22:22 "Zamówione w 2019 r. wyrzutnie HIMARS będą w Polsce w tym roku; mamy nadzieję, że w maksymalnie krótkim czasie pojawią się w Polsce też te wyrzutnie na sprzedaż, których zgodził się teraz Kongres USA" - mówił wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Są też rozmowy o budowie w Polsce fabryki pocisków do tych wyrzutni - dodał.
22:17 Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło w czwartek, w przeddzień pierwszej rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę, niewiążącą rezolucję mającą na celu przywrócenie pokoju w tym kraju.
W głosowaniu 141 państw członkowskich ONZ wyraziło poparcie dla rezolucji w sprawie warunków leżących u podstaw sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie. Siedem państw wystąpiło przeciwko dokumentowi, a 32 wstrzymały się od głosu.
21:53 "Polska wolałaby, żeby sankcje na Rosję nakładane były dużo szybciej, żeby sankcje były szersze, dotkliwe i żeby były szczelniejsze" - powiedział w czwartek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
21:32 Dyplomaci akredytowani w Polsce, przedstawiciele Komisji Europejskiej i NATO oraz polskiego MSZ podczas czwartkowego spotkania w ambasadzie Ukrainy wyrazili poparcie dla walki Ukraińców z rosyjskim agresorem.
21:30 Rok temu Rosja Władimira Putina rozpoczęła brutalną, agresywną wojnę przeciwko Ukrainie. Naród ukraiński wykazał się niesamowitą siłą w obronie swojej ojczyzny i podstawowych zasad prawa międzynarodowego przed rosyjską agresją - napisali we wspólnym oświadczeniu członkowie Rady Europejskiej.
21:08 Były brytyjski premier Boris Johnson wezwał w czwartek obecny rząd, by Wielka Brytania stała się był pierwszym krajem, który przekaże Ukrainie samoloty bojowe. Ocenił też, że Chiny popełnią "historyczny błąd", jeśli zaczną dostarczać Rosji broń.
21:04 "Polski honor zawsze będzie wśród podstawowych źródeł siły dla całej Europy. Wspólnie musimy skierować całość tej siły na pokonanie rosyjskiej tyranii. I niech tak się stanie, razem zwyciężymy" - napisał w liście do uczestników czwartkowego koncertu "Solidarni z Ukrainą" prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
20:59 Rząd Włoch zdecydował o przeznaczeniu 360 milionów euro na dalszą pomoc dla uchodźców wojennych z Ukrainy - poinformowano po czwartkowym posiedzeniu gabinetu premier Giorgii Meloni. Tym samym kwota wyasygnowana w ciągu prawie roku na ten cel przekroczyła miliard euro.
20:50 "Prezydent USA Joe Biden odbędzie w piątek spotkanie online z przywódcami państw grupy G7 oraz prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i ogłosi nowy pakiet sankcji wobec Rosji za jej inwazję na Ukrainę" - poinformowała w czwartek rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre.
Nowe amerykańskie sankcje moją dotyczyć sektora bankowego, obronnego i technologicznego, a mają nimi być objęte zarówno osoby fizyczne, jak i podmioty gospodarcze.
20:43 "Oświadczenie liderów Unii Europejskiej w przeddzień rocznicy rosyjskiej agresji na Ukrainę, trafnie wskaże obszary potrzebnych działań, realizując polskie postulaty" - poinformował w czwartek minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk.
20:40 Premier Szwecji Ulf Kristersson zapowiedział w czwartek przekazanie Ukrainie czołgów Leopard lub części zamiennych do nich. Według mediów szczegóły jedenastego pakietu pomocy wojskowej mają zostać przedstawione jeszcze w tym tygodniu.
20:39 "Ukraina broni nie tylko siebie, broni Polski, Europy i całej cywilizacji" - powiedział w czwartek podczas wystąpienia w trakcie koncertu „Solidarni z Ukrainą” w pierwszą rocznicę agresji Rosji na ten kraj, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński
20:38 "Ruchy rosyjskich wojsk przy granicy z obwodem czernihowskim na północy Ukrainy nie mają nic wspólnego z ofensywą" - zapewnił w czwartek Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.
Daniłow poinformował, że tego dnia odbyła się kolejna narada prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z najwyższymi rangą dowódcami, podczas której omawiano m.in. sytuację na granicach państwa - pisze agencja Interfax-Ukraina.
"Ruchy, które (Rosjanie) wykonują na granicach z obwodem czernihowskim, nie mają nic wspólnego z atakiem" - zaznaczył. Obwód czernihowski znajduje się na północy Ukrainy, graniczy z Białorusią i Rosją.
Wcześniej tego dnia Dowództwo Operacyjne "Północ" poinformowało o tym, że wywiad zarejestrował przemieszczanie się kolumny sprzętu bez oznaczeń i ze składem osobowym w umundurowaniu mającym przypominać barwami mundury Sił Zbrojnych Ukrainy. Kolumnę zauważono w pobliżu granicy z obwodem czernihowskim. Dowództwo ostrzegło przed możliwymi prowokacjami.
20:14 "Ofensywa dyplomatyczna Polski w ostatnich dniach przynosi efekty. Polska jest bezpieczna; doceniamy obecność wojsk USA i NATO w naszym kraju, ale swoje bezpieczeństwo opieramy głównie na sile własnej armii, którą konsekwentnie wzmacniamy i modernizujemy" - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda.
