Brytyjski ekspert: ostatni moment na przekazanie Ukrainie czołgów przed ofensywą Rosji [RELACJA NA ŻYWO]

2023-01-17 23:12 aktualizacja: 2023-01-18, 07:31
Brytyjski czołg Challenger 2. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Brytyjski czołg Challenger 2. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Decyzja o przekazaniu Ukrainie czołgów musi zostać podjęta w piątek podczas spotkania jej sojuszników w Niemczech, bo inaczej ukraińscy żołnierze nie zdążą nauczyć się ich obsługiwać przed spodziewaną ofensywą Rosji - ostrzegł we wtorek brytyjski ekspert wojskowy prof. Michael Clarke.

23:07 Clarke: decyzja o przekazaniu Ukrainie czołgów musi zostać podjęta w piątek podczas spotkania jej sojuszników w Niemczech

W miniony weekend Wielka Brytania ogłosiła, że przekaże Ukrainie 14 czołgów Challenger 2, stając się tym samym pierwszym państwem, które zaoferowało jej czołgi podstawowe zachodniej produkcji. Jak się oczekuje, podczas piątkowego spotkania w amerykańskiej bazie Rammstein również inne kraje złożą podobne deklaracje.

Decyzja o przekazaniu Ukrainie czołgów musi zostać podjęta w piątek podczas spotkania jej sojuszników w Niemczech, bo inaczej ukraińscy żołnierze nie zdążą nauczyć się ich obsługiwać przed spodziewaną ofensywą Rosji - ostrzegł we wtorek brytyjski ekspert wojskowy prof. Michael Clarke.

Clarke, były dyrektor londyńskiego think-tanku Royal United Services Institute (RUSI), powiedział w rozmowie ze Sky News, że efektem spotkania sojuszników Ukrainy może być wysłanie do tego kraju nawet 100 czołgów, ale podkreślił, że kluczowy jest czas.

Jak wyjaśnił, standardowe szkolenie załogi czołgu trwa około 20 tygodni i wprawdzie w obecnej sytuacji można je skondensować do 10-12 tygodni, ale nadal oznacza to, że jeśli Ukraińcy mają zdążyć przejść nawet to skrócone szkolenie przed początkiem spodziewanej nowej ofensywy Rosji, piątek jest praktycznie ostatnią szansą na podjęcie decyzji.

Ocenił też, że zachodnie czołgi są elementem, który może realnie zrobić różnicę dla wyniku wojny, bo brytyjskie Challengery są "nieskończenie lepsze" od wszystkich typów czołgów, jakimi dysponuje rosyjska armia. Wskazał, że wbrew twierdzeniom Kremla, że będą one "płonąć tak jak reszta", czołg Challenger, nawet jeśli zostanie trafiony przez rosyjski czołg, może nie ponieść uszczerbku.

22:17 Szanse na znalezienie ocalałych pod gruzami bloku mieszkalnego w Dnieprze, zniszczonego przez rosyjską rakietę, są bliskie zeru – poinformował we wtorek mer miasta Borys Fiłatow.

21:27 Wcześniej nawet nie mogliśmy marzyć o tym, że otrzymamy system rakietowy Patriot, który kosztuje około 1 mld dolarów, a minimalny czas szkolenia w jego obsłudze wynosi około 10 miesięcy; tymczasem nasi amerykańscy partnerzy obiecali, że skrócą czas tych szkoleń do 10 tygodni - oznajmił we wtorek minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

21:11 Premier Finlandii Sanna Marin podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos: wojna musi zakończyć się zwycięstwem Ukrainy.

20:30 „Bild”: nowy minister obrony RFN powinien wyjaśnić swoje prorosyjskie działania i wypowiedzi.

Boris Pistorius (SPD) krytykował w przeszłości sankcje wobec Rosji, spotykał się na przyjacielskich pogawędkach z dyplomatami Putina, należał do kontrowersyjnego grona „przyjaciół Rosji”. Wyznaczony we wtorek nowy szef resortu obrony powinien na początku urzędowania wyjaśnić swój stosunek do państwa Putina – pisze we wtorek portal dziennika „Bild”.

