O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Zmarł słynny projektant mody i perfum Paco Rabanne

W swym domu w miasteczku Portsall w Bretanii, na północy Francji, zmarł w piątek w wieku 88 lat jeden z najsłynniejszych projektantów mody i perfum Francisco Rabaneda y Cuervo, znany jako Paco Rabanne – poinformował Reuters.

Paco Rabanne. Fot. PAP/Wojciech Stein
Paco Rabanne. Fot. PAP/Wojciech Stein

Francisco Rabaneda y Cuervo urodził się w Kraju Basków w miasteczku Pasajes. Trafił do Francji wraz z rodziną z powodu wojny domowej w Hiszpanii, w której jego ojciec został zastrzelony przez żołnierzy Francisco Franco.

Matka Rabanne'a była krawcową w firmie słynnego projektanta Cristobala Balenciagi, który w 1937 roku otworzył swój kolejny dom mody w Paryżu. Rabanne trafił wtedy do paryskiej Akademii Sztuk Pięknych. Studiował architekturę, rozpoczął swą przygodę z modą robiąc szkice strojów dla firm Dior i Givenchy oraz rysunki butów dla znanego projektanta Charles'a Jourdain.

Rabanne zasłynął nie tylko ze swych projektów, ale też z ekscentrycznych wypowiedzi w telewizji. Głosił między innymi, że ma za sobą wiele wcieleń, w tym prostytutki w czasach króla Ludwika XIV, ma 75 tys. lat, spotkał istoty pozaziemskie, a w poprzednim życiu zamordował faraona Tutenchamona.

W 2006 roku odwiedził Ukrainę i powiedział o jej rozwoju po odzyskaniu niepodległości: "Ukraina przypomina mi kwiat, który rozwija swe płatki na moich oczach". (PAP)

kgr/
 

Zobacz także

  • Projektant Giorgio Armani Fot. PAP/EPA/Andrea Merola

    Król mody Giorgio Armani kończy 90 lat i nadal pracuje

  • Projektant mody Arkadius podczas konferencji w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

    "Arkadius. Wielkie namiętności. Konfrontacje". Pierwsza na świecie wystawa kolekcji projektanta

  • Karl Lagerfeld. Fot. PAP/News Pictures/Marcio Madeira

    Był nazywany "Cesarzem mody". O swoich zmaganiach z chorobą nie rozmawiał z nikim

  • Zmarł Roberto Cavalli. Był jednym z najbardziej znanych włoskich projektantów mody

Serwisy ogólnodostępne PAP