, którzy od pewnego czasu mieszkają w Portugalii.

W trakcie szkoleń ukraińscy medycy przejdą ćwiczenia m.in. z transportowania osób rannych w ostrzałach oraz przeprowadzania zabiegów w warunkach niedoboru prądu. Zakres kursów ma obejmować sytuacje typowe dla konfliktów zbrojnych, w tym leczenie obrażeń takich jak rany postrzałowe, urazy kończyn czy poparzenia.

19:41 Brytyjski rząd po raz pierwszy potwierdził w środę, że planuje przekazać Ukrainie czołgi. Kijów od dawna o to zabiegał, by wzmocnić siły odpierające rosyjską agresję.

Rzecznik Downing Street ujawnił dziennikarzom, że premier Rishi Sunak poprosił ministra obrony Bena Wallace'a o "pracę z partnerami" w najbliższych tygodniach, by pójść "dalej i szybciej z naszym wsparciem dla Ukrainy, w tym z dostarczeniem czołgów". "Przyspieszamy nasze wsparcie dla Ukrainy poprzez (dostarczanie) technologii wojskowej nowej generacji, która pomoże wygrać tę wojnę. Jest jasne, że czołgi mogą umożliwić Ukraińcom zmianę układu sił" - powiedział rzecznik.

Informacje o możliwości przekazania czołgów i o toczonych w tej sprawie negocjacjach po raz pierwszy podała w poniedziałek, powołując się na anonimowe źródła, stacja Sky News. Według niej chodzi o około 10 czołgów Challenger 2.

Jeśli faktycznie dojdzie do porozumienia w tej sprawie, będzie to pierwszy przypadek dostarczenia Ukrainie przez kraj zachodni nowoczesnych ciężkich czołgów, o co władze w Kijowie od dawna zabiegają. Do tej pory otrzymały one od sojuszników jedynie stare czołgi z czasów sowieckich. 10 czołgów ewentualnie przekazanych przez Wielką Brytanię samo w sobie nie zmieni układu sił. Oczekuje się jednak, że ten precedens skłoniłby także innych zachodnich sojuszników Ukrainy do zrobienia tego samego. Bardziej realne byłoby też przekazanie czołgów w ramach szerszego międzynarodowego porozumienia, o co zabiega m.in. Polska.

19:16 Ambasador Ukrainy w Turcji Wasyl Bodnar zaprzeczył w środę doniesieniom amerykańskiego magazynu "Foreign Policy", jakoby Turcja przekazała Kijowowi pociski kasetowe wyprodukowane w czasach zimnej wojny. Jak podkreślił dyplomata, pociski te są zakazane przez prawo międzynarodowe.

Komentując publikację "Foreign Policy", ambasador powiedział, że celem takich doniesień jest "zaszkodzenie stosunkom ukraińsko-tureckim i kreowanie negatywnego wizerunku Ukrainy w Turcji". "Dementuję całkowicie te stwierdzenia, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością" - powiedział Bodnar, dodając, że Ukraina przestrzega norm międzynarodowych.

18:53 Prezydent Andrzej Duda wraz z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim złożyli w środę wieńce na Cmentarzu Orląt we Lwowie oraz oddali hołd obrońcom Ukrainy, którzy spoczywają na Cmentarzu Łyczakowskim.

Szefowie dwóch państw udali się na Cmentarz Łyczakowski po spotkaniu przywódców państw Trójkąta Lubelskiego, w którym uczestniczył też prezydent Litwy Gitanas Nauseda.

17:44 NATO udziela Ukrainie żywotnego wsparcia w odważnej walce tego państwa z rosyjską inwazją; czas jest teraz najważniejszy, musimy szybciej dostarczać Kijowowi bardziej zaawansowany sprzęt - przekazał sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po rozmowie telefonicznej z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą.

"Dobra rozmowa z ministrem spraw zagranicznych Dmytro Kułebą w sprawie żywotnego wsparcia, jakiego sojusznicy NATO udzielają Ukrainie w odważnej walce z inwazją Rosji. Czas jest krytyczny. Musimy szybciej dostarczać Ukrainie bardziej zaawansowany sprzęt" - napisał Stoltenberg na Twitterze.

