Wiceminister obrony Ukrainy: wojska rosyjskie próbują zdobyć pozycje w pobliżu strategicznego miasta Łyman [RELACJA NA ŻYWO]

2023-02-01 07:52 aktualizacja: 2023-02-02, 06:56
Fot. PAP AA/ABACA (zdjęcie ilustarcyjne)
Fot. PAP AA/ABACA (zdjęcie ilustarcyjne)
Trwają zaciekłe walki na wschodniej Ukrainie, gdzie wojska rosyjskie próbują zdobyć pozycje w pobliżu strategicznego miasta Łyman - poinformowała w środę ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar.

22:26 Wiceminister obrony: wojska rosyjskie próbują zdobyć pozycje w pobliżu strategicznego miasta Łyman

Trwają zaciekłe walki na wschodniej Ukrainie, gdzie wojska rosyjskie próbują zdobyć pozycje w pobliżu strategicznego miasta Łyman - poinformowała w środę ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar.

"Wróg próbuje rozszerzyć ofensywę w kierunku Łymanu. Wykonuje potężne próby przebicia się przez naszą obronę. Mimo ciężkich strat rosyjscy najeźdźcy kontynuują ofensywę także w rejonach Bachmutu, Awdijiwki i Nowopawliwki" – napisała Malar na Telegramie.

Według niej, wojska rosyjskie aktywnie próbują przedostać się do granic obwodów donieckiego i ługańskiego. "Jednak żołnierze ukraińscy bronią każdego centymetra terenu w warunkach przewagi wroga w sile żywej i uzbrojeniu, odpierają ataki i starają się utrzymać obronę" - podkreśliła Malar.

22:22 "WSJ": USA w piątek mogą ogłosić nowy pakiet pomocy dla Ukrainy, zawierający pociski dalekiego zasięgu

Stany Zjednoczone w najbliższy piątek mogą ogłosić nowy pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy, który będzie zawierał pociski dalekiego zasięgu - poinformował w środę "Wall Street Journal".

Według dziennika Waszyngton ogłosi przekazanie Ukrainie małych, precyzyjnych pocisków typu Ground Launched Small Diameter Bomb (GLSDB), których zasięg wynosi 150 km, czyli więcej niż jakakolwiek inna broń, przekazana Ukrainie przez Stany Zjednoczone.

GLSDB można wystrzelić z systemów rakietowych, takich jak HIMARS, które Ukraina już posiada. Pociski są wyposażone w skrzydła, które pozwalają mu szybować w drodze do celu, oraz silnik rakietowy zwiększający jego zasięg lotu.

22:16 "Economist": Rosja skutecznie omija sankcje, tworząc "szary rynek" handlu ropą

Rosja skutecznie i na "przemysłową skalę" omija sankcje, nałożone na jej sektor naftowy, tworząc "szary rynek" handlu ropą, który zapewne rozwinie się jeszcze bardziej, gdy w życie wejdą kolejne zachodnie restrykcje - pisze „Economist".

5 grudnia ubiegłego roku weszła w życie inicjatywa UE, państw G7 i Australii, ustanawiająca na poziomie 60 dolarów za baryłkę limit ceny ropy z Rosji. Pułap cenowy miał ograniczać dochody Rosji ze sprzedaży ropy do państw trzecich, ponieważ państwa UE oraz G7 i tak już zakazały lub ograniczyły import ropy z tego kraju.

Limit miał działać poprzez zakaz dostarczania usług, związanych z transportem ropy drogą morską, w tym ubezpieczeniowych i finansowych, dla surowca zakupionego za cenę przekraczającą ustalony pułap 60 USD za baryłkę - przypomina "Economist".

Kolejne sankcje, obejmujące diesel i inne produkty rafinowane, wejdą w życie 5 lutego, co sprawi, że alternatywne metody eksportu staną się dla Rosji jeszcze ważniejsze, ale już teraz nowy "szary rynek" handlu surowcem radzi sobie bardzo dobrze - pisze tygodnik.

