Atak zimy w całej Polsce. Wypadki drogowe, ponad 200 tysięcy odbiorców bez prądu

2023-01-21 06:41 aktualizacja: 2023-01-21, 15:10
Wypadek autokaru. Fot. Facebook/Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lubartowie
Wypadek autokaru. Fot. Facebook/Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lubartowie
W konsekwencji intensywnych i obfitych opadów śniegu strażacy interweniowali ponad 2600 razy - poinformowała Państwowa Straż Pożarna. W sobotę rano na Podkarpaciu i w Małopolsce ponad 200 tys. odbiorców pozbawionych zostało dostaw energii elektrycznej. Ciężkie warunki panują na drogach w całym kraju.

Od piątku strażacy otrzymali ponad 3700 zgłoszeń związanych z opadami śniegu oraz silnym wiatrem. Do godz. 10 w sobotę odnotowali 2600 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków opadów śniegu - poinformował w sobotę PAP rzecznik Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski.

Strażacy poinformowali, że do godziny 10 w sobotę strażacy odnotowali 2600 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków opadów śniegu. Najwięcej interwencji odnotowano w województwach: małopolskim (1345), podkarpackim (515) oraz lubelskim (227).

"Od piątku strażacy otrzymali ponad 3700 zgłoszeń związanych z opadami śniegu oraz silnym wiatrem" - zaznaczył.

 

Przed trudnymi warunkami na drogach ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. 

GDDKiA: na drogach krajowych pracuje 2137 pojazdów zimowego utrzymania

Wszystkie drogi krajowe są przejezdne, pracuje na nich 2 tys. 137 pojazdów zimowego utrzymania - poinformował w sobotę rano PAP Grzegorz Mrozowski z punktu informacji drogowej centrali Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Przejazd w 11 województwach utrudnia błoto pośniegowe i lokalna śliskość, a opady śniegu w 13. Na terenie województwa lubelskiego występują opady deszczu.

GDDKiA apeluje do kierowców o ostrożną jazdę, szczególnie w tych rejonach kraju, gdzie warunki pogodowe mają wpływ na przejezdność.

Małopolskie. Śnieg zerwał linie energetyczne. Rano 108 tys. odbiorców bez prądu

W związku z intensywnymi opadami mokrego i ciężkiego śniegu, w Małopolsce w sobotę rano 108 tys. odbiorców było pozbawionych prądu – poinformowała PAP rzeczniczka TAURON Ewa Groń.

„Przyczyny awarii to głównie połamane i pochylone drzewa pod naporem śniegu, które powodują uszkodzenia linii i słupów energetycznych w wielu miejscach. Rozległe uszkodzenia dotyczą sieci średniego i niskiego napięcia. Na godz. 6 rano bez zasilania na terenie Małopolski było 108 tys. klientów” – powiedziała PAP Groń.

Służby energetyczne na bieżąco usuwają awarie. W terenie działa kilkadziesiąt brygad energetyków, a dodatkowe siły wyposażone w specjalistyczny sprzęt są kierowane do Małopolski z sąsiednich województw. Do prac przy naprawie sieci zostały zaangażowane także współpracujące specjalistyczne firmy zewnętrzne.

Ekipy energetyków w niektórych rejonach mają problemy z dotarciem do miejsc awarii z uwagi na powalone na drogi drzewa.

Awarie sieci energetycznych dotyczą powiatów: tarnowskiego, bocheńskiego, myślenickiego, krakowskiego, wielickiego, brzeskigo, dąbrowskiego i limanowskiego. W Laskowej zerwana linia energetyczna unieruchomiła wyciągi narciarski na stacji Laskowa-Ski.

Podkarpackie. 100 tys. odbiorców pozbawionych jest dostaw energii elektrycznej

W konsekwencji intensywnych i obfitych opadów śniegu w sobotę rano na Podkarpaciu ok. 100 tys. odbiorców pozbawionych jest dostaw energii elektrycznej. Trwa usuwanie awarii. Jak poinformował Łukasz Boczar z rzeszowskiego oddziału PGE Dystrybucja, "awarie wystąpiły na terenie całego regionu".

"Najwięcej uszkodzeń zanotowano w powiatach: jasielskim, krośnieńskim, sanockim i leskim" - dodał.

Linie energetyczne - zaznaczył Boczar - "zerwały połamane pod naporem mokrego i ciężkiego śniegu konary i gałęzie".

"W ciągu ostatniej doby strażacy prawie 600 razy wyjeżdżali do usuwania skutków intensywnych opadów śniegu" - poinformował PAP w sobotę rano dyżurny podkarpackiej straży pożarnej kapitan Marcin Kusztyb. Dodał, że "tylko od północy zanotowano blisko 200 interwencji".