20:15 Rosja 14 stycznia po raz pierwszy zaatakowała Kijów rakietami systemów S-400, wystrzelonymi z terytorium obwodu briańskiego – poinformował we wtorek rzecznik Sił Powietrznych Jurij Ihnat.

Według Ihnata, którego cytują ukraińskie media, Rosja po raz pierwszy zaatakowała Kijów tym rodzajem broni.

Wojskowy wskazał, że od około pół roku Rosjanie używają pocisków przeciwlotniczych do atakowania celów naziemnych w strefie przyfrontowej, w obwodach mikołajowskim i charkowskim. Dotychczas strona ukraińska informowała regularnie o takim zastosowaniu S-300, starszego pokolenia systemów przeciwlotniczych.

Kijów, jak powiedział Ihnat, został zaatakowany z obwodu briańskiego.

„Obwód briański, S-400 uderza na ponad 200 km i musimy mieć świadomość, że także z tego kierunku jest zagrożenie” – mówił Ihnat o ataku na stolicę w telewizji 5. Kanał.

W komentarzu dla portalu Ukrainska Prawda wojskowy uściślił, że Kijów został zaatakowany ponad 10 takimi rakietami, „lecącymi po trajektorii balistycznej”.

Zaznaczył, że strona ukraińska nie ma na razie zasobów do zestrzeliwania tego typu pocisków rakietowych, jednak siły powietrzne pracują nad tym, by przeciwdziałać takim krokom agresora.

„Tam (w obwodzie briańskim) przeciwnik ma niewiele wariantów, gdzie można je (te systemy) rozmieścić. Nie będę mówić, co trzeba zrobić, ale odpowiednie działania są już podejmowane” – powiedział Ihnat.

Ihnat zauważył, że niszczenie rosyjskich systemów przeciwrakietowych jest „o wiele efektywniejsze, niż zestrzeliwanie rakiet, które już są w powietrzu”.

„Gdy były pytania, jak przeciwdziałać kompleksom S-300 w obwodzie mikołajowskim i charkowskim, odpowiadałem - jednoznacznie – że trzeba niszczyć pozycje, z których są wystrzeliwane rakiety” – mówił wojskowy. Oznajmił również, że Ukraina potrzebuje więcej broni, która może atakować pozycje wroga na większą odległość, m.in. bezzałogowców, a także zachodnich rakiet ATACMS, które są wystrzeliwane z wyrzutni HIMARS (na razie mimo próśb, Zachód nie przekazał ich Kijowowi).

Radzieckie S-300 i nowe rosyjskie S-400 to systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe z rakietami ziemia-powietrze. Istnieje jednak możliwość zastosowania ich do atakowania celów naziemnych. W takim przypadku zasięg S-400 jest znacznie większy – do 250 km, podczas gdy S-300 mogą ostrzeliwać cele do ok. 100 km.

Analitycy z projektu Conflict Intelligence Team zauważyli w poniedziałek, że „wcześniej widzieliśmy tylko zastosowanie rakiet systemów S-300 do atakowania celów naziemnych (na Ukrainie – PAP), a S-400, według naszych danych, zastosowano po raz pierwszy”.

19:30 Jeśli okupacja Zaporoskiej Elektrowni Atomowej przez rosyjskie wojska potrwa jeszcze przez rok lub dwa, to przywrócenie funkcjonowania obiektu może okazać się niemożliwe - oznajmił we wtorek szef ukraińskiego koncernu Enerhoatom Petro Kotin, cytowany przez portal UNIAN.

19:00 Holandia wyśle na Ukrainę system obrony przeciwrakietowej Patriot - poinformowała we wtorek holenderska agencja informacyjna ANP, powołując się na premiera Holandii Marka Rutte.

