Lokalne władze na Ukrainie: liczba rosyjskich okupantów w Melitopolu przewyższyła liczbę mieszkańców miasta [RELACJA NA ŻYWO]

2023-01-12 07:15 aktualizacja: 2023-01-13, 06:56
Rosyjscy żołnierze. Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
Rosyjscy żołnierze. Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
Do okupowanego Melitopola na południu Ukrainy przybyło już tak wielu Rosjan, że ich liczba przewyższyła liczbę lokalnych mieszkańców, którzy wciąż tam pozostają - poinformował w czwartek na Telegramie proukraiński mer miasta Iwan Fedorow.

22:38 Naszą bardzo ważną inicjatywą jest utworzenie hubów żywnościowych w Afryce; mieszkańcy krajów tego kontynentu już zrozumieli, że bezpieczeństwo różnych państw bezpośrednio zależy od eksportu ukraińskiej żywności - oznajmił w czwartek w wieczornym wystąpieniu na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

22:35 Ponad 2,4 mln Ukraińców mieszka w domach, które zostały zniszczone lub uszkodzone na skutek wojny z Rosją - poinformował w czwartek ukraiński wicepremier ds. odbudowy kraju Ołeksandr Kubrakow. Jak dodał, są to dane z jesieni ubiegłego roku, a zatem obecnie liczba takich osób może być jeszcze większa.

22:01 Absolutnie popieramy wysyłanie jakichkolwiek zdolności wojskowych Ukrainie, w tym czołgów - oświadczył w czwartek rzecznik Pentagonu gen. Pat Ryder. Jednocześnie dodał, że są to suwerenne decyzje państw i należy brać w tym pod uwagę kwestie m.in. logistyki.

21:31 Polska w pojedynkę nie jest w stanie dostarczyć Ukrainie wszystkich rodzajów broni, ale może być motorem działań i lobbystą – stwierdził w wywiadzie dla TVP prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

20:33 Do okupowanego Melitopola na południu Ukrainy przybyło już tak wielu Rosjan, że ich liczba przewyższyła liczbę lokalnych mieszkańców, którzy wciąż tam pozostają - poinformował w czwartek na Telegramie proukraiński mer miasta Iwan Fedorow.

20:15 Barbarzyńska agresja Rosji zmusiła świat do zredefiniowania dotychczasowych układów geopolitycznych i sytuacji bezpieczeństwa międzynarodowego. Niemal cały świat musi się obecnie zmagać z konsekwencjami kryzysów energetycznego i żywnościowego wywołanych przez Moskwę - powiedział prezydent Andrzej Duda.

20:13 Staliśmy się uczestnikami historii, która na dziesięciolecia zdecyduje o kształcie Europy, Zachodu i całego globu - mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda na spotkaniu noworocznym w Pałacu Prezydenckim z korpusem dyplomatycznym akredytowanym w Polsce.

19:49 Nie ma wątpliwości, że Polska i Wielka Brytania przekażą nam czołgi; podjęto już w tej sprawie stosowne decyzje, lecz nie jest jeszcze znana dokładna liczba maszyn, które trafią na Ukrainę - oznajmił w czwartek doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak.

19:00 Obserwowana w 2022 roku fala emigracji z Rosji do krajów Południowego Kaukazu i Azji Centralnej, wywołana inwazją Kremla na Ukrainę i mobilizacją do rosyjskiej armii, doprowadziła do znaczącej poprawy sytuacji gospodarczej państw z tych regionów - informuje w czwartek niezależny rosyjski serwis Ważnyje Istorii.

18:27 Czołgi, wozy bojowe czy armaty rosyjskie zniszczone przez ukraińskie siły zaprezentowano na wystawie w Krzywym Rogu. Mieszkańcy miasta i okolic specjalnie przyjeżdżają samochodami z całymi rodzinami, aby obejrzeć zniszczone pojazdy - relacjonuje fotoreporter PAP Leszek Szymański.

17:20 Rosjanin podejrzany o szpiegostwo został wpisany na listę sankcyjną MSWiA. Na wniosek SKW zostały zamrożone środki finansowe jego i powiązanych z nim spółek. Rosjanin od lat mieszka w Polsce. Został zatrzymany w kwietniu - wyjaśnił PAP zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

16:02 Podczas rosyjskiej okupacji najeźdźcy torturowali mieszkańców obwodu charkowskiego, spiłowując im zęby pilnikiem i wyrywając paznokcie; odnotowano też przypadki przemocy seksualnej - poinformował w czwartek komendant policji Charkowszczyzny Wołodymyr Tymoszko, cytowany przez agencję Ukrinform.