17:04 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził w środę we Lwowie Ukraiński Uniwersytet Katolicki (UKU) i spotkał się z rektorem ks. Bogdanem Prachem - poinformował na swojej stronie internetowej UKU, który był pierwszą uczelnią katolicką na terenie b. ZSRR.

W rozmowie z Zełenskim rektor przypomniał, że UKU kontynuuje tradycje Greckokatolickiej Akademii Teologicznej, założonej w 1928 roku staraniami arcybiskupa Andrzeja Szeptyckiego - greckokatolickiego metropolity Lwowa w okresie międzywojennym i czasach II wojny światowej. Rektor poinformował, że podczas obecnej inwazji Rosji walczy na froncie wielu studentów, wykładowców i absolwentów UKU oraz że 13 z nich zginęło.

16:59 Szef rosyjskiego Sztabu Generalnego Walerij Gierasimow będzie dowodził połączoną grupą wojsk w tzw. specjalnej operacji wojskowej przeciwko Ukranie - poinformował niezależny rosyjski portal Meduza. Dotąd stanowisko to zajmował gen. Siergiej Surowikin.

16:53 Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard, w ramach budowania międzynarodowej koalicji w tej sprawie – oświadczył we Lwowie prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej po rozmowach z prezydentami Ukrainy i Litwy: Wołodymyrem Zełenskim i Gitanasem Nausedą.

"Zostanie przekazana kompania czołgów Leopard w ramach budowania koalicji, ponieważ, jak państwo wiecie, musi zostać spełniony także cały szereg wymogów formalnych, zgód i tak dalej, które są w tym celu potrzebne, ale przede wszystkim chcemy, żeby była to koalicja międzynarodowa" - powiedział prezydent Duda, odpowiadając na pytanie PAP.

16:50 Wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak i brytyjski minister obrony Ben Wallace rozmawiali w środę o zwiększeniu pomocy dla Ukrainy w kontekście trwającej rosyjskiej agresji - przekazało ministerstwo obrony narodowej.

Jak przekazał na Twitterze MON, wśród tematów telefonicznej rozmowy ministrów znalazły się także "kwestie związane z dwustronną współpracą wojskową oraz modernizacją techniczną Wojska Polskiego".

Pod koniec grudnia Wallace, cytowany przez agencję Reutera, ogłosił, że Wielka Brytania przeznaczy w 2023 roku 2,3 mld funtów (ok. 12,1 mld zł) na pomoc dla Ukrainy. Minister dodał, że część tej pomocy będzie wsparciem niewojskowym i humanitarnym.

16:12 Podczas spotkania prezydentów państw Trójkąta Lubelskiego odbyły się owocne rozmowy i zapadły ważne decyzje - napisał na Facebooku przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski po rozmowach, które odbyły się we Lwowie z udziałem prezydentów Polski i Litwy: Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausedy.

"Drugi szczyt Trójkąta Lubelskiego: owocne rozmowy i podjęcie ważnych decyzji" - napisał Zełenski. Dodał następnie: "udowadniamy czynem, jak ważna jest współpraca między naszymi krajami nie tylko dla wschodniej flanki Europy, ale dla całej koalicji państw euroatlantyckich". 

15:53 Ukraina nie stanie się członkiem Unii Europejskiej, dopóki na jej terytorium są rosyjscy żołnierze - powiedział w rozmowie z niemiecką telewizją Deutsche Welle w Kijowie wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Należy zrobić wszystko, by Ukraina wyszła z konfliktu zwycięsko - dodał.

Timmermans został zapytany, czy Ukraina może zostać członkiem UE w sytuacji, gdy na jej terytorium znajdują się rosyjscy żołnierze.

"Nie, to niemożliwe" - odpowiedział wiceprzewodniczący KE.

"Ale cała idea polega na tym, aby Ukraina wyszła z tego konfliktu zwycięska, suwerenna, niepodległa, wolna i miała możliwość samodzielnego dokonania tego wyboru. I myślę, że Ukraina walczy o to, aby tak się stało" - dodał.