18:20 Ukrinform: 69 proc. firm z Austrii, obecnych przed wojną na rynku rosyjskim, nadal prowadzi tam działalność bez żadnych ograniczeń – podała agencja Ukrinform, powołując się na raport Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej (KSE). 

18:17 Deputowany do Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej  Michaił Szeremet  dla RIA Novosti: dostawa czołgów Leopard na Ukrainę, którą zadeklarował prezydent Andrzej Duda, to... podżeganie do rozpętania III wojny światowej.

18:07 Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) rozmieściła swoją misję w Południowoukraińskiej Elektrowni Atomowej; flaga MAEA powiewa teraz nad tą siłownią - poinformował we wtorek dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi.

17:00 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała we wtorek o rozbiciu siatki agentów rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) działających w Krzemieńczuku w obwodzie połtawskim.

Celem grupy było wykrycie i zniszczenie systemów artylerii rakietowej HIMARS, przekazanych Ukrainie przez USA.

16:34 W wyniku przypadkowej eksplozji granatu w jednostce wojskowej w obwodzie biełgorodzkim, kilkadziesiąt km od granicy Rosji z Ukrainą, zginęło w nocy z soboty na niedzielę siedmiu rosyjskich rezerwistów; wcześniejsze doniesienia mówiły o śmierci trzech żołnierzy - powiadomiły w środę Radio Swoboda i niezależna rosyjska telewizja Nastojaszczeje Wriemia.

16:29 Marszałek Sejmu rozmawiała z wiceszefową ukraińskiego parlamentu, zapewniła o solidarności z Ukrainą.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zapewniła wiceprzewodniczącą ukraińskiego parlamentu o solidarności z Ukrainą. Ołena Kondratiuk podziękowała Polakom za pomoc, zaapelowała o wsparcie w postaci sprzętu wojskowego, za istotną uznała sprawę utworzenia trybunału dla sprawców zbrodni przeciwko narodowi ukraińskiemu.

16:00 Szef MSZ: z zadowoleniem przyjąłem apel A. Baerbock o utworzenie trybunału do osądzenia rosyjskich zbrodni na Ukrainie.

Szef MSZ Zbigniew Rau z zadowolenie przyjął apel minister spraw zagranicznych Niemiec Annaleny Baerbock o powołanie specjalnego międzynarodowego trybunału do osądzenia rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie. To wyraźny sygnał, że umacniamy koalicję na rzecz sprawiedliwości - ocenił.

Minister spraw zagranicznych Niemiec poparła w poniedziałek podczas wizyty w Hadze pomysł utworzenia specjalnego trybunału, który będzie ścigał rosyjskich przywódców za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości na Ukrainie. Baerbock wezwała do utworzenia sądu "nowego formatu", który "postawiłby rosyjskich przywódców przed wymiarem sprawiedliwości". Według niej trybunał mógłby wykorzystywać prawo ukraińskie i składać się z międzynarodowych sędziów.

Agencja AFP zwraca uwagę, że wezwanie Baerbock do powołania specjalnego trybunału pojawiło się po tym, gdy przewodnicząca Radzie UE Szwecja uznała sobotni rosyjski atak na budynek mieszkalny w ukraińskim Dnieprze, w którym zginęło co najmniej 40 osób, za "zbrodnię wojenną".

"Z zadowoleniem przyjąłem apel Annaleny Baerbock o powołanie specjalnego międzynarodowego trybunału do osądzenia rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie" - napisał Rau we wtorek w mediach społecznościowych.

Szef MSZ podkreślił, że stanowisko Polski w sprawie konieczności pociągnięcia sprawców do odpowiedzialności jest jednoznaczne od momentu, gdy Rosja rozpoczęła brutalną agresję na Ukrainę. "To wyraźny sygnał, że umacniamy koalicję na rzecz sprawiedliwości" - ocenił szef polskiej dyplomacji.

