Dziękując harcerzom za obecność ambasador Siemianowski przypomniał słynną akcję Macieja Aleksa Dawidowskiego „Alka”, który jako członek Szarych Szeregów usunął w lutym 1942 r. zamontowaną przez niemieckich okupantów na pomniku Kopernika w Warszawie tablicę w języku niemieckim mającą świadczyć, o tym że Kopernik był Niemcem.
Ambasador przekazał PAP, że w ramach obchodów Roku Kopernika w polskiej ambasadzie w Brukseli zostanie zaprezentowane drugie wydanie dzieła „O obrotach sfer niebieskich".
„W tym roku przypada 550. rocznica urodzin Kopernika i z tej okazji planujemy – dzięki wsparciu województwa warmińsko-mazurskiego – przywiezienie do Brukseli drugiego wydania jego dzieła +O obrotach sfer niebieskich+. Planujemy zaprezentować wydanie z 1563 r. pod koniec marca w naszej ambasadzie” – powiedział PAP Siemianowski.
19 lutego 2023 r. mija 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika, wybitnej postaci okresu renesansu, twórcy teorii heliocentrycznej, która dała początek współczesnym poglądom na budowę wszechświata, a także autora teorii z zakresu ekonomii i geometrii.
Mikołaj Kopernik urodził się w Toruniu 19 lutego 1473 r. Studiował prawo, medycynę i matematykę na Akademii Krakowskiej oraz w Bolonii, Rzymie, Ferrarze i Padwie. "W roku 1503 jako niższy duchowny katolicki i doktor prawa kanonicznego, także z prawem wykonywania praktyki lekarskiej, wrócił na Warmię" - napisano w uchwale Sejmu przyjętej w środę "w uznaniu wybitnego dorobku i ogromnego wkładu (Kopernika) w rozwój światowej nauki".
"Pierwsze lata po powrocie spędził na dworze biskupim w Lidzbarku Warmińskim jako osobisty sekretarz i lekarz swojego wuja, biskupa Łukasza Watzenrodego. U jego boku uczestniczył w życiu politycznym, brał udział w zjazdach stanów Prus Królewskich w Malborku, Elblągu i Toruniu. Pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji. Był kanclerzem, wizytatorem, przełożonym kasy aprowizacyjnej, administratorem dóbr kapituły, posłem, przełożonym kasy budowlanej, urzędnikiem do spraw nadzoru nad uzbrojeniem warowni fromborskiej, urzędnikiem odpowiedzialnym za nadzór nad wykonywaniem testamentów. W 1520 r. organizował obronę Olsztyna przed Krzyżakami" - przypomniano w uchwale.
Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)
gn/