Rząd Niemiec zatwierdził eksport 178 czołgów Leopard 1 na Ukrainę [RELACJA NA ŻYWO]

2023-02-07 07:10 aktualizacja: 2023-02-08, 06:46
Rząd Niemiec zatwierdził eksport nawet do 178 czołgów Leopard 1A5 na Ukrainę. Fot. PAP/Abaca
Rząd Niemiec zatwierdził eksport nawet do 178 czołgów Leopard 1A5 na Ukrainę. Fot. PAP/Abaca
Rząd Niemiec zatwierdził eksport nawet do 178 czołgów Leopard 1A5 na Ukrainę. Ogłosiły to we wtorek wspólnie Ministerstwo Gospodarki i Ministerstwo Obrony. To, ile czołgów bojowych zostanie faktycznie dostarczonych, zależy od niezbędnych prac remontowych - poinformowała we wtorek agencja dpa.

04:25 Rosyjscy agresorzy zaatakowali Charków, w centralną część miasta trafiły rakiety - poinformował w nocy z wtorku na środę na Telegramie Ołeh Synehubow, szef charkowskich władz obwodowych.

"OSTRZEŻENIE! Mieszkańcy Charkowa i regionu, okupanci atakują! Udajcie się do schronów!” – napisał.

Synehubow dodał, że pociski Rosjan trafiły w centralną część Charkowa, a w miejscu jednego z trafień wybuchł pożar. "Wstępnie S-300, od 6 do 10 pocisków" - wyjaśnił.

02:49 Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował w nocy z wtorku na środę na Twitterze, że rozmawiał telefonicznie z sekretarzem stanu USA Anthonym Blinkenem i omawiał z nim kwestię dalszej pomocy wojskowej dla Ukrainy i nowych sankcji wobec Rosji.

"Odbyłem rozmowę telefoniczną z sekretarzem stanu Blinkenem w sprawie nowej pomocy wojskowej, nowych sankcji wobec Rosji i przygotowań do ważnego wydarzenia w kontekście zbliżającej się rocznicy inwazji na pełną skalę, dokonanej przez Federację Rosyjską" – napisał szef ukraińskiej delegacji.

 

00:22 Spodziewamy się, że celem rosyjskiej ofensywy na Ukrainie będzie obwód charkowski na północnym wschodzie kraju lub zaporoski na południu - powiedział we wtorek sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow w wypowiedzi dla agencji Reuters.

Według Daniłowa siły rosyjskie badają obecnie obronę Kijowa w częściowo okupowanym przez Rosję obwodzie zaporoskim.

"Oczywiście będą podejmowane próby ofensywy w kierunku Charkowa lub Zaporoża. To, czy odniosą sukces, będzie zależeć od nas" - powiedział.

23:20 Od początku wojny na Ukrainie w Niemczech sojusz organizacji pomocowych zebrał ponad 364 mln euro darowizn na rzecz zaatakowanego przez Rosję kraju - poinformował we wtorek Aktionsbuendnis Katastrophenhilfe, zrzeszający Caritas, Niemiecki Czerwony Krzyż, Diakonie Katastrophenhilfe i UNICEF Niemcy.

"Oczywiście nie otrzymujemy tak wielu darowizn, jak w pierwszych kilku tygodniach" – powiedział dyrektor zarządzający Dominique Mann, cytowany przez portal dziennika "Welt".

22:47 Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) nie potwierdza zajęcia przez Rosjan szeregu miejscowości w rejonie Bachmutu, o których mówił we wtorek minister obrony Rosji – podano w komunikacie HUR, dodając, że Siergiej Szojgu „przypisuje sobie niebyłe zwycięstwa”.

21:53 Rosjanie kontynuują kampanię informacyjną przeciwko Polsce, nagłaśniając kolejne doniesienia o rzekomo masowym udziale "polskich najemników" w działaniach w Ukrainie - podał pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

21:47 Niemieckie czołgi Leopard 2 A6 dla Ukrainy będą dostępne pod koniec marca – powiadomiła we wtorek wieczorem na Twitterze ambasada Niemiec w Kijowie, przywołując informację niemieckiego resortu obrony.

