Regionalne władze Ukrainy: seria wybuchów w miejscach dyslokacji rosyjskich wojsk w Mariupolu [RELACJA NA ŻYWO]

2023-02-02 06:46 aktualizacja: 2023-02-03, 07:00
Zniszczenia w Mariupolu. Fot. PAP/ EPA/SERGEI ILNITSKY
Zniszczenia w Mariupolu. Fot. PAP/ EPA/SERGEI ILNITSKY
W okupowanym i zniszczonym przez rosyjskie wojska Mariupolu, mieście na południowym wschodzie Ukrainy, doszło w czwartek do serii eksplozji w miejscach rozmieszczenia żołnierzy i uzbrojenia agresora - powiadomił lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

22:12 Sądzę, że Ukrainia zasługuje na to, by rozpocząć w tym roku negocjacje o akcesji do UE – oświadczył w czwartek prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski.

21:48 52 proc. Niemców uważa, że decyzja rządu o wysłaniu czołgów Leopard na Ukrainę była słuszna, 39 proc. jest zdania, że był to błąd - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu telewizji ARD. 59 proc. twierdzi, że ma małe lub żadne zaufanie do Bundeswehry. To najniższa wartość od 1998 roku.

21:25 Prezydencja Szwecji w Radzie UE to "okno możliwości" w sprawie dołączenia Ukrainy do Unii; Szwecja ma pewne instrumenty, które, jeśli będą dobrze wykorzystane, mogą doprowadzić przy sprzyjających okolicznościach do rozpoczęcia procesu akcesyjnego - oznajmił w Sztokholmie szef MSZ RP Zbigniew Rau.

21:16 Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price wyraził w czwartek zaniepokojenie - jak to ujął - zorganizowanymi wysiłkami węgierskich oficjeli i rządowych mediów, by zdyskredytować ambasadora USA i Stany Zjednoczone. To reakcja na publiczny spór między ambasadorem Davidem Pressmanem i węgierskimi władzami m.in. na temat wojny na Ukrainie.

21:00 Popieramy zawieszanie rosyjskich i białoruskich związków sportowych w międzynarodowych federacjach sportowych - oświadczyła w czwartek rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre. Dodała jednak, że w przypadkach takich, jak igrzyska olimpijskie, gdzie MKOl zgodził się na uczestnictwo sportowców z tych krajów, powinno zakazać się używania ich flag i hymnów.

19:38 Możemy przedstawić naszym partnerom wszelkie gwarancje, że nie użyjemy pocisków dalszego zasięgu do atakowania terytorium Rosji; mamy wystarczająco wiele celów na okupowanych terenach Ukrainy - zadeklarował w czwartek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow podczas wspólnego posiedzenia ukraińskiego rządu i Komisji Europejskiej w Kijowie.
 

19:09 Rumunia pomogła Ukrainie wyekspediować w 2022 r. ponad 12 mln ton zbóż z tego ogarniętego wojną kraju. Jednocześnie, jak podały w czwartek organizacje rolnicze, wraz z masowym napływem towarów rolnych z Ukrainy rumuńscy plantatorzy zostali zmuszeni do magazynowania swoich plonów.

19:05 W okupowanym i zniszczonym przez rosyjskie wojska Mariupolu, mieście na południowym wschodzie Ukrainy, doszło w czwartek do serii eksplozji w miejscach rozmieszczenia żołnierzy i uzbrojenia agresora - powiadomił lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

18:43 Większość, bo aż 69 proc. mieszkańców Gruzji jest zaniepokojona masowym napływem do tego kraju obywateli Rosji uciekających przed mobilizacją na wojnę z Ukrainą - powiadomił w czwartek portal Ukraińska Prawda, który przytoczył wyniki grudniowego badania opinii publicznej w Gruzji.

18:24 Rosjanie lubią różnego rodzaju symbolikę, dlatego w okolicach 24 lutego, a zatem w rocznicę inwazji sprzed roku, mogą rozpocząć kolejną zmasowaną ofensywę na Ukrainę. Spodziewamy się, że wróg jest w stanie wezwać pod broń nawet około 500 tys. ludzi - ocenił w czwartek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow w rozmowie z francuską telewizją BFM TV.

18:19 Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała powołanie międzynarodowego centrum ścigania zbrodni wojennych Rosji na Ukrainie, które ma działać w Hadze i zajmować się gromadzeniem dowodów tych przestępstw.