15:11 Dziękujemy Polsce za pomoc Ukrainie i uprzejmie prosimy o jej kontynuację, szczególnie o wsparcie militarne, aby Ukraina jak najszybciej odzyskała swoją integralność terytorialną - podkreślił ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz. Zwycięstwo Ukrainy będzie naszym wspólnym zwycięstwem - dodał.

15:04 Prezydent Litwy Nauseda powiedział w środę na konferencji Trójkąta Lubelskiego, że jego kraj przekaże Ukrainie m.in. amunicję, zabiega też o wsparcie planów Kijowa dotyczących akcesji do UE. Podkreślił, że należy przywrócić integralność terytorialną Ukrainy.

14:48 Rosyjskie wojsko zaatakowało szpital położniczy w Chersoniu.

14:34 Prezydenci Polski, Litwy i i Ukrainy - Andrzej Duda, Gitanas Nauseda i Wołodymyr Zełenski - podpisali w środę we Lwowie Wspólną Deklarację Prezydentów Trójkąta Lubelskiego.

"Jestem wdzięczny Polsce i Litwie za decyzje o wsparciu militarnym; pokazuje to, że jesteśmy partnerami i przyjaciółmi" - powiedział ukraiński prezydent.

14:33 Rzecznik praw człowieka Ukrainy Dmytro Łubinec powiedział w środę, że jego rozmowy w Ankarze z ukraińską rzeczniczką Tatianą Moskalkową dotyczyły "tysięcy obywateli Ukrainy", wśród nich - jeńców wojennych i cywilów przetrzymywanych w więzieniach w Rosji.

Rozmowy dotyczyły "rozwiązania problemów humanitarnych obywateli Ukrainy i obywateli Federacji Rosyjskiej", jednym z tematów była też "aktywizacja wymiany jeńców wojennych" - powiedział Łubinec, cytowany przez agencję Ukrinform.

Dodał następnie: "w szczególności omawialiśmy kwestię rannych. Uwagę zwróciliśmy też na cywilów - obywateli Ukrainy, którzy odbywają wysokie wyroki w więzieniach na terytorium Federacji Rosyjskiej, poczynając od 2014 roku". Jak tłumaczył Łubinec, "chodzi o wielką liczbę obywateli Ukrainy, którzy - zdaniem FR - dopuścili się przestępstw na terytorium Krymu".

14:28 Oddziały rosyjskie Grupy Wagnera próbują przerwać obronę sił ukraińskich w Sołedarze w obwodzie donieckim i całkowicie zająć to miasto, lecz bezskutecznie - zapewniła wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar w komentarzu na serwisie Telegram.

"Po poniesieniu strat przeciwnik po raz kolejny przeprowadził rotację swych oddziałów. Zwiększając liczbę +wagnerowców+, próbuje przerwać obronę naszych wojsk i całkowicie zająć miasto, ale bezskutecznie" - napisała wiceminister. Według jej słów "w Sołedarze trwają ciężkie walki".

14:12 Ukraińscy ratownicy cały czas pracują na lokalnym bazarze w miejscowości Szewczenkowe, który został w poniedziałek ostrzelany rosyjskimi rakietami. Na miejscu zginęły dwie kobiety, a wśród rannych jest dziesięcioletnia dziewczynka.

Na bazarze w miejscowości Szewczenkowe w obwodzie charkowskim (północno - wschodnia część Ukrainy), na który spadły rosyjskie rakiety, cały czas pracują ukraińscy ratownicy. Zniszczone zostały budynki znajdujące się blisko targu oraz stragany. Na miejscu pracuje ciężki sprzęt, usuwając gruzy, sprzątają też mieszkańcy.

13:18 Jeśli chodzi o sytuację na granicy ukraińsko-białoruskiej, to na razie są tylko pogróżki - oświadczył w środę prezydent Wołodymyr Zełenski, który rozmawiał we Lwowie o sytuacji w zachodnich regionach Ukrainy, w szczególności graniczących z Białorusią.

12:31 Ukraina i Rosja uzgodniły wymianę 40 jeńców wojennych; decyzja zapadła na spotkaniu w Ankarze rzeczników praw człowieka obu krajów: Dmytra Łubinca i Tatiany Moskalkowej - podała agencja Reutera, powołując się na rosyjską rzeczniczkę.

