Legendre powiedziała podczas konferencji prasowej, że minister spraw zagranicznych Francji Catherine Colonna poruszyła tę kwestię w poniedziałek w Brukseli, podczas spotkania szefów dyplomacji krajów unijnych.
Ministrowie spraw zagranicznych uzgodnili wtedy nowy pakiet sankcji wobec Iranu, "wymierzony w te osoby, które stoją za stosowaniem represji (...) wobec pokojowych demonstrantów" - poinformowała szwedzka prezydencja w Radzie UE.
W środę sprawa Europejczyków przetrzymywanych w Iranie była ponownie omawiana w Brukseli podczas posiedzenia komisji do spraw współpracy konsularnej.
Celem tych konsultacji jest wypracowanie w Unii wspólnej odpowiedzi na postępowanie Teheranu, która "pozwoli doprowadzić do natychmiastowego uwolnienia" obywateli krajów UE - powiedziała Legendre.
Iran odmawia pomocy medycznej i dostępu do prawników
Przypomniała, że w irańskim więzieniu znajduje się Bernard Phelan, posiadający paszporty Francji i Irlandii, pilnie potrzebujący pomocy medycznej, której władze Iranu mu odmawiają.
Jak podkreśla AFP, część z osób przetrzymywane w irańskich więzieniach nie ma dostępu do prawników, nie miała też spraw sądowych, a władze w Teheranie uważają, że posiadanie więźniów z krajów zachodnich może być przydatne jako instrument nacisku na rządy tych państw.
W Iranie po wybuchu ogólnokrajowych protestów aresztowano co najmniej kilkunastu obcokrajowców. Dwaj Francuzi i obywatel Belgii zostali oskarżeni o szpiegostwo.
Aresztowania miały związek z demonstracjami po śmierci 22-letniej Mahsy Amini, który zmarła po zatrzymaniu jej przez policję moralności za „nieodpowiednie nakrycie głowy”.
Minister Colonna prowadzi od miesięcy rozmowy z irańskimi dyplomatami w sprawie uwolnienia Francuzów.
Kilkudziesięciu obywateli państw zachodnich, w większości z podwójnym obywatelstwem, jest przetrzymywanych w Iranie, co organizacje pozarządowe potępiają jako politykę brania zakładników przez reżim w celu uzyskania ustępstw od Zachodu. (PAP)
mar/