17:31 Polska, Estonia, Litwa i Łotwa potępiają wysiłki MKOl, mające na celu przywrócenie sportowców krajów agresorów, Rosji i Białorusi, do międzynarodowych zawodów - poinformowało w czwartek Ministerstwo Sportu i Turystyki.

17:08 Naszą ambicją jest formalna gotowość do członkostwa w UE do końca 2024 roku. Decyzja w tej sprawie nie należy już wtedy do nas - ale zrobimy wszystko, by być gotowym - powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal w wywiadzie dla tygodnika "Spiegel", opublikowanym w czwartek na portalu gazety.

17:02 Według badania Pew Research Center (PRC) w USA Demokraci i Republikanie coraz bardziej różnią się w ocenie pomocy dla Ukrainy. Z poglądem, że Ameryka dostarcza jej za dużo, zgadza się 40 proc. wyborców Republikanów i tylko 15 proc. Demokratów.

16:47 Można uznać, że zapowiadana nowa rosyjska ofensywa już się rozpoczęła i obserwujemy ją właśnie na osi Bachmut-Awdijiwka-Marjinka-Wuhłedar w Donbasie, na wschodzie Ukrainy. To natarcie prawdopodobnie zapisze się w historii pod datą 1 lutego 2023 roku - ocenił w czwartek major ukraińskiej armii Ołeksij Hetman na antenie telewizji Espreso.

15:07 W 2023 r. wszelkie przeszkody na drodze do negocjacji o członkostwie Ukrainy w UE powinny być usunięte – oświadczył w czwartek prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski na wspólnym posiedzeniu ukraińskiego rządu i Komisji Europejskiej w Kijowie. "Robicie ogromne postępy" – powiedziała szefowa KE Ursula von der Leyen.

14:47 Ukraińscy żołnierze przybyli do Niemiec na szkolenie z systemu obrony powietrznej Patriot.

Grupa wylądowała już we wtorek i miała w czwartek rozpocząć szkolenie - podała agencja informacyjna dpa, powołując się na osoby ze służb bezpieczeństwa w Berlinie. W sumie grupa liczy około 70 Ukraińców - pisze dpa.

14:23 Ośmiu robotników zginęło, a dwóch zostało rannych w wyniku pożaru, którzy wybuchł w nocy ze środy na czwartek w kontenerach pracowników budowy w Sewastopolu, na okupowanym przez Rosję Krymie - poinformowała niezależna rosyjska telewizja Nastojaszczeje Wriemia.

Ofiary śmiertelne i poszkodowani to osoby zatrudnione przy budowie drogi. Ogień objął powierzchnię około 200 metrów kwadratowych - oznajmiły opozycyjne media.

14:06 Czworo wysokich rangą urzędników Pentagonu oceniło scenariusz szybkiego wyzwolenia Krymu przez Ukrainę jako mało prawdopodobny; amerykański resort obrony przekazał taki komunikat podczas niejawnego briefingu dla kongresmenów - powiadomił w czwartek portal Politico.

Stanowisko ministerstwa jest spójne z wcześniejszymi ocenami przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabów gen. Marka Milleya, przedstawionymi 20 stycznia podczas spotkania grupy kontaktowej ds. wspierania obrony Ukrainy w bazie Ramstein w Niemczech. "Z wojskowego punktu widzenia wciąż utrzymuję, że w tym roku byłoby bardzo, bardzo trudno militarnie wyrzucić rosyjskie siły z każdego centymetra okupowanej przez Rosjan Ukrainy. To nie znaczy, że to się nie może stać, ale będzie to bardzo, bardzo trudne" - powiedział wówczas gen. Milley, cytowany w czwartek przez Politico.

14:00 Wojna w Ukrainie. Publikujemy materiał filmowy PAP/AFP:

 

13:44 "Czasami jestem zaskoczony reakcjami, jakie wywołuję, gdy używam terminu dyplomacja. Sprowadza się to do negocjacji z Putinem, ale tak nie jest. Dyplomacja może utorować drogę do późniejszych negocjacji" - powiedział w kontekście wojny na Ukrainie lider frakcji SPD Rolf Muetzenich.

"(...) w czasach wojny nieuchronnie mówi się o tym, jak zakończyć wojnę na Ukrainie i jak stopniowo osiągnąć pokój lub przynajmniej zawieszenie broni. W obecnych warunkach wydaje mi się to niestety bardzo odległe", stwierdził Muetzenich w wywiadzie dla gazety "Frankfurter Rundschau".

