Implementacja tego programu wymagałaby zmodyfikowania zasad udzielania kredytów przez MFW, zaś ukraiński rząd musiałby się zobowiązać do wprowadzenia w życie określonej polityki - wyjaśnia Bloomberg.
Jeżeli ten pakiet pomocowy, obliczony na trzy lub cztery lata, zostanie zaaprobowany, to w pierwszym roku Fundusz wypłaci Ukrainie od 5 mld do 7 mld dol.
Jest szansa, że program ten zostanie zatwierdzony pod koniec marca, a wtedy pierwsza transza pomocy finansowej może zostać wypłacona już w kwietniu - mówią rozmówcy Bloomberga.
W odpowiedzi na pytania agencji Fundusz wydał komunikat, w którym, nie podając szczegółów napisał, że "pozostaje głęboko zaangażowany" na Ukrainie, a dalsza współpraca może "utorować drogę do pełnego programu (pomocowego)".
Jeżeli plan ten nie uzyska poparcia państw członkowskich MFW, to Fundusz może wesprzeć Kijów sumą 1,3 mld dol. z programu Szybkich Instrumentów Finansowych - uważa dwóch rozmówców Bloomberga.
W grudniu MFW ocenił, że potrzeby Ukrainy dotyczące zewnętrznego finansowania wyniosą w tym roku co najmniej 39,5 mld dol. Kijów będzie też potrzebował prawdopodobnie około 8 mld dol. dodatkowych funduszy na naprawę krytycznej infrastruktury.
Bank centralny Ukrainy poinformował w czwartek, że oczekuje, iż wzrost gospodarczy kraju wyniesie w tym roku 0,3 proc., a w roku ubiegłym spadek PKB sięgnął 30,3 proc.(PAP)
kgr/