15:46 Ukraina wciąż doświadcza poważnych braków energii, a zapotrzebowanie na nią rośnie w miarę spadku temperatury - przekazał ukraiński operator energetyczny Ukrenerho.

W komunikacie zaznaczono, że w dziewięciu regionach kraju nadal dochodzi do awaryjnych przerw w dostawach prądu. Jak przypomniało Ukrenerho, system energetyczny nie jest w stanie w pełni pokryć zapotrzebowania na prąd z powodu zniszczeń wyrządzonych przez rosyjskie ataki.

15:24 Informacje niektórych mediów, że Ukraina poprosiła Unię Europejską, by Białoruś została wyłączona z ostatnich unijnych pakietów sankcyjnych wobec Rosji, nie są zgodne z prawdą - oświadczył rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko, komentując doniesienia przekazane przez dziennikarza Radia Wolna Europa Rikarda Jozwiaka.

W związku ze wsparciem rosyjskiej agresji na Ukrainę przez władze w Mińsku, na białoruski reżim nałożono dotąd szereg ograniczeń o charakterze personalnym i sektorowym. Sankcje objęły m.in. samozwańcze kierownictwo państwa na czele z Alaksandrem Łukaszenką, a także dowództwo wojskowe i sektor zbrojeniowy, instytucje publiczne, propagandowe media czy bank centralny - przypomniał Nikołenko w komunikacie na Facebooku.

14:51 Internetowa aukcja prac Banksy’ego na rzecz Ukrainy zaatakowana przez Rosjan. Legacy of War Foundation, organizator internetowej aukcji prac Banksy’ego, poinformował o cyberataku, który skutecznie zakłócił przebieg rejestracji chętnych do udziału w licytacji. Dokonano go z rosyjskich adresów IP. Mimo tych utrudnień aukcja 50 sitodruków się odbędzie. Dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na pomoc ukraińskim cywilom.

“Obecnie przeglądamy zarejestrowane wpisy i wkrótce powiadomimy wybranych użytkowników. Dziękujemy za wasze wsparcie. Witryna otrzymała ponad 1 milion zapytań i 3500 wrogich ataków z rosyjskich adresów IP, dlatego w tej chwili będziemy wdzięczni za cierpliwość” - poinformowali w komunikat opublikowanej na swojej stronie internetowej przedstawiciele Legacy of War Foundation.

14:23 Niesłychanie istotne jest to, że prawie cała klasa polityczna polska i europejska mówi jednym głosem. To wsparcie jest na poziomie rządowym, ale również samorządowcy w bardzo konkretnych sprawach mogą pomóc. I to nie tylko stolicy, ale również mniejszym miastom - powiedział w czwartek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Prezydent Warszawy na Ukrainę wyruszył w środę z samorządowcami, z którymi tworzy Pakt Wolnych Miast, czyli prezydentem Pragi Zdenkiem Hribem, burmistrzem Budapesztu Gergelyem Karasconyem i burmistrzem Bratysławy Matuszem Vallą. Odwiedził m.in Kijów oraz Buczę.

14:20 Po pogłoskach o możliwym ataku od strony Białorusi Ukraina organizuje manewry w pobliżu granicy z tym państwem - poinformował portal Głos Ameryki.

Ukraina obawia się, że Rosjanie mogą znów spróbować ataku od północy, a nawet pokusić się o zdobycie Kijowa, tak jak na początku inwazji w lutym ubiegłego roku. Otwierając ponownie północny front, Rosja mogłaby zmusić siły ukraińskie do skierowania tam części oddziałów zaangażowanych od miesięcy w walki na wschodzie i południu - napisał portal.

Jak doniósł, Ukraińcy przeprowadzają symulację obrony przed atakiem od strony Białorusi w trzech utajnionych lokalizacjach na północnym zachodzie Ukrainy.