Jak zaznaczył, działania straży "polegały głównie na usuwaniu połamanych konarów i drzew, które runęły pod naporem śniegu na jezdnie, chodniki oraz linie energetyczne".

"Najwięcej interwencji odnotowano w powiatach: jasielskim, krośnieńskim, brzozowskim, rzeszowskim i leskim. Na szczęście nikt nie został ranny" - zauważył dyżurny podkarpackiej PSP.

Lubuskie. W wypadku zginęły 2 osoby

W wyniku zderzenia pojazdu ciężarowego z pojazdem typu kamper na drodze ekspresowej S3 na wysokości Skwierzyny (woj. lubuskie) dwie osoby poniosły śmierć; po wypadku wystąpiło utrudnienie w ruchu na odcinku Skwierzyna Zachód – Skwierzyna Południe - podała w sobotę nad ranem Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Lubelskie. Wypadek autokaru i 151 interwencji strażaków

W miejscowości Wandzin w woj. lubelskim autokar wypadł z jezdni, a 10 osób zostało rannych. W wyniku wypadku zablokowana została dk 19 na odcinku Lublin - Lubartów - poinformowała w komunikacie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Utrudnienie w ruchu na drodze krajowej nr 19 powstało około godz. 2.

 

"W nocy i nad ranem strażacy wyjeżdżali 151 razy do usuwania skutków intensywnych opadów śniegu w województwie lubelskim" – poinformował w sobotę rano dyżurny PSP. Drogi krajowe i wojewódzkie w regionie są przejezdne, ale miejscami występują utrudnienia.

Dyżurny stanowiska kierowania KW PSP w Lublinie przekazał PAP, że w nocy z piątku na sobotę i nad ranem strażacy odnotowali w regionie 151 interwencji związanych z wystąpieniem opadów śniegu i silnych wiatrów. Jak podał, 131 zgłoszeń dotyczyło połamanych gałęzi i drzew tamujących ruch lub stwarzających zagrożenie, a 20 razy strażacy wyjeżdżali do wypompowywania wody z budynków zalewanych przez topiący się śnieg.

Dyżurny Punktu Informacji Drogowej lubelskiego oddziału GDDKiA powiedział, że po intensywnych opadach śniegu w nocy nawierzchnia większości dróg krajowych była w większości pokryta błotem pośniegowym. Rano pracowało ok. 130 sztuk sprzętu odśnieżającego.

Obecnie – przekazał dyżurny - największe utrudnienia występują w powiatach puławskim, ryckim, łukowskim. Zaśnieżona nawierzchnia jest na dk 76 z Łukowa do Stoczka Łukowskiego i dk 48 Przytoczno-Moszczanka a na pozostałych odcinkach znajduje się jeszcze zanikające błoto pośniegowe. Natomiast drogi ekspresowe w regionie są czarne i mokre.

Dyżurna Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie poinformowała, że rano najtrudniejsze warunki do jazdy były na północy regionu, gdzie po intensywnych opadach na drogach zalegał śnieg i były koleiny. Natomiast w pozostałej części województwa występowała cienka warstwa zajeżdżonego śniegu i błoto pośniegowe.

"Wszystkie drogi wojewódzkie są przejezdne" – poinformowała dodając, że o godz. 6 na drogach pracowało 35 solarek, 20 piaskarek i 2 pługi.

Dolnośląskie. Po wypadek ciężarówki na S8

Po uderzeniu ciężarówki w bariery energochłonne zablokowana jest trasa S8 w kierunku do Warszawy. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin – do wypadku doszło na węźle Łozina.

Dyżurny dolnośląskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował, że na węźle Łozina na trasie S8 w kierunku do Warszawy ciężarówka uderzyła w bariery energochłonne i zablokowała możliwość przejazdu tą drogą.

Trasa jest nieprzejezdna. Utrudnienia potrwają kilka godzin. Na Dolnym Śląsku pada śnieg i drogi są śliskie.

Warmińsko-Mazurskie. Intensywne opady śniegu, przybywa wypadków drogowych

W woj. warmińsko-mazurskim w sobotę intensywnie pada śnieg i pogarszają się warunki na drogach. Wciąż trwają utrudnienia związane z wypadkiem w Mojtynach, gdzie tir wjechał w dom; doszło także do kolejnych wypadków.

Punkt informacji drogowej GDDKiA w Olsztynie poinformował, że w Janiszach między Ełkiem a Oleckiem auto osobowe wjechało w bariery, utrudnienia na drodze krajowej nr 65 mogą potrwać ok. dwóch godzin.

