Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina odbywa się co pięć lat w Warszawie. Począwszy od 1927 roku najlepsi młodzi pianiści z całego świata próbują swoich sił w tym jednym z niewielu na świecie konkursów monograficznych. We wszystkich fazach konkursu grane są tylko i wyłącznie utwory Fryderyka Chopina.
Jak wylicza „Deadline”, w ekstremalnie trudnych szrankach tego jednego z najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych na świecie rozpoczyna zmaganie 160 pianistów i pianistek. W kolejnej rundzie jest ich 90, potem 45, a do finału przechodzi zaledwie dwunastka najlepszych wykonawców. To właśnie startujący w tych zmaganiach muzycy są głównymi bohaterami dokumentu „Pianoforte”. Jak można przeczytać w zapowiedzi filmu Piątka, jest on „intymnym portretem wchodzenia w dorosłość młodych pianistów i pianistek”. Kamera towarzyszy wybranej grupie muzyków z całego świata, którzy przygotowują się do udziału w Konkursie Chopinowskim.
Za sprawą „Pianoforte” widz otrzyma rzadką możliwość zajrzenia za kulisy Konkursu Chopinowskiego, gdzie będzie świadkiem triumfalnych wzlotów i bolesnych upadków. Twórcy zapowiadają, że Piątkowi udało się pokazać ogromną presję ciążącą na uczestnikach i uczestniczkach tej muzycznej rywalizacji oraz zaprezentować ich doświadczenia składające się z łez wycieńczenia i desperacji, ale również ekstatycznej radości grania muzyki.
„Pianoforte” Jakuba Piątka bierze udział w konkursie dokumentalnym Festiwalu Filmowego w Sundance. Zostanie tam zaprezentowany w piątek 20 stycznia. W Polsce jego dystrybucją zajmie się Millennium Docs Against Gravity. Na pokazanym przez „Deadline” pierwszym fragmencie filmu można zobaczyć przygotowania do 18. edycji Konkursu Chopinowskiego, która odbyła się w dniach 2–23 października 2021 roku. Imprezę zwyciężył kanadyjski pianista Bruce Liu. (PAP Life)