Resort obrony: bitwa o Bachmut trwa. Przeciwnik stale zmienia taktykę [RELACJA NA ŻYWO]

2023-02-13 08:20 aktualizacja: 2023-02-14, 09:21
Ukraiński żołnierz, Fot. Instagram/ministry_of_defense_ua
Ukraiński żołnierz, Fot. Instagram/ministry_of_defense_ua
Trwa bitwa o Bachmut w obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy; rosyjskie wojska stale zmieniają taktykę - napisało w mediach społecznościowych ukraińskie ministerstwo obrony. "Przeciwnik stale zmienia taktykę. Raz atakuje małymi grupami szturmowymi, raz wykorzystuje do szturmu dziesiątki zmobilizowanych. Czasami wzmacnia ostrzały nocą, systematycznie ostrzeliwuje rakietami miasta na tyłach, terroryzuje cywilów, wysadza w powietrze infrastrukturę cywilną" - czytamy na koncie resortu w komunikatorze Telegram.

22:11 Prezydent Zełenski: między nami a polskimi braćmi jest pełne zrozumienie

Jak zawsze jest pełne wzajemne zrozumienie między nami a polskimi braćmi - oświadczył w poniedziałek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do ubiegłotygodniowych rozmów z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim.

Na opublikowanym wieczorem nagraniu Zełenski omówił ubiegłotygodniowe wizyty zagraniczne. W środę gościł w Londynie i Paryżu, gdzie spotkał się z przywódcami Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec. W czwartek był w Brukseli, gdzie m.in. przemawiał przed Parlamentem Europejskim i spotkał się z przywódcami państw UE zgromadzonymi na nadzwyczajnym szczycie. W czwartek wieczorem prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Rzeszowie.

22:06 Zastępca sekretarza generalnego NATO: Rosja nie ma sił, by zaatakować Ukrainę od strony Naddniestrza

Rosja nie ma obecnie wystarczających sił, aby zaatakować Ukrainę z terytorium mołdawskiego Naddniestrza - powiedział w poniedziałek zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoana podczas odbywającego się w Berlinie panelu dyskusyjnego poprzedzającego Monachijską Konferencję Bezpieczeństwa.

21:30 Szef biura prezydenta Ukrainy: rozmawiamy o mechanizmach powołania trybunału ds. rosyjskich zbrodni

Rozmawiamy o mechanizmach powołania specjalnego międzynarodowego trybunału ds. rosyjskich zbrodni przeciwko Ukrainie - poinformował w poniedziałek Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Jermak oznajmił, że większość sojuszników Ukrainy popiera jej inicjatywę powołania takiego organu.

"Dziś praktycznie wszyscy (sojusznicy) mówią, że są gotowi do wzięcia udziału w powołaniu trybunału. Omawiamy już nie prawdopodobieństwo samej idei, lecz konkretne mechanizmy (jego) powołania" - powiedział Jermak na posiedzeniu grupy roboczej ds. powołania trybunału.

Jak informuje biuro prokuratora generalnego Ukrainy, do 13 lutego od początku rosyjskiej pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę zarejestrowanych zostało ponad 69 tys. zbrodni agresji i zbrodni wojennych. 

20:14 Zmobilizowani do rosyjskiej armii coraz częściej odmawiają udziału w ofensywie

Zmobilizowani do rosyjskiej armii coraz częściej odmawiają udziału w ofensywie przeciwko Ukrainie - oświadczył w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Zmobilizowani mężczyźni z okupowanej części ukraińskiego obwodu donieckiego są odsyłani na poligony. Tam przez dwa tygodnie przechodzą szkolenie i formowane są z nich grupy szturmowe mające być wykorzystane na odcinku awdijiwskim.

19:05 Na Ukrainie giną rosyjscy gangsterzy z lat 90., zwerbowani przez Grupę Wagnera

W drugiej połowie ubiegłego roku na Ukrainie zginęli trzej znani rosyjscy gangsterzy, którzy od lat 90. XX wieku kierowali zorganizowanymi grupami przestępczymi; mężczyźni byli w najemniczej Grupie Wagnera - powiadomił w poniedziałek portal śledczy Bellingcat.