Już dwa miesiące po wprowadzeniu limitu cenowego w grudniu eksport rosyjskiej ropy wrócił do poziomu z czerwca 2022 roku. Jak należało oczekiwać, najwięcej surowca kupują Chiny i Indie, ale okazało się też, że wzrosła sprzedaż przeznaczona dla nieznanych odbiorców.

20:06 Szef ukraińskiego Biura Śledczego: to dopiero początek walki z korupcją

Dyrektor Państwowego Biura Śledczego Ołeksij Suchaczow powiedział, że środowe informacje o przestępstwach korupcyjnych "to dopiero początek", a funkcjonariusze organów ścigania pracują nad "wieloma interesującymi materiałami".

"Dzisiejsze zarzuty korupcyjne wysuwane przeciwko najwyższym urzędnikom to dopiero początek. Te głośne sprawy są wynikiem długiej, systematycznej pracy Biura" - napisał dyrektor Suchaczow w oświadczeniu oblikowanym przez agencję Ukrinform. - "Biuro dopiero zaczęło informować opinię publiczną o swojej walce z korupcją na najwyższym szczeblu".

19:57 Szef Rady Bezpieczeństwa Ukrainy: zaczęło się oczyszczanie państwa od osób powiązanych z przestępczością gospodarczą

Szef ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow oświadczył w środę, komentując rewizje przeprowadzone tego dnia przez służby, że rozpoczął się proces "oczyszczania państwa" od osób powiązanych z przestępczością gospodarczą.

"To tylko początek aktywnych działań i pracy, trwającej miesiącami, nad zebraniem bazy dowodowej" - powiedział Daniłow w telewizji państwowej. Dodał następnie: "jesteśmy na początku długiej drogi oczyszczania naszego kraju od osób, które zapomniały, czym jest honor, państwo i kraj; które dopuszczały się czynów zabronionych, w tym podczas wojny".

Zapewnił, że RBNiO dysponuje materiałami na temat sankcji i że "jeśli ktoś sądzi, że może pomagać ludziom, na których Ukraina nałożyła sankcje, to głęboko się myli".

Pytany, czy dojdzie do wyroków odparł, że każda osoba, która popełniła przestępstwo odpowie za nie. Oświadczył też, że osobiście poparłby karę dożywocia dla osób, które "grzebią w państwowej kieszeni", gdy trwa wojna.

19:42 Hiszpania przekaże Ukrainie 20 transporterów opancerzonych M-113

Hiszpania dostarczy Ukrainie 20 amerykańskich transporterów opancerzonych M-113 - podały w środę hiszpańskie media w oparciu o informacje ministerstwa obrony w Madrycie.

Dostawa zostanie zrealizowana w poniedziałek w ramach transportu uzbrojenia, wysłanego przez hiszpańską armię z portu w Bilbao, na północy kraju.

Przekazanie transporterów to druga w ciągu ostatniego półrocza dostawa tych pojazdów dla sił ukraińskich ze strony Hiszpanii. Wcześniej, we wrześniu, Madryt przekazał Kijowowi również 20 pojazdów M-113.

18:30 Minister obrony Ukrainy poinformował o "owocnych rozmowach" z prezydentem Francji ws. potrzeb armii

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował w środę na Twitterze, że przeprowadził "bardzo szczerą i owocną" rozmowę z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, dotyczącą potrzeb armii ukraińskiej, broniącej kraju przed inwazją rosyjską.

18:27 Prezydent Zełenski wezwał biznes Austrii do wycofania się z Rosji

Z apelem do biznesu austriackiego, by zrezygnował ze współpracy z Rosją i aktywniej współpracował z Ukrainą, zwrócił się w środę prezydent Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej w Kijowie z prezydentem Austrii Alexandrem Van der Bellenem.