Obecnie Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) prowadzi śledztwo w sprawie zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości na Ukrainie, a jego główny prokurator określił Ukrainę jako "miejsce zbrodni". Jednak MTK nie ma jurysdykcji do sądzenia rosyjskiej agresji, ponieważ Moskwa nie jest sygnatariuszem Traktatu Rzymskiego. 

15:30 Ukraińcy: białoruski dyktator Łukaszenka nie ufa KGB i tworzy prywatną służbę ochrony.

Białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka nie ma zaufania nawet do swojego najbliższego otoczenia, w tym Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (KGB). Dlatego tworzy prywatną służbę ochrony - powiadomił we wtorek portal Centrum Narodowego Sprzeciwu administrowany przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.

15:00 "Wymazać naród" - film o niszczeniu dziedzictwa kulturowego Ukrainy przez Rosjan.

Dokument "Wymazać naród" Tomasza Grzywaczewskiego o zniszczeniach, jakie wojska Federacji Rosyjskiej dokonały od 24 lutego ub.r. na dziedzictwie kulturowym Ukrainy, pokazano premierowo we wtorek w stołecznym kinie Kultura. "Ukraińcy jako nowoczesny naród potrafią bronić siebie, Europy i całej cywilizacji" - mówił wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński.

14:31 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała o rozbiciu siatki agentów rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) działających w Krzemieńczuku w obwodzie połtawskim. Celem grupy było wykrycie i zniszczenie systemów artylerii rakietowej HIMARS, przekazanych Ukrainie przez USA.

"Przedstawiciele służb specjalnych kraju agresora próbowali pozyskać informacje o obiektach infrastruktury krytycznej w regionie i chroniących je oddziałach sił obrony" - oświadczyła SBU.

14:23 Rosja nie jest w stanie wyszkolić i wyposażyć 500 tys. zmobilizowanych rezerwistów; będzie to "armia w gumiakach" - ocenił w rozmowie z agencją RBK Ukraina Wiktor Kewluk, ekspert ukraińskiego Centrum Strategii Obronnych.

"Zmobilizowanie takiej liczby osób to jedno, ale Federacja Rosyjska najprawdopodobniej będzie miała trudności z wyszkoleniem i wyposażeniem tych +wojowników+" - uważa Kewluk. Ekspert ocenił, że rosyjski system może wyszkolić maksymalnie 100-150 tys. żołnierzy.

13:57 W bazie lotniczej w Otopeni, na południu Rumunii, wylądował we wtorek pierwszy z trzech natowskich samolotów wczesnego ostrzegania AWACS. Maszyny będą kontrolowały przestrzeń powietrzną w związku z zagrożeniem powstałym w efekcie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

13:36 Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Ołeksij Arestowycz, podał się do dymisji; powodem jest burza wokół jego słów, że rosyjski pocisk rakietowy, który uderzył w blok mieszkalny w Dnieprze, zabijając 44 osoby, został zestrzelony przez armię ukraińską.

13:10 Zakończyła się akcja ratunkowa na miejscu ostrzelanego przez wojska rosyjskie bloku mieszkalnego w Dnieprze, mieście w środkowo-wschodniej części Ukrainy - podały we wtorek służby ratunkowe. Potwierdziły one śmierć 44 osób, w tym pięciorga dzieci.

 

Akcję ratunkową zakończono o godz. 13 czasu lokalnego (godz. 12 w Polsce). 
 

12:39 Siła i odwaga narodu ukraińskiego od roku zadziwiają świat; Europa jest zjednoczona w pomocy dla Ukrainy i będzie wspierała jej obronę przed rosyjską agresją tak długo, jak to będzie konieczne - podkreśliła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przemawiając we wtorek podczas Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos.

"Ołeno, ty i twój naród wbrew wszelkim oczekiwaniom opieracie się rosyjskiej inwazji i wypieracie najeźdźcę, mimo okrutnych ataków na cywilów i ostrej zimy; nawet to nie zachwiało waszą postawą, przez ostatni rok twoja ojczyzna poruszyła świat i zainspirowała Europę i mogę cię zapewnić, że Europa będzie zawsze przy was" - mówiła von der Leyen, zwracając się bezpośrednio do obecnej na sali Ołeny Zełenskiej, pierwszej damy Ukrainy, która zabrała głos przed przewodniczącą KE.

