“Obecnie przeglądamy zarejestrowane wpisy i wkrótce powiadomimy wybranych użytkowników. Dziękujemy za wasze wsparcie. Witryna otrzymała ponad 1 milion zapytań i 3500 wrogich ataków z rosyjskich adresów IP, dlatego w tej chwili będziemy wdzięczni za cierpliwość” - poinformowali w komunikat opublikowanej na swojej stronie internetowej przedstawiciele Legacy of War Foundation.
Wiadomo, że zablokowanie obsługujących aukcję serwerów spowodowane zostało nadmiernym ruchem. Jak twierdzą organizatorzy, był on po części sztucznie wygenerowany z rosyjskich IP właśnie w celu przeciążenia systemu i zakłócenia aukcji, z której dochód ma być przeznaczony na pomoc ludności Ukrainy. Jak podaje serwis Euronews, cyberataki nie zostały oficjalnie powiązane z państwem rosyjskim.
Przedmiotem licytacji są odbitki słynnej grafiki Banksy’ego zatytułowanej „Fragile/Agile”. Przedstawia ona białą mysz, która - zsuwając się po kartonowym pudle - zdrapuje pierwsze dwie litery słowa “fragile” (kruchy) i zmienia je na “agile” (zwinny). „Zrobiłem 50 takich odbitek, a cały dochód trafi do naszych przyjaciół na Ukrainie” – napisał Banksy na Instagramie. Cena wywoławcza każdego sitodruku to 5660 euro, przy czym jedna osoba może kupić tylko jeden egzemplarz.
Legacy of War Foundation to organizacja charytatywna, która zbiera fundusze na pomoc dla ludności cywilnej z terenów dotkniętych konfliktami zbrojnymi. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży prac Banksy’ego mają zostać przeznaczone na zakup karetek pogotowia, generatorów prądu, grzejników i lamp solarnych dla mieszkańców Ukrainy, którzy po rosyjskich atakach na infrastrukturę energetyczną żyją bez stałego dostępu do prądu. Część wpływów fundacja przekaże ośrodkom pomocy dla kobiet i społeczności LGBTQ+ w tym kraju. Do tej pory Legacy of War Foundation wysłała już Ukrainie pomoc pieniężną i rzeczową o wartości ponad 280 tys. euro.
Banksy, najbardziej dziś rozpoznawalny twórca streetartu, wielokrotnie już dawał wyraz swojego poparcia dla Ukraińców walczących z rosyjskim najeźdźcą. W ogarniętym wojną kraju namalował siedem murali, m.in. w Kijowie, Irpieniu, Borodziance i Hostomelu. 17 listopada opublikował klip z ich realizacji. Na początku grudnia mural Banksy’ego z Hostemelu został skradziony. Sprawców zatrzymano i grozi im do 12 lat więzienia. Dzieło, jak podała policja, nie zostało uszkodzone. (PAP Life)
kgr/