17:16 USA nałożyły sankcje na siatkę wspierającą przemysł zbrojeniowy Rosji wbrew restrykcjom

Amerykański resort finansów ogłosił w środę nałożenie sankcji przeciwko 22 osobom i podmiotom zaangażowanym w zaopatrywanie sektora zbrojeniowego Rosji i omijanie restrykcji. Na listę wpisano osoby i firmy działające m.in. na Cyprze i w Izraelu.

16:52 Rosja intensyfikuje ataki w obwodzie donieckim, na Bachmut i Wuhłedar

Wojska rosyjskie intensyfikują ataki w obwodzie donieckim na dwóch kierunkach - na Bachmut, leżący na północ od Doniecka i na Wuhłedar na południowym zachodzie; pod Bachmutem udało im się nieco odsunąć flankę obrony ukraińskiej, pod Wuhłedarem ich postępy są skromniejsze.

16:15 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ujawniła sprzeniewierzenie miliarda euro przez szefów spółek naftowych

Firmy Ukrnafta i Ukrtatnafta stosowały mechanizmy "unikania opodatkowania i legalizacji środków uzyskanych z działalności przestępczej" - informuje portal "Ukraińska Prawda".

15:42 Rząd planuje kupić i przekazać Ukrainie sprzęt do wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych, co ma przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa radiologicznego Ukrainy oraz Polski. W wykazie prac legislacyjnych pojawił się projekt uchwały Rady Ministrów w tej sprawie.

W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt uchwały Rady Ministrów (RM) dotyczący prośbą Urząd Dozoru Jądrowego Ukrainy (UDJU).

15:40 Sztab Ukrainy opublikował nagranie z frontu. Poinformowali o zniszczeniu stanowiska dowodzenia i składu amunicji sił rosyjskich.

15:19 Rada Ministrów Ukrainy zwolniła kierownictwo Państwowej Służby Celnej; stanowiska stracili p.o. szefa służby Wiaczesław Demczenko oraz dwóch jego zastępców – poinformował portal Unian.

Unian poinformował, że ma to związek z ujawnieniem schematów korupcyjnych w służbie celnej na ogromną skalę. Państwowe Biuro Śledcze Ukrainy (PBŚ) podało, że wskutek przestępczej działalności funkcjonariuszy tylko w 2022 roku dochód państwa został uszczuplony o 400 mln hrywien (ok. 46 mln zł – PAP).

14:57 Z okazji wizyty Władimira Putina w Wołgogradzie, planowanej na czwartek, w środę odsłonięto tam popiersia Józefa Stalina oraz Gieorgija Żukowa i Aleksandra Wasilewskiego, czyli sowieckich marszałków z czasów II wojny światowej - poinformował niezależny rosyjski portal Meduza.

Uroczysta ceremonia odbyła się w pobliżu muzeum bitwy stalingradzkiej z lat 1942-43 - kluczowej batalii, która przyczyniła się do klęski hitlerowskich Niemiec i zwycięstwa Związku Radzieckiego w walkach na froncie wschodnim podczas II wojny światowej. Jak powiadomiła Meduza, z okazji czwartkowych obchodów 80. rocznicy zakończenia bitwy miasto Wołgograd tymczasowo przemianowano na Stalingrad, czyli powrócono do nazwy obowiązującej w latach 1925-61.

14:48 Oddziały rosyjskie starają się kontratakować na kierunku Swatowe-Kreminna, w obwodzie ługańskim - poinformował w środę portal Suspilne, powołując się na relację ukraińskiego sierżanta Ołesia Malarewicza, który bierze udział w walkach na kierunku ługańskim.

Malarewicz powiedział, że na kierunku ługańskim, gdzie walczy jego 92. samodzielna brygada zmechanizowana, działają wszystkie możliwe oddziały sił zbrojnych Rosji. "Rzucają (do walki) wszystkich: najemników, wagnerowców, oddziały przeznaczenia specjalnego, przerzucili nawet żołnierzy wojsk powietrznodesantowych" - relacjonował żołnierz. Wojska powietrznodesantowe uważane są za elitarne siły armii Rosji. Jak relacjonował Malarewicz, Rosjanie "próbują wykorzystywać wszystkie istniejące środki i zasoby, by utrzymać swoje pozycje, próbują też kontratakować".