20:05 "Władimir Putin rozpętując wojnę na Ukrainie chciał odbudować rosyjskie imperium, ale ponosi porażkę; powstrzymało go bohaterstwo ukraińskich żołnierzy i społeczeństwa, powstrzymała go postawa Polski i innych państw wspierających Ukrainę" - podkreślił w czwartkowym orędziu prezydent Andrzej Duda.
20:04 "My, Polacy, jak mało który naród na świecie rozumiemy tragedię Ukrainy. Wiemy czym jest wojna, śmierć i cierpienie; ale nasza historia jest świadectwem, że nawet zbrodnie i prześladowania nie złamią prawdziwego ducha wolności" - podkreślił w czwartek prezydent Andrzej Duda.
19:33 Państwa członkowskie, które w Brukseli negocjują 10. pakiet sankcji UE wobec Rosji, nadal nie osiągnęły jednomyślności w sprawie jego ostatecznego kształtu. Stały przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś powiedział jednak dziennikarzom, że udało się poczynić pewne postępy w szeregu istotnych kwestii. "Presja ma sens" - dodał.
19:22 "Jeśli Kijów przywróci prawa mniejszości węgierskiej, przestaniemy blokować zwołanie komisji NATO-Ukraina. Nie zmienimy jednak stanowiska w sprawie dostaw broni" - powiedział w czwartek w obszernym wywiadzie dla portalu Index.hu minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.
19:12 W przeddzień rocznicy rozpoczęcia pełnowymiarowej agresji przeciwko Ukrainie Rosja przeprowadziła ataki hakerskie na ukraińskie strony rządowe - poinformowała w czwartek ukraińska państwowa służba łączności specjalnej.
18:49 Ministrowie finansów i szefowie banków centralnych państw G7 zobowiązali się w czwartek do przekazania Ukrainie 39 miliardów dolarów w 2023 roku, zwiększając dotychczasową pomoc ekonomiczną dla odpierającego rosyjską inwazję kraju - poinformowano w komunikacie grupy.
18:20 W piątek, w dniu, w którym minie rok od rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę, odbędzie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego; zostaną na nim omówione bieżące wnioski dla bezpieczeństwa państwa związane z rosyjską agresją, także w kontekście konsultacji prezydentów Polski i USA.
Posiedzenie RBN ma się rozpocząć w Pałacu Prezydenckim o godz. 12.00.
18:12 "Ukraińskie wojsko w Hiszpanii już szkoli się na czołgach Leopard; ich transfer na Ukrainę zostanie zsynchronizowany z zakończeniem ćwiczeń" - zapowiedział w czwartek przebywający w Kijowie premier Hiszpanii Pedro Sanchez na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
17:56 "Kierunek Mariupol nie jest już całkowicie nieosiągalny dla ukraińskich obrońców" - powiedziała w czwartek rzeczniczka sił zbrojnych na południu Ukrainy Natalia Humeniuk. Wcześniej lojalne wobec Kijowa władze Mariupola informowały o kilku eksplozjach w tym mieście.
17:32 "Wojna na Ukrainie toczy się o najbardziej podstawowe zasady Organizacji Narodów Zjednoczonych. Potwierdźmy swoje zaangażowanie i zobowiązanie w ich obronę. Nie sprawmy, aby stały się bezwartościowe" - powiedział w Nowym Jorku szef MSZ Zbigniew Rau. Naszym obowiązkiem jest wsparcie pokoju na Ukrainie - dodał.
16:48 Jedna trzecia z prawie 90 tys. ukraińskich uchodźców wojennych w Niderlandach deklaruje chęć pozostania w tym kraju - wynika z najnowszego badania fundacji Opora i portalu NOS.
16:38 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w czwartek, że kwestię chińskich propozycji dotyczących zakończenia rosyjskiej inwazji na Ukrainę zna jedynie ogólnie. Na wspólnej konferencji prasowej w Kijowie z premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem przyznał jednak, że chciałby spotkać się z kimś z władz ChRL.
15:57 "Widzę postępy w rozmowach z Turcją dotyczących zaakceptowania przez Ankarę wniosku Szwecji o wstąpienie do NATO"- powiedział w czwartek agencji Reutera sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, dodając, że dąży do tego, aby Szwecja i Finlandia wstąpiły do Sojuszu przed lipcowym szczytem.
15:43 Wartość pomocy Łotwy dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy przekroczyła w ubiegłym roku 1 proc. PKB tego bałtyckiego kraju. Poinformował o tym w czwartek premier Łotwy Kriszjanis Karinsz, cytowany przez Kancelarię Stanu.
15:21 W rok po rozpoczęciu rosyjskiej wojny napastniczej na Ukrainie w Niemczech zarejestrowano około 1 066 000 uchodźców z Ukrainy. Poinformowało o tym niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które opublikowało w czwartek bilans pomocy dla uchodźców wojennych i Ukrainy.
14:31 Gdyby nie Stany Zjednoczone, a także oczywiście Polska i Wielka Brytania, Ukraina prawdopodobnie nie przetrwałaby pierwszych kilku tygodni czy miesięcy wojny - powiedział w czwartek w Kopenhadze premier Mateusz Morawiecki.
Morawiecki składa w czwartek wizytę w Kopenhadze, gdzie spotkał się z szefową duńskiego rządu Mette Frederiksen. Wśród tematów rozmów była m.in. współpraca na rzecz bezpieczeństwa w kontekście agresji Rosji.
