60-letni Messina Denaro to syn szefa cosa nostry w Castelvetrano - Ciccio, niegdyś sojusznika mafii z rejonu Corleone i jej bossa Toto Riiny.
Poszukiwany był od lata 1993 roku. Skazany został na dożywocie za dziesiątki zabójstw, między innymi za zabicie syna nawróconego mafiosa Giuseppe Di Matteo, który został rozpuszczony w kwasie, a także za zamachy na sędziów śledczych Giovanniego Falcone i Paolo Borsellino w 1992 roku.
Messina Denaro uważany był za ostatniego poszukiwanego "wielkiego szefa" sycylijskiej mafii.
Poszukiwały go przez lata setki policjantów. Jego aresztowanie porównuje się do sukcesów, jakim było odnalezienie jego poprzedników, czyli bossów cosa nostra: Toto Riiny, zatrzymanego po 23 latach poszukiwań i Bernando Provenzano, który ukrywał się przez 38 lat.
Premier Meloni: aresztowanie najpotężniejszego szefa mafii to historyczny sukces
To "historyczny dzień" w walce z mafią - powiedziała w poniedziałek włoska premier Giorgia Meloni, komentując aresztowanie w Palermo na Sycylii ukrywającego się od prawie 30 lat bossa cosa nostry Matteo Messiny Denaro. Na wiadomość o jego zatrzymaniu szefowa rządu natychmiast udała się do Palermo.
Po spotkaniu z szefem prokuratury w stolicy Sycylii Maurizio De Lucią premier powiedziała dziennikarzom: "To dzień świąteczny dla osób stojących po stronie dobra, dla rodzin ofiar mafii, bo poświęcenie tylu bohaterów nie poszło na marne".
Meloni dodała, że zaproponuje, aby 16 stycznia został dniem upamiętnienia ludzi walczących z mafią.
"To święto dla nas, którzy możemy powiedzieć naszym dzieciom, że mafię można pokonać" - oświadczyła premier.
Zastępca szefa prokuratury w Palermo Paolo Guido podkreślił, że zatrzymanie Denaro to "rezultat lat śledztwa naszego biura i policji, która monitorowała sieć jego pomocników".
Prezydent Sergio Mattarella złożył gratulacje szefowi MSW Matteo Piantedosiemu i dowództwu karabinierów.
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
kw/