Zabici i ranni w rosyjskim ostrzale Bachmutu. Rosjanie kontynuują ataki [RELACJA NA ŻYWO]

2023-02-16 08:20 aktualizacja: 2023-02-17, 07:01
Fot. PAP/Eugene Titov
Fot. PAP/Eugene Titov
Pięć osób zginęło, a dziewięć zostało rannych w czwartek w rosyjskim ostrzale Bachmutu w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformowało biuro prokuratora generalnego Ukrainy. Rosyjskie wojsko ostrzelało Bachmut z artylerii i wyrzutni rakietowej Grad. Pociski trafiły w osiedle mieszkaniowe. Biuro prokuratora generalnego napisało wieczorem, że siły przeciwnika kontynuują ostrzał miasta.

22:07 Ambasador RP w Niemczech Dariusz Pawłoś jest zbulwersowany poparciem dla Rosji, widocznym w niemieckim społeczeństwie i wzywa do przyspieszenia dostaw ciężkiej broni na Ukrainę. Polska jest „otwarta na wszystko, co pomaga Ukrainie” – oświadczył ambasador w rozmowie z dziennikiem „Koelner Stadt-Anzeiger”.

21:53 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie udzielonym w czwartek brytyjskiej stacji BBC wykluczył możliwość oddania części terytorium kraju w ramach ewentualnego porozumienia pokojowego z Rosją.

"Wszelkie kompromisy terytorialne uczyniłyby nas słabszymi jako państwo" – powiedział, po czym wyjaśnił: "Nie chodzi o sam kompromis. Dlaczego mielibyśmy się tego bać? W życiu idziemy na miliony kompromisów każdego dnia. Pytanie brzmi: z kim? Z Putinem? Nie, bo nie ma zaufania. Dialog z nim? Nie, bo nie ma zaufania".

Podkreślił, że zrzeczenie się jakiegokolwiek fragmentu terytorium oznaczałoby, że Rosja mogłaby "ciągle wracać", podczas gdy zachodnia broń przybliżyłaby pokój. "Oczywiście, nowoczesna broń przyspiesza pokój. Broń jest jedynym językiem, który Rosja rozumie" – zauważył Zełenski.

21:06 "Mam nadzieję, że uda się sformować brygadę czołgów Leopard i że w ciągu miesiąca będzie ona gotowa do obrony Ukrainy" - powiedział prezydent Andrzej Duda. Dodał, że z dużą rezerwą podchodzi do kwestii przekazania Ukrainie polskich samolotów F-16, ale w zakresie MiG-ów-29 można rozmawiać już dziś.

21:01 Pięć osób zginęło, a dziewięć zostało rannych w czwartek w rosyjskim ostrzale Bachmutu w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformowało biuro prokuratora generalnego Ukrainy.

Rosyjskie wojsko ostrzelało Bachmut z artylerii i wyrzutni rakietowej Grad. Pociski trafiły w osiedle mieszkaniowe. W ataku zginęło trzech mężczyzn i dwie kobiety. Dziewięć osób zostało rannych odłamkami. W ostrzale uszkodzonych zostało wiele budynków mieszkalnych.

20:15 Najwyższy Sąd Antykorupcyjny przychylił się do wniosku ministerstwa sprawiedliwości Ukrainy w sprawie nacjonalizacji przedsiębiorstw, należących do rosyjskiego oligarchy Olega Deripaski - poinformowała w czwartek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Wartość majątku, który przeszedł na własność państwa ukraińskiego, to ponad 10 mld hrywien (UAH) (1,2 mld zł).

SBU napisała, że Deripaska, blisko związany z Kremlem, kierował przedsiębiorstwami poprzez będące pod jego kontrolą struktury komercyjne w różnych regionach Ukrainy. W ten sposób - jak dodano - oligarcha próbował ukryć swoje powiązania z ukraińskimi aktywami. 

18:39 Brytyjski premier Rishi Sunak podczas czwartkowej rozmowy z prezydentem RP Andrzejem Dudą wyraził uznanie dla roli Polski po rosyjskiej inwazji na Ukrainę i powiedział, że oba kraje są całkowicie zgodne we wspieraniu dla tego państwa - przekazano w komunikacie Downing Street.

17:47 Ukraina i Rosja przeprowadziły kolejną wymianę jeńców, w ramach której do domów wraca 100 ukraińskich wojskowych i jeden cywil - poinformował w czwartek Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy.

16:42 Kanclerz Niemiec Olaf Scholz spotka się z prezydentem USA Joe Bidenem w Białym Domu 3 marca - poinformowała w czwartek rzeczniczka amerykańskiego prezydenta Karine Jean-Pierre. Rozmowa przywódców ma dotyczyć wsparcia Ukrainy i sankcji na Rosję.

