W ciągu doby rosyjskie wojska ostrzelały dziewięć regionów kraju. Są ofiary śmiertelne [RELACJA NA ŻYWO]

2023-02-03 06:53 aktualizacja: 2023-02-04, 07:48
Fot. PAP/Alena Solomonova
Fot. PAP/Alena Solomonova
Dwie osoby zginęły w ciągu minionej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie charkowskim, dwie w obwodzie donieckim i dwie – w chersońskim – powiadomiły w piątek lokalne ukraińskie władze. Wojska rosyjskie ostrzeliwały cele cywilne w dziewięciu regionach kraju. W obwodzie charkowskim w miejscowości Barwinkowe rosyjskie wojska zaatakowały szereg miejscowości, celując głównie w zabudowę mieszkalną. W obwodzie donieckim pod ciągłym ogniem artyleryjskim znajdują się miejscowości w rejonie Bachmutu i Sołedaru.

22:47 Kanada nałożyła sankcje na rosyjskich propagandystów i podmioty związane z Grupą Wagnera.

38 Rosjan i 16 rosyjskich podmiotów zostało w piątek objętych sankcjami przez Kanadę. Restrykcje nałożono na zajmujących się rosyjską propagandą i dezinformacją – poinformowała w komunikacie szefowa kanadyjskiej dyplomacji Melanie Joly.

22:00 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Polsce za wsparcie w walce z rosyjską agresją i podkreślił jej ważną rolę jako inicjatora tzw. koalicji czołgowej. Szef państwa spotkał się w piątek w Kijowie z wicepremierem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem, któremu wręczył Order Za Zasługi I Klasy.

21:30 Rosjanie niszczy obiekty religijne w Ukrainie.

20:27 Przekazanie czołgów Leopard przez sojuszników Ukrainy walczącej z rosyjską agresją jest niezbędne - powiedział w piątek minister spraw zagranicznych Hiszpanii Jose Manuel Albares w wywiadzie dla telewizji Canal Sur.

20:17 Francusko-włoski system obrony przeciwlotniczej SAMP/T zostanie przekazany Ukrainie wiosną tego roku - poinformowano w nocie ministerstwa obrony Włoch w piątek po rozmowie jego szefa Guido Crosetto z francuskim ministrem sił zbrojnych Sebastienem Lecornu. Podkreślili oni, że system ten umożliwi Ukrainie obronę przed atakami rosyjskich dronów, rakiet i samolotów.

19:37 Administracja prezydenta USA Joe Bidena ogłosiła w piątek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart łącznie ponad 2,2 mld dolarów. Po raz pierwszy znajdą się w nim pociski GLSDB o zasięgu 150 km, które pozwolą dwukrotnie zwiększyć zasięg rażenia ukraińskiej armii.

18:37 Wyrażenie pełnego wsparcia dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy i potępienie inwazji zawiera deklaracja, którą przyjęli w piątek w Bratysławie szefowie parlamentów Polski, Węgier, Czech i Słowacji, czyli Grupy Wyszehradzkiej. Tematami rozmów były sytuacja w regionie, wojna na Ukrainie, ochrona strefy Schengen, a także kryzys energetyczny.

18:00 Paryż. Ukraina wstrzymuje się z bojkotem igrzysk, ale go nie wyklucza.

Ukraiński Komitet Olimpijski ogłosił plan działania przeciwko startowi Rosji i Białorusi w igrzyskach Paryż 2024. Bojkot to środek ekstremalny - poinformował w piątek minister ds. młodzieży i sportu Ukrainy, przewodniczący UKOl Wadym Hutcajt.

17:30 W liście skierowanym do Rady Europejskiej posłowie do Parlamentu Europejskiego wezwali do wykluczenia sportowców z Rosji i Białorusi z udziału w igrzyskach olimpijskich, które odbędą się w 2024 roku w Paryżu. "Dyktatorzy i reżimy autorytarne wykorzystują sport jako narzędzie rozszerzania swoich wpływów" - podkreślili eurodeputowani.

