Prezydent Zełenski: nasi partnerzy będą nas wspierać aż do zwycięstwa [RELACJA NA ŻYWO]

2023-01-20 06:50 aktualizacja: 2023-01-21, 07:27
Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS
Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS
Nasi partnerzy są zdecydowani pomagać nam tak długo, jak będzie to niezbędne, czyli aż do zwycięstwa Ukrainy w wojnie z Rosją - ocenił w piątek wieczorem ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, komentując rezultaty kolejnego spotkania grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy w bazie w Ramstein w Niemczech.

22:37 Amerykański żołnierz sił Navy SEALs Daniel Swift zginął w tym tygodniu na Ukrainie, walcząc jako ochotnik - podał w piątek portal tygodnika "Time". Komandos zdezerterował ze swojej amerykańskiej jednostki jeszcze w 2019 r.

22:00 Ukraiński wiceminister spraw zagranicznych Andrij Melnyk skrytykował uciekanie niemieckiego rządu od sprawy przekazania Ukrainie czołgów Leopard. Jest to wielkie rozczarowanie, że Berlin marnuje w ten sposób cenny czas – napisał w piątek portal dziennika „Berliner Zeitung”.

21:30 Najprawdopodobniej w ciągu najbliższych tygodni świeżo zmobilizowane rosyjskie jednostki zostaną wysłane na Ukrainę; jeżeli chcemy, żeby Ukraina się obroniła przed kolejnym zmasowanym rosyjskim atakiem, to musimy ją wspomóc i wysłać tam wsparcie militarne - mówił w piątek prezydent Andrzej Duda.

21:00 Władze w Waszyngtonie doradziły przywódcom Ukrainy, by Kijów wstrzymał plany szerokiej ofensywy przeciwko rosyjskim wojskom do czasu przekazania najnowszych dostaw amerykańskiej broni i przeprowadzenia niezbędnego szkolenia żołnierzy - powiadomiła w piątek agencja Reutera za anonimowym źródłem w administracji prezydenta USA.

20:33 Prezydent Zełenski: nasi partnerzy będą nas wspierać aż do zwycięstwa. 

"Ogólnie możemy powiedzieć, że dzisiejsze spotkanie w Ramstein przyczyni się do wzmocnienia naszej odporności (obronnej). (...) Owszem, nadal będziemy musieli walczyć o dostawy nowoczesnych czołgów, ale każdego dnia dajemy do zrozumienia, że nie ma w tym względzie alternatywy i decyzja o czołgach musi (w końcu) zostać podjęta" - podkreślił Zełenski w wystąpieniu, którego zapis opublikowano na koncie prezydenta na Facebooku.

Przywódca oznajmił, że obrady w Ramstein zaowocowały "znaczącym wzmocnieniem (ukraińskich) sił artylerii, zarówno jeśli chodzi o liczbę dział, jak też pocisków". Zełenski odnotował też "powiększenie arsenału pojazdów opancerzonych o kilkaset maszyn", "ważne rezultaty" dotyczące przekazania Ukrainie wyrzutni rakietowych i systemów obrony przeciwlotniczej oraz ogłoszony w czwartek kolejny duży pakiet pomocy wojskowej USA dla Kijowa.

Prezydent podziękował za wsparcie militarne Stanom Zjednoczonym, a także: Polsce, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Danii, Czechom, Słowacji, Łotwie, Litwie, Estonii, Holandii i Finlandii. Ukraiński przywódca nie wymienił w tym gronie m.in. Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii.

"Jedyną rzeczą, której (znaczenie) wyraźnie warto podkreślić, jest czas dostaw. Każde porozumienie (zbrojeniowe) musi zostać zrealizowane tak szybko, jak to tylko możliwe" - zaapelował Zełenski.

20:30 Spotkanie sojuszników NATO w Ramstein pozostawiło Ukrainę w zawieszeniu, nie udało się im przyjąć zgodnego stanowiska w sprawie dostawy czołgów bojowych. Zamiast czołgu Leopard, po piątkowym spotkaniu jest „Leo-pat” – komentuje portal dziennika „Bild”.

20:15 Będziemy nadal wspierać Kijów, dostarczając m.in. ciężkie karabiny maszynowe, zadeklarowała w piątek minister obrony Ludivine Dedonder. Minister poinformowała dzień wcześniej w parlamencie, że belgijskie wsparcie dla zaatakowanego kraju wyniosło dotychczas około 90 mln euro.