18:58 "Zwycięstwem będzie sytuacja, w której Rosja już nigdy nie będzie mogła napaść na nasze państwo"

Zwycięstwem będzie nie tylko wyzwolenie ukraińskich terytoriów, ale też doprowadzenie do takiej sytuacji, w której Rosja już nigdy nie będzie mogła napaść na Ukrainę - oświadczył w poniedziałek gen. Wałerij Załużny, dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy.


18:30 Po stronie Ukrainy walczy legion złożony z Rosjan, którzy pragną powstrzymać Putina i uwolnić Rosję od dyktatury

W legionie "Wolność Rosji" walczy po stronie ukraińskiej  wielu Rosjan, którzy nie utożsamiają się ze zbrodniczą wojną rozpętaną przez Putina  - napisał w poniedziałek dziennik "New York Times".

17:56 Putin po napaści na Ukrainę częściej jeździ pociągiem pancernym

Po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę w lutym ubiegłego roku Władimir Putin zaczął częściej jeździć po Rosji pociągiem pancernym zamiast latać prezydenckimi samolotami - piszą w poniedziałek dziennikarze projektu Dossier Center.

17:13 Neutralna Austria nie chce szkolić ukraińskich żołnierzy obsługiwania czołgu Leopard 2 - powiedziała minister obrony tego kraju Klaudia Tanner, cytowana przez austriacki dziennik "Kurier".

"Każde państwo podejmuje suwerenne decyzje dotyczące wsparcia Ukrainy w granicach swojego prawa" - powiedziała Tanner.

"Kurier" podał, że Austria ma jeden batalion czołgów składający się z 48 czołgów Leopard 2 i pomimo neutralności kraju, szkolą się na nich zagraniczni żołnierze, w szczególności z państw członkowskich NATO - Węgier i Czech.

16:36 "Czasami okupanci wydają się silniejsi i liczniejsi. Ale mają jedną wielką słabość - grają na cudzym boisku, walczą o cudzą ziemię" - podało ukraińskie ministerstwo obrony odnosząc się do sytuacji w Bachmucie.

Właśnie to zapowiada wielką klęskę przeciwnika - podsumował resort.

Rosyjskie siły próbują zająć Bachmut od sierpnia 2022 roku.

16:29 Po wyzwoleniu Krymu spod rosyjskiej okupacji władze Ukrainy będą musiały wysłać tam co najmniej 50 tysięcy urzędników i funkcjonariuszy dla zapewnienia działalności organów państwowych – oświadczyła stała przedstawicielka prezydenta Ukrainy na Krymie Tamiła Taszewa.

Urzędniczka wezwała obywateli Rosji, którzy nielegalnie zamieszkali na Krymie, by opuścili półwysep. „Wszystkich uprzedziliśmy. Macie jeszcze trochę czasu” – ostrzegła.

Według Taszewej po wyzwoleniu Krymu władze ukraińskie będą potrzebowały tam m.in. 15 tys. funkcjonariuszy Gwardii Narodowej MSW, ok. 7,2 tys. policjantów i blisko 5 tys. funkcjonariuszy straży granicznej oraz 3 tys. pracowników Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

„Istnieje konieczność dodatkowego zaangażowania blisko 50 tysięcy osób, z których znaczna część będzie musiała pochodzić z terytoriów, kontrolowanych obecnie przez ukraiński rząd” – powiedziała na briefingu prasowym. 

15:48 Realizujemy cykl szkoleń ukraińskich czołgistów, by Ukraina mogła przeciwstawić się nawale rosyjskiej - mówił prezydent Andrzej Duda. Wyraził nadzieję, że wkrótce uda się zgromadzić całą brygadę pancerną, która stanie do dyspozycji Ukrainy.

Prezydent Andrzej Duda oraz wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak w poniedziałek odwiedzili 10. Brygadę Kawalerii Pancernej w Świętoszowie na Dolnym Śląsku, gdzie obserwowali pokaz szkoleń ukraińskich załóg czołgowych, a także spotkali się z polskimi instruktorami oraz ukraińskimi żołnierzami.

Prezydent podczas wystąpienia wskazywał, że na prośbę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i strony ukraińskiej strona polska zdecydowała się przekazać na rzecz temu krajowi kompanię czołgów Leopard, by "Ukraina mogła przeciwstawić się nawale rosyjskiej".

