Narciarskie MŚ w Planicy. Amerykanka Jessie Diggins wygrała bieg na 10 km

2023-02-28 14:40 aktualizacja: 2023-02-28, 14:40
Amerykanka Jessie Diggins wygrała bieg na 10 km techniką dowolną. Fot. PAP
Amerykanka Jessie Diggins wygrała bieg na 10 km techniką dowolną podczas mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w Planicy. Druga była Szwedka Frida Karlsson, a trzecia jej rodaczka Ebba Andersson. Najlepsza z Polek Izabela Marcisz uplasowała się na 29. miejscu.

Diggins dotarła do mety z czasem 23.40,8, wyprzedzając Karlsson o 14 s, a Andersson o 19,5 s. Szwedki również dwa lata temu w Oberstdorfie zajęły odpowiednio drugie i trzecie miejsce.

Marcisz, która do zwyciężczyni straciła 2.05,1, zakończyła rywalizację na 29. pozycji. Weronika Kaleta była 61. ze stratą 5.14,3, a Monika Skinder 62. ze stratą 5.18,7.

To pierwsze złoto 31-letniej Amerykanki w biegu na 10 km. W 2015 roku podczas mistrzostw świata w Falun wywalczyła srebro w tej konkurencji. Złoto globalnego czempionatu zdobyła jedynie w sprincie drużynowym w 2013 roku w Val di Fiemme. Jest także mistrzynią olimpijską z Pjongczangu i zwyciężczynią Pucharu Świata w sezonie 2020/21.

To drugi medal Diggins wywalczony w Planicy. W niedzielę razem z Julią Kern zdobyły brąz w sprincie drużynowym. Andersson natomiast ma już złoto w biegu łączonym na 15 km, a Karlsson srebro w tej samej konkurencji.

Wyniki biegu kobiet na 10 km: 1. Jessie Diggins (USA) 23.40,8 2. Frida Karlsson (Szwecja) strata 14,0 s 3. Ebba Andersson (Szwecja) 19,5 4. Anne Kjersti Kalvaa (Norwegia) 35,1 5. Ingvild Flugstad Oestberg (Norwegia) 46,6 6. Francesca Franchi (Włochy) 51,2 ... 29. Izabela Marcisz (Polska) 2.05,1 61. Weronika Kaleta (Polska) 5.14,3 62. Monika Skinder (Polska) 5.18,7