14:11 Najemnicy z rosyjskiej prywatnej firmy wojskowej Grupa Wagnera, przebywający w Republice Środkowoafrykańskiej, dopuszczają się tam morderstw i gwałtów - poinformował amerykański portal Daily Beast, który przytoczył we wtorek historię 17-letniej uchodźczyni - ofiary handlu ludźmi, zgwałconej przez wojskowego z Rosji.

Dziewczyna zamieszkała w obozie dla uchodźców we wschodniej Nigerii została sprzedana przemytnikom złota z miejscowości Kenzou w Kamerunie, położonej tuż przy granicy z Republiką Środkowoafrykańską. Jeden z mężczyzn zajmujących się handlem ludźmi zamieścił na Facebooku zdjęcie 17-latki, utrzymując, że szuka ona pracy jako pokojówka. Fotografia została udostępniona bez wiedzy i zgody dziewczyny - czytamy na łamach Daily Beast.

13:59 Ukrainę czeka "bardzo aktywna faza" wojny z Rosją; w lutym i marcu br. należy oczekiwać bardzo aktywnych działań na froncie - powiedział w środę przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Jusow, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

"Jesteśmy teraz przed bardzo aktywną fazą (wojny)" - powiedział Jusow. Przyznał zarazem, że sytuacja na froncie jest trudna, a Rosjanie kontynuują działania ofensywne.

13:47 W berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego rozpoczęła się w środę trzydniowa międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie z perspektywy prawniczej, historycznej i politologicznej. "Rosja nigdy nie miała swojej Norymbergi" - podkreśliła w swoim wystąpieniu dyrektor Instytutu Pileckiego prof. Magdalena Gawin.

13:21 Policja ukraińska wywiozła z atakowanego przez wojska rosyjskie Bachmutu, w obwodzie donieckim, sześcioletnią dziewczynkę, która mieszkała tam ze swoimi dziadkami; policjanci zabrali dziecko do matki, do pobliskiego Słowiańska. W Bachmucie pozostaje kilka tysięcy cywilów.

Ryzykowną misję ratunkową opisuje w środę agencja Reutera.

Jeden z policjantów, Pawło Diaczenko, po odnalezieniu w Bachmucie sześcioletniej Ariny musiał przekonać ją, by opuściła mieszkanie dziadków i pojechała do Słowiańska.

13:13 Hiszpańska armia zamierza przekazać wojskom ukraińskim w pierwszym transporcie od czterech do sześciu czołgów Leopard 2A4, napisał w środę madrycki dziennik “El Pais”, powołując się na anonimowego przedstawiciela hiszpańskiego rządu.

12:38 Pod Bachmutem w obwodzie donieckim trwają starcia z siłami agresora; w ciągu doby wojska rosyjskie 151 razy ostrzelały ukraińskie pozycje – powiadomił rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii Serhij Czerewaty.

Rzecznik powiedział portalowi Suspilne, że ostrzeliwane były miejscowości Jampoliwka, Spirne, Razdoliwka, Błahodatne, Krasna Hora, Bachmut, Kliszczijiwka, Paraskowijiwka.

„W rejonie Sołedaru było 56 ostrzałów i 13 starć” – dodał Czerewaty. Według niego straty wroga to 360 żołnierzy zabitych i 290 rannych.

12:12 Koncentracja rosyjskich sił na okupowanych terenach Ukrainy wymaga od nas i naszych partnerów konkretnych działań, dlatego już powstała "koalicja czołgowa", a ponadto trwają rozmowy w sprawie przekazania Kijowowi pocisków dalszego zasięgu i samolotów szturmowych - oznajmił w środę doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak.

12:03 Ukraine World opublikował zdjęcia z Ukrainy.