17:00 Mówienie, że agresja przeciwko Ukrainie to "wojna Putina, a nie Rosji" jest groźną manipulacją. Rosja prowadzi brutalną wojnę, rosyjskie społeczeństwo popiera zbrodniczą władzę - ocenił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

16:31 Polska przystąpiła już do szkolenia ukraińskich żołnierzy, ucząc ich obsługi czołgów Leopard – oświadczył w Kijowie wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Szkolenie będzie efektywne – zapewnił.

„Szkolenie zakończy się, gdy dowódcy ukraińscy, jak i dowódcy sojuszniczy uznają, że załogi ukraińskie posiadają już niezbędne umiejętności, by operować tymi czołgami” – powiedział szef MON po rozmowach ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Ołeksijem Reznikowem.

16:10 Wyrażenie pełnego wsparcia dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy i potępienie inwazji zawiera deklaracja, którą przyjęli w piątek w Bratysławie szefowie parlamentów Polski, Węgier, Czech i Słowacji, czyli Grupy Wyszehradzkiej. Tematami rozmów były sytuacja w regionie, wojna na Ukrainie, ochrona strefy Schengen, a także kryzys energetyczny.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek przewodniczyła polskiej delegacji; Polskę reprezentował także marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

W spotkaniu wzięli też udział przedstawiciele parlamentów innych krajów V4 - Czech, Słowacji i Węgier: szef słowackiego parlamentu Boris Kollar, przewodniczący parlamentu Węgier Laszlo Koever, przewodnicząca Izby Poselskiej Parlamentu Republiki Czeskiej Marketa Pekarova Adamova oraz przewodniczący Czeskiego Senatu Milosz Vystrczil.

15:59 Nie istnieje sztywny harmonogram przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej; Kijów musi najpierw spełnić pewne wymagania - oświadczyła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, odpowiadając na pytania dziennikarzy podczas konferencji prasowej po szczycie UE-Ukraina w Kijowie.

15:44 "Razem niesiemy światło Ukrainie! Ukraińcy mogą wymienić stare żarówki na poczcie na energooszczędne żarówki LED. UE chętnie dostarcza ich 35 milionów sztuk. Każdy zaoszczędzony kW energii jest cenny dla przeciwdziałania rosyjskiej wojnie energetycznej - napisała szefowa KE Ursula von der Leyen na Twitterze.

Von der Leyen wraz z przewodniczącym RE Charlesem Michelem przebywa w Kijowie na szczycie UE-Ukraina.

15:29 Ukraina utrzyma Bachmut i wyzwoli część Donbasu okupowaną przez Rosję, jeśli otrzyma pociski dalekiego zasięgu - powiedział w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej po szczycie UE-Ukraina w Kijowie.

Im silniejsza będzie ukraińska obrona przeciwrakietowa, tym szybciej zakończy się agresja Rosji i zapewnione zostanie bezpieczeństwo dla Ukrainy i Europy - dodał ukraiński przywódca.

15:15 Ograniczenie od jesieni przez rosyjski koncern Gazprom dostaw gazu ziemnego do Mołdawii jest karą, jaką Kiszyniów płaci za kurs swojej polityki, obliczony na integrację z Unią Europejską - powiedziała w piątek mołdawska premier Natalia Gavrilita, cytowana przez media z tego kraju.

"To kara za wybór przez nasze państwo wolnego świata oraz za naszą solidarność z Ukrainą" - oceniła szefowa mołdawskiego rządu. Jak dodała, kontrolowany przez Kreml koncern Gazprom dotychczas nie podał przyczyny redukcji przesyłu surowca do Mołdawii.

15:05 Płacimy wysoką cenę za obronę Bachmutu, ale nie możemy zostawić tego miasta – powiedział w wywiadzie dla hiszpańskiego gazety "20 minutos" doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

"Za obronę Bachmutu płacimy wysoką cenę, ale nie możemy zostawić tego miasta. To pokazuje, jacy jesteśmy i Europa powinna to zrozumieć" – powiedział Podolak.

14:19 Państwowy Uniwersytet Gospodarczo-Handlowy w Kijowie zwolnił wykładowczynię, która prowadziła zajęcia po rosyjsku i krytykowała studentów za to, że zamiast walczyć na froncie biorą udział w zajęciach na uczelni - poinformował portal Hromadske.