14:28 Komisja Europejska ogłosiła wyniki wyboru w ramach inicjatywy MSCA4Ukraine, która wspiera wysiedlonych naukowców z Ukrainy. 13 pochodzących z kraju objętego wojną doktorantów i 111 naukowców ze stopniem doktora będzie mogło kontynuować swoją pracę w państwach członkowskich UE oraz państwach stowarzyszonych z programem „Horyzont Europa”.
Wybrani naukowcy zostaną przyjęci przez instytucje akademickie i pozaakademickie w 21 państwach, przy czym większość tych instytucji znajduje się w Niemczech, Republice Czeskiej i we Francji. Naukowcy będą pracować nad nowoczesnymi projektami obejmującymi wszystkie dyscypliny naukowe. Większość wybranych wniosków dotyczy nauk biologicznych (25,8 proc.), nauk społecznych i humanistycznych (21,8 proc.) oraz chemicznych (17,7 proc.). Długość przyznanych stypendiów wynosi od ośmiu miesięcy do dwóch lat, a większość wnioskodawców otrzymało stypendia dwuletnie.
14:26 Po wybuchu wojny w Ukrainie mieszkańcy i urzędy Krakowa stanęły na wysokości zadania. Udało się stworzyć system, który funkcjonuje do tej pory – chodzi m.in o pomoc materialną, zdrowotną, noclegową, administracyjną dla uchodźców – podsumował rok wojny prezydent miasta Jacek Majchrowski.
Podczas czwartkowej konferencji prasowej podkreślił też znaczenie organizacji międzynarodowych, np. UNICEF, UNHCR, CORE, ale i wolontariuszy, dzięki którym skuteczniej udało i udaje się pomagać Ukraińcom tym w Krakowie, ale i też tym, którzy pozostali w ojczyźnie ogarniętej wojną.
14:14 Rosja wzmacnia próby dyskredytowania Polski w celu destabilizacji relacji sojuszniczych - ocenił w czwartek pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.
Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn zauważył, że Rosja kontynuuje aktywność informacyjną wymierzoną w Polskę, Zachód i postrzeganie wojny przeciwko Ukrainie. "Wzmacnia próby dyskredytowania Polski w celu destabilizacji relacji sojuszniczych" - napisał w czwartek na Twitterze Stanisław Żaryn.
14:10 Pomimo protestu kilkudziesięciu państw członkowskich Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie przeciwko wydaniu wiz Rosjanom, Austria zdecydowała się zaprosić objętych sankcjami rosyjskich parlamentarzystów do uczestnictwa w zimowej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE w Wiedniu. Jednorazowe wizy wydało austriackie MSZ, są ważne tylko w Austrii.
W delegacji rosyjskiej znajduje się 15 parlamentarzystów objętych sankcjami Unii Europejskiej, w tym Piotr Tołstoj, wiceprzewodniczący Dumy, niższej izby rosyjskiego parlamentu.
14:06 24 lutego 2022 Rosja na nowo obudziła demony przeszłości. Agresja na Ukrainę pokazała, że Władimir Putin zamierza odbudować dawne imperium i użyje do tego wszystkich środków – napisał w czwartek premier Mateusz Morawiecki w specjalnym dodatku „Sztuka Pomagania”.
Materiał dołączony został w czwartek do dzienników regionalnych m.in. Polska Press.
14:00 Od 24 lutego ubiegłego roku, czyli początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, zginęło 106 naszych medyków, z czego 33 w miejscach pracy - poinformował w czwartek, w przededniu pierwszej rocznicy agresji Kremla na sąsiedni kraj, minister zdrowia Ukrainy Wiktor Laszko.
Te dane nie obejmują medyków, którzy zostali zmobilizowani i wyruszyli na front. Wiadomo też o 1106 uszkodzonych placówkach należących do służby zdrowia. Niektóre spośród tych obiektów trzeba będzie wznosić od podstaw, ponieważ 174 budynki zostały tak zniszczone, że nie nadają się do renowacji - oznajmił Laszko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
13:53 Według ostrożnych szacunków, w Katowicach schronienie znalazło kilkadziesiąt tysięcy osób uciekających przed wojną w Ukrainie. Na pomoc i działania integracyjne prowadzone w mieście przeznaczono ponad 100 mln zł pochodzących z różnych źródeł - wynika z danych samorządu.
13:49 Ubolewamy, że objęci sankcjami UE przedstawiciele Dumy uczestniczą w zimowym spotkaniu Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE w Wiedniu; jesteśmy rozczarowani, że to ważne forum jest wykorzystywane do szerzenia rosyjskiej propagandy - oświadczyło w czwartek MSZ.
13:47 Prawie rok od inwazji Rosji na Ukrainę Europejczycy nadal silnie solidaryzują się z Ukrainą i popierają wsparcie tego kraju i jego obywateli - wynika z najnowszych badań Eurobarometr, o których poinformowała Komisja Europejska.
91 proc. respondentów akceptuje dostarczanie pomocy humanitarnej, a 88 proc. popiera przyjmowanie na terenie UE osób uciekających przed wojną. Udzielanie wsparcia finansowego Ukrainie popiera 77 proc., a nakładanie sankcji gospodarczych na rosyjski rząd, firmy i osoby indywidualne cieszy się poparciem 74 proc. ankietowanych. Europejczycy nadal popierają również w dużym stopniu zakaz nadawania rosyjskich mediów państwowych (67 proc.) oraz finansowanie przez UE zakupu i dostaw sprzętu wojskowego dla Ukrainy (65 proc.).