12:00 Ukraińskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły rewizję w domu byłego ministra spraw wewnętrznych Arsena Awakowa. Sprawa związana jest z zakupem francuskich śmigłowców Airbus i dotyczy niedawnej katastrofy jednej z tych maszyn w Browarach pod Kijowem – przekazał Awakow.

„Skończyli przeszukanie w ramach śledztwa dotyczącego katastrofy śmigłowca. Przeglądali kontrakty z Airbusem sprzed sześciu lat. Kontrakty te były zatwierdzane przez rząd i parlament. Zachowywali się prawidłowo, choć bezsensownie. Formalnie sprawdzili jedną z wersji” – powiedział b. minister portalowi Ukrainska Prawda.

11:44 Przedstawiciele ukraińsko-tatarskiego ruchu oporu Atesz, działającego na okupowanym przez Rosję Krymie, przeprowadzili skuteczny zamach na dwóch oficerów rosyjskiej Gwardii Narodowej (Rosgwardii) - poinformował w środę portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, utworzony przez Siły Operacji Specjalnych armii Ukrainy.

Dwaj "stosunkowo ważni" oficerowie jechali samochodem z Sewastopola do Symferopola, lecz nie dotarli do celu, ponieważ ich auto zostało wysadzone w powietrze. Obaj funkcjonariusze zginęli.

"Gratulujemy naszym braciom skutecznej operacji. Materiały wybuchowe wprawdzie domowej roboty, ale eksplodują nie gorzej, niż profesjonalne. Zuchy! To dopiero początek!" - czytamy na łamach rządowego serwisu i w komunikacie organizacji Atesz na Telegramie.

11:36 Mógłbym być mediatorem pomiędzy Ukrainą a Rosją, gdyby mnie o to poprosiły oba walczące kraje oraz Stany Zjednoczone - powiedział premier Izraela Benjamin Netanjahu w wywiadzie dla amerykańskiej stacji CNN.

"Jeśli zostanę poproszony przez wszystkie strony, z pewnością to rozważę, ale nie dążę do tego" - oświadczył we wtorek Netanjahu. Dodał, że musiałby to być "właściwy czas i właściwe okoliczności".

Premier poinformował, że został poproszony o bycie mediatorem krótko po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym ubiegłego roku, ale odmówił, ponieważ był wtedy liderem opozycji w Izraelu, a nie szefem rządu. Netanjahu nie chciał powiedzieć, kto poprosił go o podjęcie się roli mediatora, ponieważ prośba była "nieoficjalna".

11:29 Niezależnie od wszelkiego rodzaju zagrożeń, nasze stanowisko w tej sprawie pozostaje niezmienne - powiedział w środę Mevlut Cavusoglu, minister spraw zagranicznych Turcji, odpowiadając na pytanie o potencjalny atak Rosji na kandydujące do członkostwa w NATO Szwecję i Finlandię.

Cavusoglu przybył w środę do Estonii, gdzie spotkał się ze swoim odpowiednikiem Urmasem Reinsalu. Podczas wspólnej konferencji prasowej - odpowiadając na hipotetyczne pytanie o zgodę na przyjęcie do Sojuszu Szwecji i Finlandii w obliczu wykrytych planów ataku Rosji na jedno lub oba z państw - szef tureckiej dyplomacji zaznaczył, że nawet wówczas "stanowisko Ankary pozostałoby niezmienne".

11:21 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy i Państwowe Biuro Śledcze prowadzą przeszukanie w domu oligarchy Ihora Kołomojskiego w jego rodzinnym mieście Dniepr – podał w środę portal Ukrainska Prawda z powołaniem na źródła w organach ścigania.

Według portalu przeszukanie związane jest z machinacjami finansowymi w kontrolowanych do niedawna przez Kołomojskiego przedsiębiorstwach Ukrnafta i Ukrtatnafta.

„Informacje źródeł mówią o marnotrawstwie produktów naftowych na kwotę 40 mld hrywien (ponad 1 mld euro) oraz unikaniu opłat celnych” – napisała Ukrainska Prawda.