13:42 Ratownicy kontynuują poszukiwania kobiety pod gruzami domu w Kramatorsku. Rosjanie ponownie rozpoczęli ostrzał miasta, powiedział burmistrz Ołeksandr Honczarenko - podała Nexta.

13:42 Kluczowym tematem szczytu Ukraina-UE w Kijowie będą perspektywy rozpoczęcia negocjacji przedakcesyjnych dotyczących członkostwa naszego kraju w UE - powiedział w wywiadzie dla portalu niezależna.pl szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba. Nasz kraj wykazał znaczny postęp we wdrażaniu siedmiu zaleceń KE - dodał.

"Naszym celem jest pełne członkostwo Ukrainy w UE w dającej się przewidzieć przyszłości. Nasz kraj wykazał znaczny postęp we wdrażaniu siedmiu zaleceń Komisji Europejskiej. Liczymy na pozytywną ocenę tych wysiłków ze strony UE już na szczycie w Kijowie w tym tygodniu" - podkreślił Kułeba w wywiadzie dla niezależna.pl.

13:22 Ponownie uruchomiono kilka naprawionych bloków w elektrowniach uszkodzonych w wyniku rosyjskich ataków rakietowych, co złagodziło niedobory energii w kraju - podało w czwartek ministerstwo energetyki Ukrainy. Najtrudniejsza sytuacja z dostawami prądu panuje w objętych działaniami wojennymi obwodach donieckim i chersońskim, a także w obwodzie charkowskim.

Rosyjskie ataki na obiekty infrastruktury energetycznej doprowadziły do powszechnych niedoborów mocy i przerw w dostawie prądu, które dotknęły milionów ludzi. Uszkodzeniu uległo około 40 proc. systemu.

13:11 Rosjanie ponownie ostrzelali Kramatorsk - poinformował Biełsat.

12:53 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski omówił z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen nowe sankcje wobec Rosji, wzywając UE do wzmocnienia środków nacisków w związku z wojną, którą Rosja prowadzi przeciwko jego państwu.

Zełenski poinformował o tym na wspólnej konferencji prasowej z von der Leyen w czwartek w Kijowie. Szefowa KE przybyła tu przed zaplanowanym na piątek szczytem Ukraina-UE.

12:36 MSZ w Kijowie zaapelowało w czwartek do władz Gruzji o przekazanie byłego prezydenta tego kraju Micheila Saakaszwilego Ukrainie i zwróciło się do wspólnoty międzynarodowej o jego obronę w obliczu zagrożenia życia. Więziony w Gruzji polityk jest obywatelem ukraińskim.

„Apelujemy do władz gruzińskich o niezwłoczne zaprzestanie znęcania się nad Micheilem Saakaszwilim oraz o przekazanie go Ukrainie. Nie bawcie się życiem człowieka dla zemsty politycznej” – napisała w oświadczeniu ukraińska dyplomacja.

12:05 Ukraina pilnie potrzebuje pomocy wojskowej. Polski premier Mateusz Morawiecki nawołuje do tego mocniej, niż jakikolwiek inny szef rządu UE – podkreśla w czwartek wicenaczelny dziennika „Bild” Paul Ronzheimer, nawiązując do przeprowadzonej w środę w Warszawie rozmowy z szefem polskiego rządu. Jak podkreśla, słowami polskiego premiera „wszyscy powinniśmy się przejąć”.

„Putin może znowu obrać za cel Kijów!” – podkreśla „Bild” i przypomina sytuację sprzed roku – z początku 2022 roku, kiedy świat dyskutował o możliwym ataku na Kijów lub na całą Ukrainę.

11:58 Do obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy przybył oddział rosyjskich sił specjalnych SOBR, by stłumić bunt wśród wojskowych z Rosji - poinformował w czwartek Ołeksij Dmytraszkiwski, przedstawiciel sił krymskiego kierunku obrony armii ukraińskiej.

Jak powiedział wojskowy, cytowany przez agencję Ukrinform, przyjazd oddziału SOBR związany jest "nie z działaniami szturmowymi, a ze złym stanem psychologicznym wojsk" rosyjskich. "Oddział przybył, aby zdusić bunty" - powiedział Dmytraszkiwski.