21:00 Sportowcy z państw-agresorów - Rosji i Białorusi - nie są mile widziani na międzynarodowych zawodach, w tym na nadchodzących igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 2024 roku - zgodzili się podczas wtorkowej wideokonferencji ministrowie sportu Estonii, Łotwy, Litwy, Finlandii, Szwecji, Danii, Norwegii oraz Islandii.

20:07 Wschód Ukrainy, obwód doniecki, to miejsce najbardziej zaciętych walk z armią Rosji, jednocześnie południe kraju jest równie istotne pod względem strategicznym - powiedział we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

19:17 Rząd Niemiec zatwierdził eksport nawet do 178 czołgów Leopard 1A5 na Ukrainę. Ogłosiły to we wtorek wspólnie Ministerstwo Gospodarki i Ministerstwo Obrony. To, ile czołgów bojowych zostanie faktycznie dostarczonych, zależy od niezbędnych prac remontowych - poinformowała we wtorek agencja dpa.

Podczas podróży na Ukrainę we wtorek minister obrony Niemiec Boris Pistorius powiedział wcześniej, że Ukraina ma otrzymać ponad 100 Leopardów 1A5.

Szef koncernu zbrojeniowego Rheinmetall Armin Papperger we wtorek w Berlinie mówił o 20 do 25 czołgach, które mogłyby zostać dostarczone w krótkim czasie z zapasów grupy. Do końca 2024 roku mogłoby zostać dostarczonych pozostałych 88 egzemplarzy posiadanych przez Rheinmetall.

Według informacji portalu dziennika "Welt", oprócz Rheinmetall, firma FFG Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft ma na stanie 99 Leopardów 1.

Leopard 1, to pierwszy czołg bojowy zbudowany dla Bundeswehry po II wojnie światowej. Od 1965 roku do połowy lat 80. wyprodukowano 4700 sztuk. Bundeswehra wycofała ze służby ostatniego Leoparda 1 20 lat temu - przypomina "Welt".

18:37 Rząd Ukrainy poparł nominacje trzech nowych szefów obwodów – dniepropietrowskiego, zaporoskiego i chersońskiego. W styczniu prezydent Ukrainy zwolnił urzędników piastujących te posady.

18:00 Za wyciek informacji do mediów o planowanej wizycie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Brukseli odpowiedzialny jest gabinet przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Roberty Metsoli - informuje we wtorek Politico.

17:30 Ukraina otrzyma 100 Leopardów 1A5 - zapowiedział niemiecki minister obrony Boris Pistorius, który przybył we wtorek z wizytą do Kijowa - informują ukraińskie media. Przyjazd polityka był utrzymywany w tajemnicy ze względów bezpieczeństwa.

17:03 Nikt nie zabrania nam niszczyć celów na terytorium Rosji bronią produkowaną w Ukrainie - oświadczył w wywiadzie dla CNN Ołeksij Daniłow, sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. "Czy posiadamy taką broń?" - zapytał i odpowiedział: "Tak, posiadamy".

16:47 Rosja wykorzystuje manipulację i ingerencję w informację jako kluczowe narzędzia tej wojny - mówił we wtorek w Brukseli wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych Josep Borrell podczas konferencji poświęconej zwalczaniu zagranicznych kampanii dezinformacyjnych.

15:47 Firmy powiązane z żoną byłego ukraińskiego posła Wiktora Medwedczuka, którego Kijów oskarżył o zdradę stanu, przelewały pieniądze na konta rosyjskiej Federalnej Służby Gwardii i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - podała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

15:00 Rosyjska firma Gazpromnieft, spółka-córka koncernu Gazprom, tworzy prywatną firmę wojskową - ocenił we wtorek ukraiński wywiad wojskowy (HUR). Wywiad powołuje się na rozporządzenie podpisane przez premiera Rosji Michaiła Miszustina.