"Wizyta kanclerza jest okazją do potwierdzenia głębokich więzów przyjaźni między Stanami Zjednoczonymi i naszym sojusznikiem w NATO, Niemcami. Rok po brutalnej inwazji Rosji na Ukrainę, przywódcy omówią nasze trwające wysiłki, by wspierać Ukrainę, nakładać koszty na Rosję za jej agresję i wzmacniać bezpieczeństwo transatlantyckie" - oznajmiła Jean-Pierre w oświadczeniu.

Biden i Scholz mają omówić też temat Chin i bezpieczeństwa w regionie Indo-Pacyfiku.

Wizyta Scholza będzie jego drugim pobytem w Waszyngtonie od objęcia władzy w Niemczech w grudniu 2021 roku. Pierwsza wizyta miała miejsce niedługo przed rosyjską napaścią na Ukrainę, w lutym 2022 roku. 

15:31 Dlaczego, pomimo wojny na Ukrainie, europejskie fabryki amunicji nie działają na pełnych obrotach - zastanawia się dziennik „Le Monde”. Sojusznicy powinni jak najszybciej wysłać amunicję dla ukraińskiej artylerii - podkreśla gazeta, jednak teraz ich magazyny są puste.

Francuski dziennik zauważa, że Europejczycy mogą być wprawdzie zdziwieni, gdy słyszą o tym, że krajom NATO zaczyna brakować amunicji, jednak wojskowi mówią o tym już od pewnego czasu.

„Le Monde” ocenił, że praktycznie wszędzie w Europie, z wyjątkiem krajów, które z powodu geografii i historii były nieufne wobec Rosji, redukcje budżetów wojskowych osłabiły ich armie i ograniczyły zapasy.

„Logicznie rzecz biorąc, można sobie wyobrazić, że w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę rok temu przywódcy krajów europejskich rozpoczęli zwrot o 180 stopni, aby uzupełnić swoje zapasy” – odnotowała francuska gazeta.

15:11 Kreml planuje na przyszły tydzień wiele wydarzeń w związku z rocznicą napaści na Ukrainę; chce w ten sposób nasilić propagandę przed kolejną falą mobilizacji na wojnę - uważa ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

W następnym tygodniu w Rosji zaplanowano wiele oficjalnych wydarzeń. Ma to podkreślać, że wszystko rzekomo idzie zgodnie z planem, a rosyjscy wojskowi "bronią" kraju przed całym Zachodem i NATO - podkreślił Andrij Jusow z HUR.

"Ta propagandowa aktywność to między innymi przygotowanie ludności do nowych działań mobilizacyjnych i do nowej fali mobilizacji. (Ludziom) tłumaczy się, dlaczego powinni bez słowa iść na rzeź, wykonując jakieś niezrozumiałe polecenia kremlowskich starców" - dodał.

"To chyba nie są obywatele, tylko poddani Federacji Rosyjskiej, bo obywatele broniliby własnych praw i zadawaliby jakieś pytania. Możliwe, że do tego też dojdzie" - podsumował przedstawiciel HUR.

15:08 Generalny inspektor Bundeswehry Eberhard Zorn przewiduje, że obiecane przez Niemcy czołgi i transportery opancerzone pojawią się w Siłach Zbrojnych Ukrainy już w przyszłym miesiącu.

14:52 Przyszłość Władimira Putina jako przywódcy Rosji stała się mniej pewna w następstwie rosyjskiej inwazji na Ukrainę - ocenił w czwartek anonimowo przedstawiciel zachodnich władz, cytowany przez agencję Reutera.

14:05 Parlament Europejski wezwał w przyjętej rezolucji do poważnego rozważenia dostaw dla Ukrainy odrzutowców, helikopterów, odpowiednich systemów rakietowych oraz znacznego zwiększenia ilości amunicji.

W dokumencie upamiętniającym rok wojny, europosłowie zdecydowanie potępiają agresję Rosji i podkreślają swoją niezachwianą solidarność z narodem i przywódcami Ukrainy.

13:42 W Petersburgu urzędniczka ministerstwa obrony Rosji wypadła z okna budynku, w którym mieszkała – informują media ukraińskie, powołując się na rosyjski portal Fontanka. Kobieta poniosła śmierć na miejscu.

Ciało 58-letniej Mariny Jankiny, która kierowała wydziałem finansowym rosyjskiego ministerstwa obrony w Zachodnim Okręgu Wojskowym, zostało znaleziono pod oknami domu w Petersburgu.