13:36 W piątek, w rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę na gmachu Reichstagu w Berlinie zostanie wywieszona ukraińska flaga, poinformowała w czwartek administracja Bundestagu. Również przed pałacem Bellevue, siedzibą prezydenta Niemiec, wywieszona zostanie niebiesko-żółta flaga Ukrainy.
Flaga na południowo-zachodniej wieży siedziby parlamentu jest "szczególnie wyraźnym znakiem solidarności z narodem ukraińskim" - podał Bundestag.
13:28 Od początku inwazji na Ukrainę Rosja przeprowadziła prawie 5 tysięcy ostrzałów rakietowych i 3,5 tysiąca ostrzałów lotniczych - poinformował w czwartek przedstawiciel ukraińskiego sztabu generalnego gen. Ołeksij Hromow.
"Od początku agresji zbrojnej na pełną skalę okupanci rosyjscy przeprowadzili prawie 5 tysięcy ostrzałów rakietowych i niemal 3,5 tysiąca ostrzałów lotniczych na obiekty na terytorium Ukrainy" - powiedział generał na briefingu prasowym. Dodał, że niemal 1100 ataków Rosjanie przeprowadzili, wykorzystując aparaty bezzałogowe (drony).
13:19 W ramach międzynarodowej koalicji wsparcia Ukrainy czołgami Leopard Finlandia przekaże trzy pojazdy – poinformowało w czwartek ministerstwo obrony.
Fińskie Leopardy będą pełnić funkcje czołgów-trałów przeciwminowych, takich, których Ukraina potrzebuje – ujawnił szef resortu obrony Mikko Savola.
13:15 Tylko współpracując byliśmy w stanie pomóc tylu uchodźcom z Ukrainy - podkreślił w czwartek pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.
Szefernaker uczestniczył w czwartek w Warszawie w konferencji z okazji uruchomienia polskiego wątku Regionalnego Planu Działań na rzecz Uchodźców z Ukrainy zorganizowanej przez Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców i Agencję ONZ ds. Uchodźców - UNHCR.
13:11 Wykazaliście niezłomny charakter, niezwykłe męstwo i niezwykły profesjonalizm. Jesteśmy z was bardzo dumni. Zapisaliście piękną kartę w historii polskiej policji - powiedział w czwartek podczas powitania policjantów wracających z misji humanitarnej na Ukrainie szef MSWiA Mariusz Kamiński.
W czwartek odbyło się spotkanie z funkcjonariuszami policji biorącymi udział w misji humanitarnej na Ukrainie. "Witam naszych bohaterów. Tydzień temu miałem okazję tak właśnie powitać naszych dzielnych strażaków, którzy wracali z misji humanitarnej w Turcji. Dzisiaj mam wielki zaszczyt powitać naszych dzielnych policjantów, naszych dzielnych funkcjonariuszy, którzy wracają z misji humanitarnej z Ukrainy" - powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński.
13:06 Brytyjczyk, który walcząc na Ukrainie przez ponad pięć miesięcy był w niewoli u prorosyjskich separatystów, opowiedział w czwartek stacji Sky News o tym, jak był torturowany. Wezwał też do przekazania Ukrainie samolotów bojowych.
Shaun Pinner, który walczył w szeregach regularnych sił zbrojnych Ukrainy, w kwietniu zeszłego roku został schwytany przez bojowników z samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) w czasie oblężenia Mariupola, po czym skazany na karę śmierci pod sfingowanym zarzutem najemnictwa, a we wrześniu wypuszczony w ramach wymiany jeńców. Był jednym z dwóch pierwszych obywateli brytyjskich w czasie wojny na Ukrainie, który został schwytany przez oddziały rosyjskie bądź prorosyjskich separatystów.
13:02 Komisja Europejska zaproponowała przedłużenie o kolejny rok zawieszenia ceł przywozowych, kontyngentów i środków ochrony handlu w odniesieniu do ukraińskiego eksportu do Unii Europejskiej. W ten sposób UE udziela wsparcia ukraińskiej gospodarce i pomaga złagodzić trudną sytuację ukraińskich producentów i eksporterów spowodowaną agresją Rosji.
Wniosek zostanie rozpatrzony przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej.
12:55 Do Polski ewakuowano blisko 3 tys. dzieci z ukraińskich domów dziecka. Są one rozmieszczone w różnych ośrodkach w kraju. Nie rozdzielaliśmy tych dzieci dla ich bezpieczeństwa i komfortu – powiedziała w czwartek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Szefowa MRiPS wzięła udział w międzynarodowym seminarium "MoveS" o swobodzie przepływu i ochronie socjalnej obywateli państw trzecich w UE w kontekście masowego napływu wysiedleńców z Ukrainy.
12:49 Przed rokiem, po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, otrzymywaliśmy od zachodnich partnerów tylko broń strzelecką; obecnie podjęto już decyzję o dostarczeniu nam czołgów, a niebawem zapadną podobne postanowienia dotyczące samolotów bojowych - zauważyła w czwartek, w przeddzień rocznicy agresji Kremla, wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.