14:30 Mer Paryża: nie dla rosyjskich sportowców na igrzyskach olimpijskich dopóki trwa wojna na Ukrainie.

Jestem przeciwna obecności rosyjskich sportowców na igrzyskach olimpijskich we francuskiej stolicy w 2024 roku dopóki trwa wojna na Ukrainie - powiedziała we wtorek w wywiadzie dla France Info mer Paryża Anne Hidalgo.

13:43 W środę minister obrony Niemiec Boris Pistorius przyleci do Polski.  Po południu ma się spotkać w cztery oczy z wicepremierem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem - poinformowała we wtorek Informacyjna Agencja Radiowa. Informację potwierdziło w rozmowie z PAP Centrum Operacyjne MON.

"Jutro do Polski przylatuje minister obrony Niemiec Boris Pistorius. Według ustaleń Informacyjnej Agencji Radiowej po południu (ok. 14.00) dojdzie do spotkania szefa niemieckiego MON z wicepremierem, ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem. Mają to być rozmowy w formacie 'w cztery oczy" - czytamy w opublikowanej we wtorek depeszy IAR.

13:26 "Jestem przeciwna obecności rosyjskich sportowców na igrzyskach olimpijskich we francuskiej stolicy w 2024 roku dopóki trwa wojna na Ukrainie" - powiedziała we wtorek w wywiadzie dla France Info mer Paryża Anne Hidalgo.

12:59 Ukraińska straż graniczna oświadczyła we wtorek, że jej funkcjonariusze zestrzelili nad Bachmutem w obwodzie donieckim rosyjski samolot szturmowy Su-25. Nie jest znany los pilota maszyny - informują pogranicznicy w oświadczeniu na serwisie Telegram.

"Samolot szturmowy wroga osłaniał z powietrza piechotę atakującą linię obrony. Jeden z oddziałów straży granicznej otworzył ogień z zestawu rakietowego i strącił rosyjski samolot bojowy, prawdopodobnie Su-25" - podano w oświadczeniu. Maszyna zapaliła się i upadła; los pilota jest nieznany - dodała straż graniczna. 

12:38 Biznesmeni z bliskiego kręgu Władimira Putina: Giennadij Timczenko i Arkadij Rotenberg mogą z powodzeniem omijać sankcje zachodnie. W ukrywaniu aktywów pomagali im doświadczeni menadżerowie działający na Zachodzie - ocenia rosyjski portal Ważnyje Istorii.

11:24 Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy zaakceptowała we wtorek dekrety prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o przedłużeniu w kraju stanu wojennego i powszechnej mobilizacji o 90 dni, poczynając od 19 lutego do połowy maja - podał portal Ukraińska Prawda.

Termin 19 lutego 2023 r. obowiązywał w poprzednich decyzjach dotyczących stanu wojennego i mobilizacji, przyjętych w listopadzie 2022 roku.

Stan wojenny został wprowadzony najpierw 24 lutego 2022 r., w dniu, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę. Później stan wojenny i mobilizację przedłużano kolejno: 15 marca, 21 kwietnia, 15 sierpnia i 16 listopada 2022 r. 

11:21 Ambasadorzy Rosji i Estonii opuszczają we wtorek odpowiednio Tallin i Moskwę, obniżając rangę stosunków dyplomatycznych obu państw do poziomu tymczasowych charge d'affaires.

Rosyjskie MSZ poinformowało 23 stycznia o wydaleniu z kraju ambasadora Estonii. Decyzja była odpowiedzią na zredukowanie przez estoński rząd personelu ambasady Rosji w Tallinie o połowę i "rusofobię podniesioną do rangi polityki państwowej" - podano w oświadczeniu rosyjskiego resortu dyplomacji.

Tego samego dnia minister spraw zagranicznych Estonii Urmas Reinsalu powiedział, że kierując się zasadą wzajemności, ambasador Rosji w Tallinie również będzie musiał opuścić kraj 7 lutego 2023 roku.