20:00 Resort finansów formalnie uzna prywatną firmę wojskową Grupę Wagnera za międzynarodową organizację przestępczą, zaś w przyszłym tygodniu ogłosimy kolejne sankcje przeciwko grupie - ogłosił w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Zaprezentował też zdjęcia dowodzące przekazania Grupie Wagnera broni z Korei Północnej.

19:20 Rodziny rosyjskich więźniów, zwerbowanych na wojnę z Ukrainą przez prywatną firmę wojskową Grupa Wagnera, otrzymują z frontu cynkowe trumny, w których mają znajdować się ciała poległych żołnierzy; okazuje się jednak, że trumny często są puste, a rzekomo zmarłe osoby żyją i przebywają w niewoli na Ukrainie - powiadomiła w piątek niezależna rosyjska telewizja Dożd.

18:40 Ogłoszone przez nas i sojuszników pakiety uzbrojenia dla Ukrainy dostarczą siły pancerne potrzebne do nowej ofensywy - powiedział w piątek w niemieckim Ramstein najwyższy rangą amerykański dowódca gen. Mark Milley. Zaznaczył jednocześnie, że bardzo trudno będzie Ukraińcom wypchnąć wszystkie siły Rosjan ze swojego terytorium.

18:00 Rząd Szwajcarii popiera pomysł wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów do odbudowy Ukrainy, ale wymagałoby to przeprowadzenia poważnych zmian w prawie, o których musi przesądzić referendum - powiedział w rozmowie z gazetą "Tages-Anzeiger" Ignazio Cassis, minister spraw zagranicznych Szwajcarii.

17:30 Szef Pentagonu Austin: mocno naciskamy, by sprostać potrzebom Ukrainy w sprawie czołgów i pojazdów opancerzonych.

17:01 Władze Estonii : nasze rekordowe wsparcie militarne dla Ukrainy ma zainspirować Niemcy

Decyzja o wysłaniu rekordowego wsparcia militarnego Ukrainie ma przede wszystkim zainspirować Niemcy i innych sojuszników do postąpienia podobnie - powiedział cytowany w piątek przez portal ERR Kusti Salm, sekretarz generalny w estońskim ministerstwie obrony.

16:42 W pobliżu północnej granicy Ukraina rozmieszcza mobilne grupy obrony przeciwlotniczej

W pobliżu północnej granicy Ukrainy, w tym na przedpolach Kijowa oraz na północnym zachodzie kraju, niedaleko granicy z Polską, rozmieszczane są mobilne grupy obrony przeciwlotniczej wykorzystujące samochody terenowe Ford - oznajmiło w piątek ukraińskie dowództwo Połączonych Sił Zbrojnych.

15:46 Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) dostarczyła pierwszą partię pomocy humanitarnej na kontrolowane przez rząd w Kijowie tereny w pobliżu Sołedaru, czyli miejscowości na wschodzie Ukrainy, która została przed kilkoma dniami opanowana przez rosyjskie wojska - powiadomił w piątek brytyjski dziennik "Guardian".

15:30 Zyski grupy Wagnera z działań w Republice Środkowoafrykańskiej mogą sięgnąć miliarda dolarów i finansować agresję Rosji na Ukrainę  - informuje w piątek portal Politico.

14:32 Ostrożne podejście niemieckiego rządu do dostaw ciężkiego uzbrojenia na Ukrainę jest słuszne – stwierdził prezydent Frank-Walter Steinmeier w piątek w wywiadzie dla portalu dziennika „WirtschaftsWoche”.

14:28 Kwestia zezwolenia na eksport czołgów Leopard 2 była omawiana, ale nie ma decyzji w tej sprawie - poinformował w piątek na briefingu prasowym w bazie lotniczej w Ramstein minister obrony Niemiec Boris Pistorius.

14:25 W pomocy Ukrainie w walce z Rosją ważne są szkolenia ukraińskich żołnierzy, długofalowość dostaw oraz możliwość naprawy sprzętu - skomentował w piątek w Ramstein minister obrony Niemiec Boris Pistorius.

14:17 Jeśli Rosja wygra, będzie to tragedią dla Ukrainy, ale również zagrożeniem dla nas wszystkich - oświadczył w piątek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej w Ramstein w Niemczech.