11:25 Nexta opublikowała nagranie z Mariupola.

10:50 W środę z Ukrainy do Polski przyjechało 20,4 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 18,7 tys. osób - podała Straż Graniczna. Od 24 lutego ub. roku, czyli dnia ataku Rosji na Ukrainę, SG odnotowała 9,573 mln wjazdów do Polski i 7,719 mln wyjazdów na Ukrainę.

"W dniu 1.02 funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 20,4 tys. osób. Od 24.02.2022 - 9,573 mln osób" - poinformowała w czwartek na Twitterze Straż Graniczna.

10:33 Wychodzą na jaw kolejne informacje na temat afery szpiegowskiej w niemieckim wywiadzie BND. Zatrzymany kilka dni temu wspólnik głównego podejrzanego, pracownika BND, złożył zeznania dotyczące m.in. spotkań w Moskwie, gdzie przekazywał informacje rosyjskim służbom – podał w czwartek portal dziennika „Bild”.

W sprawę zamieszany może być drugi pracownik niemieckiego wywiadu.

10:08 Wizyta komisarzy unijnych w Kijowie jest mocnym symbolem wsparcia Komisji Europejskiej dla Ukrainy w obliczu niesprowokowanej i nieuzasadnionej agresji Rosji - oświadczyły służby prasowe KE w czwartek, gdy komisarze rozpoczęli wizytę w Kijowie.

"Spotkanie Komisji z rządem Ukrainy będzie okazją do wymiany informacji na temat wielu obszarów współpracy między UE a Ukrainą oraz omówienia zbliżającej się odbudowy i europejskiej drogi tego kraju. To także okazja do pogłębienia dalszej współpracy z Ukrainą" - podkreśliła KE.

09:27 Inwazja na Ukrainę i będące jej efektem międzynarodowe sankcje z dużym prawdopodobieństwem podważają pozycję Rosji jako wiarygodnego eksportera broni - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

"Jeszcze przed inwazją udział Rosji w międzynarodowym rynku broni spadał. Teraz, wobec sprzecznych żądań, Rosja prawie na pewno przedłoży przekazanie nowo wyprodukowanej broni własnym siłom na Ukrainie nad zaopatrywanie partnerów eksportowych. Niedobór komponentów prawdopodobnie wpływa na produkcję sprzętu przeznaczonego na eksport, takiego jak pojazdy opancerzone, helikoptery szturmowe i systemy obrony powietrznej. Ponadto zdolność Rosji do utrzymania usług wsparcia dla istniejących kontraktów eksportowych, takich jak dostarczanie części zamiennych i konserwacja, zostanie prawdopodobnie poważnie zakłócona przez co najmniej kolejne trzy do pięciu lat" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej

09:23 Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała w czwartek, że przybyła do Kijowa z grupą komisarzy unijnych. "Jesteśmy tu razem, by pokazać, że UE stoi u boku Ukrainy tak niezachwianie, jak zawsze" - napisała szefowa KE na Twitterze.

Von der Leyen przypomniała, że odwiedza Kijów po raz czwarty od czasu, gdy Rosja napadła na Ukrainę. Tym razem - podkreśliła - przybywa z grupą komisarzy unijnych.

09:12 Czterej rosyjscy dyplomaci zostali uznani za osoby niepożądane w Austrii z powodu zachowania niezgodnego z zasadami umów międzynarodowych - poinformowało w czwartek austriackie MSZ.

Jest to powód często przywoływany w sprawach o szpiegostwo - skomentowała agencja Reutera.

Dyplomaci otrzymali nakaz opuszczenia Austrii do środy, 8 lutego. Dwóch z nich pracuje w ambasadzie Rosji, a dwóch pozostałych w rosyjskiej misji przy ONZ w Wiedniu.

08:48 Trwa przeszukiwanie gruzowiska po rosyjskim ataku na Kramatorsk.

08:11 W obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy około 300 rosyjskich wojskowych nie może się demobilizować ze służby kontraktowej; wojskowi ci nie otrzymali odprawy pieniężnej - poinformował w czwartek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Sytuacja, którą opisuje sztab, dotyczy jednego z oddziałów rosyjskich, w którym 9 stycznia wojskowym zakończyły się trzymiesięczne kontrakty zawarte z armią rosyjską.