"Rosji nie udało się uzyskać kontroli ani na morzu, ani w powietrzu, ani nawet utrzymać terytoriów, które udało jej się zagarnąć na początku (wojny). Kreml nie osiągnął strategicznego sukcesu na żadnym kierunku. (...) Natomiast my (zaczynaliśmy) od przygotowywania 24 lutego 2022 roku koktajli Mołotowa, a teraz, 23 lutego 2023 roku, przygotowujemy nasze załogi do obsługi czołgów (obiecanych przez) sojuszników" - napisała wiceminister na Telegramie
12:48 Polska była pierwszym punktem przyjmującym większość uchodźców z Ukrainy. To przyjęcie, którego doświadczyli ze strony Polaków, było prawdziwym sygnałem solidarności, współpracy, partnerstwa i współczucia w czasach kryzysu - powiedział w czwartek ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzeziński.
Podczas konferencji z okazji uruchomienia polskiego wątku Regionalnego Planu Działań na rzecz Uchodźców z Ukrainy ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzeziński podkreślił, że Polska zareagowała błyskawiczną mobilizacją i zaoferowała pomoc, którą widział cały świat. "Poprzeczka została ustawiona bardzo wysoko, jeśli chodzi o pomoc uchodźcom" - powiedział Mark Brzeziński.
12:37 Sama obecność w Zgromadzeniu Parlamentarnym Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie delegacji Rosji, to zniewaga dla ofiar rosyjskich okrucieństw – przekazała nieobecna na sali delegacja Ukrainy w pisemnym oświadczeniu, które odczytał podczas otwarcia zimowej sesji ZP OBWE w Wiedniu słowacki parlamentarzysta Peter Osusky.
„To policzek dla sprawiedliwości i profanacja pamięci tak wielu ofiar z rąk tych, którzy stracili swoje człowieczeństwo” – dodała delegacja ukraińska.
12:29 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski został zaproszony na tegoroczny szczyt NATO w Wilnie, który odbędzie się w lipcu – oświadczył prezydent Litwy Gitanas Nauseda w czwartek w rozmowie z rozgłośnią Żiniu Radijas.
„Prezydent USA Joe Biden poinformował (podczas szczytu B9), że zaprosił prezydenta Zełenskiego na ten szczyt, powtórzył to też sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg” – powiedział Nauseda. Dodał, „nasz przyjaciel, prezydent Zełenski jest mile widziany w Wilnie i myślę, że bardzo poważnie rozważy możliwość przyjazdu”.
12:21 Odważny naród ukraiński nie tylko broni swojego kraju, ale walczy również za nasze wartości; dlatego pozostaniemy u boku Ukrainy tyle czasu, ile to będzie konieczne - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w Palermo w czwartek, w przeddzień pierwszej rocznicy rosyjskiej napaści na Ukrainę.
Szefowa KE wygłosiła przemówienie w stolicy Sycylii podczas inauguracji roku akademickiego na tamtejszym uniwersytecie.
12:09 Wszystko zdaje się wskazywać na to, że Rosjanie będą starali się destabilizować sytuację w Mołdawii, a może nawet w jakiś sposób doprowadzić do zmiany rządu na prorosyjski - ocenił w czwartek w Studiu PAP wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.
Mołdawski minister spraw zagranicznych Nicu Popescu powiedział w środę, że władze tego kraju planowały 24 lutego ub.r., czyli w dniu inwazji Rosji na Ukrainę, wysadzenie pasa startowego na lotnisku w Kiszyniowie w celu uniemożliwienia ataku wojsk rosyjskich. W rozmowie z kiszyniowską telewizją Jurnal TV sprecyzował, że rozważany akt sabotażu miał służyć utrudnieniu ewentualnego wniknięcia wojsk rosyjskich do stolicy Mołdawii i rozprzestrzenienia się ich po tym kraju.
11:36 Ukraińskie wojska z chirurgiczną precyzją atakują bazy okupantów. Jest dobrze, a będzie (takich przypadków) jeszcze więcej - napisał samorządowiec. Jak dodał, do wybuchów doszło na terenie kombinatu metalurgicznego im. Iljicza oraz w pobliżu lotniska.
Andriuszczenko powiadomił, że rosyjskie wojska stacjonujące w Mariupolu poderwały samoloty bojowe, ale poprzednie takie działania wroga, podejmowane w ostatnich dniach, nie przynosiły żadnych rezultatów. Według doradcy mera najeźdźcy próbują tłumaczyć powtarzające się eksplozje "aktywnością (rosyjskiej) obrony przeciwrakietowej", lecz te oświadczenia nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.
11:17 Bucza i Irpień pokazują rany i blizny putinowskiego barbarzyństwa - oświadczył w czwartek premier Hiszpanii Pedro Sanchez, komentując swój przyjazd do podkijowskich miejscowości, w których wojska rosyjskie podczas okupacji dokonywały zbrodni wojennych.
"Rosja nie zwycięży w tej wojnie. Cała Hiszpania jest z Ukrainą" - zapewnił szef rządu Hiszpanii. Do komentarza na Twitterze dołączył nagranie wideo, na którym ogląda ostrzelane i zniszczone domy i rozmawia z mieszkańcami.
Sanchez przybył do Kijowa w czwartek rano. Jest to jego druga wizyta na Ukrainie.
