O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Wypowiadają "kocham cię"... na dnie studni

Pocałunek w słynnej studni świętego Patryka w Orvieto we włoskiej Umbrii, pod oświetloną kulą przypominającą Księżyc - taka atrakcja czeka tam na pary w walentynki.

Studnia w Orvieto. Fot. PAP/Alamy
Studnia w Orvieto. Fot. PAP/Alamy

Księżycowa kula została zainstalowana na samym szczycie specjalnie z okazji tego święta i oświetlając całe zejście na głębokość 54 metrów stanowi niezwykłe tło pocałunku w najsłynniejszej studni na świecie, zbudowanej w pierwszej połowie XVI wieku.

W konstrukcji tej, będącej dziełem architektury, są schody prowadzące w dół i te, którymi się schodzi; po 248 stopni. Wokół znajduje się 70 okien, które wraz z oświetleniem czynią to miejsce wyjątkowo sugestywnym.

Studnię polecił zbudować papież Klemens VII, który uciekł do Orvieto ze złupionego Rzymu. Chciał, aby zagwarantowane były zapasy wody w przypadku długiego oblężenia miasta, gdzie się schronił.

W dniu świętego Walentego na dnie studni szczególnego znaczenia nabierze wypowiedziane w świetle "księżyca" odbijającego się w wodzie wyznanie głębokiej miłości. Ta forma spędzenia walentynek to inicjatywa miejscowych władz pod hasłem "Zakochani w Orvieto".

W poniedziałek do studni zeszło ponad 50 par. W walentynki wszyscy dostaną też monety, które będą mogli wrzucić na szczęście.

Położone na wzgórzu Orvieto z majestatyczną katedrą z XIV wieku jest jednym z najpiękniejszych miast w Umbrii i w całych środkowych Włoszech. (PAP)

kgr/

Zobacz także

  • Mur baszty z XIV wieku odkryty w Toruniu. Fot. Tomasz Więcławski/Facebook

    Protest przeciw przebudowie gazociągu w Toruniu. Powodem archeologiczne odkrycie

  • Katarzyna Urbańska. Fot. PAP/Art Service
    Specjalnie dla PAP

    Małopolska konserwator zabytków: aby ochronić budynek, trzeba zrobić wszystko, by był użytkowany [WYWIAD]

  • Fontanna della Barcaccia na Placu Hiszpańskim w Rzymie, fot. PAP/EPA/ANSA/	Angelo Carconi

    Rzymscy radni: fontanna na Placu Hiszpańskim nie może być miejscem pikników

  • Rozmowy o zmianach dotyczących ochrony polskich zabytków. Fot. Danuta Matloch/MKiDN

    Resort kultury: trwają rozmowy o zmianach dotyczących ochrony polskich zabytków

Serwisy ogólnodostępne PAP