Oprócz tego - jak dodaje ukraińskie dowództwo - w związku z mobilizacją w Rosji żołnierze ci nie mogą odejść ze służby wojskowej.

07:53 Wojska rosyjskie najprawdopodobniej szykują się do decydującej operacji ofensywnej w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy w lutym i/lub w marcu - ocenia Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swoim najnowszym raporcie.

Amerykański think tank przytacza wypowiedź przedstawiciela ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrija Jusowa, który oświadczył w środę, że Ukraina znajduje się w przededniu aktywnej fazy walk i ma ona nastąpić w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Jusow zwrócił uwagę, że zły stan uzbrojenia i sprzętu wojskowego zmusi rosyjskie dowództwo do znacznego zwiększenia liczby żołnierzy, aby przewyższyć liczebnie oddziały ukraińskie.

07:27 Nexta opublikowała nagranie z Sewastopola.

06:52 Szczyt w Kijowie powinien stanowić potężny impuls polityczny dla dalszej integracji Ukrainy z Unią Europejską. Ukraina jest zdeterminowana, by jak najszybciej stać się częścią rynku wewnętrznego UE - mówi w rozmowie z PAP ambasador Ukrainy przy UE Wsewołod Czencow.

Czencow podkreśla, ze 24. szczyt Ukraina-UE będzie wyjątkowy ze względu na status Ukrainy jako kraju kandydującego oraz kontynuację przez Rosję pełnoskalowej wojny.

"We współpracy z UE opracowujemy techniczne kwestie przygotowania do procesu negocjacji akcesyjnych. 24. szczyt Ukraina-UE powinien stanowić potężny impuls polityczny dla dalszych działań zmierzających do rozpoczęcia tych negocjacji" - powiedział.

01:10 Rosyjscy najeźdźcy nasilili dzialania ofensywne na wschodzie Ukrainy. Rosjanie próbują wykazać się przynajmniej pewnymi zdobyczami przed rocznicą inwazji - powiedział w środę prezydent Ukrainy Włodymyr Zełenski w wieczornym nagraniu wideo.

"Miałem dzisiaj szereg spotkań operacyjnych z naszymi wojskowymi. Nastąpiło pewne nasilenie ofensywnych działań okupantów na linii kontaktowej na wschodzie naszego kraju. Sytuacja staje się coraz trudniejsza" powiedział Zełenski.

"Wróg próbuje teraz uzyskać przynajmniej cokolwiek aby pokazać w rocznicę inwazji, że Rosja jakoby ma jakieś szanse" - dodał.

Zełenski podkreślił, że "w tej sytuacji wszyscy musimy być szczególnie zjednoczeni i skupieni na interesie narodowym i w konsekwencji szczególnie wytrwali".

 

00:23 Rosyjska rakieta zniszczyła w środę wieczorem blok mieszkalny w Kramatorsku, w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Jak poinformowały lokalne władze co najmniej 2 osoby zginęły a 7 zostało rannych. Trwa przeszukiwanie gruzowiska, pod którym mogą być dalsze ofiary. .

"Ratownicy, służby porządku publicznego i służby komunalne przeszukują gruzy zniszczonego budynku. Jest możliwe, że pod gruzami są ludzie" - napisał na Telegramie Pawło Kyryłenko, szef obwodowej administracji wojskowej.

Według Kyryłenki blok mieszkalny znajdujący się w centrum miasta został całkowicie zniszczony. Umieścił on na Telegramie zdjęcie zniszczonego budynku.

23:26 Polski premier Mateusz Morawiecki jest uważany za najtwardszego sojusznika Ukrainy w walce z Rosją. To także najostrzejszy krytyk niemieckiego rządu – podkreśla dziennik „Bild”, który przeprowadził w środę w Warszawie rozmowę z szefem polskiego rządu.

„Myślę, że planem Putina i jego ludzi, takich jak Walerij Gierasimow, jego nowy głównodowodzący armii rosyjskiej, jest okrążenie Ukrainy. (…) Uważam, że Ukraińcy nie mogą wykluczyć ataku od strony białoruskiej, na północy Ukrainy, w celu okrążenia Kijowa od zachodu” – ocenił premier Morawiecki. Jak dodał, z informacji uzyskanych z Kijowa wynika, że Ukraina spodziewa się kolejnej rosyjskiej ofensywy prawdopodobnie w marcu lub kwietniu, „i to będzie bardzo ostra ofensywa”.

(PAP)