Nowa broń w polskim wojsku. "Nasze środki stają się poza zasięgiem broni rakietowej potencjalnego przeciwnika" [WIDEO]

2023-02-24 18:31 aktualizacja: 2023-02-25, 06:18
Pierwsze strzały z armatohaubic K9, Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Pierwsze strzały z armatohaubic K9, Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Na poligonie pod Toruniem padły pierwsze strzały z nowoczesnych armatohaubic K9, które Polska kupiła od Korei Południowej. "Sprzęt ten spełnia najwyższe wymagania jeśli chodzi o artylerię" - mówi szef Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii Inspektoratu Wojsk Lądowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych płk Grzegorz Potrzuski. "Bazując na doświadczeniach armii ukraińskiej, artyleria okazuje się jednym z decydujących rodzajów wojsk w wojnie w Ukrainie, która daje przewagę nad wojskami rosyjskimi. Nasze środki stają się poza zasięgiem broni rakietowej potencjalnego przeciwnika" - podkreśla.

Na poligonie pod Toruniem żołnierze wykonali pierwsze w Wojsku Polskim strzelania bojowe z armatohaubic K9. W szkoleniu wzięły udział także armatohaubice polskiej produkcji – AHS Krab, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta i RM-70 oraz samobieżny moździerz M120 Rak.

K9 Thunder to haubica samobieżna na podwoziu gąsienicowym. Jej uzbrojenie główne stanowi 155 mm armata, która w zależności od typu amunicji, zapewnia precyzyjne prowadzenie ognia na dystansach do ok. 40 km. Uzbrojenie pomocnicze stanowi 12,7 mm wielkokalibrowy karabin maszynowy. Napęd stanowi silnik wysokoprężny o mocy 1000 KM z automatyczną skrzynią biegów, które zapewniają wysoką prędkość i mobilność w każdym terenie. Masa haubicy wynosi 47 ton.

W lipcu 2022 r.  MON zawarło umowę ramową przewidująca zakup 672 produkowanych przez Hanwha Defense haubic 155 mm K9A1 i jej spolonizowanej wersji rozwojowej K9PL wraz z pojazdami towarzyszącymi, pakietem szkoleniowym i logistycznym, zapasem amunicji oraz wsparciem technicznym. W sierpniu zawarto umowę wykonawczą na 212 haubic za 2,4 mld dolarów, dostawy przewidziano na lata 2022-26. Polska zamówiła w Korei także czołgi K2, samoloty szkolno-bojowe FA-50 i wyrzutnie artylerii rakietowej K239 Chunmoo. (PAP)

Autorka: Kamila Wronowska