O zwolnieniu uczelnia powiadomiła na Facebooku. Administracja uniwersytetu oznajmiła, że studenci skarżyli się na naruszanie przez wykładowczynię etyki pedagogicznej, używanie języka rosyjskiego i niewłaściwe wypowiedzi skierowane do studentów. Władze uczelni podkreśliły, że jej pracownicy potępili działania kobiety.

13:30 Nowy traktat START przyczynia się do stabilności międzynarodowej poprzez ograniczanie rosyjskich i amerykańskich strategicznych sił nuklearnych. Wzywamy Rosję do wypełnienia zobowiązań wynikających z traktatu - zaapelowały w piątek państwa NATO we wspólnym oświadczeniu.

Sojusznicy NATO z niepokojem zauważają, że Rosja nie wywiązała się z prawnie wiążących zobowiązań wynikających z Traktatu Nowy START.

Wskazują na odmowę przez Rosję zwołania posiedzenia Dwustronnej Komisji Konsultacyjnej (BCC) w terminach określonych w traktacie oraz brak wsparcia dla amerykańskich działań inspekcyjnych na jej terytorium od sierpnia 2022 r.

"Sojusznicy NATO nadal postrzegają skuteczną kontrolę zbrojeń jako zasadniczy wkład w realizację naszych celów w zakresie bezpieczeństwa. Traktat Nowy START pozostaje w interesie bezpieczeństwa narodowego wszystkich państw, w tym członków NATO. Sojusznicy NATO z zadowoleniem przyjęli porozumienie z lutego 2021 r. między Stanami Zjednoczonymi a Federacją Rosyjską o przedłużeniu Traktatu Nowy START o pięć lat" - czytamy w oświadczeniu.

"Wzywamy Rosję do wypełnienia zobowiązań wynikających z Traktatu poprzez ułatwienie inspekcji Nowego START na terytorium Rosji oraz powrót do udziału w organie wykonawczym Traktatu, BCC" - podsumowali.

12:36 "Będziemy wspierać Ukrainę na każdym etapie jej drogi do Unii Europejskiej" - napisał w piątek na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, który przybył na szczyt Unii Europejskiej i Ukrainy do Kijowa.

12:03 Rząd federalny szuka na całym świecie pocisków do czołgów dla Ukrainy. W przypadku Geparda liczy na Katar, który posiada 15 takich systemów wraz z zapasem amunicji – informuje w piątek portal dziennika „Sueddeutsche Zeitung” (SZ). Sprzedaży amunicji odmówiła Szwajcaria, a ostatnio także Brazylia.

Jak podkreśla „SZ”, w cieniu niedawnej debaty o bojowych wozach piechoty oraz czołgach Leopard 2 „toczyła się walka dyplomatyczna o jeszcze bardziej palący problem” – Ukrainie w wojnie z Rosją kończy się amunicja. Zdaniem ministra obrony Borisa Pistoriusa (SPD) zapewnienie Ukrainie obrony powietrznej, zwłaszcza amunicji dla niej, jest obecnie decydującą kwestią dla Ukrainy.

Oprócz baterii Patriot Niemcy obiecały dostarczenie kolejnego systemu Iris-T SLM, a także siedem kolejnych Gepardów, co dałoby Ukrainie w sumie 37 systemów. Jednak zasoby dostępnego sprzętu (szczególnie Gepardów) są ograniczone – stąd zainteresowanie Katarem.

10:50 Władimir Putin mógł po raz kolejny przecenić możliwości swojej armii – ocenia amerykański ośrodek ISW, odnosząc się do doniesień ukraińskiego wywiadu, według których Putin nakazał zajęcie całego obwodu donieckiego „do marca”.