15:22 Szef węgierskiego MSZ Peter Szijjarto rozpoczął wizytę na Białorusi, podczas której ma spotkać się ze swoim odpowiednikiem Siarhiejem Alejnikiem i ministrem gospodarki. Dyplomata wyjaśnił swój przyjazd do objętej unijnymi sankcjami Białorusi troską o pokój na Ukrainie.

Szijjarto napisał m.in., że w czasie rozmów w Mińsku będzie „reprezentował stanowisko pokojowe”.

„Jest oczywiste, że wielu będzie przeciwko tej wizycie, ale nasze stanowisko jest jasne: kanały łączności powinny zostać utrzymane” – napisał Szijjarto.

15:13 Zniszczono flagę rosyjską w Melitopolu.

14:40 Możliwość wjazdu osób cywilnych, zwłaszcza przedstawicieli mediów i wolontariuszy, do atakowanego przez rosyjskie wojska Bachmutu na wschodzie Ukrainy została poważnie ograniczona; nowe przepisy obowiązują od poniedziałku - poinformowała agencja UNIAN.

Wprowadzenie tych regulacji jest związane z konkretnymi działaniami wokół Bachmutu, podejmowanymi przez stronę ukraińską. W ciągu kilku najbliższych dni będą tam miały miejsce ważne wydarzenia - oznajmił w enigmatyczny sposób analityk Serhij Zhurec, cytowany przez UNIAN.

Nieco więcej szczegółów ujawnili w niedzielę na Telegramie ukraińscy wojskowi walczący w Bachmucie. "Nie chcemy narażać nikogo na niebezpieczeństwo. Trudno o ochronę (cywilów), gdy do Bachmutu przenikają niewielkie grupki rosyjskich dywersantów. Nie chcemy ryzykować (zdrowiem i życiem) wolontariuszy. (...) W mieście jest niespokojnie, przeciwnik próbuje otoczyć Bachmut. Sytuacja jest jednak pod kontrolą" - wyjaśnił oficer o pseudonimie "Madziar"

14:34 Wojna na Ukrainie znacząco przyspieszyła proces odchodzenia od języka rosyjskiego w estońskim systemie edukacji, a władze Estonii dążyły do tej zmiany, odkąd kraj oderwał się od Związku Radzieckiego - ocenił w rozmowie z amerykańskim portalem Daily Beast Katri Raik, burmistrz położonej przy granicy z Rosją Narwy.

"Proces odchodzenia od języka rosyjskiego jest szczególnie odczuwalny w Narwie, mieście oddzielonym od Rosji jedynie rzeką. Obecnie buduje się tam dwa państwowe licea, szkołę podstawową i przedszkole. Choć w mieście 95 proc. populacji w domach rozmawia po rosyjsku, w szkole nauka prowadzona będzie w języku estońskim" - wskazuje Daily Beast.

"Na początku wojny Estończycy i rosyjskojęzyczni mieszkańcy mieli zupełnie odmienne rozumienie sytuacji na świecie" - przyznaje Raik, dodając, że wojna ujawniła niezdolność stworzenia w kraju systemu "jednoczącego uczniów rosyjskich i estońskich".

14:25 Rozpowszechniając rosyjską propagandę, Silvio Berlusconi zachęca Rosję do kontynuowania zbrodni przeciwko Ukrainie, a w związku tym ponosi odpowiedzialność polityczną i moralną – oświadczył rzecznik ukraińskiego MSZ, komentując prorosyjską wypowiedź byłego premiera Włoch.

Rzecznik MSZ Ołeh Nikołenko napisał na Facebooku, że wypowiedź Berlusconiego była demonstracją lojalności wobec „rosyjskiego dyktatora” - Władimira Putina.

„Silvio Berlusconi skrytykował premier Włoch za spotkanie z Wołodymyrem Zełenskim w Brukseli. Oświadczył również, że gdyby Wołodymyr Zełenski przestał +atakować+ Donbas, to wojny by nie było. (…) Bezsensowne oskarżenia pod adresem ukraińskiego prezydenta to całowanie rąk Putina, które są po łokcie we krwi” – napisał Nikołenko w poniedziałek. Przypomniał również, że w przeszłości Berlusconi jako premier „całował ręce” libijskiego dyktatora Muammara Kaddafiego. Załączył też ilustrujące tę sytuację zdjęcie.

