Polska stolica Walentynek. Tu 14 lutego obchodzi się szczególnie

2023-02-13 16:06 aktualizacja: 2023-02-13, 16:51
Walentynkowe dekoracje, fot. PAP/Maciej Kulczyński
Walentynkowe dekoracje, fot. PAP/Maciej Kulczyński
W Bieruniu, gdzie jest XVII-wieczny drewniany kościół pod wezwaniem św. Walentego, kościelne uroczystości odpustowe 14 lutego będą połączone z miejskimi obchodami święta patrona miasta. Od 20 lat jest nim św. Walenty, nazywany opiekunem zakochanych.

"Akcenty walentynkowe doskonale wpisują się w budowanie wizerunku Bierunia jako miasta ciepłego i przyjaznego, w którym dosłownie można się zakochać – czyli zarówno pokochać samo miejsce, jak i znaleźć tu miłość" – wyjaśniła rzeczniczka bieruńskiego magistratu Agnieszka Kijas.

W ocenie burmistrza Bierunia Krystiana Grzesicy odpust ku czci św. Walentego to wydarzenie zdecydowanie wykraczające poza granice tego niespełna 20-tysięcznego miasta. Od 2003 r. św. Walenty jest oficjalnie patronem Bierunia.

"Co roku 14 lutego do sanktuarium św. Walentego w Bieruniu pielgrzymują tysiące wiernych z całej Polski, a także z zagranicy. Tradycja ta kultywowana jest od kilku wieków. Śmiało mogę powiedzieć, że nasze walentynki po bieruńsku przechodzą do kanonu metropolitalnych wydarzeń" – powiedział burmistrz.

Bieruńskie sanktuarium to drewniany kościół, nazywany przez mieszkańców Walencinkiem. Zbudowano go w pierwszej połowie XVII w. Są tam relikwie św. Walentego. Sanktuarium jest częścią Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego.

Jak mówi ks. Michał Anderko, proboszcz parafii św. Bartłomieja i jednocześnie kustosz sanktuarium, kult św. Walentego jest w Bieruniu bardzo silny. Rozwijał się co najmniej od XVII w.

"W Bieruniu ta wielowiekowa tradycja jest wciąż żywa, jednak na przestrzeni lat zmienił się jej charakter. Kiedyś do Bierunia przybywali pielgrzymi, prosząc o dar uzdrowienia, lub ci, którzy za uzdrowienie chcieli podziękować. Współcześnie św. Walenty znany jest zwłaszcza jako patron zakochanych – w Bieruniu łączymy te dwie tradycje, czego najlepszym wyrazem jest odpust ku czci św. Walentego" – powiedział proboszcz.

Odpustowe obchody rozpoczęły się w poniedziałek mszą w intencji osób chorych i cierpiących z powiatu bieruńsko-lędzińskiego, z błogosławieństwem dla dzieci i matek oczekujących potomstwa. Głównym punktem wigilii odpustu św. Walentego będzie po południu tradycyjna msza w intencji mieszkańców Bierunia, którą odprawi katowicki arcybiskup koadiutor Adrian Galbas.

Po mszy w kościele św. Bartłomieja mieszkańcy Bierunia i goście przejdą w uroczystym pochodzie przed pomnik św. Walentego, a potem pod sanktuarium. Uczestnicy procesji będą nieść zapalone znicze. O północy z 13 na 14 lutego zaplanowano tzw. strażacką pasterkę.

"Pasterka strażacka to podziękowanie dla strażaków i mieszkańców, którzy dwukrotnie ratowali Walencinka w czasie pożarów. Początkowo były to bardzo skromne msze, na które przychodziło niewielu ludzi, obecnie z Walencinka są wynoszone ławy, by do środka mogło wejść jak najwięcej osób" – wyjaśnił burmistrz Krystian Grzesica.

We wtorek w kościółku odprawiane będą msze w intencjach miejscowej i okolicznych parafii. Sumie odpustowej o 11.30 będzie przewodniczył lubelski biskup pomocniczy Adam Bab, który po południu odprawi też mszę w intencji młodzieży oraz za przygotowujących się do małżeństwa. Później planowana jest potańcówka dla młodzieży i dla zakochanych.

Jak informują przedstawiciele bieruńskiego samorządu, wśród walentynkowych odpustowych kramów stanie też stoisko miejskie, gdzie będzie można zdobyć m.in. słynne bieruńskie całuski – ciastka biszkoptowe w kształcie ust z adwokatowym nadzieniem, polane czerwoną pomadą. To regionalny rarytas wypiekany jest specjalnie na tę okazję przez miejscową cukiernię – spółdzielnię Jedność.

Miasto przygotowało też nowości – gadżety z walentynkowej, czerwonej kolekcji, opatrzone logo "Bieruń Ci przaje". "To hasło promocyjne miasta, które oznacza tyle, co Bieruń Cię kocha, Bieruń Ci sprzyja, Bieruń Ci dobrze życzy" – wyjaśniła rzeczniczka urzędu miasta.

Każdy, kto 14 lutego odwiedzi stoisko Bierunia, otrzyma wydaną specjalnie na tę okazję walentynkową kartkę z życzeniami po śląsku. Konkurs na ułożenie takich życzeń spotkał się z dużym odzewem – w efekcie powstały cztery wersje kartki. Bieruńscy samorządowcy zachęcają też do robienia zdjęć w plenerowej walentynkowej ramce.

W mediach społecznościowych Bieruń promuje się hasłem "Zakochaj się w Bieruniu". Fanpage pod takim tytułem to element szerszego projektu, w którego ramach od niedawna miasto wydaje podcast, czyli internetową audycję. Tematem pierwszej był właśnie Walencinek, czyli zabytkowe sanktuarium św. Walentego. (PAP)

js/