14:00 Olha uciekła z Sołedaru zabierając ze sobą tylko dwa koty. "W mieście nie ma już ani jednego budynku w całości" - Biełsat opublikował nagranie:

13:41 To, czy Leopardy uda się dostarczyć z Polski na Ukrainę, zależy od postawy Niemiec, które „nie powinny stawać na drodze” w tej sprawie – stwierdził w czwartek w Berlinie Robert Habeck (Zieloni), minister gospodarki i wicekanclerz.

Habeck zdecydowanie opowiedział się za niedopuszczeniem do blokowania przez Niemcy polskich dostaw Leopardów na Ukrainę. „Istnieje różnica między podejmowaniem decyzji za siebie, a uniemożliwianiem podejmowania decyzji innym. I dlatego Niemcy nie powinny stać na drodze, gdy inne kraje podejmują decyzje o wsparciu Ukrainy, niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą Niemcy” – wyjaśnił wicekanclerz.

13:33 Mianowanie szefa Sztabu Generalnego Rosji gen. Walerija Gierasimowa dowódcą inwazji na Ukrainę świadczy o konfliktach wewnętrznych wśród władz Rosji - ocenił w czwartek szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.

Daniłow, cytowany przez agencję Ukrinform, podkreślił, że odsunięty został dotychczas kierujący inwazją gen. Siergiej Surowikin, którego nazwał przedstawicielem Jewgienija Prigożyna i Ramzana Kadyrowa. Prigożyn finansuje Grupę Wagnera, czyli oddziały najemników biorące udział w inwazji. Kadyrow jest przywódcą Czeczenii, republiki na Kaukazie wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej.

13:28 Jednym z powodów, dla których Białoruś nie została objęta sankcjami razem z Rosją w ostatnich pakietach sankcji UE jest to, że Ukraina o to poprosiła - poinformował w czwartek dziennikarz Radia Wolna Europa Rikard Jozwiak.

Według ukraińskiej agencji Ukrinform, która zwróciła uwagę na wpis dziennikarza, Mińsk od pierwszych dni rosyjskiej inwazji pomaga Moskwie prowadzić wojnę. To z Białorusi rosyjskie czołgi atakowały północne rejony Ukrainy w pierwszej fazie wojny. Rosyjskie lotnictwo wykorzystuje również białoruską przestrzeń powietrzną do uderzeń rakietowych na Ukrainę. Ponadto Białoruś naprawia sprzęt wojskowy rosyjskiej armii i służy jako "hub" do transferu rosyjskiego sprzętu.

13:25 Niedaleko wsi Siewiernyj w obwodzie biełgorodzkim rozbił się rozpoznawczo-uderzeniowy dron “Forpost-Ru” - poinformował Biełsat.

13:20 SPD w Bundestagu nadal stawia na inicjatywy dyplomatyczne w celu osiągnięcia porozumienia pokojowego między Rosją a Ukrainą. "Bo wiemy: wojny zwykle nie kończą się na polu bitwy. Dlatego rozmowy kanclerza Olafa Scholza z prezydentem Rosji Władimirem Putinem są słuszne i potrzebne” - głosi projekt stanowiska frakcji, do którego dotarła dpa.

„Nawet jeśli ze zrozumiałych powodów nie ma już zaufania do obecnych rosyjskich przywódców, rozmowy dyplomatyczne muszą być nadal możliwe, zatem kolejne rozmowy telefoniczne kanclerza Olafa Scholza z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem są słuszne i potrzebne, i tam gdzie jest to możliwe, trzeba podejmować inicjatywy dyplomatyczne" – napisano w dokumencie SPD.

12:53 W środę z Ukrainy do Polski przyjechało 29,5 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 23,3 tys. osób - podała w czwartek Straż Graniczna. Od 24 lutego 2022 r., czyli dnia ataku Rosji na Ukrainę, SG odnotowała 9,102 mln wjazdów do Polski i 7,281 mln wyjazdów na Ukrainę.

"W dniu 11.01 funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 29,5 tys. osób. Od 24.02.2022 - 9,102 mln osób" - podała w czwartek na Twitterze Straż Graniczna.

Z kolei - dodano - z Polski na Ukrainę w środę odprawiono 23,3 tys. osób. Od 24 lutego - ponad 7,281 mln osób.

12:08 Tylko nowoczesna broń jest w stanie doprowadzić do przełomu w wojnie na Ukrainie, a przełom oznacza pokój - mówił w czwartek szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch nawiązując do decyzji o przekazaniu Ukrainie czołgów Leopard w ramach międzynarodowej koalicji.