12:36 Sytuacja na ukraińskim rynku pracy jest trudna, na jedno wolne miejsce pretenduje dziewięciu bezrobotnych - poinformowała szefowa krajowego urzędu pracy Julia Żowtiak. Jak dodała, najwięcej miejsc pracy jest w sektorze przemysłu przetwórczego i w rolnictwie.

Szanse w poszukiwaniach pracy mają też robotnicy wykwalifikowani.

Wiceminister gospodarki Ukrainy Tetiana Bereżna mówiła w listopadzie, że z powodu inwazji rosyjskiej na Ukrainę co najmniej pięć milionów osób straciło zatrudnienie.

11:49 Ołena Zełenska, małżonka prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego powiedziała we wtorek podczas dorocznego Światowego Forum Ekonomicznego, że Rosja spróbuje rozszerzyć wojnę na inne kraje, jako że "nigdy nie zamierzała ograniczyć się do granic Ukrainy".

"Ta wojna może się rozszerzyć" - ostrzegła Zełenska. W wystąpieniu, relacjonowanym przez telewizję Sky News, apelowała o działania w celu zapobieżenia "globalnemu kryzysowi na pełną skalę".

11:08 Prezydent Andrzej Duda, przebywający na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, powiedział na otwarciu projektu „Ukraine is You” w Domu Ukrainy, że rosyjscy zbrodniarze wojenni muszą być ścigani i ponieść odpowiedzialność karną.

„Jest bardzo ważne, aby prezentować rosyjskie zbrodnie popełniane na Ukrainie” – podkreślił polski prezydent. „Ludzie odpowiedzialni za rosyjskie zbrodnie wojenne na Ukrainie, za to, co się stało w Buczy i w innych ukraińskich miejscowościach, muszą ponieść odpowiedzialność karną” – dodał.

10:44 Armia ukraińska, rozpoczynając kontrofensywę powinna się starać zadać maksymalne straty wojskom rosyjskim - powiedział ekspert wojskowy Ołeh Żdanow, cytowany przez agencję UNIAN. Ocenił, że Rosja "nie będzie czekać" z rozpoczęciem własnej ofensywy.

"Myślę, że Sztab Generalny (Sił Zbrojnych Ukrainy) zacznie operację kontrofensywną, jak tylko grupa wojsk będzie gotowa do zadania kontruderzenia. Trzeba zapewnić, by armia rosyjska ponosiła maksymalne straty. Nasze działania dzisiaj polegają na próbach maksymalnego niszczenia ludzi, sprzętu i uzbrojenia wojsk Federacji Rosyjskiej" - powiedział Żdanow. Zaznaczył, że powinno być to warunkiem dalszej kontrofensywy.

10:26 Liczba zabitych w rosyjskim ostrzale bloku mieszkalnego w Dnieprze, mieście w środkowo-wschodniej części Ukrainy, wzrosła do 44 - powiadomił mer Borys Fiłatow. Ratownicy znaleźli we wtorek pod gruzami ciało dziecka - podała kancelaria prezydencka.

"Już 44 zabitych" - napisał Fiłatow na Facebooku. 

Wcześniej we wtorek Kyryło Tymoszenko, wiceszef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, poinformował, że pod gruzami znaleziono ciało zabitego dziecka. Tym samym, liczba dzieci zabitych w ostrzale wzrosła do trzech.

10:22 Wicekanclerz i minister gospodarki RFN Robert Habeck opowiedział się za tym, by Niemcy zezwoliły Polsce i innym krajom na dostawy Ukrainie czołgów bojowych Leopard.

08:50 Kreml nadal publicznie kwestionuje twierdzenia właściciela Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna o tym, że jego najemnicza formacja samodzielnie zdobyła Sołedar we wschodniej Ukrainie - informuje amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Dodaje, że celem Prigożyna jest podważenie zaufania do rosyjskiego MON i Putina.