13:53 Minister obrony Niemiec: priorytetem numer jeden, który omówiliśmy w Ramstein, jest obrona przeciwlotnicza Ukrainy. 

13:44 Szef NATO Stoltenberg w Ramstein: jeśli Rosja wygra, będzie to tragedią dla Ukrainy, ale również zagrożeniem dla nas wszystkich. 

13:26 Niektóre kraje europejskie są gotowe, by wysłać na Ukrainę czołgi ciężkie - powiedział w piątek szef dyplomacji UE Josep Borrell, dodając, że ma nadzieję, iż decyzja o ich przekazaniu zapadnie podczas rozmów ministrów obrony w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech.

12:54 Obecność grupy okrętów (wroga) w akwenie Morza Czarnego świadczy o gotowości do ataku rakietowego – oświadczyła w piątek Natalia Humeniuk, rzeczniczka Sił Obrony na południu Ukrainy, cytowana przez agencję Ukrinform.

Humeniuk oceniła, że możliwy jest zarówno atak pojedynczy, jak i zmasowany.

Rzeczniczka powiadomiła, że na Morzu Czarnym znajduje się sześć rosyjskich okrętów wojennych, mogących przenosić rakiety, w tym dwa podwodne. Maksymalna liczba pocisków, którymi jednostki te mogą dysponować, to 40.

11:05 Unia Europejska wezwała Rosję do natychmiastowego i bezwarunkowego umożliwienia pracownikom Czerwonego Krzyża dostępu do ukraińskich jeńców wojennych. Uczyniła to w oświadczeniu złożonym w czwartek na posiedzeniu Stałej Rady OBWE w Wiedniu.

Również OBWE wyraziło zaniepokojenie złym traktowaniem ukraińskich jeńców wojennych przez siły rosyjskie i wezwało do odnoszenia się do nich "zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym".

10:56 Wierzę, że nasze zjednoczenie w walce przeciwko Rosji będzie tylko silniejsze z każdym kolejnym spotkaniem grupy kontaktowej do spraw wsparcia obronnego Ukrainy w Ramstein - oświadczył w piątek za pośrednictwem łącza internetowego prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Jestem wam wdzięczny za naszą jedność, za ten dialog i format współpracy. Rezultaty widzimy na polu bitwy na Ukrainie" - powiedział ukraiński przywódca, zwracając się do sojuszników zgromadzonych w amerykańskiej bazie wojskowej w Niemczech.

Zełenski podkreślił, że należy jak najszybciej i jak najmocniej przeciwstawić się rosyjskiej agresji, ponieważ "terror nie pozwala na dyskusje".

10:13 Najemnicza Grupa Wagnera ma na Ukrainie do 50 tys. ludzi i stała się kluczowym elementem rosyjskiej kampanii, a jej rejestracja jako podmiotu prawnego prawdopodobnie ma na celu zmaksymalizowanie zysków jej właściciela - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej napisało, że 27 grudnia 2022 r. rosyjski rejestr państwowy wykazał, iż paramilitarna Grupa Wagnera formalnie zarejestrowała się jako podmiot prawny. Grupa zadeklarowała swoją podstawową działalność jako "doradztwo w zakresie zarządzania" i nie wspomniała o usługach bojowych.

Wskazano, że nie jest jeszcze jasne, w jakim stopniu podmiot "CzWK Centrum Wagnera" będzie wykorzystywany do administrowania paramilitarną działalnością Wagnera i przypomniano, że prywatne firmy wojskowe pozostają w Rosji nielegalne, pomimo przedłużającej się dyskusji na temat reformy prawa, zaś właściciel Wagnera, Jewgienij Prigożyn prawdopodobnie częściowo finansował organizację poprzez zawyżone kontrakty rządowe przyznane jego innym firmom.

09:55 Częste kontakty władz Rosji i Białorusi mogą tworzyć warunki do nowego ataku Rosji z białoruskiego terytorium, jednak jest to mało prawdopodobne w najbliższych tygodniach – ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

„Wysocy rangą przedstawiciele Kremla kontynuują spotkania z kierownictwem Białorusi. To działania, które mogą stwarzać warunki do wznowienia rosyjskiego ataku z terytorium Białorusi, jednak nie musi koniecznie tak być i nie dojdzie do tego w najbliższych tygodniach” - ocenia ISW, odnotowując, że w czwartek doszło do kolejnej rozmowy telefonicznej ministrów obrony obu krajów. W jej trakcie omawiano dwustronną współpracę wojskową, zastosowanie środków odstraszania strategicznego oraz „postępy w przygotowaniach” Regionalnego Zgrupowania Wojsk. Nie podano jednak bardziej szczegółowych informacji.