Podczas briefingu prasowego w Sejmie, Kumoch przypomniał, że prezydent Andrzej Duda podczas środowej wizyty na Ukrainie poinformował, że Polska podjęła decyzję o przekazaniu temu krajowi kompanii czołgów Leopard, w ramach budowania międzynarodowej koalicji w tej sprawie.

12:04 Pod Sołedarem w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy wciąż trwają najcięższe obecnie na froncie, zaciekłe walki - powiedziała w czwartek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. "Choć sytuacja jest trudna, żołnierze ukraińscy biją się zacięcie" - dodała.

"Zaciekłe i najcięższe walki trwają dzisiaj w rejonie Sołedaru na kierunku bachmuckim. Choć sytuacja jest trudna, żołnierze ukraińscy biją się zacięcie. Wróg ponosi znaczne straty, bezskutecznie próbując przerwać naszą obronę i zająć Sołedar" - powiedziała wiceminister obrony.

11:48 Putin jest szalony. Pekin sądzi, że przegrana Rosji na Ukrainie jest wysoce prawdopodobna - twierdzą chińscy urzędnicy, cytowani przez brytyjski dziennik "Financial Times".

Jak podaje "FT", w prywatnych rozmowach chińscy urzędnicy wyraźnie dystansują się od polityki wspierania Rosji w kwestii wojny przeciwko Ukrainie. "Chiny nie powinny po prostu w tej sprawie podążać za Kremlem" - przywołuje ich słowa brytyjski dziennik.

 

11:22 Przedstawiciele armii ukraińskiej poinformowali o zestrzeleniu w czwartek na wschodzie kraju rosyjskiego samolotu szturmowego Su-25, a na południu - drona Orłan-10. Media podały zaś, że żołnierze ukraińscy przejęli rosyjski czołg T-90S przeznaczony na eksport.

"Rankiem 12 stycznia oddziały wojsk rakietowych sił powietrznych armii ukraińskiej zniszczyły na kierunku wschodnim rosyjski samolot szturmowy Su-25, a na południu kraju - aparat bezzałogowy Orłan-10" - głosi komunikat na oficjalnym profilu lotnictwa ukraińskiego na serwisie Telegram.

Orłan-10 służy Rosjanom do naprowadzania pocisków artyleryjskich na pozycje armii ukraińskiej.

Portal Suspilne podał, powołując się na Twitter projektu Ukraine Weapons Tracker, że siły ukraińskie przejęły w obwodzie chersońskim czołg T-90S, który jest eksportową wersją nowoczesnych maszyn T-90. To pierwszy udokumentowany przypadek zdobycia tej rzadkiej wersji rosyjskiego czołgu - oświadczyli autorzy projektu

10:47 Wielka Brytania musiałaby wysłać Ukrainie aż 50 czołgów Challenger, aby zrobiło to "prawdziwą różnicę" - ocenił były szef sztabu generalnego brytyjskiej armii gen. Richard Dannatt, krytykując domniemaną ofertę 12 czołgów jako "symboliczną".

W poniedziałek stacja Sky News ujawniła, że rząd rozważa dostarczenie około 10 czołgów Challenger 2, a w środę rzecznik premiera Rishiego Sunaka potwierdził, że faktycznie istnieją takie plany. Jeśli zostaną one zrealizowane, Wielka Brytania będzie pierwszym krajem, który wyśle na Ukrainę czołgi podstawowe produkcji zachodniej.

"Wydaje się, że 12 jest zbyt symboliczne, a ja sugerowałbym wysłanie 25 lub 30, a nawet aż 50 - to zrobiłoby prawdziwą różnicę" - powiedział Dannatt w Sky News. Wyjaśnił, że Rosja prawdopodobnie przygotowuje "jakąś formę ofensywy" późną zimą lub wczesną wiosną, więc dodatkowe wsparcie ze strony Zachodu jest Ukrainie coraz bardziej potrzebne.

10:45 W tym momencie nie jest możliwe dojście do porozumienia między Ukrainą, która dokonuje stałych postępów na polu bitwy i Rosją, zaprzeczającą rzeczywistości. Utrzymując jednak presję na Rosję, Ukraina i jej partnerzy mogą zacząć tworzyć warunki dla powodzenia negocjacji w przyszłości – ocenił magazyn „Foreign Affairs”.