„ISW nie zaobserwowało żadnych dowodów na to, że siły rosyjskie zdołały na tyle odnowić swoje zdolności bojowe, by pokonać wojska ukraińskie we wschodniej Ukrainie i zająć ponad 11,3 tys. km2 obwodu donieckiego (ponad 42 proc. całkowitego terytorium obwodu) do marca, jak miał – według doniesień – nakazać Władimir Putin” – pisze Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

ISW oceniał wcześniej, że duża ofensywa Rosji w 2023 r. "prawdopodobnie osiągnie kulminację przedwcześnie w trakcie kwietniowego okresu deszczów (jeśli nie wcześniej), zanim doprowadzi do istotnych operacyjnie efektów”. Dodają, że taki obrót spraw mógłby następnie stworzyć warunki korzystne do ukraińskiej kontrofensywy.

10:05 Na terytorium całej Ukrainy ogłoszono w piątek alarm przeciwlotniczy - podał portal "Ukraińska Prawda". 

09:48 Skala programu rekrutacji skazańców do rosyjskiej paramilitarnej Grupy Wagnera prawdopodobnie znacznie się zmniejszyła w stosunku do jego szczytowego okresu między latem a jesienią 2022 roku - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej przywołano dane rosyjskiej Federalnej Służby Więziennej (FSIN) z 31 stycznia 2023 roku, według których liczba skazanych wynosiła 433 tys., co wskazuje na spadek o 6000 osadzonych od listopada 2022 roku, zaś między wrześniem a listopadem 2022 roku ta liczba zmniejszyła się o 23 tys. Wskazano, że zmniejszona rekrutacja przez Grupę Wagnera była prawdopodobnie głównym czynnikiem przyczyniającym się do tego spadku.

"Oddzielnie niepotwierdzone relacje ukraińskich żołnierzy z ostatnich dziesięciu dni sugerują, że Rosjanie w mniejszym stopniu polegają na atakach w stylu tzw. ludzkiej fali skazańców z Grupy Wagnera w kluczowych sektorach. Znaczne napięcia między Grupą Wagnera a rosyjskim Ministerstwem Obrony są rozgrywane publicznie; konkurencja między frakcjami w rosyjskiej elicie jest prawdopodobnie częściowo przyczyną zmniejszonego dostarczania  skazańców" - napisano. 

09:26 Międzynarodowy Komitet Olimpijski krytycznie ocenił stanowisko Ukrainy grożącej bojkotem igrzysk w Paryżu w 2024 roku w przypadku dopuszczenia do startu sportowców z Rosji i Białorusi. MKOl uważa, że na takie argumenty jest jeszcze za wcześnie, a na bojkocie najwięcej tracą zawodnicy.

08:50 "Powinniśmy zbojkotować Igrzyska Olimpijskie w 2024 roku, jeśli zostaną do nich dopuszczeni sportowcy z Rosji i Białorusi"- ocenił wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Zapowiedział, że będzie namawiał do takiej decyzji Polski Komitet Olimpijski.

07:50 Szczyt Ukraina-UE i poprzedzające go posiedzenie kolegium Komisji Europejskiej z ukraińskim rządem w Kijowie, to najlepszy dowód wsparcia w naszych staraniach o członkostwo – ocenił w rozmowie z PAP Serhij Sydorenko z ukraińskiego portalu Europejska Prawda.

07:01 W piątek w Kijowie przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen spotkają się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim na 24. szczycie Unii Europejskiej z Ukrainą. Spotkanie ma być silnym sygnałem poparcia UE dla europejskiej drogi Ukrainy. Zwieńczeniem rozmów będzie podpisanie wspólnej deklaracji.

06:55 "Ukraina ma ambitne plany dotyczące członkostwa w Unii Europejskiej, dlatego oczekuje, że piątkowy kijowski szczyt Ukraina-UE potwierdzi dotychczasowe wsparcie dla Kijowa i odnotuje jego postępy na tej drodze" – powiedziała PAP przewodnicząca parlamentarnej Komisji ds. integracji Ukrainy z UE Iwanna Kłympusz-Cyncadze.

03:56 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wykryła, iż jeden z członków sumskich władz obwodowych na Ukrainie zdefraudował środki, przeznaczone na odbudowę infrastruktury, w szczególności w zniszczonym przez Rosjan mieście Ochtyrka - poinformował portal Ukraińska Prawda.