Tego samego dnia w Mińsku był minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow – odbył on spotkania z Alaksandrem Łukaszenką i nowym szefem dyplomacji białoruskiej Siarhiejem Alejnikiem.

ISW ocenia, że scenariusz ponownego ataku z Białorusi na początku roku jest mało prawdopodobny, biorąc pod uwagę obecną aktywność rosyjskiej armii na terytorium tego kraju. Jako „bardziej prawdopodobny” think tank ocenia ewentualny atak pod koniec roku, np. jesienią.

ISW podsumowuje, że obecnie siły rosyjskie odbywają rotacje szkoleniowe, a następnie są wysyłane na front we wschodniej Ukrainie. „Nie zaobserwowano przesłanek świadczących o tym, że siły rosyjskie na Białorusi dysponują strukturami dowodzenia i kontroli, niezbędnymi do zimowego lub wiosennego ataku na Ukrainę, przed którym władze ukraińskie ostrzegały pod koniec 2022 r.” – pisze ISW.

08:25 Rosja przygotowuje się do tajnej mobilizacji na okupowanym od 2014 r., należącym do Ukrainy, Krymie – powiadomił w piątek rano Sztab Generalny ukraińskiej armii. Wezwania do wojska zaczęli otrzymywać m.in. informatycy, którzy dotychczas zwolnieni byli ze służby – poinformował.

„W Sewastopolu wezwania do wojskowych komend uzupełnień zaczęli otrzymywać informatycy, finansiści i inni specjaliści, którzy do tej pory byli zwolnieni od mobilizacji” – podano w komunikacie na Facebooku.

08:17 Dziewięć ostrzałów rakietowych, a także 23 ataki lotnicze i ponad 80 - artyleryjskich, przeprowadziły minionej doby wojska rosyjskie, walczące z siłami ukraińskimi w trwającej 331. dni wojnie – poinformował w piątek Sztab Generalny Ukrainy. Zlikwidowano 770 żołnierzy przeciwnika – przekazał w komunikacie.

„Główne wysiłki wroga skoncentrowane są na atakach na odcinku bachmuckim i awdijewskim. Na kierunku kupiańskim, łymańskim, nowopawliwskim i chersońskim wróg prowadzi działania obronne” – ogłosił sztab na Facebooku.

Jak podkreślił, na kierunku północnym, od strony granicy z Białorusią, nie ujawniono sił ofensywnych przeciwnika. „W tym samym czasie, pod pozorem wspólnych manewrów z Białorusią, Rosja zwiększa tam ugrupowanie lotnicze” – czytamy.

06:45 W piątek w amerykańskiej bazie w Ramstein, pod przewodnictwem sekretarza obrony USA, ma się odbyć kolejne spotkanie grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy (Ukraine Defense Contact Group) w gronie 50 państw.

Oczekuje się podjęcia decyzji o pomocy wojskowej dla Ukrainy wartej miliardy dolarów, ale spotkanie prawdopodobnie zostanie uznane za porażkę, chyba że doprowadzi do przekazania czołgów, które według Kijowa są potrzebne do odparcia rosyjskich ataków - oceniła wcześniej agencja Reutera.

06:29 Dyrektor CIA William J. Burns odbył w zeszłym tygodniu tajną wizytę w Kijowie. Informował prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o swoich przewidywaniach co do przyszłej militarnej strategii Rosji w kontekście ostatnich zmasowanych ataków m.in. na Bachmut oraz przygotowań Ukrainy do kontrofensywy.

06:14 Sztab Generalny Ukrainy w swoim najnowszym raporcie pisze, że wróg "nadal wykorzystuje sieć obiektów cywilnych na tymczasowo okupowanych terenach, by leczyć swoich rannych żołnierzy". W najnowszym raporcie czytamy, że w obwodzie ługańskim, na terenie szpitala położniczego, stworzono szpital polowy, w którym leczonych jest ponad 300 żołnierzy i najemników z Grupy Wagnera.