W Sampławie na DK 15 między Lubawą a Iławą auto osobowe wjechało w tył tira - nikt nie został ranny, ale utrudnienia mogą potrwać ok. dwóch godzin.

Do najpoważniejszego wypadku doszło po godz. 6 rano w Mojtynach między Mrągowem a Rozogami, gdzie tir wjechał w dom. Służby wprowadziły w miejscu wypadku ruch wahadłowy. Ranny został 55-letni kierowca tira. Kierowca był trzeźwy. Policja z Mrągowa podała, że prawdopodobną przyczyną tego wypadku było "niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze". Policja zapowiedziała, że w Mojtynach ruch będzie się odbywał wahadłowo do momentu wydobycia pojazdu ciężarowego z budynku. Na miejsce wypadku w Mojtynach jedzie nadzór budowlany.

Na zdjęciach zamieszczonych w mediach społecznościowych przez strażaków i świadków wypadku widać, że tir wbił się w dom całą kabiną - przebił frontową ścianę. Teraz na zewnątrz jest jedynie naczepa ciężarówki.

Mazowieckie. Trudne warunki na drogach. Policja apeluje o ostrożność

Z powodu intensywnych opadów śniegu, na drogach woj. mazowieckiego panują w sobotę trudne warunki jazdy. Policja apeluje o ostrożność, zwłaszcza że ze względu na ferie zimowe w niektórych rejonach na drogach jest większy ruch.

"Policja nie odnotowała w ciągu minionej nocy poważniejszych zdarzeń na drogach, ale zdarzają się stłuczki" –powiedziała PAP mł. asp. Malwina Wlazło z zespołu prasowego komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu. Policja apeluje o ostrożną jazdę i dostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze.

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w sobotę na przeważającym obszarze woj. mazowieckiego można spodziewać się intensywnych opadów śniegu. W niektórych rejonach Mazowsza. m.in. w Warszawie, Płocku, w pow. grójeckim i piaseczyńskim opady śniegu będą stopniowo przechodzić w deszcz ze śniegiem i deszcz. Możliwe są przejściowo słabe opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź.

Śląskie. Trudne warunki na drogach po opadach śniegu. Od północy kilkadziesiąt kolizji

Trudne warunki panują w sobotę na drogach województwa śląskiego po opadach śniegu z ostatnich godzin - jezdnie są śliskie, w wielu miejscach przykryte warstwą błota pośniegowego, samochody poruszają wolno. Policja odnotowuje więcej niż zwykle tym dniu tygodnia kolizji.

„Zdarzeń jest więcej niż zazwyczaj w sobotę, od północy odnotowaliśmy ich już 35, dwa z nich zakwalifikowano wstępnie jako wypadki. Nie było ofiar śmiertelnych” - powiedział rano PAP dyżurny Wydziału Ruchu Drogowego komendy wojewódzkiej w Katowicach.

Najwięcej zdarzeń drogowych policjanci odnotowali w powiecie gliwickim – 4. „Warunki na pewno są trudne, ale póki co na szczęście nie doszło do poważnych zdarzeń” - dodał inny policjant z komendy wojewódzkiej.

Informacji o poważnych wypadkach związanych z pogodą nie mają także służby kryzysowe wojewody śląskiego. Dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach (WCZK) potwierdził informacje o kolizjach zaznaczając, że nie ma doniesień o nieprzejezdnych odcinkach dróg czy innych poważnych utrudnieniach w ruchu samochodowym.

WCZK informuje natomiast, że w sobotę rano ponad 2300 odbiorców na południu regionu – w powiatach cieszyńskim, pszczyńskim i rybnickim - pozbawionych było prądu.

Świętokrzyskie. Ślisko na drogach regionu

Po nocnych opadach śniegu w sobotę rano na drogach województwa świętokrzyskiego jest ślisko. Utrudnione warunki jazdy mogą występować przede wszystkim w okolicach Skarżyska-Kamiennej, Opatowa i Sandomierza - poinformowały służby drogowe.

„Do godziny 6 na drogach pracowało 68 jednostek sprzętu do zimowego utrzymania dróg. Wykonano 190 kursów. Nawierzchnie są w przeważającej większości czarne i mokre” – przekazał Kamil Kędzierski Dyżurny Punktu Informacji Drogowej GDDKiA w Kielcach Kamil.

Miejscami białe oraz z błotem pośniegowym mogą być drogi wojewódzkie. Służby drogowe Świętokrzyskiego Zarządu Dróg poinformowały, że do rana trasy odśnieżało ponad 30 pojazdów zimowego utrzymania dróg.