14:08 Szkolenie ukraińskich czołgistów jest praktycznie takie samo jak polskich czołgistów, ale jest bardziej intensywne – trwa miesiąc – powiedział w poniedziałek dziennikarzom dowódca grupy zabezpieczenia szkolenia w Ośrodku Szkolenia Leopard 10. Brygady Kawalerii Pancernej st. chorąży sztabowy Krzysztof Sieradzki.

10. Brygada Kawalerii Pancernej, wchodząca w skład 11. Dywizji Kawalerii Pancernej, prowadzi szkolenie ukraińskich żołnierzy w ramach Misji Wsparcia Wojskowego Unii Europejskiej dla Ukrainy (EUMAM Ukraine – EU Military Assistance Mission Ukraine). Szkolenie obejmuje m.in. obsługę czołgów Leopard, przekazanych Ukrainie, w związku z rosyjską agresją. Szkolenie na poligonie w Świętoszowie rozpoczęło się tydzień temu.
 

14:05 Rosja wprowadza kampanię pt. "Żona bohatera". Na zdjęciu żon jednego ze zmobilizowanych żołnierzy, który zginął w sierpniu w trakcie walk na Ukrainie.

13:52 Żyjemy jak zwierzęta, zdani na łaskę ukraińskich żołnierzy i wolontariuszy; nie mam pieniędzy, żeby wyjechać, a emerytury już do nas nie docierają - przyznał mieszkaniec Bachmutu, atakowanego przez rosyjskie wojska od sierpnia 2022 roku. Relacje mediów z frontowego miasta zebrał w poniedziałek niezależny rosyjski kanał na Telegramie Możem Objasnit'.

Cywile z Bachmutu, którzy nie zdecydowali się na ewakuację, uczynili to z bardzo różnych powodów. W przypadku niektórych osób decydujące okazało się przywiązanie do rodzinnej miejscowości, w przypadku innych - brak perspektyw życiowych poza Bachmutem, a jeszcze innych - np. chęć kontynuowania pracy w przedszkolu - czytamy na łamach opozycyjnych rosyjskich mediów. Przytoczone przez Możem Objasnit' wypowiedzi mieszkańców pochodzą z niedawnych reportaży stacji CNN i France 24 oraz brytyjskiego dziennika "Guardian".

13:40 Przedstawiciele 20 państw członkowskich Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) wezwali austriacki rząd do wycofania się z decyzji o przyznaniu wiz rosyjskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, wśród której jest 15 osób objętych unijnymi sankcjami.

To ważne, by pamiętać, że rosyjski parlamentaryzm jest integralną częścią systemu władzy i ma współudział w zbrodniach, które Rosja każdego dnia popełnia na Ukrainie" - napisano we wspólnym oświadczeniu 81 delegatów z 20 państw, w tym Polski, Ukrainy, Francji, Wielkiej Brytanii i Kanady. Dodano, że dla rosyjskich delegatów nie ma miejsca w instytucji, której zadaniem jest "szczery dialog i sprzeciwianie się wojnie".

W delegacji Rosji, która ma przybyć na zaplanowane na 23-24 lutego w Wiedniu posiedzenie ZP OBWE, znajduje się 15 parlamentarzystów objętych unijnymi sankcjami, w tym Piotr Tołstoj, wiceprzewodniczący Dumy, niższej izby rosyjskiego parlamentu - pisze w niedzielę agencja Associated Press.

Austriacki minister spraw zagranicznych Alexander Schallenberg bronił wcześniej tej decyzji, argumentując, że rząd w Wiedniu, w którym mieści się siedziba OBWE, jest prawnie zobowiązany do umożliwienia wszystkim zainteresowanym delegacjom uczestniczenia w obradach.

13:28 Putin nie szykuje się do pokoju, ale szykuje nowe ofensywy; musimy zapewnić Ukrainie wszystko, co pozwoli jej wywalczyć pokój - oświadczył na konferencji prasowej sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w przeddzień posiedzenia ministrów obrony Sojuszu w Brukseli.