13:04 W 2022 roku do Niemiec przybyło blisko 1,1 mln imigrantów z Ukrainy - poinformował w czwartek Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden. W efekcie liczba Ukraińców w Niemczech wzrosła ponad siedmiokrotnie, stanowiąc obecnie 1,2 proc. ogółu populacji w kraju.

W ciągu minionego roku do Niemiec przybywały osoby ze strefy działań wojennych, ale wiele z nich także ponownie wyjechało - statystyki wskazują na wynik netto 962 tys. osób. „Oznacza to, że imigracja netto z Ukrainy do Niemiec w zeszłym roku była wyższa, niż imigracja z Syrii, Afganistanu i Iraku razem wzięte w latach 2014-2016” – podali statystycy.

12:31 Małżeństwo z miejscowości Zmijiwka i starsza kobieta z Chersonia zginęli w czwartek rano w wyniku rosyjskich ostrzałów artyleryjskich w obwodzie chersońskim; była to kolejna dokonana z premedytacją zbrodnia agresora - poinformowały regionalne władze.

O świcie pocisk wroga trafił w dom małżeństwa z rejonu (powiatu) berysławskiego i zabił dwoje cywilów. Niedługo potem 70-letnia kobieta z Chersonia zginęła na środku ulicy. Ludzie musieli w popłochu uciekać z okolicznych bloków, ponieważ na skutek potężnego ostrzału pękały szyby w oknach, a odłamki pocisków wpadały do mieszkań - powiadamiała regionalna administracja

12:08 Próba odzyskania Krymu przez Ukrainę byłaby dla Putina przekroczeniem "czerwonej linii", co mogłoby  doprowadzić do niemożliwej do przewidzenia  odpowiedzi Rosji - powiedział w środę wieczorem sekretarz stanu Antony Blinken w rozmowie z grupą ekspertów cytowanej przez portal Politico.

Blinken wyraził swoje wahania co do ewentualnej ukraińskiej ofensywy na półwysep, który Putin uważa za integralną część Rosji - zauważa portal.

I chociaż zarówno administracja prezydenta Donalda Trumpa, jak i jego następcy Joe Bidena wielokrotnie powtarzały po aneksji Krymu, że należy on do Ukrainy, to Blinken dał do zrozumienia, że Stany Zjednoczone nie uważają, by dążenie do odzyskania półwyspu było w tej chwili mądrym posunięciem, choć nie powiedział tego wprost - pisze Politico.

11:55 Polityka nielegalnych deportacji ukraińskich dzieci do Rosji i umieszczania ich tam w obozach w celu "reedukacji" nie jest niczym nowym; to strategia znana od stu lat, realizowana wcześniej przez Lenina i Stalina, a teraz przez Putina - ocenił w czwartek Mykoła Kułeba, były ukraiński rzecznik praw dziecka i dyrektor organizacji pozarządowej Save Ukraine.

"Nasze dzieci, które do 2014 roku mieszkały w Donbasie, dzisiaj walczą z bronią w rękach przeciwko Ukrainie w szeregach rosyjskiej armii. Do tego opowiadają, że wojują z nazistami. Polityka prania mózgów i powiększania liczby ludności (w wyniku deportacji Ukraińców) jest uzgadniania i realizowana na najwyższych szczeblach władzy (w Moskwie). Jeśli nie da się kogoś zastraszyć, wypędzić lub zabić, to (trzeba) go deportować, reedukować i później wykorzystywać do własnych celów. To wszystko jest bardzo proste" - powiedział Kułeba w rozmowie z rosyjską niezależną telewizją Nastojaszczeje Wriemia.

11:00 Rosja już rozpoczęła zmasowane natarcie na wschodzie Ukrainy, próbując przerwać linie obrony w obwodzie donieckim, ługańskim i zaporoskim – powiedział PAP doradca biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak. „Dlatego rację ma prezydent (Polski Andrzej) Duda, który mówi, że Ukraina potrzebuje szybkich dostaw uzbrojenia" - dodaje Podolak.

„Rosja nasiliła swoje działania na kierunku zaporoskim, ługańskim i donieckim, co bez wątpienia można uważać za atak i próbę pokonania naszej obrony” – oświadczył.

10:38 Parlament Norwegii Storting przyjął w czwartek pięcioletni pakiet pomocy finansowej dla Ukrainy o wartości 75 mld koron (6,7 mld euro). Prezydent Wołodymyr Zełenski decyzję polityków w swoim przemówieniu online nazwał "historycznym wkładem".

