PAP: Co w najbliższym czasie wydarzy się w Muzeum Wojska Polskiego?
Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego Paweł Żurkowski: 31 stycznia zakończymy udostępnianie ekspozycji wewnętrznej w budynku muzeum przy Al. Jerozolimskich dla zwiedzających. W ostatni weekend stycznia - 28 i 29 stycznia odbędzie się finisaż. W ciągu tych dwóch dni zapewniamy liczne atrakcje. To będzie podsumowanie i symboliczne zamknięcie naszej ekspozycji wewnętrznej przy Al. Jerozolimskich.
W tym samym czasie rozpoczynamy przygotowania do relokacji eksponatów z ekspozycji wewnętrznej i ewentualnie także z magazynów muzealnych do pawilonu południowego Cytadeli Warszawskiej. Inauguracyjna wystawa Muzeum Wojska Polskiego w nowej lokalizacji odbędzie się w sierpniu 2023r.
Podkreślam, że na chwilę obecną muzeum z Al. Jerozolimskich się nie wyprowadza całkowicie, ponieważ bogate zbiory magazynowe oraz ekspozycja parkowa ze sprzętem pancernym, artyleryjskim i lotniczym na razie pozostaje na miejscu. Nasze zbiory trafią do docelowej lokalizacji - nowych magazynów na terenie Cytadeli przy budowanym obecnie Muzeum Historii Polski. Nie mamy jeszcze informacji, że możemy już zająć te pomieszczenia. Eksponaty wielkogabarytowe - broń pancerna, pojazdy i samoloty trafią do ekspozycji w północnym pawilonie Cytadeli.
PAP: Czy pomiędzy końcem stycznia a sierpniem park i ekspozycja zewnętrzna będzie czynna?
Paweł Żurkowski: O ile nie wystąpią nowe okoliczności, park przy Muzeum Wojska Polskiego oraz ekspozycja zewnętrzna będą nadal dostępne dla zwiedzających. Dodam, że gospodarzem terenu jest Muzeum Narodowe. Zapraszamy także do naszych oddziałów. Są to: Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Forcie IX na Czerniakowie, Muzeum Katyńskie na Cytadeli Warszawskiej oraz Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.
PAP: Jakie są plany MWP po przeniesieniu eksponatów do Cytadeli?
Paweł Żurkowski: To przede wszystkim budowa docelowych ekspozycji, ponieważ w sierpniu otworzymy wystawę inauguracyjną. Nie będzie to jeszcze docelowa forma ekspozycji. Nie ukrywam, że jesteśmy ograniczeni względami finansowymi i wykonawczymi, dlatego działamy mniejszymi etapami. Planujemy już szereg wystaw i wydarzeń towarzyszących na drugą połowę 2023 i 2024 rok. Trwają rozmowy z muzeum historycznym z Malty, ponieważ ma ono w swoich zbiorach dzwoń okrętowy z niszczyciela ORP "Kujawiak", który 16 czerwca 1942 r. zatonął na Morzu Śródziemnym - i to będzie jeden z głównych wątków. Przestrzeń w południowym pawilonie cytadeli jest dość duża, więc nie wykluczam, że zorganizujemy wystawę czasową jeszcze pod koniec bieżącego roku.
Rozmawiał Maciej Replewicz
Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie (MWP) to placówka muzealna, która gromadzi, opracowuje naukowo i eksponuje muzealia wojskowo- historyczne. Muzeum powstało 22 kwietnia 1920 r., dekretem Naczelnego Wodza, Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Jego organizatorem i pierwszym dyrektorem był płk Bronisław Gembarzewski. W zbiorach muzealnych znajduje się ponad 300 tys. eksponatów. Zbiory wciąż powiększają się o nowe zakupy oraz liczne dary. Zgromadzone eksponaty prezentowane są w salach ekspozycji stałej i na licznych wystawach czasowych. W muzeum działa archiwum ikonograficzne, biblioteka fachowa oraz specjalistyczne pracownie konserwacji zabytków z metalu, drewna, malarstwa, skóry i tkanin.
MWP utrzymuje kontakty z pokrewnymi placówkami m.in. za pośrednictwem Międzynarodowego Stowarzyszenia Muzeów Broni i Historii Wojskowości (IAMAM). Jest także członkiem Polskiego Narodowego Komitetu Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM działającego pod patronatem UNESCO.
Paweł Żurkowski (ur. 1967) to absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, pracownik Muzeum Wojska Polskiego od 1992 r., wieloletni kustosz Zbioru Broni Palnej i Amunicji. Autor kilkudziesięciu artykułów i publikacji z zakresu historii broni pancernej i strzeleckiej oraz tłumacz książek z zakresu historii wojskowości. Od 2020 r. dyrektor MWP. (PAP)
Autor: Maciej Replewicz
mj/