"Musimy nadal zapewniać Ukrainie wszystko, czego potrzebuje do zwycięstwa i osiągniecia sprawiedliwego i trwałego pokoju" - powiedział Stoltenberg.

13:09 Sekretarz generalny NATO: musimy zwiększyć produkcję amunicji; tempo zużycia amunicji na Ukrainie jest znacznie większe niż tempo naszej produkcji.

12:43 Wojska rosyjskie kontynuują ataki pod Wuhłedarem w obwodzie donieckim, jednak ponoszą tam duże straty: tylko w ciągu tygodnia stracili 130 jednostek sprzętu, w tym 36 czołgów – powiedział Ukrainskiej Prawdzie przedstawiciel wojskowych służb prasowych Ołeksij Dmytraszkiwski.

„W ciągu dwóch tygodni tzw. wielkiego natarcia armia rosyjska straciła na kierunku wuhłedarskim dużą liczbę sprzętu. Tylko w minionym tygodniu zniszczonych zostało 130 jednostek sprzętu, w tym 36 czołgów” – poinformował Dmytraszkiwski.

Wcześniej w rozmowie z Politico wojskowy oświadczył, że Rosjanie mogli stracić pod Wuhłedarem elitarną 155. brygadę piechoty morskiej. Według niego dzienne straty tej formacji podczas szturmów wynosiły od 150 do 300 wojskowych.

Spod Wuhłedaru docierają nagrania i informacje, które wskazują na duże straty Rosjan podczas podejmowanych ataków. Mówi o tym strona ukraińska. Podobne oceny publikował brytyjski wywiad wojskowy w ostatnich dniach.

12:21 Kanał społecznościowy, powiązany z rosyjską prywatną firmą wojskową znaną jako grupa Wagnera, opublikował kolejne nagranie, przedstawiające brutalny mord dezertera - poinformowała redakcja rosyjska BBC.

Jesienią na tym samym kanale Telegram pojawiło się nagranie, na którym inny najemnik, Jewgienij Nużin, miał zostać zatłuczony młotem kowalskim.

Nowy film wydaje się powielać narrację poprzedniego. Znów pokazywany jest człowiek z unieruchomioną i przytwierdzoną do twardego podłoża głową, który opowiada, że odsiadywał wieloletni wyrok więzienia, kiedy został zrekrutowany przez grupę Wagnera. Na froncie - twierdzi - zrozumiał, że to "nie jest jego wojna", zresztą już wcześniej planował ucieczkę. Pod Bachmutem zdezerterował.

11:41 Oburzenie i zdumienie wśród polityków we Włoszech, także w szeregach koalicji rządowej, wywołały słowa byłego premiera, lidera Forza Italia Silvio Berlusconiego, który ostro skrytykował prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Stwierdził on, że nigdy nie spotkałby się z nim jako szef rządu. Jego wypowiedź uderzyła też w premier Giorgię Meloni, która widziała się z Zełenskim w Brukseli i ma wkrótce jechać do Kijowa. Protestują władze Ukrainy.

Senator Berlusconi powiedział dziennikarzom w niedzielę: "Ja, gdybym był premierem, nie pojechałbym nigdy na rozmowę z Zełenskim, bo obserwujemy niszczenie jego kraju i masakrę jego żołnierzy oraz obywateli".

"Wystarczyło przestać atakować dwie republiki autonomiczne w Donbasie i do tego by nie doszło. Zatem bardzo negatywnie oceniam postępowanie tego pana" - oświadczył przywódca współrządzącej Włochami partii.

11:20 "Rosja posiada plany przewrotu w Mołdawii, które przewidują ataki dywersantów na budynki rządowe, w tym wzięcie zakładników, połączone z wykorzystaniem protestów opozycji" – ostrzegła w poniedziałek prezydent Maia Sandu, apelując do parlamentu o zwiększenie uprawnień służb.

10:47 Gwarancją wsparcia walczącej Ukrainy jest utrzymanie przepustowości przejść granicznych tych istniejących i rozbudowa tych, które powstają – zaznaczyła w poniedziałek na powstającym przejściu granicznym Malhovice-Niżankowice wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

09:40 Pies-saper Patron w żartobliwy sposób nawiązał w mediach społecznościowych do swojego spotkania z brytyjskim premierem Rishim Sunakiem.