11:08 Wyhodowane w biolaboratoriach koty bojowe szkolą się na froncie pod okiem ukraińskich instruktorów - podał Biełsat.

10:51 Funkcjonariusze straży granicznej Ukrainy zniszczyli pod Bachmutem cały pododdział rosyjskich wojsk, liczący ośmiu żołnierzy; napastnicy próbowali otoczyć i wziąć szturmem posterunek pograniczników, lecz ich zamiary zostały powstrzymane - oznajmiła straż graniczna w środowym komunikacie na Telegramie.

Operatorzy dronów zauważyli manewr sił przeciwnika i skierowali w ich stronę moździerz. Następnie funkcjonariusze otworzyli do najeźdźców ogień z broni strzeleckiej i granatników. Cała grupa wrogich żołnierzy została wyeliminowana - powiadomiła ukraińska służba

10:50 Przedstawiciele władz Rosji nie są w tym roku zaproszeni na Monachijską Konferencję Bezpieczeństwa, ponieważ impreza, w której co roku uczestniczą wysokiej rangi politycy z wielu krajów, nie może być podium dla propagandy Władimira Putina - powiedział w środę szef konferencji Christoph Heusgen stacji MDR.

"Oświadczenia, które codziennie słyszymy z Kremla, nie sugerują, że odbiegają choćby o jotę od tego, co Putin zadeklarował jako cel wojenny, a mianowicie zniszczenia Ukrainy" - oświadczył Heusgen.

10:40 Nexta opublikowała zdjęcia z Avidivki.

10:30 Amerykańska firma produkująca broń General Atomics chce przekazać Ukrainie dwa drony Reaper MQ-9 za jednego dolara, by pomóc temu krajowi w obronie podczas przygotowań do spodziewanej rosyjskiej kontrofensywy - poinformował w środę ukraiński portal zn.ua.

Ofertę złożył Linden Blue, wiceprezes General Atomics, która produkuje Reapery - napisał portal.

10:19 W walkach o Bachmut, w obwodzie donieckim, w jednym budynku jesteśmy my, a sto metrów dalej, w drugim, są Rosjanie. Nie ma możliwości brać jeńców – powiedział w wywiadzie udzielonym portalowi Ważnyje Istorii weteran wojny czeczeńskiej walczący po stronie Ukrainy.

Niezależny rosyjski portal Ważnyje Istorii przeprowadził kilka wywiadów z weteranami dwóch wojen czeczeńskich, które toczyły się w latach 1994-1996 (pierwsza) i 1999-2009 (druga) pomiędzy armią rosyjską, a ugrupowaniami zbrojnymi nieuznanej przez nikogo Czeczeńskiej Republiki Iczkeria.

09:54 Ukraina udowodniła, że działając sprytnie można przeciwstawić się wielkiemu agresorowi - oceniła premier Estonii Kaja Kallas podczas uroczystości upamiętniających wojnę o niepodległość toczoną przez Estonię z Rosyjską Federacyjną Socjalistyczną Republiką Radziecką w latach 1918-1920.

"Wojna o niepodległość była trudna i chociaż siły wroga były przytłaczające, to wola obrońców i motywacja całego narodu zwyciężyły" - przypomniała estońska premier, przemawiając we wtorek na obchodach rocznicy bitwy pod Paju, jednego z kluczowych starć z siłami komunistycznymi.

09:47 Rosyjska armia nie ma wystarczających sił i środków, by przeprowadzić zmasowane natarcie na całej linii frontu, liczącej 1500 km; prawdopodobna jest jednak ofensywa w obwodzie ługańskim, z kierunku Starobielsk-Swatowe - ocenił w rozmowie z portalem Suspilne ukraiński ekspert ds. wojskowości pułkownik Serhij Hrabski.