Moskalkowa, która po spotkaniu poinformowała o wymianie jeńców, wcześniej napisała na serwisie Telegram, że rozmawiała z ukraińskim rzecznikiem o pomocy humanitarnej dla obywateli Rosji i Ukrainy.

Rzecznicy spotkali się w Ankarze w kuluarach dwudniowej międzynarodowej konferencji ombudsmanów. Rano rozmawiali przez 40 minut i potem przeprowadzili drugą rundę rozmów. Jak zapowiadano, mieli się następnie spotkać z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.

12:20 Niskie temperatury, ułatwiające przemieszczanie sprzętu wojskowego to zbyt mało, by Rosja lub Ukraina rozpoczęła ofensywę na dużą skalę; obydwie armie są wyczerpane, brakuje im żołnierzy, sprzętu i amunicji - napisała agencja Bloomberga.

W ostatnich dniach temperatury na wschodzie Ukrainy spadły poniżej zera, co spowodowało utwardzenie gruntu i otworzyło pole do potencjalnej zimowej ofensywy obu stron - napisał Bloomberg.

12:17 Pięciu więźniów politycznych z okupowanego przez Rosję Krymu, przebywających od 2019 roku w areszcie, usłyszało w środę wyroki 13 lat pozbawienia wolności; wzywamy naszych międzynarodowych partnerów do zdecydowanej reakcji - zaapelowała na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Emine Dżaparowa.

"(Nawet) bez prawa do ostatniego słowa (podczas procesu). Dzisiaj marionetkowy rosyjski sąd skazał Tatarów - więźniów politycznych z Krymu: Serweta Gazijewa, Dżemila Gafarowa, Erfana Osmanowa, Alima Karimowa i Sejrana Murtazę. (...) Stan ich zdrowia wywołuje poważny niepokój. Degradujący się, autorytarny (rosyjski) reżim uważa za swoich wrogów ludzi w podeszłym wieku i inwalidów" - napisała wiceminister.

11:46 Z punktu widzenia sztuki wojennej zdobycie Bachmutu przez siły rosyjskie nie jest możliwe, dlatego liczba żołnierzy wroga na tym odcinku frontu nie ma dużego znaczenia; przeciwnik nie może tam wykorzystać lotnictwa, lecz jedynie oddziały piechoty wsparte artylerią, co nie przyniesie mu sukcesu - uważa ukraiński ekspert wojskowy pułkownik Roman Switan.

10:55 Włochy są gotowe wysłać na Ukrainę następną broń - oświadczył szef włoskiego MSZ, wicepremier Antonio Tajani, cytowany przez agencję Ansa. Zapewnił o poparciu dla całkowitej niepodległości Ukrainy.

Minister spraw zagranicznych w rządzie Giorgii Meloni podkreślił: "Dla Ukrainy robimy wszystko, co możemy. Jesteśmy gotowi wysłać następną broń w miarę możliwości. Oczywiście zanim to zrobimy, zostanie poinformowany o tym parlament".

"Wysłaliśmy ponad 50 ton materiału do odbudowy sieci energetycznej, zniszczonej w wyniku rosyjskich ataków. Rozmawiamy z Francuzami na temat sprzętu obrony przeciwlotniczej" - wyjaśnił Tajani.

10:35 Za Ukrainę i Białoruś modlił się papież Franciszek z wiernymi podczas audiencji generalnej w środę w Watykanie. Mówił, że naród ukraiński doświadcza okrutnych cierpień. W Auli Pawła VI podczas audiencji wystawiono obraz Matki Bożej z Białorusi, a papież poprosił o modlitwę za ten kraj.

10:26 Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) Rosji skierowała do swoich oddziałów granicznych rozporządzenie, w którym zakazuje wypuszczania za granicę osób podlegających obowiązkowi służby wojskowej – twierdzi Główny Zarząd Wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy (HUR).

Według HUR zakaz obowiązuje od 9 stycznia i dotyczy również osób, posiadających kategorię ograniczonej zdolności do służby.

