"DGP": dyplomacja i broń. Biden w Polsce razem z Zełenskim

2023-02-01 06:45 aktualizacja: 2023-02-01, 09:10
Prezydent Joe Bidenz prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, fot. Oliver Contreras - Pool via CNP  PAP/Newscom
Prezydent Joe Bidenz prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, fot. Oliver Contreras - Pool via CNP PAP/Newscom
Rozważany jest wariant spotkania Joe Bidena w Polsce z prezydentem Andrzejem Dudą i Wołodymyrem Zełenskim, który ma przedstawić swój 10-punktowy plan pokojowy. Równolegle do ofensywy dyplomatycznej trwają rozmowy o dalszym dozbrajaniu Ukrainy - pisze w środę "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak wynika z informacji "DGP", niewykluczone, że wizycie Joe Bidena w Polsce pod koniec lutego będzie towarzyszył przyjazd Wołodymyra Zełenskiego.

"Brane są pod uwagę dwa miasta – Rzeszów i Warszawa. Obecność prezydenta Ukrainy będzie częścią szerszego planu dyplomatycznego, który Kijów zamierza zrealizować w rok od rozpoczęcia przez Rosję inwazji" – podaje gazeta.

"Ukraiński prezydent przedstawi plan pokojowy i wezwie do zorganizowania międzynarodowej konferencji poświęconej Ukrainie" – mówi dziennikowi źródło dyplomatyczne w Kijowie. Według informacji "DGP" Zełenski wróci również do tematu gwarancji bezpieczeństwa dla Kijowa. Wśród państw gwarantów miałyby znaleźć się obok USA również m.in. Kanada, Turcja, Wielka Brytania, Izrael, Niemcy i Polska.

Dziennik podaje, że plan ma zawierać 10 punktów i zakładać uznanie integralności terytorialnej Ukrainy w granicach sprzed aneksji Krymu w marcu 2014 r.

"Nowym elementem jest zanegowanie przez Ukraińców tzw. linii rozgraniczenia sprzed 24 lutego. Dodatkowo znajdą się w nim zapisy o bezpieczeństwie nuklearnym, odnoszące się do elektrowni w Zaporożu, i bezpieczeństwa żywnościowego. Poruszone mają zostać tematy wymiany więźniów i powrotu deportowanych do Rosji dzieci" – pisze gazeta.

"W planie Zełenskiego ma się również znaleźć kwestia powołania międzynarodowego trybunału do osądzenia zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie. Prezydent w ONZ będzie się również domagał nowych gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy w ramach instytucji euroatlantyckich" – czytamy.

Źródło "DGP" podkreśla, że kwestia integralności terytorialnej nie będzie podlegała negocjacjom. "W marcu ub.r. Kijów dopuszczał moratorium na dyskusję o statusie Krymu na 99 lat" – zaznacza dziennik.(PAP)

mj/