Utrudnione warunki jazdy mogą występować przede wszystkim w okolicach Skarżyska-Kamiennej, Opatowa i Sandomierza.

Pierwsze interwencje związane z opadami śniegu notują również świętokrzyscy strażacy. Jak przekazał oficer dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, przeważają zgłoszenia dotyczące konarów drzew złamanych pod naporem śniegu. Od północy ratownicy wyjeżdżali do ponad 20 zdarzeń związanych z atakiem zimy.

Łódzkie. Trudne warunki na drogach z powodu intensywnych opadów śniegu

Na drogach w woj. łódzkim w sobotę rano panują trudne warunki - na drodze S8 samochód ciężarowy wjechał w bariery, a na dk 12 bus wjechał do rowu. W regionie w nocy zaczął intensywnie padać śnieg; IMiGW wydał ostrzeżenie, że potrwają one co najmniej do godziny 17.

IMiGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed opadami śniegu, powodującymi przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm do 15 cm. Prognozuje się także porywy wiatru do 60 km/h, które będą powodować zawieje śnieżne.

Ostrzeżenie dotyczy całego terenu woj. łódzkiego. Opady rozpoczęły się już w nocy, powodując trudne warunki na drogach. Około godz. 4 na drodze ekspresowej S8 ciężarówka uderzyła w bariery, całkowicie blokując drogę w kierunku Warszawy. Z kolei na drodze krajowej 12 w Poniatowie do rowu wpadł dostawczy bus. Oba utrudnienia zakończyły się tuż przed godz. 8.

"W związku z ostrzeżeniem meteorologicznym w Łodzi już o 2 w nocy na ulice wyjechało 97 pługoposypywarek, by najpierw prewencyjnie posypywać drogi, a gdy rozpoczęły się intensywne opady śniegu - również odśnieżać ulice" - poinformowała Jolanta Baranowska z Urzędu Miasta Łodzi.

Jak dodała, sprzęt z dróg zjechał tylko na godzinę, po godz. 5, by uzupełnić materiał do posypywania. Po godzinie 6 rano ponownie był na drogach i ciągle odśnieża miasto.

Pomorskie. IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy wydał w ostrzeżenie pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu dla części województwa pomorskiego.

Jak podał IMGW-PIB, wydane ostrzeżenie pierwszego stopnia przed intensywnym śniegiem dotyczy powiatów: gdańskiego, kartuskiego, kościerskiego, starogardzkiego i tczewskiego, a także Gdańska, Gdyni i Sopotu.

„Prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm do 15 cm, lokalnie do 20 cm. Silny wiatr w porywach do 70 km/h będzie powodował zawieje śnieżne” – informuje instytut.

Alert będzie obowiązywać w sobotę od godz. 13 do 23. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska określono na 80 proc.

W piątek IMGW-PIB wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu także dla powiatów kwidzyńskiego i sztumskiego, który będzie obowiązywać w sobotę od godz. 7 do 21.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia są wydawane, gdy przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działań w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Atak zimy grozi paraliżem na drogach w weekend

Obfite opady śniegu mogą spowodować paraliż komunikacyjny. Mieszkańcy południa i południowego wschodu powinni przygotować się na przerwy w dostawach prądu z powodu uszkodzeń sieci energetycznej – ostrzega synoptyk IMGW Michał Folwarski. Lepiej powstrzymać się też z powrotami z ferii do niedzieli lub poniedziałku, opady będą znacznie słabsze" – radzi.

Najtrudniejsza będzie najbliższa doba. W sobotę intensywne opady śniegu w całej Polsce, nie tylko w górach i południowej części kraju, ale także w centralnej, a nawet zachodniej.

"Nie dość, że śnieg dobrze popada i będzie mokry, to jeszcze temperatura może oscylować w okolicach zera stopni, albo na lekkim minusie. W sobotę w południowej części kraju wystąpią marznące opady, wiec będzie na prawdę ślisko, nie tylko na ulicach, ale także na chodnikach" - podkreśla.

W jego ocenie paraliż komunikacyjny grozi przede wszystkim mieszkańcom południowej i południowo-wschodniej części kraju. "Prognozowane są obfite opady śniegu. Na Podhalu już jest dużo śniegu, więc kiedy jeszcze dopada, będzie niebezpiecznie. Trzeba się też liczyć z przerwami w dostawach prądu z powodu awarii infrastruktury, połamanymi drzewami" – przestrzega meteorolog.

Na drogach w pozostałej części Polski również należy zachować ostrożność, gdyż nawet na nizinach może spaść ok. 15 cm mokrego śniegu. Jazdę będzie utrudniało błoto pośniegowe. 

dsk/