10:14 Rosyjskie oświadczenia o zdobyciu Sołedaru w obwodzie donieckim nie są zgodne z prawdą; szczegóły znajdują się w komunikacie sztabu generalnego, czekajcie na oficjalne informacje - powiadomił rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty, cytowany przez portal Suspilne.

W nocy z wtorku na środę rosyjskie propagandowe media oznajmiły, że prywatna firma wojskowa, znana jako Grupa Wagnera, kontroluje już kopalnie soli w Sołedarze. W sieciach społecznościowych pojawiły się zdjęcia właściciela tej formacji Jewgienija Prigożyna i jego najemników, rzekomo wykonane w podziemnych korytarzach.

Te doniesienia nie odpowiadają rzeczywistości, kopalnie w Sołedarze wyglądają zupełnie inaczej - wyjaśniło w środę na Telegramie Centrum Komunikacji Strategicznej ukraińskiej armii. "Są to działania PR-owe skierowane do odbiorców w Rosji, będące próbą usprawiedliwienia w jakikolwiek sposób ogromnych strat wśród więźniów (walczących w szeregach wagnerowców - PAP). Sołedar był, jest i zawsze będzie ukraiński" - powiadomiło Centrum

Rosyjskie oświadczenia o zdobyciu Sołedaru w obwodzie donieckim nie są zgodne z prawdą; szczegóły znajdują się w komunikacie sztabu generalnego, czekajcie na oficjalne informacje - powiadomił w środę rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty, cytowany przez portal Suspilne. W nocy z wtorku na środę rosyjskie propagandowe media oznajmiły, że prywatna firma wojskowa, znana jako Grupa Wagnera, kontroluje już kopalnie soli w Sołedarze. W sieciach społecznościowych pojawiły się zdjęcia właściciela tej formacji Jewgienija Prigożyna i jego najemników, rzekomo wykonane w podziemnych korytarzach. Te doniesienia nie odpowiadają rzeczywistości, kopalnie w Sołedarze wyglądają zupełnie inaczej - wyjaśniło w środę na Telegramie Centrum Komunikacji Strategicznej ukraińskiej armii. "Są to działania PR-owe skierowane do odbiorców w Rosji, będące próbą usprawiedliwienia w jakikolwiek sposób ogromnych strat wśród więźniów (walczących w szeregach wagnerowców - PAP). Sołedar był, jest i zawsze będzie ukraiński" - powiadomiło Centrum.

09:57 Wśród imion nadawanych nowonarodzonym dzieciom na Ukrainie w 2022 roku dominowały tradycyjne, lecz nie brakowało też związanych z wojną, takich jak Bayraktar czy Dżawelina - poinformowało ukraińskie Ministerstwo Sprawiedliwości.

Według informacji ukraińskiego resortu sprawiedliwości, któremu podlegają urzędy stanu cywilnego, dziewczętom najczęściej nadawano imiona: Sofija (odpowiednik polskiej Zofii - PAP), Marija (Maria), Wiktoria, Hanna (Anna), Jewa (Ewa) czy Polina (odpowiednik Pauliny). Chłopcy otrzymywali najczęściej imiona takie jak Mark (odpowiednik Marka), Artem (odpowiednik Artemiusza, w Polsce praktycznie niespotykane, lecz popularne na Białorusi, Ukrainie i w Rosji - PAP), a także Ołeksandr (Aleksander), Matwij (Mateusz) czy Maksym.

09:56 Szef NATO: walki w Bachmucie i Sołedarze kolejny raz pokazują bohaterstwo ukraińskich żołnierzy.

09:23 Zajęcie przez wojska rosyjskie miasteczka Sołedar w obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy, nie będzie oznaczało natychmiastowego okrążenia znacznie ważniejszego Bachmutu, a także nie przesądzi, że siły agresora uzyskają kontrolę nad trasami komunikacyjnymi do tego miasta – ocenia Instytut Badań nad Wojną (ISW).

09:22 Rosyjskie wojska mogą ostrzelać cywilną placówkę medyczną w obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy i oskarżyć o to władze w Kijowie; celem tej prowokacji byłoby manipulowanie nastrojami ludności cywilnej i rozpowszechnianie własnej propagandy - ostrzegł portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, stworzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.