"Obserwujemy wzmocnienie zgrupowań przeciwnika w obwodach donieckim i ługańskim. Rosja próbuje też skoncentrować swoje siły na kierunku zaporoskim, ale wróg znajduje się tam w dosyć niekorzystnej sytuacji, ponieważ ukraińskie wojska mają możliwość, by stale ostrzeliwać rosyjskie pozycje. (...) Dlatego ataki (najeźdźców) w obwodzie zaporoskim mają charakter demonstracyjnych prowokacji, obliczonych na rozproszenie działań Ukraińców (konieczność utrzymywania tam części sił zbrojnych - PAP). Takie próby były już podejmowane przez Rosjan w ubiegłym tygodniu" - wyjaśnił Hrabski.

09:29 Ukraina potrzebuje gwarancji bezpieczeństwa od razu po wygranej wojnie - zaznaczył Urmas Paet, estoński eurodeputowany i wiceprzewodniczący komisji ds. zagranicznych Parlamentu Europejskiego.

"Dołączenie do Unii Europejskiej i NATO zajmie Kijowowi trochę czasu, ale Ukraina potrzebuje gwarancji bezpieczeństwa od razu po wygraniu przez siebie wojny i przywróceniu pokoju" - napisał na Twitterze Paet, komentując wspólne posiedzenie komisji spraw zagranicznych i podkomisji ds. bezpieczeństwa i obrony Parlamentu Europejskiego, które odbyło się we wtorek.

"To kluczowe, by skumulować niezbędne polityczne, finansowe, wojskowe i dyplomatyczne środki, by zapewnić, żeby zbrodnie, których jesteśmy świadkami codziennie, nie powtórzyły się w przyszłości" - zaapelował estoński eurodeputowany. Polityk przywołał Kijowski Pakt Bezpieczeństwa - projekt gwarancji bezpieczeństwa utworzony wspólnie przez byłego sekretarza generalnego NATO Andersa Fogha Rasmussena i Andrija Jermaka, szefa biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Paet wskazał, że dokument przedłożono do podpisu Ukrainie i państwom stronom projektu.

09:24 W Ukrainie wciąż utrzymuje się wysokie niebezpieczeństwo rosyjskich ataków rakietowych i lotniczych – ostrzegł Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Według jego obliczeń ostatniej doby przeciwnik przeprowadził ponad 65 ostrzałów artyleryjskich, niszcząc infrastrukturę cywilną w kilku obwodach.

„W ciągu minionej doby okupanci dokonali pięciu uderzeń lotniczych i sześciu rakietowych. Przeprowadzili ponad 65 ataków z użyciem systemów artyleryjskich. Uszkodzona została cywilna infrastruktura miejscowości w obwodach sumskim, charkowskim, mikołajowskim i chersońskim” – ogłoszono w codziennym komunikacie.

09:20 "Rosja przygotowuje się do maksymalnej eskalacji. Gromadzi wszystko, co możliwe, przeprowadza manewry i szkolenia. Rozumiemy, że wszystko jest na stole. Mogę powiedzieć, że nie wykluczamy żadnego scenariusza w ciągu najbliższych dwóch do trzech tygodni" - oświadczył Ołeksij Daniłow, sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.

Zapewnił, że ukraińskie siły zbrojne przygotowują się na wszystkie scenariusze, a tym razem mają znacznie większe wsparcie od zachodnich partnerów, w tym Wielkiej Brytanii, niż 12 miesięcy temu. "Te kraje, które pomagają nam w walce, zaczęły udzielać nam maksymalnej pomocy" - zaznaczył.

Daniłow powiedział, że spodziewa się, iż około połowa z ponad 320 tys. zmobilizowanych przez Rosję we wrześniu żołnierzy będzie zaangażowana w drugą falę uderzenia na Ukrainę. Cześć tych powołanych została już wysłana na front, aby uzupełnić rosyjskie straty.