11:12 Rok po rosyjskim ataku na Ukrainę ukraiński wiceminister spraw zagranicznych Andrij Melnyk zarzucił rządowi Niemiec "zygzakowaty kurs" w realizacji tzw. punktu zwrotnego (Zeitenwende) w polityce bezpieczeństwa. Wezwał do dostarczenia ukraińskim siłom zbrojnym wszystkich dostępnych systemów broni.
Rok po rosyjskim ataku na Ukrainę ukraiński wiceminister spraw zagranicznych Andrij Melnyk zarzucił rządowi Niemiec "zygzakowaty kurs" w realizacji tzw. punktu zwrotnego w polityce bezpieczeństwa. Zapowiadając pomoc wojskową dla Ukrainy dwa dni po inwazji, kanclerz Olaf Scholz rzeczywiście "złamał epokowe tabu", powiedział Melnyk w czwartek agencji dpa. "Ale realizacja zwrotu znacznie się opóźnia, przypomina raczej zygzakowaty kurs z wieloma niepowodzeniami niż strategiczny postęp".
11:04 Samolot szturmowy Su-25 rozbił się w rejonie Biełgorodu - poinformowała Nexta.
10:45 Zachodnie wywiady dysponują informacjami wskazującymi, że Pekin może zacząć dostarczać broń Moskwie, a administracja prezydenta Joe Bidena rozważa ich ujawnienie - poinformował "Wall Street Journal".
Rozważania na temat ujawnienia informacji wywiadowczych dotyczących wsparcia Moskwy przez Pekin toczą się przed zaplanowanym na piątek posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa ONZ, na którym mowa będzie o rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Państwa zachodnie naciskają niejawnie na Chiny, by powstrzymały się od dostaw broni dla rosyjskiej armii, a formalne ostrzeżenie zostało przekazane w weekend na konferencji w Monachium Wangowi Yi, naczelnemu chińskiemu dyplomacie - napisał "WSJ".
10:34 Imperializm rosyjski trwa od stuleci; zawsze niesie cierpienie, zniszczenie i utratę poczucia bezpieczeństwa - podkreśliła marszałek Sejmu Elżbieta Witek w liście do uczestników międzynarodowej konferencji poświęconej ofiarom komunizmu i imperializmu rosyjskiego w XX wieku.
10:20 Holenderskie F-35 stacjonujące w Polsce niedawno przechwyciły kolejne dwa rosyjskie samoloty w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Morzem Bałtyckim - informuje w czwartek ministerstwo obrony. Dokładna data incydentu nie została podana, wiadomo jedynie, iż były to maszyny Ił-20.
Poprzednie podobne zdarzenie miało miejsce w połowie lutego br.; wówczas myśliwce F-35 holenderskich sił lotniczych przechwyciły trzy rosyjskie samoloty, które zbliżyły się do strefy obrony powietrznej NATO. Niderlandzkie F-35 przechwyciły rosyjski samolot Ił-20M, który leciał z dwoma myśliwcami Su-27.
10:11 Istnieje realna możliwość, że Rosja przygotowuje się do kolejnej ofensywy w rejonie Wuhłedaru, mimo niepowodzeń poprzednich, ale jest mało prawdopodobne, by dysponowała tam siłami zdolnymi do dokonania przełomu - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że w ciągu ostatnich 48 godzin ciężkie walki trwały w sektorze Bachmutu, gdzie siły ukraińskie utrzymują otwarte drogi zaopatrzenia z zachodu, pomimo pełzającego okrążenia przez Rosję w ciągu ostatnich sześciu tygodni, zaś dalej na południe w obwodzie donieckim, miasto Wuhłedar ponownie doświadczyło ciężkiego ostrzału.
10:07 Pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę towarzyszy bezprecedensowy wzrost generowanej przez Kreml dezinformacji; rok od rosyjskiej agresji, kremlowska machina propagandowa nie przestaje produkować kłamstw - podkreślił w wydanym w czwartek komunikacie rzecznik MSZ Łukasz Jasina.
Rzecznik MSZ w przeddzień rocznicy agresji Rosji na Ukrainę podkreślił, że w rosyjskim arsenale broń konwencjonalna i propaganda idą w parze, a dla Rosji dezinformacja to pozamilitarny środek realizacji celów wojskowych. "Od pierwszych dni pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę, próbując usprawiedliwić swoją bezprawną i brutalną agresję, Kreml bezwstydnie prowadzi wojnę informacyjną, która błyskawicznie objęła niemal cały glob" - zaznaczył.
09:50 Nie będę mówił o konkretnych liczbach, a tym bardziej personaliach, ale mogę potwierdzić, że mamy swoich współpracowników w otoczeniu Putina - oznajmił w czwartek w rozmowie z portalem Ukrainska Prawda Kyryło Budanow, szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).
"Sytuacja w Rosji pogarsza się z każdym kolejnym dniem, dlatego coraz łatwiej nam znajdować (obywateli tego kraju), którzy decydują się na współpracę. Główną motywacją tych ludzi jest możliwość normalnego funkcjonowania w przyszłości (po zmianie władzy w Rosji - PAP). Myślę, że nie ujawnię wielkiej tajemnicy, (jeśli powiem), że utrzymujemy bliskie stosunki z wieloma krajami świata" - podkreślił szef HUR.