08:39 W Dnieprze, w środkowo-wschodniej części Ukrainy, od 63 godzin trwa akcja ratunkowa w ruinach zniszczonego w rosyjskim ostrzale bloku mieszkalnego. Zginęło 40 osób, rośnie liczba rannych, rozebrano 90 proc. gruzów - poinformował szef władz regionalnych Wałentyn Rezniczenko.

Wciąż 25 osób jest poszukiwanych - napisał Rezniczenko we wtorek na serwisie Telegram. Wyjaśnił, że wśród 79 rannych jest 16 dzieci.

07:46 Na Morzu Czarnym jest obecnie sześć okrętów rosyjskich, które mogą dysponować 44 pociskami manewrującymi typu Kalibr - powiedziała rzeczniczka dowództwa operacyjnego Południe armii Ukrainy Natalia Humeniuk. Ostrzegła przed możliwymi kolejnymi atakami rakietowymi.

"Fakt, że okręty zajęły na morzu pozycje bojowe, ich wyposażenie i taka liczba mogą świadczyć o kontynuowaniu ataków rakietowych" - powiedziała Humeniuk. Zaznaczyła, że maksymalna salwa, jaką jest w stanie oddać sześć okrętów rakietowych wymaga właśnie 44 pocisków.

05:34 Dyrektor CIA Bill Burns przed rosyjską inwazją ujawnił Wołodymyrowi Zełenskiemu szczegóły  planowanego przez Kreml zamachu na niego, informuje „The Insider” na podstawie  książki  Chrisa Whipple "The Fight of His Life: Inside Joe Biden's White House", która ukaże się we wtorek.

04:00 Generał armii Mark Milley w poniedziałek odwiedził „Camp Cherson” – część bazy szkoleniowej Grafenwoehr, nazwanej na cześć miasta odbitego przez armię Ukrainy jesienią ubiegłego roku, w którym szkoli się obecnie 600 ukraińskich żołnierzy, informuje AP.

02:12 Serbski minister obrony Milos Vucevic powiedział w poniedziałek, że służby wywiadu cywilnego i wojskowego kraju badają i weryfikują informacje o możliwym udziale Serbów po stronie Rosji w wojnie z Ukrainą, poinformował portal Europejska Prawda.

01:31 James Cleverly będzie starał się wzmocnić wsparcie dla Ukrainy podczas wizyty we wtorek w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii.

Wielka Brytania niezłomnie wspiera Kijów od czasu inwazji Rosji w lutym ubiegłego roku, a w weekend zobowiązała się wysłać na Ukrainę 14 czołgów Challenger 2 i innego ciężkiego uzbrojenia, informuje ministerstwo.

Niemcy są pod presją, aby wysłać czołgi Leopard 2 na Ukrainę, ale ich rząd twierdzi, że takie czołgi powinny zostać dostarczone Ukrainie tylko wtedy, gdy będzie zgoda między głównymi sojusznikami Kijowa, zwłaszcza Stanami Zjednoczonymi.

22:43 Śmiertelny atak na wieżowiec w centrum Dniepru pokazuje potrzebę szybszych i lepiej skoordynowanych decyzji w sprawie dostaw broni dla Ukrainy – powiedział w wieczornym wystąpieniu wideo prezydent Wołodymyr Zełenski.

„To, co wydarzyło się w Dnieprze, fakt, że Rosja przygotowuje nowe próby przejęcia inicjatywy w wojnie, fakt, że charakter działań wojennych na froncie wymaga nowych decyzji w sprawie dostaw uzbrojenia – tylko podkreśla, jak ważna jest koordynacja wszystkich wysiłków koalicji broniącej Ukrainy i wolności oraz przyśpieszenie podejmowania decyzji w sprawie dostaw sprzętu wojskowego” – powiedział Zełenski w swoim wieczornym przemówieniu wideo.