Redaktor naczelny tygodnika „Sieci”: wesprzyj naszą akcję, pomóż dziś Ukrainie

2023-01-29 13:17 aktualizacja: 2023-01-29, 22:53
Jacek Karnowski, Redaktor naczelny tygodnika „Sieci”. Fot. screenshot/TVP/wpolityce.pl
Jacek Karnowski, Redaktor naczelny tygodnika „Sieci”. Fot. screenshot/TVP/wpolityce.pl
W tym dniu pomóż Ukrainie w walce z inwazją Rosji. Nasza akcja ma na celu przedstawienie wiarygodnych i kompetentnych organizacji wspierających ten kraj. Zachęcam do bezpośredniej formy przekazywania pomocy w Ukrainie - zaapelował do darczyńców Jacek Karnowski, redaktor naczelny tygodnika „Sieci”.

Portal wpolityce.pl przedstawił listę "wiarygodnych, kompetentnych i zaangażowanych organizacji", na które można przekazywać wpłaty, a które wspierają ukraińskie wojsko i obywateli. Listę sporządził korespondent "Sieci" na Ukrainie Jakub Maciejewski.

"Widziałem wolontariuszy, którzy podjeżdżają z pomocą humanitarną do już ostrzeliwanych przez Rosjan przyfrontowych miejscowości, polskich ochotników, którzy zadziwiają swoich ukraińskich towarzyszy odwagą i profesjonalizmem, wreszcie w najdalszych zakątkach Ukrainy, za Słowiańskiem, Bachmutem i pod Chersoniem, w najmniejszych wioskach w magazynach z żywnością są dary z polski: pasztety, paczki z ryżem i makaronem. Polskość na Ukrainie jest wszędzie" - mówi cytowany przez portal korespondent relacjonujący wojnę na Ukrainie.

Poniżej zamieszczona została jego autorstwa lista organizacji, którym warto pomóc, by walka ze złowieszczą rosyjską inwazją została wygrana" - czytamy. Na liście znalazło się Caritas Ukraina" (https://caritas.pl/ukraina/), czyli "całościowa i profesjonalna pomoc ogarniająca wszystkie dziedziny życia codziennego i potrzeby cywilów, a zwłaszcza uchodźców ukraińskich w Polsce" - czytamy. Także Polski Czerwony Krzyż (https://pck.pl/na-pomoc-ukrainie/) zajmuje się wspieraniem uchodźców, zwłaszcza, jak wskazuje wpolityce.pl, tuż po przekroczeniu przez nich polskiej granicy.

Maciejewski wskazuje też na "Stowarzyszenie Dwa Promienie" (https://zrzutka.pl/2bf23p) wyspecjalizowane w wyposażaniu ukraińskich żołnierzy w potrzebny sprzęt - odpowiednią odzież, termowizory, a także drony zwiadowcze. Na liście znalazł się również Pierwszy Ochotniczy Mobilny Szpital im. Pirogowa (https://www.medbat.org.ua/en/to-support-the-hospital/), w ramach którego lekarze, ratownicy i wolontariusze działają w Donbasie. Jak czytamy, organizacji potrzebne są środki na sprzęt medyczny, utrzymanie karetek czy wyposażenie ochronne dla medyków.

Wśród godnych wsparcia organizacji zostały też wymienione działające na Ukrainie zakony katolickie, w tym wspierający uchodźców i dostarczający pomoc humanitarną kapucyni (https://kapucyni.pl/pomoc-ukrainie/), dominikanie z ukraińskiego Fastowa (https://sanmartin.center/pl/ofiara/) prowadzący tam ośrodek dla uchodźców, w tym zwłaszcza kobiet z dziećmi.

Na liście uwzględnieni zostali także oblaci (https://oblaci.pl/oblacka-pomoc-ukrainie-aktualizacja/), działający zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie. Na liście znaleźli się także paulini z podkijowskich Browarów, którzy w obawie przed kolejnymi atakami przygotowują schrony przeciwlotnicze (https://zrzutka.pl/w9az4p?fbclid=IwAR0mnL1OeF_Ra5Oim_u7UaDvf-EywJ_ltdrCuCpBkxfk36dCErj23WIcU2E) .(PAP)

gn/