09:36 Wielka Brytania może być krajem, który przełamie impas w kwestii dostarczenia nam zachodnich myśliwców; pracujemy na rzecz takiego rozwiązania - oznajmił w środę na Telegramie Andrij Jermak, szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
"Pozostają jeszcze pewne kwestie, które wymagają uzgodnienia" - dodał Jermak
09:21 Jedynym akceptowalnym zakończeniem wojny jest to, które Ukraina uzna za akceptowalne i ten przekaz musimy wysyłać - powiedział, odpowiadając na pytanie PAP, brytyjski wiceminister obrony James Heappey. Podkreślił też, że niewiele krajów zrobiło dla Ukrainy tyle, ile Polska.
W związku z przypadającą w piątek rocznicą napaści Rosji na Ukrainę Heappey spotkał się w środę po południu z dziennikarzami ze Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej (FPA) w Londynie.
09:13 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski komentuje osiągnięcia na froncie i ujawnia plany dalszych sankcji wobec Rosji - podaje Ukrainska Pravda.
08:36 Wojska rosyjskie rozpoczęły natarcie w kierunku Kupiańska, Łymanu i Siwerska. Niemniej ukształtowanie terenu, lasy i umocnienia ukraińskie utrudniają Rosjanom ofensywę na linii frontu w zachodniej części obwodu ługańskiego - wskazuje cytowany przez ISW jeden z rosyjskich blogerów wojennych.
Strona ukraińska również informowała o operacjach rosyjskich w kierunku Kupiańska (obwód charkowski) i Łymanu (obwód doniecki), zapewniając, że próby ataków zostały odparte.
W innym rejonie frontu w obwodzie donieckim, pod Bachmutem, Rosjanie poczynili nieznaczne postępy, według źródeł rosyjskich na północ od atakowanego miasta - informuje ISW.
Wokół Awdijiwki, również w obwodzie donieckim, Rosjanie zwiększyli tempo operacji, ale 22 lutego nie poczynili tam postępów - ocenia think tank. Za źródłami rosyjskimi podaje, że walki trwają na zachodnich przedmieściach Wuhłedaru, ale Ukraińcy kontrolują wyżej położone tereny w tym rejonie.
08:34 1,6 mln uchodźców z Ukrainy znalazło w ciągu roku schronienie pod dachem polskich rodzin - powiedział w czwartek w wywiadzie dla Programu Pierwszego Polskiego Radia wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.
"To przedsięwzięcie na niewyobrażalną na świecie skalę. Polacy otworzyli swoje serca, pokazali całemu światu - polski naród - czym jest solidarność" - podkreślił wiceminister.
08:33 Nie wydaje mi się, żeby ta wojna skończyła się szybko, jeśli wspólnota międzynarodowa nie podejmie nowych jakościowo kroków, jeśli chodzi o wsparcie zbrojne i materialne Ukrainy - powiedział w czwartek w TVN 24 ambasador Polski w Ukrainie Bartosz Cichocki.
W piątek minie rok od rozpoczęcia pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W TVN 24 ambasador RP w Kijowie był m.in. pytany o zbliżającą się rocznicę i prognozy na przyszłość. "Nie wydaje mi się, żeby ta wojna skończyła się szybko, jeśli wspólnota międzynarodowa nie podejmie nowych jakościowo kroków, jeśli chodzi o wsparcie zbrojne i materialne Ukrainy" - podkreślił Cichocki. Ocenił również, że "jeśli nie uda się odepchnąć w pierwszym półroczu Rosjan do międzynarodowo uznawanych granic Ukrainy, to nie powstaną w tym roku warunki do rozpoczęcia rozmów pokojowych". "Wtedy pewnie wkroczymy w kolejny rok wojny" - dodał.
08:29 Premier Hiszpanii Pedro Sanchez przybył w czwartek z wizytą do Kijowa; jak podkreślił w komunikacie na Twitterze, składa ją w rocznicę rozpoczęcia wojny. Hiszpania "będzie wspierać Ukrainę i jej naród" - zapewnił.
"Wracam do Kijowa rok po rozpoczęciu wojny. Będziemy z Ukrainą i jej narodem, dopóki do Europy nie powróci pokój" - napisał Sanchez na Twitterze. Premier Hiszpanii był na Ukrainie w kwietniu zeszłego roku.
08:04 Skuteczna obrona Mikołajowa na południu Ukrainy, kierowana przez generała Dmytro Marczenkę, okazała się przełomowym momentem w wojnie z Rosją, ponieważ powstrzymała natarcie wroga na Odessę; zupełnie inaczej wyglądały wydarzenia w obwodzie chersońskim, szybko opanowanym przez siły agresora - powiadomiła w środowej analizie rosyjskojęzyczna redakcja BBC.
08:04 Wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Polsce to potwierdzenie tego, że decyzja o wsparciu Ukrainy jest nadal równie mocno aktualna. To jest tak ważne, bo Rosja i jej sojusznicy próbują cały czas grać na nasze zmęczenie - powiedział w czwartek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
Wiceminister spraw zagranicznych był pytany w Polskim Radiu 24 o zakończoną w środę wizytę prezydenta USA w Polsce i jego deklaracje. "To jest potwierdzenie tego, że podjęta rok temu decyzja o wsparciu Ukrainy jest cały czas równie mocno aktualna. To jest tak ważne, bo Rosja i jej sojusznicy próbują cały czas grać na nasze zmęczenie" - mówił Jabłoński.