Aby zdecydować, czy możliwe jest porozumienie, negocjatorzy często odnoszą się do konceptu ZOPA (ang. zone of a possible agreement), czyli do obszaru możliwego do porozumienia dla obu stron; różnicy między maksimum, jakie jedna strona może zaoferować, a minimum, które druga strona może zaakceptować – wyjaśniło w środę amerykańskie czasopismo. Podkreślono, że w obecnej sytuacji, nie ma miejsca na ZOPA między Rosją a Ukrainą.

10:19 Żołnierze sił zbrojnych Ukrainy opanują w najbliższych tygodniach obsługę czołgów Leopard; jeśli czołgi trafią na Ukrainę wkrótce, to szkolenie odbędzie się "nadzwyczaj szybko" - zapewnił szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.

"Jeśli chodzi o naszych specjalistów w siłach zbrojnych, to nie raz podawałem przykłady, jak nasi partnerzy zachodni przygotowywali swoich specjalistów do różnego rodzaju broni, a nasi chłopcy i dziewczęta opanowują ją w ciągu dosłownie tygodni" - powiedział Daniłow, cytowany przez agencję Ukrinform. Jak podkreślił, takie tempo wymusza sytuacja Ukrainy.

10:11 Żołnierze sił zbrojnych Ukrainy opanują w najbliższych tygodniach obsługę czołgów Leopard; jeśli czołgi trafią na Ukrainę wkrótce, to szkolenie odbędzie się "nadzwyczaj szybko" - zapewnił w czwartek szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.

"Jeśli chodzi o naszych specjalistów w siłach zbrojnych, to nie raz podawałem przykłady, jak nasi partnerzy zachodni przygotowywali swoich specjalistów do różnego rodzaju broni, a nasi chłopcy i dziewczęta opanowują ją w ciągu dosłownie tygodni" - powiedział Daniłow, cytowany przez agencję Ukrinform. Jak podkreślił, takie tempo wymusza sytuacja Ukrainy.

10:09 Życie codzienne na froncie. Siły ukraińskie opublikowały nagranie:

10:08 W obliczu porażek na polu walki Rosjanie nasilają ataki cybernetyczne na cele cywilne, takie jak infrastruktura krytyczna. Ma to na celu złamanie woli oporu zwykłych obywateli i odwrócenie losów wojny - napisał w czwartek portal Politico.

Obok ataków rakietowych na cele cywilne coraz ważniejszą rolę w prowadzonej przez Rosję napastniczej wojnie odgrywają ataki na cele cybernetyczne, jak sieci komputerowe infrastruktury energetycznej i transportowej oraz strony rządowe. Ma to na celu złamanie woli walki Ukraińców.

09:51 Możliwości produkcyjne rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego nie pozwalają na nadrobienie braków amunicji, co prawdopodobnie utrudni wojskom Rosji w 2023 roku operacje ofensywne na wschodzie Ukrainy - ocenia amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

Think tank powołuje się na opinie przedstawicieli władz USA i Ukrainy podane przez telewizję CNN 10 stycznia br. Według tych ocen intensywność rosyjskich ostrzałów artyleryjskich spadła w niektórych rejonach o 75 proc., co może znaczyć, że Rosjanie ograniczają ostrzały z powodu kurczących się zapasów amunicji.

09:04 Mianowanie Walerija Gierasimowa, szefa rosyjskiego Sztabu Generalnego, na dowódcę inwazji na Ukrainę jest sygnałem, że Władimir Putin zamierza toczyć w Ukrainie długą wojnę - ocenia w czwartek amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

Gierasimow przy tym - zdaniem ekspertów - nie będzie w stanie osiągnąć maksymalistycznych celów inwazji zakładanych przez Putina.

"Putin kilkakrotnie demonstrował, że źle rozumie możliwości sił rosyjskich i nie zaniechał maksymalistycznych celów wojennych na Ukrainie. Mógł mianować Gierasimowa - najwyższego rangą oficera w wojskach Rosji - jako następcę kilku dowódców teatru wojennego, by nadzorował on dużą ofensywę, której - według mylnych raczej ocen Putina - siły rosyjskie mogą dokonać w 2023 roku" - czytamy w analizie.

 

08:43 W Rosji już tej wiosny chcą podnieść wiek poboru do 30 lat - podaje Ukrainska Pravda.

