"W piątek operator numeru alarmowego 112 otrzymał zgłoszenie od nastolatka z Oświęcimia, że jego 15-letni kolega zażył dużą ilość leków. Najbliżej podanego adresu znajdował się jeden z policyjnych patroli. Mundurowi w kilka chwil byli na miejscu. Udzielili chłopcu pierwszej pomocy i monitorowali jego stan do przyjazdu ratowników medycznych" – zrelacjonowała rzecznik oświęcimskiej policji asp. szt. Małgorzata Jurecka.
Jak dodała, w rozmowie ze zgłaszającym policjanci ustalili, że jego kolega pod nieobecność matki zażył dużą ilość leków, bo chciał targnąć się na własne życie. "Powodem mogło być złe traktowanie przez rówieśników” – poinformowała Małgorzata Jurecka.
15–latek w porę trafił do szpitala.
"Podziękowania za prawidłową reakcję należą się uczniowi klasy 7. jednej z oświęcimskich szkół podstawowych. Nastolatek podejrzewając, że jego kolega może potrzebować pomocy, podjął działania, które ocaliły życie” – podkreśliła Jurecka.
Policjantka przypomniała, że w sytuacjach kryzysowych młodzież może szukać pomocy w rozwiązywaniu problemów korzystając z telefonu zaufania dla nich: 116 111. Wsparcia psychologicznego udzielana jest pod telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 12 12 12, lub przez Fundację Itaka: 22 484 88 01. Pomocy udzielają także pracownicy centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego pod numerem 800 70 2222. (PAP)
Autor: Marek Szafrański