07:31 Alina Panina jest jedną z ośmiu kobiet, które były do końca w hucie Azowstal w Mariupolu, a następnie dostały się do rosyjskiej niewoli. „Jeśli chcesz przeżyć, dasz radę zrobić wszystko” – powiedziała w rozmowie z dziennikiem „Welt”, opowiadając o swojej „wojennej odysei”.
Kobieta, ubrana w mundur z naszywkami i wojskowe buty, „opowiadała o smrodzie w bunkrach, fetorze gnijącego mięsa i zamaskowanych strażnikach; raz po raz robiła przerwy – można sobie tylko wyobrazić, jak bardzo ciążą jej te wspomnienia” – zauważył „Welt”.
07:24 Kongres USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce prawie 500 wyrzutni Himars - poinformował na twitterze wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak.
"Zakończyła się procedura milczącej zgody dla notyfikacji Kongresu USA na kontrakt na prawie 500 wyrzutni Himars dla Polski. Oznacza to, że Kongres zatwierdził sprzedaż dla Sił Zbrojnych RP tych najnowocześniejszych zestawów artylerii dalekiego zasięgu. Wkrótce finalizacja kontraktu!" - napisał w czwartek na twitterze wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak.
06:55 Ukraińska delegacja nie godzi się na obecność rosyjskich deputowanych w obradach Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie i dlatego będzie je bojkotowała – powiedział PAP szef delegacji, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy, Mykyta Poturajew.
„Sytuacja jest trudna. Bojkotujemy sesję zimową ZP OBWE, chociaż jesteśmy na miejscu dla dwustronnych spotkań z delegacjami naszych najbliższych przyjaciół i partnerów. Będziemy omawiali z naszymi partnerami, a ich jest wielu, przyszłość wymiaru parlamentarnego OBWE” - wyjaśnił przed zaplanowanymi na czwartek obradami w Wiedniu.
06:41 Ponad 23, 3 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy uzyskało przez rok w Podlaskiem numery PESEL – poinformował PAP Podlaski Urząd Wojewódzki.
Władze podkreślają, że nie wiadomo dokładnie, ile osób z Ukrainy faktycznie mieszka w województwie, bo ciągle są migracje.
Z danych urzędu wojewódzkiego wynika, że przez rok w Podlaskiem jednorazowe świadczenie w wysokości 300 zł dostało blisko 20,2 tys. Ukraińców (dane z 10 lutego).
04:59 W Nowym Jorku rozpoczęła się w środę 11. Nadzwyczajna Sesja Specjalnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Ma być na niej podjęta rezolucja w sprawie warunków leżących u podstaw sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie. Przewidziane jest wystąpienie szefa polskiej dyplomacji Zbigniewa Raua.
Jak powiadomiło PAP Stałe Przedstawicielstwo RP przy ONZ, na czwartek zaplanowane jest też spotkanie wysokiego szczebla z ministrami uczestniczącymi w obradach ONZ organizowane przez Maltę, przewodniczącą w lutym Radzie Bezpieczeństwa ONZ. W piątek szef polskiej dyplomacji weźmie m.in. udział w briefingu Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczącym Ukrainy.
04:11 Władze Mołdawii planowały 24 lutego ub.r., czyli w dniu inwazji Rosji na Ukrainę, wysadzenie pasa startowego na lotnisku w Kiszyniowie w celu uniemożliwienia ataku wojsk rosyjskich - powiedział mołdawski minister spraw zagranicznych Nicu Popescu.
W rozmowie z kiszyniowską telewizją Jurnal TV sprecyzował, że rozważany akt sabotażu miał służyć utrudnieniu ewentualnego wniknięcia wojsk rosyjskich do stolicy Mołdawii i rozprzestrzenienia się ich po tym kraju.
01:24 Rosja deportuje z Ukrainy tysiące dzieci, by oddać je do adopcji rosyjskim rodzinom i zrusyfikować. "To jest ludobójstwo" - powiedział w środę na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.
O powołanie specjalnego trybunału do spraw zbrodni popełnionych w czasie rosyjskiej agresji wobec Ukrainy zaapelowała Ołena Zełenska.
23:42 W 23.42 W 23.42 W wywiadzie dla stacji ABC News prezydent USA Joe Biden ocenił decyzję Moskwy o zawieszeniu swego udziału w amerykańsko-rosyjskim porozumieniu o redukcji zbrojeń strategicznych Nowy START jako "duży błąd".
"Niezbyt odpowiedzialny" - dodał amerykański przywódca. Jednocześnie Joe Biden podkreślił, że nie odbiera tej decyzji jako sygnału, że Władimir Putin rozważa użycie broni jądrowej.
(PAP)
Seria eksplozji w rosyjskich bazach wojskowych w Mariupolu [RELACJA NA ŻYWO]
2023-02-23 08:32 aktualizacja: 2023-02-25, 11:10
Fot. Fb Командування Повітряних Сил ЗСУ / Air Force Command of UA Armed Forces
Proukraiński doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko poinformował, że w godzinach porannych w okupowanym i zniszczonym przez rosyjskie wojska Mariupolu odnotowano co najmniej cztery eksplozje w miejscach rozmieszczenia wojsk agresora. "Ukraińskie wojska z chirurgiczną precyzją atakują bazy okupantów" - podał. Jak dodał, do wybuchów doszło na terenie kombinatu metalurgicznego oraz w pobliżu lotniska.
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.