Wypowiedź dotyczyła dostaw myśliwców F-16 dla Ukrainy.

09:25 Od lipca 2022 r. Ukraina wyeksportowała 21 milionów ton żywności - podała w poniedziałek agencja Ukrinform, przytaczając dane ONZ. Eksport umożliwiła wspierana przez Narody Zjednoczone umowa "Black Sea Initiative".

47 proc. eksportu stanowiła kukurydza, 29 - pszenica, a olej słonecznikowy - 5.  Największymi odbiorcami były Chiny  - 4,2 mln ton, Hiszpania - 3,8 mln, Turcja - 2,4 mln, Holandia - 1,2 mln i Egipt - 0,7 miliona ton.

09:18 Rosja odzyskała zdolność do prowadzenia operacji informacyjnych przeciwko Ukrainie i Zachodowi, będących elementem wsparcia dla działań militarnych. Obecnie jednym z głównych celów jest maksymalne opóźnianie dostaw zachodniej broni dla Kijowa – ocenia Instytut Badań nad Wojną (ISW).

Rosja częściowo odzyskała zdolność do prowadzenia kampanii informacyjnych, będących częścią hybrydowej wojny, uzupełniających wysiłki militarne” – ocenia ISW, analizując wpływ rosyjskich działań dezinformacyjnych na opóźnianie i powstrzymywanie zachodnich dostaw nowoczesnej broni dla Ukrainy.

„Kampanie informacyjne będą się nadal pojawiać, ponieważ Rosja będzie próbowała stworzyć warunki do nowych operacji (zbrojnych) i złagodzenia swoich niepowodzeń” – zaznacza ISW, podkreślając, że Zachód musi krytycznie oceniać kontekst rosyjskich kampanii informacyjnych oraz reagować na nie „na własnych warunkach”.

Analitycy wskazują, że  strategicznym celem rosyjskiej wojny informacyjnej jest opóźnienie zachodnich dostaw dla Ukrainy. Po tym jak Władimir Putin był zmuszony zweryfikować błędne założenia o sile rosyjskiej armii, determinacji Ukrainy do obrony, a Zachodu – do wspierania Kijowa, przeszedł do działań mających podkreślić zagrożenia związane z dostawami zachodniej broni dla Ukrainy.

„Te operacje informacyjne mają stały cel, jakim jest powstrzymanie zachodniego wsparcia dla Ukrainy, niezależnie od sytuacji na polu bitwy” – zaznacza ISW.

09:14 Mimo obecnej koncentracji operacyjnej na centralnym Donbasie, Rosja nadal jest zaniepokojona bezpieczeństwem krańców swojej wydłużonej linii frontu - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej wyjaśniono, że dowodzi tego kontynuacja budowy umocnień obronnych w obwodach zaporoskim i ługańskim oraz rozmieszczanie personelu. 

Jak poinformowano, według stanu na 7 lutego, zdjęcia ze źródeł otwartych wskazują, że Rosja prawdopodobnie dalej wzmacniała umocnienia obronne w centralnym obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy, szczególnie w pobliżu miejscowości Tarasiwka, a według stanu z 8 stycznia Rosja ustanowiła fortyfikacje obronne pomiędzy miejscowościami Wasyliwka i Orichiw w obwodzie zaporoskim. 

Linia frontu Rosji na Ukrainie wynosi około 1288 km, z czego 192 km przypada na okupowany przez Rosję obwód zaporoski.

08:52 "W rocznicę rozpoczęcia otwartej fazy inwazji na Ukrainę - 24 lutego - zostaną ogłoszone nowe sankcje przeciw Rosji, które będą silnym sygnałem ostrzegawczym dla jej przywódcy Władimira Putina" – zapowiedział szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.

„W ONZ, w Kijowie i wielu innych stolicach świata odbędą się różne wydarzenia, które przekażą bardzo jasny sygnał prezydentowi Putinowi: jeśli grasz na wyczerpanie i myślisz, że czas jest po twojej stronie, to głęboko się mylisz. Jedność z Ukrainą każdego dnia wzrasta i ty w tej wojnie przegrasz” – oświadczył Kułeba, cytowany przez Radio Swoboda.