11:02 Premier Mateusz Morawiecki odbył we wtorek wideokonferencję z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem, w ramach przygotowań do szczytu Rady, który odbędzie się w Brukseli w czwartek i piątek - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Szczyt Rady Europejskiej odbędzie się tydzień po szczycie Ukraina-UE w Kijowie, w którym prócz prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego udział wzięli m.in. Charles Michel oraz przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Spotkanie w Kijowie poświęcone było przede wszystkim perspektywom dołączenia Ukrainy do Unii Europejskiej.

10:54 Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy przegłosowała we wtorek nominację gen. Wasyla Maluka na szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Maluk objął stanowisko p.o. szefa SBU latem 2022 r., po dymisji kierującego tą służbą Iwana Bakanowa.

O wyniku głosowania w Radzie Najwyższej poinformował deputowany Ołeksij Honczarenko. "Szefem SBU został gen. Wasyl Maluk; Rada Najwyższa zaakceptowała odpowiedni wniosek prezydenta (Wołodymyra Zełenskiego)" - oświadczył Honczarenko.

39-letni gen. Maluk pochodzi z obwodu żytomierskiego; od 2001 roku służył w organach bezpieczeństwa państwa. Ukończył Akademię Narodową SBU - uczelnię kształcącą kadry ukraińskich służb specjalnych; specjalizował się w prawoznawstwie. W 2020 roku zaczął pracować w Zarządzie Centralnym SBU jako wiceszef wydziału ds. walki z korupcją i przestępczością zorganizowaną. W 2022 roku został naczelnikiem tego wydziału i pierwszym zastępcą szefa SBU. 

10:30 W wyniku znacznego spadku dochodów ze sprzedaży ropy i gazu w styczniu, Rosja odnotowała deficyt budżetowy na poziomie 25 mld dolarów, największy w pierwszym miesiącu roku od 25 lat – poinformował Bloomberg.

Według opublikowanych w poniedziałek danych rosyjskiego ministerstwa finansów wpływy z podatków od ropy i gazu spadły w styczniu o 46 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jak podał resort, jednocześnie o 59 proc. wzrosły wydatki w związku z wojną na Ukrainie.

„Spadek dochodów z ropy i gazu jest następstwem zachodnich sankcji na rosyjski eksport, które obecnie obejmują zakaz Unii Europejskiej na większość morskiego importu ropy i paliw rafinowanych, a także limit cenowy państw G-7” – napisał Bloomberg.

„Spadek dochodów budżetu z ropy był przewidywany, ale 30-procentowy spadek podatków związanych z konsumpcją krajową jest złowieszczy” - ocenił Alex Isakov, ekonomista Bloomberg Economics.

10:10 Niepowodzenie zachodnich sankcji na dostawy części zbrojeniowych do Iranu sprawiło, że Rosja prawdopodobnie zdołała obejść sankcje i dzięki współpracy z Teheranem kupiła elementy do dronów bojowych - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

"Przedstawiciele USA oświadczyli 5 lutego, że Rosja i Iran rozwijają plany zbudowania na terytorium Rosji zakładów produkujących drony irańskie, drugiej zagranicznej irańskiej fabryki dronów" - piszą analitycy ISW w najnowszym raporcie.

Przypominają, że Iran w maju 2022 roku uruchomił fabrykę dronów w Tadżykistanie. Rosja - zdaniem analityków - może wykorzystać swoje znaczące więzy gospodarcze z Tadżykistanem poprzez Organizację Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. skrót ODKB) i Eurazjatycką Unię Gospodarczą, by - obchodząc sankcje międzynarodowe - pozyskać części do dronów bądź gotowe aparaty w celu użycia ich przeciwko Ukrainie.

09:08 W obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy na terenach pod okupacją rosyjską nauczyciele są zmuszani do przyjmowania paszportów Rosji pod groźbą zwolnienia z pracy i do rezygnowania z obywatelstwa Ukrainy - podał we wtorek portal Kyiv Independent.

Kyiv Independent powołuje się na doniesienia portalu Centrum Sprzeciwu Narodowego, utworzonego przez Siły Operacji Specjalnych armii ukraińskiej.