00:59 Prezydent Wołodymyr Zełenski w wywiadzie udzielonym niemieckim mediom publicznym w przededniu spotkania grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy w amerykańskiej bazie wojskowej w Ramstein poddał ostrej krytyce niemiecki rząd. W wywiadzie dla ARD stwierdził, że uzależnianie ewentualnych dostaw niemieckich Leopardów od dostaw amerykańskich Abramsów nie jest właściwe.

00:41 Pentagon ogłosił w czwartek wieczorem nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Znalazła się w nim broń o wartości 2,5 mld dolarów, w tym 90 transporterów kołowych Stryker, 59 bojowych pojazdów piechoty Bradley oraz systemy obrony powietrznej Avenger.

Według opublikowanej przez resort obrony listy, USA zamierzają przekazać Ukrainie ponad 550 pojazdów, w tym 90 Strykery, 59 Bradleye, 53 MRAP i 350 Humvee (HMMWV). Dodatkowo w pakiecie znalazły się amunicja do systemów obrony powietrznej NASAMS, mobilne systemy Avenger, złożone z wyrzutni rakiet przeciwlotniczych Stinger zamontowanych na Humvee, ponad 100 tys. amunicji artyleryjskiej różnego kalibru, a także rakiety przeciwradarowe HARM.

Jak odnotował w komunikacie Pentagon, 109 dotychczas zadeklarowanych przez USA wozów Bradley wraz z 90 Strykerami da Ukrainie dwie brygady zdolności pancernych.

22:01 Amerykański koncern Meta, właściciel serwisów Facebook i Instagram nie określa już ukraińskiego ochotniczego pułku Azow jako "niebezpiecznej organizacji", co pozwoli na zamieszczanie informacji o tej formacji w mediach społecznościowych - poinformował w czwartek portal Kyiv Independent.

20:53 Prezydent Zełenski poinformował o kolejnych przewidywanych dostawach broni. 

20:12 Zachód patrzy na Niemcy z rosnącym niezrozumieniem. Kanclerz, który nie chciał, aby Niemcy dostarczały broń w pojedynkę, wkrótce może pozostać całkiem odosobniony wśród krajów Europy – komentuje w czwartek dziennik "Berliner Morgenpost" wstrzymywanie przez kanclerza Olafa Scholza dostaw czołgów Leopard na Ukrainę.

19:41 W tegorocznych międzynarodowych targach turystycznych Fitur 2023 w Madrycie, które potrwają do niedzieli, bierze udział Ukraina, która zachęca zagranicznych turystów do odwiedzin między innymi Buczy i Irpienia w celu upamiętnienie tragicznych wydarzeń. Kraj szuka wsparcia międzynarodowego do odbudowy dziedzictwa kulturowego po zakończeniu wojny, poinformowali w czwartek organizatorzy.

19:13 Opowiadamy się za poszanowaniem integralności terytorialnej państw i przestrzeganiem prawa międzynarodowego, dlatego, niezależnie od doskonałych relacji Teheranu z Moskwą, nie uznajemy ani aneksji Krymu przez Rosję, ani zagarnięcia przez ten kraj innych ukraińskich regionów - oświadczył w czwartek szef MSZ Iranu Hossein Amir-Abdollahian.

18:40 Zobowiązujemy się do wspólnego dostarczenia Ukrainie bezprecedensowej pomocy zbrojeniowej, w tym czołgów podstawowych, ciężkiej artylerii, systemów obrony powietrznej, wozów bojowych i amunicji - napisano we wspólnej deklaracji 9 państw, w tym m.in. Polski, Wielkiej Brytanii, Czech i krajów bałtyckich, których przedstawiciele spotkali się w czwartek w Estonii.

18:37 Niemcy bronią się przed wysłaniem czołgów na Ukrainę, jak diabeł przed święconą wodą - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Wskazał, że wysłanie czołgów przez państwa europejskie razem z Niemcami, to byłaby "duża koalicja". My będziemy gotowi budować ewentualnie "małą koalicję" - dodał.

18:20 Były premier Bułgarii Kirił Petkow i minister finansów tego kraju Asen Wasiliew zainicjowali w 2022 roku, w pierwszych miesiącach rosyjskiej inwazji na Ukrainę, przekazanie znaczącej pomocy wojskowej dla Kijowa; politycy zrobili to bez informowania opinii publicznej i wbrew woli m.in. prezydenta Rumena Radewa - poinformował niemiecki dziennik "Welt".