„W związku z (rocznicą) 24 lutego będą nowe sankcje. Zostaną ogłoszone w różnych krajach i różnych instytucjach. Będzie to częścią sygnału jedności na rzecz (ukraińskiego) zwycięstwa” – podkreślił.

08:37 "Zasadniczym problemem we wspieraniu Ukrainy zachodnimi czołgami są części zamienne - to pytanie o wydolność niemieckiego przemysłu obronnego, minister obrony Niemiec zadeklarował, że zajmie się tą sprawą" - powiedział w poniedziałek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

08:19 „W celu nasilenia działań przeciwdywersyjnych na tymczasowo zajętych terytoriach obwodu chersońskiego przeciwnik skierował tam blisko 200 żołnierzy Rosgwardii. Zostali oni rozmieszczeni w bazie wypoczynku Czajka w miejscowości Lazurne, gdzie dla bezpieczeństwa okupantów ograniczono możliwość poruszania się lokalnych mieszkańców” – poinformował w poniedziałek Sztab Generalny armii Ukrainy.

Na wschodnich odcinkach frontu słabo wyposażeni żołnierze przeciwnika leczeni są z odmrożeń – wskazano w raporcie z ostatniej doby.

08:02 Rosjanie ponownie ostrzeliwał Kupyańsk w obwodzie charkowskim - podał w poniedziałek portal Ukrinform. 

07:22 Dania przekazała Ukrainie wszystkie swoje samobieżne haubice CAESAR - przekazało Ministerstwo Obrony Ukrainy. 

22:25 Iran przy pomocy łodzi oraz państwowych linii lotniczych przemycił do Rosji nowe typy zaawansowanych, uzbrojonych dronów dalekiego zasięgu, które zostały wykorzystane w wojnie z Ukrainą - podał w niedzielę dziennik "The Guardian", powołując się na irańskie źródła.

Według brytyjskiej gazety co najmniej 18 dronów zostało dostarczonych dla rosyjskiej marynarki po tym, jak rosyjscy oficerowie i technicy odbyli w listopadzie specjalną wizytę w Teheranie, gdzie pokazano im pełen zakres irańskich technologii. Podczas tej wizyty 10-osobowa delegacja rosyjska wybrała sześć dronów Mohajer-6, które mają zasięg około 200 km i przenoszą po dwa pociski pod każdym skrzydłem, oraz 12 dronów Shahed 191 i 129, używanych do uderzeń z powietrza na cele naziemne.

22:17 Oficjalnie w Szwajcarii z powodu wojny na Ukrainie zamrożone są aktywa o wartości 7,5 mld CHF. W banku Credit Suisse (CS) jest jednak znacznie więcej rosyjskich pieniędzy, bo aż 17,6 mld franków szwajcarskich, których użycie przez ich właścicieli jest zabronione - pisze dziennik "Tages Anzeiger".

Odkąd Władimir Putin najechał na Ukrainę Szwajcaria zablokowała rosyjskie aktywa finansowe o wartości około 7,5 mld franków szwajcarskich plus 15 nieruchomości. Łącznie odnotowano 46,1 mld franków w rosyjskim majątku - poinformował w sobotę "Tages Anzeiger".

21:30 Pod ostrzałem nieprzyjaciela w niedzielę znalazły się gminy Nikopol, Marhanecka i Myrivska poinformował w Telegramie szef obwodowej administracji obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak, donosi Ukrinform.

„W niedzielę agresor trzykrotnie zaatakował powiat Nikopol przy użyciu artylerii lufowej i dział przeciwlotniczych. Gminy Nikopol, Marhanecka i Myrivska znalazły się pod ostrzałem wroga. Jedna osoba zginęła, dwie kolejne zostały ranne” – napisał w Telegramie Serhij Łysak.

20:30 Przedstawiciele brytyjskich firm z sektora zbrojeniowego omawiają w Kijowie plany produkcji na Ukrainie broni i pojazdów wojskowych na brytyjskiej licencji przez spółki joint venture - podał w niedzielę "The Sunday Telegraph".

Wysoki rangą przedstawiciel jednej z firm uczestniczących w rozmowach ujawnił gazecie, że o to samo zabiegają przedsiębiorstwa z innych krajów europejskich i Brytyjczycy nie chcą dać się wyprzedzić francuskim i niemieckim.

(PAP)