Jak poinformowała PGE, w lutym 2023 r. podpisana z konsorcjum zostanie umowa przewidująca budowę bloku za ok. 3 mld zł netto oraz wieloletnia umowa serwisowa o wartości ponad 0,76 mld zł netto. Spółka przypomniała, że inwestycja zostanie częściowo sfinansowana ze środków pozyskanych z nowej emisji akcji z 2022 r. Oddanie bloku do eksploatacji planowane jest na grudzień 2026 r.
Jak podkreślił prezes PGE Wojciech Dąbrowski, inwestycja w Rybniku będzie największym i najsprawniejszym blokiem gazowo-parowym w Polsce, a zarazem jednym z największych w Europie. "Będzie on spełniał najbardziej restrykcyjne limity emisyjne wynikające z konkluzji BAT dla bloków gazowo-parowych, a ograniczona niemal do zera emisja pyłu i tlenków siarki istotnie wpłynie na jakość powietrza w regionie rybnickim" - zaznaczył Dąbrowski, cytowany w komunikacie spółki.
"Realizacja projektu da również impuls rozwojowy dla regionu i konkretne miejsca pracy. W szczytowym momencie budowy przewidujemy, że będzie to od 1,5 tys. do 2 tys. pracowników" – dodał Dąbrowski.
Według PGE nowa jednostka gazowa zastąpi cztery wyłączane z eksploatacji bloki węglowe o łącznej mocy 900 MW w istniejącej Elektrowni Rybnik i będzie spełniać rygorystyczne normy środowiskowe. Wskaźnik emisyjności nowego bloku ma być na poziomie 320 g CO2 na kWh wytworzonej energii elektrycznej, czyli trzykrotnie mniejszym w porównaniu do bloków węglowych klasy 200 MW.
W grudniu 2022 r. blok gazowo-parowy w Rybniku uzyskał 17-letni kontrakt w aukcji głównej rynku mocy, który zacznie obowiązywać od 2027 r.(PAP)
wkr/
dsk/