08:26 Chersoń pozostaje najbardziej systematycznie ostrzeliwanym dużym miastem ukraińskim poza Donbasem, prawdopodobnie, aby powstrzymać ukraiński kontratak przez Dniepr - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że w ostatnich dniach jedne z najintensywniejszych ostrzałów w konflikcie miały miejsce prawdopodobnie wzdłuż Dniepru na południu Ukrainy, a obejmowało to dalszy rosyjski ostrzał Chersonia ze wschodniego brzegu rzeki. 29 stycznia lokalne władze poinformowały o kolejnych trzech zabitych cywilach w Chersoniu, zaś dwa zagraniczne statki zacumowane na rzece zostały uszkodzone, powodując wyciek ropy.

"Chersoń pozostaje najbardziej systematycznie ostrzeliwanym dużym miastem ukraińskim poza Donbasem. Niejasne jest dokładne uzasadnienie Rosji, by zużywać tu nadwerężone zapasy amunicji. Prawdopodobnie dowódcy mają jednak częściowo na celu obniżenie morale ludności cywilnej i powstrzymanie ewentualnych ukraińskich kontrataków przez Dniepr" - napisano.

08:22 Czterech cywilów zginęło, a sześciu zostało rannych ostatniej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował na Telegramie szef regionalnych władz Pawło Kyryłenko.

Ofiary śmiertelne to mieszkańcy Bachmutu i Wuhłedaru, a także miejscowości Paraskowijiwka. Od 24 lutego 2022 roku, czyli początku inwazji Kremla na Ukrainę, w regionie donieckim zginęło już co najmniej 1339 osób, a 2939 doznało obrażeń.

Są to jednak wyłącznie potwierdzone przypadki, które nie obejmują bilansu ofiar w zniszczonych, okupowanych przez wroga Mariupolu i Wołnowasze - oznajmił gubernator.

08:15 Wojna na Ukrainie pokazała, że kwestie bezpieczeństwa w różnych częściach świata są ze sobą połączone – powiedział w środę w Japonii sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Podkreślił wagę bliskiej współpracy Sojuszu z partnerami w regionie Indo-Pacyfiku.

„Współpraca z partnerami na całym świecie, szczególnie w Indo-Pacyfiku, jest częścią odpowiedzi na bardziej niebezpieczny i nieprzewidywalny świat” – zaznaczył szef NATO w przemówieniu wygłoszonym na spotkaniu zorganizowanym przez tokijski Uniwersytet Keio.

„Wojna na Ukrainie demonstruje, jak bezpieczeństwo jest wzajemnie połączone. Demonstruje, że to, co dzieje się w Europie, ma konsekwencje dla Azji Wschodniej, a to, co dzieje się w Azji Wschodniej, ma znaczenie dla Europy” – powiedział Stoltenberg. Dodał, że dla NATO ma znaczenie również to, co robią Chiny.

07:40 Jest zbyt wcześnie, by prognozować rychłe okrążenie lub opanowanie przez rosyjskie wojska Bachmutu, strategicznie ważnego miasta na wschodzie Ukrainy; dowództwo w Kijowie może jednak wycofać stamtąd swoje oddziały, jeśli uzna, że ponoszone tam straty osobowe są za wysokie - ocenił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

07:20 Rosja ma się na co rozpaść i z naszego punktu widzenia byłoby dobrze, gdyby tak się stało - powiedział w rozmowie z PAP eurodeputowany PiS Kosma Złotowski.

05:31 "Nie" Bidena na prośby Ukrainy o samoloty F-16 zostało przyjęte ze sceptycyzmem w Pentagonie, gdzie niektórzy urzędnicy, powołując się na historie odrzucenia wcześniejszych próśb z Kijowa, przewidują ostateczną zgodę, pisze we wtorek "Washington Post"

04:03 Państwa NATO powinny przestać kreślić czerwone linie i dostarczać Ukrainie wszelką potrzebną jej broń, powiedział prezydent Litwy Gitanas Nauseda w wywiadzie dla litewskiej telewizji (LRT).

00:09 Stany Zjednoczone przygotowują pomoc wojskową dla Ukrainy o wartości ponad 2 miliardów dolarów, która ma obejmować po raz pierwszy rakiety dalekiego zasięgu, poinformował we wtorek Reuters opierając się na źródłach rządowych.