Powstanie nowy kierunek studiów. Jest związany z energetyką jądrową

2023-01-31 15:31 aktualizacja: 2023-01-31, 19:24
Przemysław Czarnek, Fot. PAP/Jan Dzban
Przemysław Czarnek, Fot. PAP/Jan Dzban
Stworzymy oddzielny program rozwoju energetyki jądrowej, badań nad energetyką jądrową – poinformował we wtorek szef MEiN Przemysław Czarnek podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego o współpracy na rzecz utworzenia i organizacji kierunku studiów energetyka jądrowa.

W Warszawie odbyła się uroczystość podpisania listu intencyjnego o współpracy na rzecz utworzenia i organizacji kierunku studiów energetyka jądrowa, między ministrem edukacji i nauki, Polskim Koncernem Naftowym Orlen Spółka Akcyjna, Politechnikami: Gdańską, Poznańską, Śląską, Warszawską, Wrocławską oraz Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie.

"Inżynierowi jądrowi zajmować się będą szeroko pojętą energetyką jądrową i tą dotycząca elektrowni atomowych, o których mówimy, które będą podstawą polskiej energetyki za jakiś czas, ale też tą dotyczącą małych elektrowni jądrowych wykorzystywanych dla biznesu" – powiedział minister.

We wszystkich tych obszarach – jak kontynuował – inżynierowie jądrowi będą niezwykle potrzebni.

"Te same znakomite uczelnie będą prowadzić badania, pogłębione badania naukowe w tych tematach. Stworzymy oddzielny program rozwoju energetyki jądrowej, badań nad energetyką jądrową po to, żeby Polska miała nie tylko inżynierów, ale też wiodących na świecie naukowców zajmujących się energetyką jądrową" – zapowiedział minister Czarnek.

Przekazał, że będą specjalne granty, które będą przekazywane w ramach tworzonej Akademii Kopernikańskiej.

"Wszystko po to, by nowoczesność w Polsce była rzeczywistością już teraz i w ciągu najbliższych lat, a nie w dłuższej perspektywie czasowej" – dodał. (PAP)

"Świat nauki musi podążać za biznesem i wspierać gospodarkę"

Jak podkreślił Czarnek, świat nauki musi podążać za biznesem, musi wspierać gospodarkę.

"Nowoczesność galopuje. Nowe kierunki muszą się tworzyć, muszą być odtwarzane specjalności, ale także nowe kierunki badań naukowych. To wszystko musi być powiązane – świat nauki musi podążać za biznesem, musi wspierać biznes, musi wspierać przedsiębiorczość, musi wspierać gospodarkę" – akcentował minister.

"Energetyka zeroemisyjna, energetyka jądrowa to energetyka najbliższej przyszłości. (…) Dlatego w porozumieniu z panem prezesem Danielem Obajtkiem oraz w uzgodnieniu i we współpracy z sześcioma, póki co, uczelniami w Polsce: w Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku i Warszawie (…) oraz w porozumieniu z władzami nowotworzonej Akademii Kopernikańskiej podpisujemy dziś porozumienie, list intencyjny" – mówił szef MEiN.

Porozumienie to – jak wyjaśniał – dotyczy utworzenia lub reaktywacji, w zależności od przypadku, kierunku energetyka jądrowa. (PAP)

Autorzy: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Szymon Zdziebłowski

kw/