"NYT": wysłanie jesienią 2022 roku listów-bomb do hiszpańskich instytucji, to operacja GRU

2023-01-23 09:46 aktualizacja: 2023-01-23, 15:53
Hiszpańska policja. Fot. PAP/EPA/Chema Moya
Hiszpańska policja. Fot. PAP/EPA/Chema Moya
Operacja polegająca na wysłaniu jesienią 2022 roku przesyłek z materiałami wybuchowymi do hiszpańskich instytucji publicznych i ambasad w Madrycie została zorganizowana przez rosyjski wywiad wojskowy (GRU), który posłużył się w tym celu ultranacjonalistyczną organizacją Rosyjski Ruch Imperialny - powiadomił "New York Times".

Głównym celem tego przedsięwzięcia było zasygnalizowanie krajom Zachodu, że Kreml i kontrolowane przez niego środowiska mogą przeprowadzić zamachy terrorystyczne w stolicach państw Europy. Szczególnie zagrożone mogłyby być kraje przekazujące Ukrainie wymierną pomoc wojskową. Ryzyko takich ataków wzrośnie wraz z kolejnymi porażkami rosyjskich wojsk na froncie - ostrzegli przedstawiciele amerykańskich władz, wypowiadający się dla "NYT" pod warunkiem zachowania anonimowości.

W ocenie Waszyngtonu operacje dywersyjne w Hiszpanii mogła zorganizować należącą do GRU tajna jednostka 29155, której siedziba mieści się w 161. ośrodku szkolenia specjalistów wywiadu wojskowego w Moskwie.

"NYT": wykorzystywanie ruchów nacjonalistycznych jest z perspektywy Kremla bardzo użyteczne

"Biorąc pod uwagę specyfikę działania GRU, posłużenie się Rosyjskim Ruchem Imperialnym do przeprowadzenia tajnych operacji nie jest niczym wyjątkowym. Większość tego typu organizacji jest w oczywisty sposób powiązana ze służbami specjalnymi, czyli GRU lub Federalną Służbą Bezpieczeństwa (FSB). Często są to po prostu grupy frontowe w działaniach wywiadowczych" - wyjaśniła była przedstawicielka Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Fiona Hill, cytowana przez niedzielny "NYT".

Amerykański dziennik zauważył, że wykorzystywanie ruchów nacjonalistycznych jest z perspektywy Kremla bardzo użyteczne, ponieważ dzięki takim praktykom trudno dowieść bezpośredniej odpowiedzialności rosyjskich władz za operacje dywersyjne.

Pod koniec listopada i na początku grudnia ubiegłego roku hiszpańscy politycy i instytucje publiczne, m.in. premier Pedro Sanchez i ministerstwo obrony, a także baza sił powietrznych w Torrejon de Ardoz oraz firma zbrojeniowa Instalaza z Saragossy otrzymały przesyłki z materiałami wybuchowymi. Podobne listy wysłano również do ambasad USA i Ukrainy. W ocenie władz w Madrycie przesyłki-bomby zostały nadane z terytorium Hiszpanii.

Rosyjski Ruch Imperialny znajduje się od 2020 roku na liście organizacji terrorystycznych ministerstwa finansów USA. Rok później ugrupowanie trafiło do podobnego zestawienia w Kanadzie. W lipcu ubiegłego roku resort obrony w Kijowie alarmował, że członkowie Legionu Imperialnego, czyli paramilitarnej frakcji Rosyjskiego Ruchu Imperialnego są potajemnie mobilizowani na wojnę z Ukrainą.

Według amerykańskiego Departamentu Stanu ultranacjonalistyczny, rasistowski Rosyjski Ruch Imperialny organizuje paramilitarne szkolenia dla ekstremistów w Rosji i całej Europie, a także wspiera skrajnie prawicowe, neonazistowskie partie w wielu krajach europejskich. (PAP)

dsk/