Wszyscy nauczyciele, którzy kontynuują pracę na terenach okupowanych zostali poinformowani, że zostaną zwolnieni, jeśli nie będą mieć paszportów Rosji. Nauczyciele muszą napisać też dokument o rezygnacji z obywatelstwa Ukrainy, mimo że posiadanie dwóch obywatelstw nie jest zabronione w prawie rosyjskim.

Zdecydowana większość obwodu ługańskiego, poza wąskim pasem terenu na zachodzie tego regionu, znajduje się obecnie pod okupacją rosyjską. Południowo-wschodnia część Ługańszczyzny wraz ze stolicą obwodu - Ługańskiem, znana jako samozwańcza Ługańska Republika Ludowa, pozostaje pod kontrolą Moskwy od 2014 roku. 

08:07 "Siły rosyjskie nie zdołały jeszcze okrążyć Bachmutu według stanu na 6 lutego", a "kilka źródeł rosyjskich powtórzyło 5 lutego, że siły ukraińskie nie wycofały się z Bachmutu" - relacjonuje ISW w najnowszym raporcie.

Sytuację wokół Wuhłedaru, leżącego na południowy zachód od Doniecka, źródła ukraińskie opisują jako stabilną: według nich Rosjanie podejmują małe ataki frontalne, nie decydując się na szturm na dużą skalę. ISW podaje także, że w obwodzie donieckim Rosjanie kontynuowali w dniach 5-6 lutego ataki wokół Awdijiwki i na zachodnich przedmieściach Doniecka.

Jak podaje ośrodek, w obwodzie ługańskim, gdzie walki trwają w rejonie kluczowej trasy Swatowe-Kreminna, według źródeł rosyjskich w dniach 5-6 lutego wojska rosyjskie posunęły się na zachód od poprzednich pozycji.

06:44 Decyzje o dostawach czołgów i innej zachodniej broni to słuszny krok i może on wpłynąć na sytuację na froncie, ale czas cały czas gra na korzyść Rosji i konfrontacja może się nasilić, zanim nowe uzbrojenie trafi na pole walki – mówią w rozmowie z PAP analitycy wojskowości.

04:33 Szwajcaria może zrezygnować z wieloletniego statusu neutralności i zezwolić na eksport broni na Ukrainę. Przedstawiciele kompleksu obronno-przemysłowego oraz nastroje społeczne skłaniają szwajcarskich polityków do podjęcia takiej decyzji, napisał w poniedziałek  Reuters.

02:01 Według stanu na początek 2023 r. w Niemczech naukę kontynuuje ok. 203 tys. ukraińskich dzieci, które uciekły przed wojną, powiedziała  w poniedziałek w Kijowie niemiecka minister edukacji i badań Bettina Stark-Watzinger, poinformował portal zn.ua.

22:31 Po katastrofie w Browarach pod Kijowem, w której 18 stycznia zginął ówczesny szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski, ukraińscy ministrowie nie mogą latać śmigłowcami - poinformował p.o. ministra spraw wewnętrznych tego kraju Ihor Kłymenko.

Kłymenko przekazał, że obecnie trwa kontrola wszystkich resortowych śmigłowców. Do czasu zakończenia badania przyczyn katastrofy w Browarach ministrowie mogą przemieszczać się jedynie samochodami.

"Sprawdzamy wszystkie śmigłowce, które były w systemie MSW. Ten proces będzie trwać miesiąc albo dwa, dopóki nie stwierdzimy z zagranicznymi ekspertami, że są one bezpieczne" - powiedział p.o. ministra, cytowany przez portal RBK-Ukraina.

22:04 Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel wystosował zaproszenie do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na szczyt Unii Europejskiej, który w czwartek odbędzie się w Brukseli - poinformował w poniedziałek na Twitterze rzecznik Michela Barend Leyts.

"Ze względów bezpieczeństwa dalsze informacje nie zostaną podane" – napisał Leyts.

(PAP)