We wtorek podkomisja ds. powołania instytucji sędziów pokoju kontynuuje prace nad projektem mającym na celu wprowadzenie do polskiego porządku prawnego instytucji sądów i sędziów pokoju.
Zasiadający w tej komisji poseł Krzysztof Lipiec we wtorek w Studiu PAP ocenił, że "większość społeczeństwa nie ma zaufania do wymiaru sprawiedliwości". Dlatego, jak dodał, wprowadzenie instytucji sądów pokoju jest przez społeczeństwo oczekiwane. "Ta ustawa na pewno w jakimś sensie pomoże nabrać społecznego zaufania do wymiaru sprawiedliwości" - powiedział poseł.
Według niego zaufanie to przywrócić ma fakt, że znaczący wpływ na wybór sędziów pokoju w powszechnym głosowaniu będą miały lokalne społeczności. Dodał, że instytucja sądów pokoju powinna skrócić przewlekłość postępowań.
Lipiec pytany był o wycofanie przez podkomisję jednej z poprawek, przewidującej wprowadzenie pilotażu instytucji sędziów pokoju, który według wstępnych założeń, miał ruszyć 1 lipca 2024 roku. Miał się on odbyć w Opolu - jednym z najmniejszych w kraju okręgów sądowych.
"Myślę, że prawo powinno być na terytorium Rzeczpospolitej wszędzie jednakowe, tak więc tutaj trudno w kontekście wymiaru sprawiedliwości, wymierzania tej sprawiedliwości, wprowadzać pilotaż. Umówmy się, że pilotaż będzie wprowadzony na terytorium całej Rzeczypospolitej" - zaznaczył.
Poseł przypomniał, że w 2004 roku weszła w życie reforma sądownictwa administracyjnego, gdzie na bazie dotychczasowych ośrodków zamiejscowych powstały wojewódzkie sądy administracyjne, działające jako pierwsza instancja. Lipiec zauważył, że WSA "od samego początku zdały egzamin" i ocenił, że przypadku sądów pokoju "też nie powinno być jakichś większych kłopotów".
Lipiec pytany, kiedy podkomisja może zakończyć prace na projektem ustawy, ocenił, że powinno się to stać w tym tygodniu, a następnie w marcu trafi on do Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.
Prace nad rozwiązaniami dotyczącymi sędziów pokoju początkowo prowadził zespół pod kierownictwem prof. Piotra Kruszyńskiego, który rozpoczął działalność po rozmowach lidera Kukiz'15 Pawła Kukiza z prezydentem Dudą.
Pierwsze czytanie wypracowanego w Kancelarii Prezydenta projektu odbyło się w Sejmie w grudniu 2021 r. Następnie projekt trafił do sejmowej komisji i podkomisji. Wprowadzenie instytucji sędziów pokoju jest jedną ze sztandarowych propozycji programowych Kukiz'15.
Inicjatywa dotycząca sądów i sędziów pokoju zakłada utworzenie takich sądów jako nowej kategorii w ramach sądownictwa powszechnego. Miałyby one zajmować się najprostszymi sprawami, a orzekać w nich mieliby sędziowie wybierani w wyborach powszechnych na sześcioletnią kadencję. (PAP)
Autor: Adrian Kowarzyk
mj/