Od 2023 roku w ciągu pięciu lat każdego roku Ukraina ma otrzymywać 15 mld koron (1,3 mld euro). Fundusze pochodzące m.in. ze sprzedaży norweskiej ropy i gazu w zależności od potrzeb mają być przeznaczane na ukraińskie wojsko, w tym zakup broni, oraz pomoc ludności cywilnej i odbudowę zniszczonego przez wojnę kraju.

10:05 Rosyjskie siły powietrzne nadal w niewielkim stopniu wspierają kampanię lądową na Ukrainie, operując tylko nad terenami kontrolowanymi przez własne wojsko i jest mało prawdopodobne, by planowały rozszerzyć swoje zaangażowanie - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, rosyjskie Siły Powietrzno-Kosmiczne (WKS) nadal angażują w ramach wsparcia operacji na Ukrainie podobną liczbę samolotów jak od wielu miesięcy. Wskaźniki wylotów wzrosły w ciągu ostatniego tygodnia, po kilku tygodniach mniejszej aktywności i są one mniej więcej na poziomie średniego dziennego wskaźnika obserwowanego od lata 2022 roku.

09:53 Minister spraw zagranicznych Japonii Yoshimasa Hayashi oświadczył, że zaprosi swojego ukraińskiego odpowiednika Dmytro Kułebę na spotkanie szefów dyplomacji państw G7 w Niemczech – podała w czwartek agencja Kyodo. Japonia pełni w tym roku przewodnictwo w G7.

Spotkanie szefów dyplomacji państw tej grupy ma się odbyć w sobotę. Przedstawiciele wielu krajów świata będą w tym czasie w Niemczech na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, która potrwa od piątku do niedzieli.

09:34 Sześciu cywilów zginęło, a 13 zostało rannych w ciągu ostatniej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował w czwartek na Telegramie szef regionalnych władz Pawło Kyryłenko.

Trzy osoby poniosły śmierć, a 10 doznało obrażeń na skutek ataku na budynek mieszkalny w Pokrowsku - mieście w zachodniej części Donbasu, w pobliżu granicy z obwodem dniepropietrowskim. Zginęło też dwóch mieszkańców Bachmutu i jedna osoba w Awdijiwce - powiadomił gubernator.

 

08:09 Rosja zaangażowała na Ukrainie 97 proc. swojej armii, lecz nie przekłada się to na istotne zdobycze na polu walki; najeźdźcy ponoszą tam straty porównywalne z tymi znanymi z frontów I wojny światowej - oznajmił na antenie BBC minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace.

Siły agresora próbują dokonać postępu na wschodzie Ukrainy, jednak nie widzimy tam zdolności Rosji do przeprowadzenia frontalnej, zmasowanej ofensywy. Najeźdźcy starają się posuwać naprzód, lecz czynią to kosztem ogromnych strat osobowych. Rosyjskie sukcesy są mierzone raczej w metrach, a nie kilometrach - zauważył przedstawiciel brytyjskiego rządu w środowej rozmowie z BBC.

07:56 Rosja zaatakowała Ukrainę  32 rakietami manewrującymi, 14 z nich zestrzelono – powiadomiły ukraińskie Siły Powietrzne w czwartek rano.

„W nocy rosyjskie wojska okupacyjne przeprowadziły zmasowany atak rakietowy na (ukraińskie) obiekty infrastruktury krytycznej. Przeciwnik odpalił 32 rakiety manewrujące z powietrza i z morza” – powiadomiono w komunikacie Sił Powietrznych na Facebooku.

07:31 Po nocnych rosyjskich atakach rakietami i dronami na Ukrainę są trafienia na północy i zachodzie kraju, a także w obwodach dniepropietrowskim i kirowohradzkim – powiadomił szef gabinetu prezydenta Andrij Jermak.

„Kolejny atak rakietowy Rosjan. Nocą atakowali przy pomocy bezzałogowców i rakiet. Niestety, są trafienia na północy, zachodzie kraju, a także w obwodach dniepropietrowskim i kirowohradzkim” – powiadomił Jermak rano w czwartek w Telegramie.

03:17 Ludmiła Oczeretna, była małżonka rosyjskiego prezydenta, stara się sprzedać nieruchomości w Hiszpanii z powodu obaw przed unijnymi sankcjami.

Oczeretna chce pilnie sprzedać dwa apartamenty w kompleksie mieszkalnym Lomas del Rey, położonym w kurorcie Marbella na południu Hiszpanii. Koszt tych nieruchomości to 2,2 mln euro - poinformował hiszpański dziennik "El Mundo", który cytuje w środę Ukraińska Prawda.