03:41 "Rozwiązaniem konfliktu na Ukrainie nie jest większa ilość broni, lecz dyplomatyczne zabiegi o wstrzymanie działań wojennych" – powiedział w czwartek prezydent Bułgarii Rumen Radew po spotkaniu ze swą węgierską odpowiedniczką Katalin Novak, która składa oficjalną wizytę w Sofii.

03:14 "Rosyjscy najeźdźcy siłą wywieźli do Rosji ponad 14 000 dzieci z terytoriów ukraińskich, zajętych po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę" - oświadczył w czwartek Michael Carpenter, ambasador USA przy OBWE podczas posiedzenia Stałej Rady tej organizacji w Wiedniu

02:56 Cztery osoby zginęły w Kramatorsku w obwodzie donieckim na Ukrainie w wyniku uderzenia rosyjskiej rakiety w budynek mieszkalny - poinformował w nocy z czwartku na piątek na Facebooku mer Kramatorska Ołeksandr Honczarenko.

W wyniku rosyjskiego ataku na Kramatorsk uszkodzonych zostało 13 budynków dwukondygnacyjnych, 3 budynki czteropiętrowe, przychodnia dziecięca, szkoła, garaże i samochody.

02:31 "Ukraińscy żołnierze, uczący się w USA obsługi systemów obrony powietrznej Patriot, mogą zakończyć to szkolenie w ciągu kilku tygodni" - poinformował w czwartek ukraiński attache w USA Borys Krzemieniecki w wypowiedzi dla "Głosu Ameryki".

Ukraińcy przybyli do bazy wojskowej Fort Sill w stanie Oklahoma w połowie stycznia br. Pentagon oświadczył wówczas, że ich szkolenie w obsłudze nowoczesnego systemu obrony przeciwlotniczej potrwa kilka miesięcy. Jednak według Krzemienieckiego terminy te zostały skrócone dzięki doświadczeniu ukraińskiej armii.

"Mówimy o tygodniach, nie potrafię dokładnie określić ilu... Od ich przyjazdu minął prawie miesiąc. Zazwyczaj, jeśli zaczynasz uczyć się od zera, okres szkolenia może trwać od kilku miesięcy do roku" — powiedział ukraiński attache.

Podkreślił, że program szkolenia w Oklahomie przewiduje, iż Ukraińcy nie tylko szybko sami opanują obsługę nowoczesnego systemu, ale po powrocie do swojego kraju będą gotowi zostać instruktorami.

01:44 "Doniesienia szwajcarskiego dziennika "Neue Zuercher Zeitung" o rzekomej propozycji pokojowej złożonej Ukrainie i Rosji są fałszywe" - powiedział PAP zastępca rzecznika Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Sean Savett. Według Białego Domu, szef CIA Bill Burns nie był w ostatnim czasie w Moskwie.

00:46 Sąd okręgowy w Nowym Jorku zezwolił w czwartek amerykańskim prokuratorom na zajęcie 5,4 miliona dolarów, należących do objętego sankcjami rosyjskiego oligarchy Konstantina Małofiejewa, otwierając w ten sposób drogę dla transferu tych środków na Ukrainę.

22:12 "Sądzę, że Ukraina zasługuje na to, by rozpocząć w tym roku negocjacje o akcesji do UE" – oświadczył w czwartek prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski.

21:48 52 proc. Niemców uważa, że decyzja rządu o wysłaniu czołgów Leopard na Ukrainę była słuszna, 39 proc. jest zdania, że był to błąd - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu telewizji ARD. 59 proc. twierdzi, że ma małe lub żadne zaufanie do Bundeswehry. To najniższa wartość od 1998 roku.

21:25 "Prezydencja Szwecji w Radzie UE to "okno możliwości" w sprawie dołączenia Ukrainy do Unii; Szwecja ma pewne instrumenty, które, jeśli będą dobrze wykorzystane, mogą doprowadzić przy sprzyjających okolicznościach do rozpoczęcia procesu akcesyjnego" - oznajmił w Sztokholmie szef MSZ RP Zbigniew Rau.

(PAP)