07:46 Rozmieszczenie rosyjskich śmigłowców na Białorusi najprawdopodobniej ma związek z ogłoszonymi wspólnymi ćwiczeniami lotniczymi, a nie z przygotowaniem do dodatkowych operacji ofensywnych przeciw Ukrainie - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

07:29 Zajęcie przez Rosjan ukraińskiego Sołedaru będzie sukcesem taktycznym, okupionym ogromnymi stratami – ocenia analityk wojskowy Mariusz Cielma. „Chodzi nie o sens wojskowy, lecz o politykę, Putin wykorzysta to propagandowo” – mówi ukraiński ekspert Ołeh Żdanow.

07:20 Rosyjscy okupanci, kontrolujący Zaporoską Elektrownię Atomową w Enerhodarze na południu Ukrainy, odebrali przepustki i zabronili wstępu na teren obiektu około 1,5 tys. pracowników, którzy odmówili przyjęcia rosyjskich paszportów i zawarcia kontraktów z koncernem Rosatom - oznajmił w środę ukraiński sztab generalny.

06.45 W lutym 2022 roku, tuż przed napaścią Rosji na Ukrainę, rosyjski oligarcha Roman Abramowicz przeniósł aktywa o wartości kilku miliardów dolarów na siódemkę swoich dzieci, aby w ten sposób uniknąć ich zamrożenia - ujawnił brytyjski dziennik "The Guardian", powołując się na zhakowane dokumenty.

02:38 Kilka godzin po niespodziewanej wizycie niemieckiej minister spraw zagranicznych Annaleny Baerbock w Charkowie na wschodzie kraju szef administracji regionu Ołeh Syniehubow poinformował, że wojska rosyjskie zaatakowały miasto.

Wizytę szefowej niemieckiej dyplomacji do ostatniej chwili utrzymywano w tajemnicy - podał portal telewizji ARD. Minister podróżowała w nocy pociągiem z Polski na Ukrainę, rano została przyjęta w Kijowie, a stamtąd pojechała dalej na wschód do Charkowa - relacjonuje stacja. Dodaje, że Baerbock wraz z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą odwiedzili zniszczone lub uszkodzone miejsca w mieście, m.in. szpital dziecięcy.

01:47 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski we wtorek w swoim wieczornym orędziu potwierdził, że pozbawił czterech prorosyjskich polityków ukraińskiego obywatelstwa.

"Na podstawie materiałów przygotowanych przez ukraińskie służby bezpieczeństwa i służby migracyjne państwa oraz zgodnie z konstytucją naszego kraju, podjąłem decyzję o odebraniu obywatelstwa czterem osobom. Do nich należą: Wiktor Medwedczuk, Taras Kozak, Renat Kuzmin i Andrij Derkacz" - powiedział Zełenski, którego cytuje serwis Ukrinform.

Wszyscy czterej reprezentowali prorosyjską partię "Opozycyjna Platforma – Za Życie", która została zdelegalizowana po rosyjskiej inwazji w lutym 2022 roku.

Prezydent podkreślił również, że gdy deputowani zdecydują się służyć mordercom, którzy przybyli na Ukrainę, zamiast narodowi ukraińskiemu, wówczas zostaną podjęte odpowiednie środki.

22:16 Premier Kanady Justin Trudeau poinformował we wtorek prezydenta USA Joe Bidena podczas spotkania w Meksyku, że rząd w Ottawie ma zamiar kupić dla Ukrainy amerykański rakietowy system obrony powietrznej NASAMS - głosi komunikat zamieszczony na stronach kanadyjskiego rządu.

Prezydenci USA i Meksyku, Joe Biden i Andres Manuel Lopez Obrador oraz premier Kanady Justin Trudeau przebywają w stolicy Meksyku, gdzie w poniedziałek rozpoczął się 10. Szczyt Przywódców Ameryki Północnej.

"Dziękuję za pomoc w chronieniu naszego nieba. Kupiony dla nas przez Kanadę system NASAMS będzie mocną tarczą dla naszych miast i obywateli" - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Twitterze, dziękując za decyzję Trudeau.

(PAP)