Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej. Chodzi o stopy procentowe

2023-02-08 15:02 aktualizacja: 2023-02-09, 10:19
Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński Fot. PAP/Rafał Guz
Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński Fot. PAP/Rafał Guz
Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła w środę stóp procentowych. To piąty z rzędu miesiąc bez decyzji o zmianie stóp. "Osłabienie koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki wraz z zacieśnieniem polityki pieniężnej przez główne banki centralne będzie wpływać ograniczająco na globalną inflację i ceny surowców" – oceniła RPP w komunikacie.

Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym w środę dwudniowym posiedzeniu nie zmieniła stóp procentowych. Tym samym główna stopa NBP, referencyjna, nadal pozostała na poziomie 6,75 proc., stopa lombardowa utrzymana została na poziomie 7,25 proc., a stopa depozytowa nadal wynosi 6,25 proc. Stopa redyskontowa weksli to nadal 6,8 proc. a stopa dyskontowa weksli - 6,85 proc.

To piąty miesiąc z rzędu bez decyzji o zmianie stóp procentowych. Ostatnia zmiana - podwyżka - miała miejsce we wrześniu 2022 r. Wprawdzie RPP nie ogłosiła, że cykl podwyżek stóp został zakończony, jednak zdaniem ekonomistów więcej podwyżek stóp procentowych już nie będzie.

"W tym cyklu już podwyżek nie będzie, następnym ruchem będzie obniżka stóp” – powiedział PAP ekonomista Banku Pekao Piotr Bartkiewicz.

RPP: osłabienie koniunktury na świecie i wyższe stopy procentowe ograniczą inflację 

Osłabienie koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki wraz z zacieśnieniem polityki pieniężnej przez główne banki centralne będzie wpływać ograniczająco na globalną inflację i ceny surowców – oceniła RPP w środowym komunikacie po posiedzeniu.

Rada oceniła także, że pogorszenie koniunktury światowej działa także w kierunku obniżenia dynamiki wzrostu gospodarczego w Polsce, co sprawia, że dotychczasowe istotne zacieśnienie polityki pieniężnej NBP będzie sprzyjać obniżaniu się inflacji w Polsce w kierunku celu inflacyjnego. RPP zaznaczyła jednak, że ze względu na trwałość szoków, inflacja pozostanie wysoka a jej spadek będzie stopniowy.

"Szybszemu obniżaniu inflacji sprzyjałoby umocnienie złotego, które w ocenie Rady byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki" – podano w komunikacie RPP. (PAP)

autor: Marek Siudaj

mar/