Reperacje od Niemiec? Projekt ważnej uchwały trafił do Rady Europy

2023-01-15 21:56 aktualizacja: 2023-01-16, 08:29
Ruiny Starego Miasta, Warszawa, Fot. PAP/archiwum
Ruiny Starego Miasta, Warszawa, Fot. PAP/archiwum
Projekt uchwały dotyczący procedur ws. zadośćuczynienia i pojednania dla przezwyciężenia przeszłych konfliktów został złożony przez socjalistów w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy; to po części wpisuje się w nasze zabiegi i stanowi krok w dobrym kierunku - powiedział w niedzielę wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Mularczyk przekazał PAP, że w grudniu zwrócił się do sekretarz generalnej Rady Europy Mariji Pejczinović Burić oraz do Komitetu Ministrów RE o nawiązanie współpracy ws. uzyskania przez Polskę odszkodowań wojennych od Niemiec. Poinformował, że otrzymał odpowiedź od Burić.

Sekretarz generalna Rady Europy podkreśla w niej, że "nadal głęboko wierzy, że tak złożone i delikatne kwestie między państwami członkowskimi Organizacji powinny być rozwiązywane w drodze dwustronnego dialogu". Podkreśliła, że w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy złożono projekt rezolucji w sprawie "Procedur zadośćuczynienia i pojednania w celu przezwyciężenia przeszłych konfliktów i budowy wspólnej pokojowej przyszłości — kwestia sprawiedliwego i równego zadośćuczynienia" i stwierdziła, że jest to "kolejna okazja do przedyskutowania tej kwestii poprzez konstruktywną współpracę i dialog".

Wiceszef MSZ podkreślił, że pod projektem podpisał się on sam oraz wielu polityków z innych krajów, w tym Niemiec i Ukrainy.

"W projekcie jest poruszona kwestia znalezienia formuły współpracy na forum Rady Europy przy rozwiązywaniu problemów wynikających z wojny, kwestii odszkodowań, ale też znalezienia formuły dialogu dla wielu przeszłych konfliktów. To się po części wpisuje w nasze zabiegi, choć nie wyczerpuje w całości naszych oczekiwań, bo sprawa nie dotyczy tylko Polski. Jest to jednak jakiś krok w dobrym kierunku, który może nam w przyszłości zapewnić nam stworzenie w przyszłości platformy dialogu z Niemcami" - oświadczył.

Dodał, że według jego wiedzy na kwietniowej sesji ZPRE projekt "będzie poddany procedowaniu". "Mam nadzieję, że zostanie przyjęty" - dodał.

W projekcie zaznaczono, że wojny i gwałtowne konflikty są nieodłącznie związane z ludzkim cierpieniem i zniszczeniem, a szkody wyrządzone w nich mają charakter zarówno materialny, jak i niematerialny i często trwają dłużej niż sam konflikt.

Wskazano, że negocjacje pomiędzy poszczególnymi stronami dotyczące sposobów radzenia sobie ze szkodami spowodowanymi przez konflikt mają zasadnicze znaczenie dla procesu pokojowego i pojednania. "W tym kontekście wypłaty odszkodowań, procesy pojednania i globalne projekty kulturalne mające na celu lepsze międzynarodowe zrozumienie to ustalone sposoby osiągnięcia zbliżenia. Jednocześnie istnieją czynniki ograniczające zasadność roszczeń odszkodowawczych. Należą do nich m.in. czynniki czasowe, jak również prawne" - podkreślono.

"Uważamy za konieczne dalsze analizowanie kwestii przesłanek ułatwiających pojednanie oraz czynników utrudniających zasadność roszczeń odszkodowawczych" - wskazano w projekcie i podkreślono, że od momentu powstania Rada Europy służyła jako platforma dialogu. Projekt kończy się apelem do parlamentarzystów Zgromadzenia o rozważenie tych kwestii i dalsze promowanie konstruktywnej współpracy między wszystkimi państwami członkowskimi Rady Europy. (PAP)

kgr/