08:02 Rosja przerzuciła od początku stycznia żołnierzy swoich stosunkowo elitarnych sił powietrznodesantowych do wzmocnienia linii frontu w Kreminnej po tym, jak oceniła, że sektor ten jest znacznie zagrożony - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że w ciągu ostatnich dwóch dni ciężkie walki trwały zarówno w okolicach miasta Sołedar w obwodzie donieckim, jak i na podejściach do Kreminnej w obwodzie ługańskim.

07:58 USA nie mogą potwierdzić twierdzeń Rosji, że jej wojska zajęły Sołedar - miasto w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, o które toczą się zaciekłe walki - powiedział szef Pentagonu Lloyd Austin w środę wieczorem.

Pytany o to, czy Sołedar faktycznie znalazł się w rękach rosyjskich, Austin odparł: "w tym momencie nie możemy potwierdzić tych doniesień". Szef Pentagonu wypowiadał się na konferencji prasowej po spotkaniu w gronie szefów resortów dyplomacji i obrony USA i Japonii.

Ukraiński Sztab Generalny oświadczył w czwartek rano, że "w rejonie Sołedaru zlikwidowano ponad stu okupantów".

 

07:37 Stany Zjednoczone i ich sojusznicy przygotowują kolejny pakiet sankcji wobec rosyjskiego sektora naftowego, których celem jest nałożenie limitów cenowych na sprzedaż rafinowanych produktów ropopochodnych eksportowanych z Rosji. Ma być to rozszerzenie kar, jakie Zachód już wcześniej nałożył na eksport rosyjskiej ropy - poinformował dziennik "The Wall Street Journal".

Na spotkaniach w całej Europie przedstawiciele amerykańskiego Departamentu Skarbu omawiają w tym tygodniu szczegóły przyszłych kar dla rosyjskich produktów naftowych, które mają wejść w życie 5 lutego. Zgodnie z planem zostaną ustanowione dwa limity cenowe na rosyjskie produkty rafinowane: jeden na eksport produktów wysokowartościowych, takich jak olej napędowy, a drugi na eksport produktów niskowartościowych, jak olej opałowy.

07:00 Nexta opublikowała zdjęcia miasteczka Sołedar przed wojną i po rosyjskim ataku.

06:28 W Brukseli przyspieszają prace nad 10. pakietem sankcji wobec Rosji. Nowe unijne restrykcje mają objąć też Białoruś. Jak wynika z informacji ze źródeł PAP, państwa członkowskie chcą przyjąć nowy pakiet przed zaplanowanym na początek lutego szczytem UE-Ukraina w Kijowie.

Dziewiąty pakiet sankcji UE został przejęty w grudniu. Choć państwa członkowskie, które są zwolennikami ostrzejszej polityki sankcyjnej wobec Rosji, nie były z niego do końca zadowolone, o jego przyjęciu zadecydowało przekonanie, że z końcem roku UE musi pokazać jedność w tej spawie. W rezultacie część krajów zgodziła się na ustępstwa i rezygnację z części postulatów, żeby uzyskać konsensus unijnej "27-ki".

03:04 Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Raphael Grossi zamierza ponownie odwiedzić Ukrainę i Rosję, aby przeprowadzić negocjacje w sprawie ustanowienia strefy bezpieczeństwa wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - podała w środę telewizja RAI.

Grossi na Ukrainie ma zamiar spotkać się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, premierem Denysem Szmyhalem i ministrem spraw zagranicznych Dmytro Kułebą.

"Jest także nadzieja na wizytę w Moskwie. Rzeczywistością jest, że ukraińska elektrownia znajduje się pod rosyjską kontrolą, dlatego muszę współpracować z obiema stronami" - powiedział szef MAEA.

"Naszym obowiązkiem jest ochrona elektrowni. Stworzenie stałej grupy obserwatorów MAEA to pierwszy konkretny i namacalny efekt naszych działań, ale nie możemy się zatrzymać, najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa stacji" — podkreślił Grossi.

Powiedział, że ciągle trwają negocjacje między Ukrainą a Rosją w sprawie utworzenia strefy bezpieczeństwa wokół elektrowni w Enerhodarze. "To porozumienie nie jest niemożliwe, bo wypadek nuklearny nie leży w interesie nikogo, nawet Rosjan" – zauważył.

(PAP)